Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Świąteczny wyjazd a L4. W ten sposób ZUS się dowie
Daria  Siemion
Daria Siemion 11.12.2024 09:59

Świąteczny wyjazd a L4. W ten sposób ZUS się dowie

Świąteczny wyjazd
Fot. Shutterstock / FTiare

Boże Narodzenie  to czas rodzinnych spotkań przy stole, ale co w sytuacji, gdy dopadła Cię choroba i jesteś na zwolnieniu lekarskim? Czy wyjazd na święta do rodziny jest dozwolony? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

Boże Narodzenie a zwolnienie lekarskie. Czy można odwiedzić rodzinę?

Prawo nie zakazuje wyjazdu podczas zwolnienia lekarskiego, ale wiąże się to z pewnymi obowiązkami. Najważniejsze jest zgłoszenie zmiany adresu pobytu do ZUS oraz pracodawcy w ciągu trzech dni. 

Kluczowe są także zalecenia lekarskie zapisane w zwolnieniu. Gdy lekarz określi, że „chory powinien leżeć”, wyjazd jest wykluczony. Z kolei wskazanie „chory może chodzić” daje większą swobodę, umożliwiając odwiedzenie rodziny, pod warunkiem że wyjazd nie utrudnia powrotu do zdrowia. 

W praktyce oznacza to, że nie ma przeszkód, by osoba ze złamaną ręką odwiedziła w święta rodzinę, ale już wyjazd takiej osoby na narty, nie wchodzi w grę. Podobnie osoby z chorobami zakaźnymi, np. grypą – one z założenia powinny unikać kontaktu z innymi i oszczędzać siły.

Grypa czy przeziębienie? To czasem trudno odróżnić. Lekarka: "Korzystajmy z testów" Czarna tabletka na grypę i przeziębienie. Czy warto łykać węgiel aktywny?

Tak ZUS sprawdza chorych

ZUS ma szeroki arsenał narzędzi do monitorowania osób na zwolnieniu lekarskim. Najczęściej stosowaną metodą jest kontrola miejsca pobytu. Inspektorzy odwiedzają adres wskazany w zwolnieniu, aby upewnić się, że pacjent przebywa w domu i przestrzega zaleceń lekarskich. To drugie jest bardzo ważne, bo jeśli kontrolerzy zastaną chorego w trakcie domówki, mogą mieć uzasadnione pretensje.

Równie skutecznym narzędziem jest analiza aktywności w mediach społecznościowych. Zdjęcia z wakacji, relacje z podróży czy wpisy sugerujące wykonywanie pracy mogą być dowodami na nieuczciwe wykorzystanie L4. W razie wątpliwości ZUS przeprowadza wywiady z osobami na zwolnieniu, aby ustalić, czy postępowały zgodnie z zaleceniami lekarzy.

Lekarze karani za fałszywe L4

Nieprawidłowości związane z nadużyciami L4 dotyczą również lekarzy. Zdarza się, że wystawiają zwolnienia lekarskie bez odpowiedniej diagnozy lub w zamian za pieniądze. Takie działania godzą w interesy ZUS, płatników składek i pracodawców, narażając ich na wielomilionowe straty.

Przykładem jest głośna sprawa Beaty J., lekarza i biegłego sądowego, która w 2016 roku została skazana za wystawianie fałszywych zwolnień lekarskich. Ostatecznie skazano ją na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, co miało być przestrogą dla innych medyków. 

Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że są przypadki, gdy chory umiera, bo w obawie przed pracodawcą boi się iść na L4 – tego nie powinniśmy akceptować tak samo, jak nadużywania zwolnień.

Zobacz też:
Masz taki kod na L4? Oznacza utratę pieniędzy

Liberalizacja zwolnień lekarskich. Będzie można pracować na L4?

Na tym L4 możesz wychodzić i wyjeżdżać za granicę. Ile wynosi wynagrodzenie?