Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > "Obłęd zazdrości" pojawia się w wielu związkach. Uciekaj, jeśli partner zachowuje się w ten sposób
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 05.10.2024 09:10

"Obłęd zazdrości" pojawia się w wielu związkach. Uciekaj, jeśli partner zachowuje się w ten sposób

"Obłęd zazdrości" pojawia się w wielu związkach. Uciekaj, jeśli partner zachowuje się w ten sposób
fot.shutterstock/Prostock-studio

Zdrowy i szczęśliwy związek to coś o czym marzy każdy z nas. Niestety, nie zawsze wygrywamy główną nagrodę w tej loterii. Czasem zdarza się, że nasz partner nie jest taki, jak byśmy sobie tego życzyli. „Obłęd zazdrości” to coraz częstszy problem w związkach – jak go rozpoznać? 

Szanowanie granic partnera jest niezwykle ważne. Ciągła zazdrość i zarzucanie drugiej osobie, że nie jest wobec nas lojalna jest jednak brakiem ich poszanowania. Eksperci alarmują, że jeśli w związkach pojawia się „obłęd zazdrości”, należy jak najszybciej uciekać. 

Czym objawia się zespół Otella, czyli „obłęd zazdrości”?

Eksperci wskazują, że za nadmierną, bezpodstawną zazdrość w związku często odpowiada zespół Otella, nazywany też „obłędem zazdrości”. Cierpieć mogą na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. To jedno z bardzo trudnych zaburzeń psychicznych, które dotyka najczęściej osoby, które nadużywają alkoholu.

Polega na uporczywym podejrzewaniu partnera o niewierność, szukaniu nieistniejących dowodów i paranoidalnych zachowaniach. Osoby takie nie mają problemu z przeszukiwaniem prywatnych rzeczy partnera – zawartości toreb, plecaków, ale też sprawdzaniem kontaktów w telefonie i w mediach społecznościowych i śledzeniem oraz kontrolowaniem czasu wolnego partnera. Nie cofną się przed niczym, byle tylko znaleźć dowody, które będą potwierdzeniem ich słów. 

Zakupy w ciszy nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Kto skorzysta? Coraz więcej par tworzy związki DINK. Nazwa kryje niepokojący komunikat

Czy zespół Otella da się wyleczyć?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy zespół Otella da się wyleczyć. Odpowiedź może nie być satysfakcjonująca. Jest to bowiem niezwykle niezwykle trudne, jednak można zmniejszyć częstotliwość i natężenie występujących objawów. Najważniejsza jest chęć podjęcia leczenia, które jest połączeniem wizyt u psychiatry oraz psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić swojemu pacjentowi z syndromem Otella leki lub pobyt w ośrodku odwykowym. Nie da się jednak wyleczyć takiej osoby całkowicie – objawy tego zespołu będą towarzyszyć jej już do końca życia. 

Czy człowiek z zespołem Otella może stworzyć szczęśliwy związek?

Czy człowiek z zespołem Otella może stworzyć szczęśliwy związek i czy osoba będąca w związku z taką osobą może liczyć na to, że będzie żyć w szczęśliwej, zdrowej relacji? Warto wiedzieć, że zaborczość takiej osoby i maniakalne zachowania potrafią doprowadzić do ostateczności nawet najbardziej wyrozumiałego partnera. Zachowania osoby z „obłędem zazdrości” są niezwykle przykre dla drugiej połówki i odbijają się na jej samopoczuciu i zdrowiu psychicznym. Jest więc to ogromna próba dla związku. Jeśli jednak wdrożone zostanie leczenie na różnych płaszczyznach, jest szansa, choć bardzo niewielka, że poprawią się relacje w takim związku.

Zobacz też:

Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego

Ten objaw demencji pojawia się lata przed diagnozą. Łatwo go przeoczyć

Wiele osób nie myje mięsa i naraża swoje zdrowie. Biotechnolożka załamuje ręce: To nielogiczne

 

Powiązane
Dr House
Ile seriali medycznych rozpoznasz po jednym kadrze? 10/10 będą mieli prawdziwi znawcy [QUIZ]