Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Owoce pleśniały w 1 dzień. W końcu znalazłam na to sposób
Daria  Siemion
Daria Siemion 30.08.2024 12:06

Owoce pleśniały w 1 dzień. W końcu znalazłam na to sposób

Spleśniałe maliny
Fot. Shutterstock / wisely

Na pewno zdarzyło Wam się kiedyś, że kupiliście pięknie wyglądające owoce, a te po jednym dniu w domu pokryły się pleśnią. Zazwyczaj wynika to z nieprawidłowego przechowywania produktu. Jak zatem przechowywać owoce, aby zachowały świeżość na dłużej? Oto najlepszy możliwy sposób.
 

Dlaczego owoce gniją od razu po zakupie?

Jeśli owoce są przesiąknięte wilgocią, zgniją od razu po włożeniu do lodówki. Podobnie, jeśli po zakupie ich nie przebierzecie i nie wyrzucie podejrzanych "elementów" – tym sposobem zgniła malina od razu zarazi swoje sąsiadki.

Częstym błędem jest też trzymanie owoców w foliowej torebce. Nie dość, że mogą się zgnieść, nie mają tlenu. Dużo lepszym pomysłem są ekologiczne rozwiązania takie jak bawełniane siateczki, łubianki, koszyczki.  Dobrym rozwiązaniem są lniane torby.

A skoro o zgniataniu mowa... Zadbajcie o to, aby owoce nie były ściśnięte. Zwłaszcza te, które łatwo ulegają uszkodzeniom, jak np. jagody czy maliny. Pamiętajcie też, aby owoce jagodowe, maliny i truskawki trzymać w lodówce. Bez tego szybko zgniją.

Pleśń
Tak pleśń wygląda z bliska Fot. Shutterstock / wolfness72
Pij ten napój przez tydzień. "Wymiecie” pasożyty jak miotła Wystarczy łyżeczka dziennie. Ten olej zmniejsza ryzyko demencji

Co zrobić, aby owoce zachowały świeżość na dłużej?

Sposób na świeże owoce jest banalnie prosty. Będziecie potrzebować do tego tylko trzech rzeczy, które na pewno masz w domu. Chodzi o duży pojemnik na żywność (najlepiej szklany) i papierowy ręcznik, a także miseczka.

Operację zacznijcie od przebrania owoców. Te, które są zgniecione, odłóżcie na bok i zróbcie z nich dżem lub mus. Następnie wyłóżcie papierowym ręcznikiem wybrane naczynie. Umieśćcie w nim owoce, zostaw na 5 minut, następnie przełóż je do czystej miseczki. 

W tym zabiegu chodzi o to, aby odsączyć z owoców uwielbianą przez pleśń wilgoć. Bardzo ważne jest to, aby pojemnik, do którego włożymy owoce, dało się szczelnie zamknąć. Jeśli nie macie pojemnika z pokrywką, owińcie miseczkę folią śniadaniową.

Szkodliwe mity o przechowywaniu owoców

Wiele osób miało tak, że jadło kanapkę, owoc czy ciasto, a przy ostatnim kęsie zauważyło pleśń. U niektórych doprowadziło to do ciężkiego zatrucia, inni przeszli przez to bezboleśnie. Świadomie nikt z nas pleśni nie je, ale jest jeden szkodliwy mit, który warto umówić.

Ile razy słyszeliście, że po odkrojeniu pleśni z kawałka produktu, pozostałą część można jeść? Nigdy w to nie wierzcie! To niebezpieczny i szkodliwy mit! Nie dajcie się też nabrać na to, że zgniłe owoce po upieczeniu czy smażeniu nadają się to jedzenia – to nieprawda! Zgniły produkt trzeba wyrzucić!

Lepiej nie myć też owoców przed włożeniem do lodówki. Wynika to z tego, co tłumaczyliśmy wcześniej – pleśń i grzyby uwielbiają wilgoć, a świeżo umyte owoce zamknięte w lodówce (ciemnym i chłodnym środowisku), to dla mytotoksyn nich prawdziwy raj.

Zatrucie pleśnią – objawy:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • apatia,
  • problemy z koncentracją,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności,
  • ból i sztywność stawów, 
  • nieżyt nosa,
  • zmiany skórne.

Niestety, nie istnieją leki na zatrucie pleśnią. Jeśli wystąpi biegunka, trzeba się nawadniać i przyjmować elektrolity. Wskazane jest również stosowanie węgla aktywnego, który zwiąże i usunie toksyny. W ciężkich przypadkach, konieczna jest konsultacja z lekarzem.