Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Rak złośliwy go nie cierpi, więc ty sobie nie żałuj. Ten owoc jedz przy każdej okazji
Marta Uler
Marta Uler 07.01.2025 11:53

Rak złośliwy go nie cierpi, więc ty sobie nie żałuj. Ten owoc jedz przy każdej okazji

Antocyjany - działanie przeciwnowotworowe jagód
Fot. freepik

Dieta to klucz do zdrowia – ta wiedza staje się coraz bardziej powszechna. Od tego, po jakie produkty sięgamy w codziennej diecie, zależy naprawdę bardzo dużo, np. to, czy zachorujemy na nowotwór, czy nie. 

W naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców. Szczególnie antynowotworowe działanie wykazują jagody i borówki. A wszystko za sprawą antocyjanów, barwników odpowiedzialnych za ich kolor. 

Antocyjany w jagodach do walki z rakiem

Jagody to prawdziwy skarb natury. Są nie tylko pyszne, ale i bogate w składniki o działaniu prozdrowotnym. Na szczególną uwagę zasługują tu antocyjany – naturalne barwniki występujące w wielu owocach i warzywach, które nadają im niebieskie, fioletowe lub czerwone barwy. W jagodach i borówkach znajdziemy ich szczególnie dużo. 

Antocyjany należą do grupy flawonoidów, które słyną ze swojego silnego potencjału antyoksydacyjnego. Substancje te neutralizują wolne rodniki, które uszkadzają komórki i mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Ich działanie ochronne wynika z umiejętności wspierania mechanizmów naprawczych naszego DNA oraz hamowania procesów zapalnych.

Usługi za 600 zł do wykorzystania u dentysty. Duże zmiany od 3 stycznia ws. przysługujących świadczeń Objaw chorego serca zauważysz na kostkach. To powinno wzbudzić czujność

Jak antocyjany walczą z rakiem?

Badania naukowe wskazują, że antocyjany mogą zahamować rozwój komórek nowotworowych, a nawet indukować ich apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć. Mechanizm ten jest szczególnie istotny w walce z nowotworami, ponieważ pozwala eliminować zmutowane komórki bez szkody dla zdrowych tkanek. Co więcej, antocyjany obniżają ryzyko przerzutów, hamując proces angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych zasilających guz.

Badania wykazały, że antocyjany zmniejszają uszkodzenia DNA wywołane przez substancje rakotwórcze w hodowanych ludzkich komórkach nabłonka płuc, a także hamują wzrost komórek raka okrężnicy. Potwierdzono zdolność antocyjanów do hamowania wzrostu komórek raka piersi, centralnego układu nerwowego, czy jelita grubego.

Jagody – skarbnica zdrowia

Oprócz antocyjanów jagody zawierają także inne cenne substancje, takie jak kwas elagowy, resweratrol czy witamina C, które wspierają działanie przeciwnowotworowe. Np. kwas elagowy wykazuje zdolność do wiązania rakotwórczych substancji, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom DNA. Resweratrol natomiast hamuje procesy zapalne i wspiera układ odpornościowy w walce z komórkami nowotworowymi.

Warto zatem jeść jagody jak najczęściej. Najlepiej – na surowo, by zachować maksimum ich cennych właściwości. Można np. dodawać je do musli czy owsianek lub jeść solo, jak przekąskę. Zimą, co prawda, do jagód mamy ograniczony dostęp (ale borówki, które cechują podobne właściwości, są do kupienia przez cały rok), jednak są jeszcze przetwory, a mrożone owoce zachowują większość ze swoich wartości prozdrowotnych.

Źródło: pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7554903/, up.lublin.pl/blog/komu-czerwien-komu-fiolet-czyli-antocyjany-na-zdrowie/

Zobacz także:

Rak złośliwy nie znosi tego owocu. Jedz go kilogramami

Zapobiegają miażdżycy i działają antynowotworowo. Dlaczego jeszcze warto jeść pomidory?

Złośliwy nowotwór tego dosłownie nie cierpi. "Odstrasza" go jeden nawyk