Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Na te badania wystawi ci skierowanie lekarz rodzinny. Lista jest rozległa
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 20.06.2024 09:32

Na te badania wystawi ci skierowanie lekarz rodzinny. Lista jest rozległa

Skierowanie, lekarz rodzinny
Fot. Freepic

Na jakie badania skierowanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej? Lista jest szeroka i warto wiedzieć, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien być pierwszą osobą, do której udajemy się, gdy z naszym zdrowiem nie dzieje się najlepiej.

Nie tylko zrobi z nami tzw. wywiad, ale również skieruje na badania diagnostyczne i wystawi skierowanie do specjalisty lub też do szpitala. Na jakie badania może wydać skierowanie?
 

Jakie obowiązki ma lekarz POZ?

Lekarz POZ może wydać nam skierowanie na badania diagnostyczne, ale również skierować do innego lekarza specjalisty lub też do szpitala. Decyzję o wydaniu skierowania lekarz opiera na podstawie medycznych wskazań.

Do obowiązków lekarza POZ należy m.in. leczenie chorób i udzielanie porad, ale też ustalanie leczenia farmakologicznego i monitorowanie go, ustalanie i wykonywanie zabiegów medycznych, wystawianie recept i zleceń za zaopatrzenie w wyroby medyczne czy też wystawianie zwolnień.

Na jakie badania może skierować?
Fot. Freepic
Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Te witaminy mogą skutecznie pomóc w walce z dolegliwościami To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich

Badania zlecone przez lekarza POZ można wykonać bezpłatnie

Nie da się ukryć, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o zlecanie badań diagnostycznych. Decyzję o konieczności ich zlecenia podejmuje się na podstawie wskazań medycznych, lecz nie żądań pacjenta.

Badania zlecone przez lekarza POZ można wykonać bezpłatnie w pracowni lub laboratorium, z którymi placówka POZ ma podpisaną umowę.

Na jakie badania może skierować lekarz POZ?

Na jakie badania diagnostyczne może nas skierować lekarz POZ? Są to badania hematologiczne: morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi, ale również badania biochemiczne i immunochemiczne. Wśród badań są również moczu oraz kału, badania układu krzepnięcia,  mikrobiologiczne, zdjęcia radiologiczne takie jak zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej, zdjęcie czaszki, zdjęcie zatok, zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej.

Na stronie pacjent.govi.pl wyszczególniona jest pełna lista badań. Warto też podkreślić, że są również takie, na które może skierować lekarz POZ, a które można wykonać w dowolnej placówce, która ma umowę z NFZ. Należą do nich takie jak: gastroskopia, kolonoskopia oraz tomografia komputerowa głowy.'

Czytaj też:

Nawrót raka piersi da się przewidzieć rok wcześniej. To szansa dla chorych

Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały

Po tym poznasz, że zaczyna się jaskra. Lekarz wskazał nietypowy objaw