Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Taki zapach powinien martwić. Może oznaczać chorobę
Daria  Siemion
Daria Siemion 17.12.2024 08:00

Taki zapach powinien martwić. Może oznaczać chorobę

Kobieta wącha ubranie, nieprzyjemnie pachnie
Fot. Shutterstock / Pheelings media

Każda kobieta powinna zwracać uwagę na nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych, ponieważ może on sygnalizować rozwijającą się infekcję albo chorobę. Szczególnie niepokojącym objawem powinien być intensywny, rybi zapach. Co może oznaczać i jak sobie z nim radzić?  
 

O czym świadczy zapach ryby z pochwy? Przyczyną może być infekcja

Intensywny rybi zapach z pochwy to najczęściej objaw bakteryjnej waginozy – infekcji wynikającej z zaburzenia równowagi mikroflory pochwy. Główną przyczyną są bakterie beztlenowe, takie jak Gardnerella vaginalis czy Prevotella. W przypadku tej infekcji pH pochwy wzrasta powyżej naturalnego poziomu 4,5.  

Symptomom bakteryjnej waginozy często towarzyszą szare lub żółtawe upławy, ból podczas stosunku, pieczenie, świąd, a nawet stan podgorączkowy lub gorączka. U niektórych kobiet infekcje przebiegają bezobjawowo, ale nie oznacza, że nie szkodzą zdrowiu.

Infekcja intymna - grzybicza czy bakteryjna? Podpowiadamy, jak je odróżnić Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!

Jak pozbyć się rybiego zapachu z miejsc intymnych? Leczenie infekcji intymnych

Leczenie infekcji odpowiedzialnych za rybi zapach z pochwy powinno zacząć się od wizyty u ginekologa. Lekarz, po przeprowadzeniu badania i ewentualnych testów mikrobiologicznych, przepisze odpowiednie leki – najczęściej antybiotyki, środki przeciwbakteryjne i probiotyki. 

W przypadku bakteryjnej waginozy leczenie obejmuje stosowanie leków dopochwowych lub doustnych – takich jak żele, globulki, kremy czy tabletki. Ważne, aby zakończyć całą terapię zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Zbyt wczesne przerwanie leczenia zwiększa ryzyko nawrotu infekcji.  


Po wizycie istotne jest przestrzeganie zasad higieny i – być może – zmiana szkodliwych nawyków. Należy odstawić perfumowane środki do higieny intymnej i nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę. Wkładki higieniczne są złym pomysłem, gdyż wbrew pozorom nie poprawiają higieny. Pomocna może być za to regularna wymiana podpasek i podmywanie w trakcie okresu. 

Prawidłowy zapach i wydzielina z pochwy

Pochwa, podobnie jak inne części ciała, ma swój naturalny zapach i wydzieliny. Normalna wydzielina z pochwy jest przejrzysta lub lekko biaława, czasami nieco źółtawa, zmieniająca się w ciągu cyklu. Niepokój powinny budzić wszelkie zmiany jej koloru, konsystencji (zwłaszcza pojawienie się gęstych "serowatych" grudek) czy zapachu. 

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, odwiedź ginekologa. Pamiętaj też o regularnych badaniach – minimum raz w roku!

Zobacz też:

Nosisz takie majtki? Możesz mieć problemy intymne!

Po tym poznasz, że możesz mieć anginę. Pierwszy objaw bywa mylący

W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita