Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Grzyb, którym najczęściej zatruwają się Polacy. Zna go niemal każdy z nas
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.04.2024 15:46

Grzyb, którym najczęściej zatruwają się Polacy. Zna go niemal każdy z nas

muchomor
canva

Moda na muchomora trwa. Od pewnego czasu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie muchomorem czerwonym, którego spożywanie w ubiegłym sezonie zostało „wypromowane” przez pewną influencerkę. Co więcej, jak wynika ze świeżo opublikowanego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Polacy w 2022 r. najczęściej zatruwali się właśnie muchomorem.

 

 

Zatrucia muchomorem w Polsce w 2022 r.

Krajowy rejestr zatruć grzybami prowadzi Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidedmiologiczna w Poznaniu. W rejestrze znajdują się jednak tylko przypadki zgłoszone do sanepidu przez przychodnie i szpitale:

- W 2022 r. zatruciu w Polsce uległo 18 osób, w tym 17 poddano hospitalizacji. Zgonów nie odnotowano. W województwie opolskim odnotowano 2 zatrucia muchomorem zielonawym (sromotnikowym), w województwie dolnośląskim odnotowano 3 zatrucia muchomorem plamistym, 3 zachorowania dotyczyły zatrucia muchomorem czerwonym. Wszystkie te osoby były hospitalizowane. - czytamy w raporcie

Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie Zatrucia pieprzowcem rocznym, czyli papryką (Capsicum annum) - przyczyny i objawy

Kto zatruwał się muchomorem?

Podczas analizowania tabel wiekowych znajdujących się w raporcie można zauważyć, że najwięcej zatruć było w grupach wiekowych 21-45 lat i 46-60 lat – w każdej z grup odnotowano po 5 zatruć. Trzy zatrucia dotyczą dzieci i nastolatków do 15. roku życia. Trzy przypadki zatrucia w ubiegłym to osoby powyżej 60. roku życia.

Spożywanie muchomora czerwonego może skończyć się psychozą

Moda na jedzenie muchomorów zapanowała po wpisie pewnej influencerki. Kobieta w 2022 r. na swoich mediach społecznościowych wyznała, że zamierza spożywać wspomniane grzyby. Na początku 2023 r. w serwisie YouTube opublikowała film dotyczący tej inicjatywy. 

Jej post spotkał się z natychmiastową reakcją lekarzy m.in. dr Ewy Stawiarskiej, znanej w sieci jako „Doktorka_od_7_boleści”. Ponadto specjalny wpis na temat skutków spożywania muchomora czerwonego przygotowały nawet Lasy Państwowe.

Dr Stawiarska stwierdziła, że głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym, z którym często mylony jest muchomor plamisty, są kwas ibotenowy, muscymol, muskazon i muskardyna – grzyby zawierają substancje aktywne, działające na organizm człowieka wielokierunkowo. Mimo iż objawy zatrucia nie są jednorodne, to mogą nimi być: 

 • zawroty głowy,
   
 • pobudzenie psychoruchowe, 
   
 • zmęczenie, 
   
 • dezorientacja,
   
 • zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej, 
   
 • omamy wzrokowe,
   
 • omamy słuchowe.

Ciężkie zatrucie może spowodować drgawki i psychozę paranoidalną trwającą nawet kilka dni.

Zobacz też:

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!

Zatrucia talem - co należy o nim wiedzieć?
Zatrucia talem - co należy o nim wiedzieć?
Zatrucia talem - co należy o nim wiedzieć?
Dlaczego dochodzi do zatrucia talem? Substancja jaką jest tal, należy do metali ciężkich o silnie toksycznym działaniu. Mimo tego jest dosyć szeroko rozpowszechniony i łatwo dostępny (chociażby w produkcji trutek na szczury i myszy). Stosowany jest również w przemyśle (przy produkcji fotokomórek, sztucznych ogni i innych), co może stwarzać ryzyko narażenia zawodowego. Tal dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, można się nim również zatruć wdychając substancje zawierające tal. Wnika on do organizmu również przez skórę. Tal dostaje się do krwioobiegu i wnika do komórek, przez co niestety odkłada się w narządach wewnętrznych – chociażby wątrobie, nerkach, mięśniach i kościach oraz we włosach. Ze względu na bardzo wysoki poziom toksyczności tej substancji, zatrucie talem stanowi bezpośrednią sytuację zagrożenia życia.Objawy zatrucia talem W przypadku ostrego zatrucia talem główne objawy to między innymi nudności, wymioty, silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunką i nasilające się bolesne skurcze w okolicy brzucha. Następną grupą objawów, które pojawiają się po objawach pokarmowych są objawy ze strony układu nerwowego, takie jak zaburzenia czucia oraz uczucia mrowienia kończyn. Dołączają się także objawy oznaczające uszkodzenie mózgu, depresja i silny niepokój z pobudzeniem psychoruchowym. Zatrucie talem objawia się niekiedy nadciśnienie i przyspieszonym tętno. Bardzo specyficznym objawem dla tego schorzenia jest fakt, iż po około dwóch tygodniach od zatrucia, włosy zaczynają wypadać. Tal powoduje również uszkodzenie wzroku i może prowadzić nawet ślepoty. Objawy zatrucia przewlekłego są mało charakterystyczne i ich nasilenie zależne jest od ilości przyjętego talu - najczęściej zdarza się wypadanie włosów, jednak jest to objaw, który występują na skutek zażycia niewielkich dawek substancji. Jeśli zostanie ona spożyta w dużej ilości, zatrucie talem doprowadza do zgonu. Z tego powodu był dawniej skuteczną bronią zbrodni, zanim zrozumiano jego skutki i odkryto antidotum (błękit pruski). Był używany celowo, ze względu na, że jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, a objawy jakie prezentuje często skłaniają do podejrzewania innych chorób.Możliwości leczenia zatrucia talem Pierwszym krokiem przy zatrucia talem poprzez jego spożycie doustne jest płukanie żołądka, o ile połknięcie talu nastąpiło w krótkim czasie przed interwencją lekarską. Zaleca się również podawanie substancji zmieniające związki talu na trudnowchłanialne z przewodu pokarmowego oraz zażywa się leczniczy węgiel aktywowany. Odtrutką specyficzną są związki żelaza, pomagające eliminować tal przez przewód pokarmowy, ograniczając dalsze wchłanianie. W przypadku podejrzewania zatrucia należy niezwłocznie skontaktować się z ośrodkiem zatruć, który udzieli nam niezbędnych informacji oraz wezwać pogotowie ratunkowe.
Czytaj dalej
Pierwsza pomoc przy zatruciach lekami. To powinien wiedzieć każdy z nas!
leki
Pamiętajmy, że każdy lek w nadmiernej dawce, może stać się trucizną i wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki uboczne. Toksyczne działanie może wystąpić także wskutek długotrwałego przyjmowania dawek leczniczych. Leki są najczęstszą przyczyną zatruć w Polsce. Zazwyczaj do zatruć dochodzi wskutek nieświadomego przedawkowania medykamentów, jednak coraz częściej leki wykorzystywane są do podejmowania prób samobójczych. 
Czytaj dalej
Polecane