Najgorsze jedzenie dla wątroby. Wiele osób uważa, że te produkty są zdrowe
Jedzenie jest nie tylko pożywieniem. Kiedy jemy, nie chodzi nam jedynie o to, by dostarczyć organizmowi niezbędnych do przeżycia składników. Lubimy jeść, chcemy, by nasze potrawy były także smaczne i sprawiały nam przyjemność.
Kiedy jednak wybieramy wyłącznie, albo prawie wyłącznie, to, co nam smakuje, zapominając przy tym o zdrowiu, może to się dla nas źle skończyć. Przykładowo, sięgając po produkty przetworzone, bogate w syrop glukozowo-fruktozowy, możemy poważnie nadszarpnąć zdrowie wątroby. Warto posłuchać, co ma na ten temat do powiedzenia lekarz.
Jedzenie to paliwo dla organizmu, ale nie tylko
Jedzenie to nie tylko źródło energii, ale także element kulturowy, społeczny, a nawet emocjonalny. Posiłki często są przecież pretekstem do spotkań z bliskimi, dzielenia się chwilami radości, a także sposobem na odkrywanie nowych smaków i tradycji kulinarnych. Jednak nasze wybory żywieniowe mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Niektóre składniki, choć smaczne, mogą być szczególnie szkodliwe, jeśli spożywamy je w nadmiarze.
Przykładem jest cukier rafinowany, który dodawany do deserów czy napojów, jest nie tylko źródłem pustych kalorii, ale również obciąża wątrobę, prowadząc do odkładania tłuszczu i insulinooporności. Podobnie tłuszcze trans, obecne w wielu przetworzonych produktach, takich jak margaryny czy fast foody. Są one jednymi z głównych winowajców, jeśli chodzi o choroby serca i problemy z wątrobą. Nadmierne spożycie soli również nie pozostaje bez wpływu na organizm – może prowadzić do nadciśnienia i problemów z funkcjonowaniem nerek oraz wątroby.
Ceny u dentysty znów rosną szybciej. Niepokojący trend Ten kolor moczu może oznaczać, że wysiadają Ci nerki. Nigdy go nie ignorujCo najbardziej szkodzi naszej wątrobie?
Niektóre produkty, zwłaszcza te wysoko przetworzone, są niezwykle szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza gdy jemy ich sporo. Uważać powinniśmy przede wszystkim na dodatek, jakim jest syrop fruktozowy lub glukozowo-fruktozowy, bo często dodawany jest do produktów, które uważamy za zdrowe - np. do soków, nektarów, czy jogurtów. Wyjaśnia to dr Saurabh Sethi, gastroenterolog (@ doctor.sethi na Instagramie):
„Najbardziej szkodliwe dla twojej wątroby są: wysokofruktozowy syrop kukurydziany oraz wiele olejów roślinnych. Ten syrop jest najczęściej używaną substancją słodzącą w przetworzonych produktach spożywczych oraz napojach. Badania pokazują, że wysokie spożycie fruktozy jest najmocniej powiązane z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Fruktoza jest przekształcana w tłuszcz łatwiej niż glukoza, przyczyniając się do gromadzenia tłuszczu w wątrobie”.
„Druga sprawa to powszechne oleje otrzymywane z ziaren, np. z soi, kukurydzy, rzepaku, bawełny, bogate w kwasy tłuszczowe omega-6. Te kwasy omega-6 są niezbędne, ale niedobór omega-3 i przewaga omega-6 prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych”.
Jedz smacznie i zdrowo
Zamiast więc sięgać po gotowe produkty przetworzone, które często zawierają te szkodliwe dodatki, warto postawić na świeże, sezonowe warzywa i owoce, pełnoziarniste zboża oraz źródła białka, takie jak ryby, mięso, rośliny strączkowe i orzechy. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nudne. Ale to nieprawda! Kluczem do sukcesu jest tu, z jednej strony, różnorodność składników, a z drugiej – kreatywne podejście do gotowania. A więc bawmy się gotowaniem, eksperymentujmy!
Przykładem takiego zdrowego, a zarazem smacznego posiłku może być pieczony łosoś z mieszanką sałat, awokado i pomidorkami koktajlowymi, podany z kaszą bulgur. Łosoś dostarcza zdrowych kwasów omega-3, które wspierają pracę mózgu i serca, a także dbają o dobrą kondycję wątroby. Sałaty i pomidory to źródło witamin i przeciwutleniaczy, a kasza bulgur dostarcza błonnika, który wspiera trawienie i stabilizuje poziom cukru we krwi. Taki posiłek jest zdrowy, bo dostarcza organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować, ale także sycący i – pyszny.
Zobacz także:
Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
Toksyczny składnik cynamonu może uszkadzać wątrobę, ale nie tylko. Uważaj na ilość, jaką spożywasz
Tych produktów nie jedz po 60. Ekspert ostrzega