Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Małżeństwo pragnęło córki. To pchnęło ich do przerażającego czynu
Alina Gałka
Alina Gałka 11.02.2025 15:57

Małżeństwo pragnęło córki. To pchnęło ich do przerażającego czynu

 Sąd orzekł o winie
Fot. Canva

Niemiecka para, która w zeszłym roku przyznała się do zabicia ukraińskiej uchodźczyni i jej matki w celu uprowadzenia noworodka, została skazana w poniedziałek 10 lutego na dożywocie.

Jak donosi Niemiecka Agencja Prasowa, w zeszłym miesiącu, w pierwszym dniu procesu, para przyznała się do zamordowania 27-letniej Ukrainki i jej 51-letniej matki z zamiarem porwania pięciotygodniowego dziecka młodszej kobiety.
 

Znamy motyw makabrycznej zbrodni

Oskarżeni powiedzieli sądowi, że po wielokrotnych poronieniach i nieudanym leczeniu niepłodności, planowali uprowadzić nowonarodzoną dziewczynkę i wychować ją jak własne dziecko.

Prokuratura ujawniła, że para miała już czworo dzieci, w tym jednego wspólnego syna. 45-letnia kobieta i jej 43-letni mąż pochodzili z miasta Sandhausen, niedaleko Heidelbergu.

Czytaj także: Pijany pacjent zabił ratownika w Siedlcach. OZZRM apeluje do ministrów
 kajdanki-Canva

Przygotowywali się do pogrzebu 12-latki. Nagle dziewczynka ożyła Pijana matka przywiozła córkę na SOR. Lekarze wezwali policję

Oskarżeni przyznali się do winy

„Żałuję wszystkiego, co zrobiłem” – powiedział mężczyzna w oświadczeniu odczytanym przez jego prawników. Jego żona dodała: „Popełniłam straszny błąd”.

Prokuratura oskarżyła parę o morderstwo i uprowadzenie dziecka.

Prokuratorzy stwierdzili, że para postanowiła znaleźć ofiarę za pośrednictwem grupy na Telegramie. Niemcy mieli zgłosić się do pomocy uchodźcom w potrzebie i w ten sposób znaleźć swoje nowe dziecko.

Koszmar uchodźczyń z Ukrainy

Młodsza ofiara mieszkała z matką i dzieckiem w schronisku dla uchodźców w Wiesloch, mieście w południowo-zachodnich Niemczech.

W dniu 6 marca 2024 r. para miała podać w restauracji dwóm Ukrainkom środki uspokajające. Następnie mężczyzna zabił kobiety przy użyciu tępego przedmiotu. Ciało starszej kobiety Niemcy zatopili w jeziorze, natomiast zwłoki młodszej z kobiet próbowali spalić. Potem opuścili miejsce zbrodni z dzieckiem.

Na porzucone nad Renem ciało 27-letniej kobiety następnego dnia natknął się przypadkowy przechodzień. Niecały tydzień po morderstwie, 13 marca policja aresztowała parę i odnalazła uprowadzone dziecko. Dziecko wróciło do Ukrainy i obecnie znajduje się pod opieką ciotki.

Czytaj także: Czechy. Lekarze zrobili aborcję niewłaściwej pacjentce. Straciła dziecko

Co skłoniło parę do morderstwa?

Jak dotąd nie wiemy, jakie dokładnie zaburzenia doprowadziły do tragedii. Zachowanie pary sugeruje połączenie myślenia urojeniowego, braku empatii i obsesyjnego dążenia do posiadania dziecka, co może wynikać z psychopatii, tzw. folie à deux lub poważnych zaburzeń nastroju. Dokładna diagnoza zależałaby od oceny psychiatrycznej, ale samo przestępstwo wskazuje na skrajne zaburzenia emocjonalne i psychiczne.

Okrucieństwo, z jakim para potraktowała swoje ofiary, wskazuje na brak zdolności empatii, co może sugerować psychopatię. Psychopatia to zaburzenie osobowości charakteryzujące się właśnie brakiem empatii i poczucia winy, płytkim afektem, skłonnością do manipulacji innymi ludźmi oraz poważnymi, zaplanowanymi i brutalnymi zachowaniami antyspołecznymi. Choć oboje oskarżeni przyznali się do winy, trudno ocenić szczerość ich wyznania [1].

psychiatra-canva
Nie znamy wyników ewaluacji psychiatrycznej pary z Sandhausen oskarżonej o zabójstwo dwóch kobiet z Ukrainy. Fot. Canva

Mniej przekonująca wydaje się teoria dotycząca psychozy indukowanej. Wg analizy dostępnych danych morderstwa w folie à deux zwykle popełniane są na osobach w kręgu rodzinnym, a głównym czynnikiem ryzyka jest połączenie urojeń mistycznych i prześladowczych [2].

Czytaj także: To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane

[1] Essi Viding, Eamon McCrory, Ana Seara-Cardoso. Psychopathy. Curr Biol. 2014 Sep 22;24(18):R871-R874. doi: 10.1016/j.cub.2014.06.055.
[2] J Guivarch, M D Piercecchi-Marti, F Poinso. Folie à deux and homicide: Literature review and study of a complex clinical case. Int J Law Psychiatry. 2018 Nov-Dec:61:30-39.doi: 10.1016/j.ijlp.2018.10.001.