Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Nie żyje 19-letnia gwiazda internetu. Lekarze oceniali ją na 152 lata
Alina Gałka
Alina Gałka 20.12.2024 13:44

Nie żyje 19-letnia gwiazda internetu. Lekarze oceniali ją na 152 lata

Świeczka
Fot. Pexels / Amfot

W środę 19 grudnia zmarła znana tiktokerka z RPA. Miała zaledwie 19 lat, ale jej wiek biologiczny określano na 152 lata. Winna jest niezwykle rzadka choroba genetyczna. Na swoim TikToku dziewczyna działała na rzecz zwiększania świadomości o progerii.

Beandri Booysen – 19-latka, która zmarła ze starości

Beandri Booysen, pochodząca z Republiki Południowej Afryki gwiazda TikToka, zmarła po latach heroicznych zmagań z progerią, rzadką chorobą genetyczną powodującą przedwczesne starzenie się. Jej matka, Bea Booysen, potwierdziła tę wiadomość. 

Z głębokim żalem informujemy o śmierci Beandri, jednej z najbardziej kochanych i inspirujących młodych kobiet w RPA – napisała na Facebooku. 

W ostatnim czasie Booysen przeszła operację na otwartym sercu. Mimo złego stanu zdrowia miała nadzieję spędzić Święta Bożego Narodzenia z rodziną. Nastolatka cierpiała również na osteoporozę i zwężenie aorty, które utrudnia a przepływ krwi z serca.

Beandri po operacji w Maboneng Heart and Lung Institute.jpg
Beandri po operacji w Maboneng Heart and Lung Institute/Fot.Facebook, BEANDRI, OUR INSPIRATION
Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi Czy selen może spowolnić starzenie się? Ważna rola pierwiastka śladowego

Inspirująca historia Beandri

Pomimo diagnozy progerii i niekorzystnych prognoz, według których miała przeżyć zaledwie 14 lat, Beandri nie poddawała się do końca. Nie tylko żyła pełnią życia, ale odważnie pokonywała wyzwania, które stawiała przed nią choroba. Swoimi zmaganiami i radościami dzieliła się ze światem za pośrednictwem mediów społecznościowych. Szybko stała się lubianą gwiazdą TikToka, gdzie miała ponad 278 000 obserwujących. Jej filmy emanowały pogodą ducha i nadzieją, a postawa dziewczyny dla wielu osób była inspiracją.

Jako ostatnia osoba w RPA zmagająca się z progerią, Beandri Booysen stała się symbolem świadomości na temat choroby oraz problemów osób ze specjalnymi potrzebami. Jej wyjątkowy optymizm był zaraźliwy, a historia poruszyła serca fanów na całym świecie.

Czym jest progeria?

Progeria Hutchinsona-Gilforda (HGPS) to rzadka choroba genetyczna związana z procesem przedwczesnego starzenia się, która powoduje śmierć we wczesnych latach nastoletnich z powodu dysfunkcji układu sercowo-naczyniowego.

Dzieci z progerią zazwyczaj wyglądają zdrowo po urodzeniu, ale zaczynają wykazywać oznaki szybkiego starzenia się w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Objawy obejmują opóźnienie wzrostu, utratę tkanki tłuszczowej i włosów, starzejącą się skórę, sztywność stawów i powikłania sercowo-naczyniowe. Rozwój intelektualny zwykle pozostaje prawidłowy.

Średnia długość życia osób z HGPS wynosi około 14-15 lat, a większość pacjentów umiera z powodu chorób serca lub udaru mózgu. Ostatnie postępy w badaniach doprowadziły do opracowania metod, które mogą łagodzić objawy choroby i potencjalnie wydłużać życie. Według Cleveland Clinic obiecujący w spowalnianiu postępu choroby jest lonafarnib. Wciąż jednak nie opracowano w stu procentach skutecznego leku na progerię. Badania koncentrują się na zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw choroby i opracowaniu sposobów na poprawę jakości i wydłużenie życia osób z HGPS.

 

Czytaj także:

Nie żyje 28-letni Sammy Basso. Był najdłużej żyjącą osobą z progerią

Millenialsi spędzają ponad 60 godzin tygodniowo bez ruchu. Starzeją się w tempie błyskawicznym

Kardiolog radzi: dla dobra serca zwróć uwagę na te 5 nawyków