Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Kardiologia

Kardiologia

choroba wieńcowa
26.09.2023 17:18 Gdy leki to za mało. Lekarz wskazał ostateczny sposób leczenia choroby wieńcowej!

Choroba niedokrwienna serca, nazywana również chorobą wieńcową, dotyczy powikłań i dolegliwości związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego. U chorego dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych, co powoduje trudności z dopływem krwi do mięśnia sercowego i zaburza jego funkcjonowanie. W pewnych przypadkach leczenie farmakologiczne nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia. Co to za metody? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

przeziębienie
25.09.2023 18:34 Przeszłaś niedawno przeziębienie, ale wciąż jesteś zmęczona? Oto co twierdzi kardiolog

Przeziębienie, w szczególności w okresie jesiennym, nie należy do rzadkości. Infekcje tego rodzaju są przeważnie łagodne i przechodzą relatywnie szybko. Co może jednak oznaczać, gdy przeszłaś przeziębienie, ale mimo to wciąż czujesz się osłabiona? Lekarz wskazał na konkretną chorobę, której początek mogło dać właśnie przeziębienie. Lepiej o tym wiedzieć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr Piotrem Borowskim.   

ból głowy
24.09.2023 16:51 Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy

Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

arytmia
15.09.2023 10:35 Czy arytmia jest groźna? Lekarz bez zawahania udzielił odpowiedzi, możesz się zdziwić

Duża część społeczeństwa zmaga się z wieloma kardiologicznymi schorzeniami, które potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęściej występujących jest arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca. Są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego, który może pracować za szybko lub za wolno. Jednak czy niepozorna arytmia może być groźna dla zdrowia, a nawet życia pacjenta oraz do jakich konsekwencji może prowadzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

choroba wieńcowa
14.09.2023 16:08 Osoba z chorobą wieńcową nie powinna wykonywać tych czynności! To może skończyć się śmiercią

Choroba wieńcowa jest stanem, w którym dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego z powodu zwężenia lub zamknięcia tętnic wieńcowych. Wielu chorych nie jest świadoma, że wykonywanie pewnych czynności może stanowić zagrożenie dla ich życia. Czego nie powinny robić osoby cierpiące na chorobę wieńcową? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

opieka
13.09.2023 13:29 Tak trzeba żyć po zawale, choć wielu tego nie chce. Niestosowanie się do tych zaleceń to jak wyrok śmierci!

Zawał mięśnia sercowego, nazywany zawałem serca, dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Zawał serca jest poważnym zjawiskiem, w którym dochodzi do martwicy, czyli obumiera fragment mięśnia sercowego na wskutek niedokrwienia serca. Niestety osoba po zawale mięśnia sercowego wymaga szczególnej troski i opieki lekarskiej, która ma pomóc w regeneracji pacjenta. Musi również sama włożyć wysiłek i zmienić codzienne nawyki. Na czym polega opieka nad osobą po zawale? Co chory musi zmienić? Jak wygląda zawał serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

nadciśnienie
12.09.2023 14:02 Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa!

Nadciśnienie tętnicze jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka sporą część osób. Jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet może być niebezpieczne dla życia. Dlatego ważne jest postawienie diagnozy i właściwe leczenie, aby uniknąć tragicznych skutków. Do jakich konsekwencji może doprowadzić nadciśnienie tętnicze? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

lekarz
10.09.2023 10:15 Rewolucja w kardiologii! Ustalono nieznaną dotąd przyczynę udaru mózgu! Odkrywcą najmłodszy w historii Polski profesor

Rewolucja w świecie medycyny? Tak! Niedawno odkryta została nieznana dotąd przyczyna udaru mózgu. Jest to zasługa prof. dr hab. n. med. Mateusza Hołdy, najmłodszego w historii Polski profesora i jego zespołu badawczego o nazwie HEART. Dzięki jego badaniom wielu ludzi może zostać uratowanych. Co warto wiedzieć o tej przyczynie udaru?   

aktywność fizyczna
08.09.2023 13:30 Taki styl życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową. Kardiolog alarmuje

Duża część społeczeństwa boryka się z różnymi chorobami i zaburzeniami kardiologicznymi. Często występującą przypadłością jest choroba wieńcowa, która dotyczy dolegliwości i powikłań, związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Dlatego nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. W chorobie wieńcowej dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych. Pojawia się także problem z dopływem krwi do mięśnia sercowego, co w efekcie zaburza jego funkcjonalność. Jaki tryb życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

kobiety
08.09.2023 08:54 Te osoby w szczególności powinny unikać alkoholu! Następstwa mogą być tragiczne

Picie alkoholu w nadmiarze nie ma żadnych korzyści. Nadużywanie alkoholu może spowodować nie tylko uzależnienie, ale też choroby nowotworowe. Powoduje też nierzadko zaburzenia psychicznie. Istnieją jednak szczególne grupy osób, które powinny ograniczyć spożycie alkoholu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.

wywiad atytmia
07.09.2023 10:23 Zaburzenia rytmu serca (arytmia) - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Zaburzenia rytmu serca (arytmia) pojawiają się w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości w przesyłaniu impulsów elektrycznych z przedsionków do komór. Serce może bić za szybko, za wolno bądź też w nieregularny sposób. Jakie wyróżniamy rodzaje zaburzeń rytmu serca? Jakie są objawy arytmii? Co powoduje zaburzenia rytmu serca? Jak diagnozować i leczyć arytmię? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

zaburzenie pracy serca
30.08.2023 11:58 Te odczucia towarzyszą zaburzeniom rytmu serca! Kardiolog wskazał, jak rozpoznać tę dolegliwość

Nieregularność, zwolnienie i przyspieszenie – po tych cechach można poznać, że serce nie pracuje prawidłowo. Niekiedy objawy te są łagodne i nieodczuwalne, niekiedy jednak stanowią zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać, że rytm serca jest zaburzony? Kardiolog wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską. 

mierzenie ciśnienia tętniczego
21.08.2023 11:09 Godzisz się na to zachowanie? Grozi Ci nadciśnienie tętnicze! Lekarz wskazał błąd wielu z nas

Ciśnienie tętnicze jest naturalnym zjawiskiem, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jednak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może nieść za sobą poważne ryzyko. Palenie papierosów to jeden z czynników, który może powodować wzrost ciśnienia tętniczego. Jednak czy będąc w towarzystwie osoby palącej, również możemy mieć z nim problem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. 

None
04.08.2023 09:38 Choroba wieńcowa powoduje ten rodzaj bólu. Lekarz tłumaczy, jak go rozpoznać

Choroba wieńcowa, nazywana również chorobą niedokrwienną serca, powoduje, że do mięśnia sercowego nie dopływa odpowiednio duża ilość tlenu. Jednym z jej objawów jest specyficzny rodzaj ból, czyli ból dławicowy. Jego obecność może sygnalizować, że serce nie pracuje prawidłowo. Jak rozpoznać ten ból? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

ból serca
03.08.2023 08:15 Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega

Ból w klatce piersiowej to sygnał alarmujący, że w organizmie wystąpiły niepokojące zmiany. Może mieć wiele przyczyn i występować w różnych formach. Szczególnie niebezpieczny jest ból związany z sercem i płucami. Jednak bez względu na przyczynę bólu, dolegliwości tego rodzaju to znak, że konieczna jest pomoc lekarza czy ratownika medycznego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem i kardiologiem dr Piotrem Borowskim. 

choroba wieńcowa
26.07.2023 17:58 Choroba wieńcowa - czy to wyrok śmierci? Mamy opinię zaufanego lekarza

Lekarze uznają, że chorobę wieńcową trzeba leczyć do końca życia. Pacjenci nierzadko muszą przyjmować leki już codziennie, bez których złagodzenie bólu bywa trudne. Jakie są jednak rokowania w przypadku choroby wieńcowej? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n.med. Ewą Uścińską.  

udar mózgu
25.07.2023 08:10 Kardiolog wskazał pierwsze objawy udaru mózgu. Są zwodnicze. Mogą przypominać osłabienie!

Liczba udarów mózgu w Europie rośnie z roku na rok. Europejska Organizacja Udarowa opracowała w związku z tym nawet specjalny plan walki z udarem do 2030 r. Rozpoznanie choroby nie zawsze jest możliwie ze względu na to, że objawy te łatwo pomylić np. z osłabieniem. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z udarem? Nasz organizm wysyła wcześniej znaki ostrzegawcze. Czym są? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińska.

ból pachy
20.07.2023 17:01 Nawet nie zdajemy sobie sprawy czego objawem może być ból pach. Odpowiedź specjalistów zaskakuje

Przyczyn bólu pod pachą może być wiele. Dolegliwość może powodować powiększenie węzłów chłonnych, kojarzone z chorobami nowotworowymi. Ból pod pachą bywa także objawem zawału serca. O czym jeszcze może świadczyć ból zlokalizowany w tym miejscu? O opinię poprosiliśmy ekspertów: kardiologa sportowego, prof. dr hab. n.med. Łukasza Małka i gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow.   

zapalenie mięśnia sercowego
18.07.2023 09:51 Te czynniki mogą predysponować do zapalenia mięśnia sercowego. Kardiolog wskazał osoby z grupy ryzyka

Zakażenie mięśnia sercowego jest chorobą, na którą chorują zarówno dorośli, jak i dzieci. Przyczyny choroby są różnorodne – spowodować ją może infekcja wirusowa, bakteryjna a nawet przyjmowanie różnych leków. Kto jednak należy do grupy podwyższonego ryzyka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr Piotrem Borowskim.

mycie zębów
12.07.2023 14:04 Zapominasz o myciu zębów wieczorem? Konsekwencje możesz odczuć nie tylko w jamie ustnej

O tym, że mycie zębów jest jedną z najważniejszych zasad dbania o zdrowie, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to nie każdy wie, że niezwykle istotna jest pora dnia, o której myjemy zęby. Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że niewłaściwa higiena jamy ustnej wpływa również na stan serca. O opinię na temat częstotliwości mycia zębów poprosiliśmy eksperta. 

aspiryna
28.06.2023 13:23 Czy można podać aspirynę osobie, która dostała zawału? O odpowiedź zapytaliśmy lekarza

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, znana jest przede wszystkim jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Mimo to może również hamować zdolność płytek krwi do tworzenia skrzepów. Nic dziwnego, że w pewnych kręgach uznawana wręcz za środek pierwszej pomocy przy zawale . Ale czy słusznie? O komentarz poprosiliśmy lekarza. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n.med. Łukaszem Małkiem.

sztuczna inteligencja
23.06.2023 11:22 Sztuczna inteligencja w medycynie — co może zaoferować pacjentom?

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na nasze życie to w ostatnim czasie gorący temat. Dyskutują o niej specjaliści niemal z każdej branży, również lekarze. Jednak AI w procesie leczenia stosowana jest już od dawna.  Na czym polega zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

nadciśnienie
22.06.2023 15:22 10 ważnych faktów na temat nadciśnienia tętniczego, opartych na wiedzy specjalisty. To musisz wiedzieć!

Nadciśnienie tętnicze uznano za jedną z najgroźniejszych chorób naszej cywilizacji. Rozwija się skrycie, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 roku, w Polsce na nadciśnienie cierpiało aż 9,9 mln dorosłych, czyli prawie co trzecia dorosła osoba w naszym kraju. Przedstawiamy 10 ważnych faktów na temat nadciśnienia, opartych na rozmowie z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

mierzenie ciśnienia
19.06.2023 15:27 Wysokie ciśnienie atmosferyczne a nadciśnienie tętnicze – jaka jest między nimi zależność?

Ciśnienie atmosferyczne określa, ile wynosi nacisk słupa powietrza (atmosfery) na powierzchnię Ziemi. Związek między ciśnieniem atmosferycznym a pogodą jest duży. Okazuje się, że wartość ciśnienia atmosferycznego oddziałuje również na samopoczucie i zdrowie. Jak wpływa w takim razie na osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

zawał serca
13.06.2023 14:19 Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie

Zawał serca jest skutkiem zamknięcia światła tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Jednak chorego można uratować, o ile udzieli się mu pierwszej pomocy w prawidłowy sposób. Jednak by móc to zrobić, trzeba wiedzieć, jak postąpić. Jak się zachować, gdy jest się świadkiem zawału serca? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

nadciśnienie
12.06.2023 12:31 Stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego - nadciśnienie I, II i III stopnia

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym mamy do czynienia z nieprawidłowym wzrostem ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Jest to podstępna choroba, na początku nie dająca żadnych objawów, z czasem prowadząca do groźnych powikłań. Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

nadciśnienie
01.06.2023 09:26 4 najcięższe powikłania, które może spowodować nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze występuje często, lecz niestety jego objawy bywają też często bagatelizowane. Powodem jest m.in. długi okres bezobjawowy. Jednak w pewnym momencie skutki nadciśnienia tętniczego dadzą o sobie znać – i nierzadko powikłania te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Do powstawania jakich chorób przyczynia się nadciśnienie tętnicze? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. hab. n.med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego uniwersytetu Medycznego.

koronarografia
31.05.2023 16:08 Koronarografia, czyli inwazyjne badanie diagnostyczne choroby wieńcowej — na czym polega?

Koronarografia jest badaniem kardiologicznym, które można uznać za prześwietlenie tętnic wieńcowych. Pozwala ustalić, czy naczynia zaopatrujące mięsień sercowy są drożne. Co warto wiedzieć o tym badaniu? Jak wygląda jego przebieg? Czy koronarografia jest bezpieczna? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem, dr n. med. Ewą Uściń