Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Kwiat z polskich ogródków ma wiele właściwości zdrowotnych. Poznaj jego działanie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 20.05.2024 18:08

Kwiat z polskich ogródków ma wiele właściwości zdrowotnych. Poznaj jego działanie

Nasturcja, zdrowie, uroda
Fot. Freepic

Nasturcja to kwiat kojarzony z ogródka babci, który zakwita wczesnym latem - w czerwcu, po około dwóch miesięcy od siewu i tworzy piękne kwiaty aż do późnej jesieni. Warto ją mieć, tym bardziej że poza samym pięknym wyglądem, ma wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia.

Nasturcja jest naturalnym antybiotykiem, który może by skuteczny podczas leczenia infekcji. Wiele lat temu ten kwiat miał swoje zastosowanie jako środek antyseptyczny, który przyspiesza gojenie ran, ale również wspomaga leczenie chorób układu oddechowego. Jakie jeszcze zastosowanie ma nasturcja?

Nasturcja: Co to za kwiat?

Nasturcja jest pięknym kwiatem ozdabiającym wiele domowych polskich ogródków, choć odkryli ją hiszpańscy konkwistadorzy z Peru w XVI wieku. Wtedy służyła ona jako lekarstwo, ale też jako element posiłku, gdzie początkowo była dodatkiem do mikstur leczniczych czy sałatek.

Nasturcja jest kwiatem, którego pędy mogą mieć długość nawet 4 m.  Pięknie wygląda, ale nie tylko, bo poza barwnymi kolorami, nasturcja posiada również wiele właściwości prozdrowotnych. Zanim do tego przejdziemy, warto podkreślić, że można ją uprawiać zarówno w ogrodach, ale też doniczkach czy balkonach. Trzeba pamiętać, że będą potrzebować podpór. Nasturcje lubią też słońce oraz lekko wilgotną ziemię.

Nasturcja poprawi stan naszych włosów
Fot. Freepic
Nie żyje znana dziennikarka. Dzień przed śmiercią była na wizji Nowe terapie dla chorych na chłoniaka. Zyskały pozytywne oceny

Właściwości lecznicze nasturcji są bardzo szerokie

Właściwości lecznicze nasturcji są bardzo szerokie. Ten kwiat zawiera związki biologiczne czynne, które sprawiają, że działa antyseptycznie, redukując m.in. chorobotwórcze grzyby oraz bakterie. Obecnie stosuje się ją m.in. przy przemywaniu ran, ale nie tylko. Sokiem z nasturcji można smarować opryszczkę wargową. Nasturcja jest rośliną o działaniu przeciwskurczowym oraz przeciwzapalnym. Mirozynaza to enzym o właściwościach grzybobójczych, bakteriobójczych, wirusobójczych - sokiem z nasturcji poza opryszczką można wyleczyć też liszaj i inne dermatozy.

To jeszcze nie wszystko, bo zarówno z liści, jak i kwiatów rośliny można przygotować kąpiele lecznicze, które dobrze złagodzą bóle ciała czy głowy. Kąpiele polecane są osobom cierpiącym na takie infekcje skóry jak łuszczyca oraz trądzik na plecach. Nasturcja jest też rośliną, która może poprawić stan naszych włosów, usunąć łupież oraz nadać blasku włosom. Zaleca się też picie z soku nasturcji osobom mającym obniżoną odporność.

Warto też dodać, że z liści nasturcji można przyrządzić leczniczy napar. Dwie małe łyżeczki nasturcji trzeba zalać gorącą wodą, a następnie poczekać 15 minut. Gdy napar zaparzy się, trzeba przecedzić go przez sitko. Do smaku można dodać łyżeczkę naturalnego miodu. Taki napar pomocny jest w leczeniu chorób gardła i kaszlu.

Kto nie może korzystać z dobrodziejstw nasturcji?

Wyciąg z nasturcji jest składnikiem leków na serce, ale też choroby płuc czy nerek. Dodawany jest też do preparatów na łojotok, świąd czy trądzik, gdyż wykazuje działanie niszczące bakterie żerujące w porach skóry.

Nie wszyscy mogą jednak korzystać z leczniczych właściwości nasturcji. Mowa o m.in. osobach cierpiących na wrzody żołądka czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Ta roślina nie powinna być też stosowana przez kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Czytaj też:

Ta roślina odstrasza kleszcze. Jeśli nie chcesz jej sadzić - możesz kupić wyciąg i spryskać ogród i balkon

Tych roślin lepiej nie sadzić na balkonie. Są siedliskiem kleszczy

Mówią o nim ziele długowieczności. Ma niesamowite właściwości zdrowotne
 

Polecane