Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Połączenie tych witamin to duet idealny. Sprawdź dlaczego
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.02.2024 19:40

Połączenie tych witamin to duet idealny. Sprawdź dlaczego

witaminy
canva

Łącznie składników odżywczych jest dobre i potrzebne. Przykładem tego rodzaju połączenia jest kombinacja witaminy D i magnezu. Dlaczego? Jednoczesne przyjmowanie ich daje więcej korzyści niż stosowanie tych witamin w pojedynkę. Dlaczego akurat witamina D i magnez tak do siebie pasują?

 

Witamina D i magnez – idealna kombinacja?

Magnezowi poświęcona została w pełni niejedna publikacja naukowa. Powodów jest wiele – jest to jeden z najważniejszych elementów potrzebnych do przeprowadzenia konkretnych reakcji chemicznych. Dzięki niemu m.in. witamina D aktywowana jest w wątrobie i nerkach. Równowaga między magnezem a witaminą D jest ważna, by zachować prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów. Niedobór w tej sferze powoduje szereg dolegliwości np. układu kostno-stawowego, sercowo-naczyniowego i zespołu metabolicznego.

Przyjmowanie witaminy D i magnezu może dawać lepszy efekt niż stosowanie ich oddzielnie. Witamina D przyspiesza wchłanianie magnezu w jelicie cienkim, które bierze udział w metabolizmie witaminy D.

Magnez jest jednym z najważniejszych jonów. W 60% zgromadzony jest w układzie kostnym, a w 20% w mięśniach szkieletowych. Bierze udział w aktywowaniu enzymów biorących udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów.

3.png

Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć! To jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, choć jest darmowy!

Co na to naukowcy?

W 2001-2006 r. amerykańscy badacze zbadali związek między witaminą D a magnezem. Okazało się, że magnez może znacząco obniżyć niedobór witamin D – szczególnie pomocny jest dla osób z krzywicą. Naukowcy odkryli również, że dostarczanie magnezu tylko z pożywienia powoduje wzrost 25-hydroksywitaminy D (25(OH)D) w surowicy. Niemniej wciąż pozostaje to sferze badań.

Zobacz też: Witamina D - darmowy lek na osteoporozę

Jak przyjmować witaminę D i magnez?

Człowiek pobiera witaminę D w sposób naturalny przez skórę. Jednak w Europie Środkowo-Wschodnie w okresie od września do kwietnia słońca jest mniej – dlatego też Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne zaleca suplementację składnika. Szacunkowo aż 90% Polaków ma niedobór witaminy D.

„Największa podaż witaminy D występuje o godzinie dwunastej. Spędzając czas na słońcu w tej części dnia z odsłoniętymi częściami ciała bez nałożonego kremu z filtrem dostarczymy sobie największą dawkę witaminy D. Oczywiście nie mówię tutaj o „smażeniu się na słońcu”, ponieważ będzie to szkodliwe dla naszej skóry. Chodzi o krótką 15-minutową ekspozycję”.- powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska

O niedobór magnezu o wiele trudniej niż o niedobór witaminy D. Jednak również i jego nam brakuje. Magnez można uzupełniać przez spożycie np. szpinaku, awokado, migdałów i nasion dyni. Gdy niedobory są większe, wówczas warto rozważyć suplementację.

„Na co dzień nasz organizm zużywa ogromne ilości magnezu. Aby mógł się regenerować i prawidłowo funkcjonować, potrzebuje bardzo dużej podaży tego składnika. Nawet jeśli wyniki badań nie wskazują na niedobory magnezu, warto go suplementować. Oczywiście nie zapominajmy o dostarczaniu go wraz z pożywieniem. Magnez znajdziemy w takich produktach, jak między innymi: kakao, gorzka czekolada i produkty pełnoziarniste. Należy obalić mit o tym, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Kawa nie tylko go nie wypłukuje, a wręcz przeciwnie, dostarcza pewne ilości magnezu”.- powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska