Początek roku przyniesie wielkie zmiany w ramach niezależne praktyk pielęgniarek i położnych. Od ponad dwudziestu lat stanowią one filar domowej opieki zdrowotnej w Polsce. Nowe przepisy, wprowadzane w ramach reorganizacji podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzają chaos i niepokój o opiekę nad potrzebującymi pacjentami. Na szali mamy 8 mln pacjentów i 1600 niezależnych gabinetów.
W Puszczykowie, w Wielkopolsce, doszło do poważnego incydentu - wybuchów, które miały miejsce w sobotnie przedpołudnie 9 listopada w miejscowym szpitalu. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby, a na miejsce wysłano niemal 30 jednostek straży pożarnej, które prowadzą działania ratunkowe.
Czarne chmury nad systemem opieki zdrowotnej w Polsce. Szpitale tracą płynność finansową i przekładają zabiegi. Wszystko z powodu opóźnień w płatnościach od Narodowego Funduszu Zdrowia i uzasadnionych obaw o przyszłość. Chodzi przede wszystkim o pieniądze za nadwykonania, których potrzebowali pacjenci.
W Sejmie trwa debata na temat kondycji polskiego systemu opieki zdrowotnej. Głos w tej sprawie zabrał prezydent RP Andrzej Duda. – Nikt z pacjentów nie może zostać bez udzielenia mu koniecznej pomocy. W tak ważnej kwestii, jak bezpieczeństwo zdrowotne, Polakom należy się pełna i transparentna informacja – mówił w orędziu.
Do skandalicznego zdarzenia doszło w szpitalu w Otwocku. Przez nieprofesjonalne postępowanie i brak sprzętu życie straciła 11-miesięczna dziewczynka. NFZ nałożył ogromną karę na szpital. I choć kara jest w pełni zasadna, nie zwróci życia dziecku.
Chociaż stan pandemii już dawno temu został zniesiony, a większość z nas zapomniała o COVID-19, choroba nadal szaleje. Dowodzą tego najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że w Polsce odnotowano 2034 zachorowania na koronawirusa. W związku z tym szpitale wprowadzają obostrzenia – w niektórych nie można odwiedzać chorych.
Komisja Europejska chce zachęcać pielęgniarki do zostania w zawodzie i pokazywać pielęgniarstwo jako atrakcyjny zawód przyszłości. W tym celu na mocy porozumienia ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), przekaże krajom Unii Europejskiej 1,3 mln euro.Z kryzysem zawodu pielęgniarki zmaga się cała Europa. – Kryzys polega na demografii. Tak samo jak społeczeństwo, my też starzejemy się. Dotyczy to bardzo dużej grupy pielęgniarek, choć położnych również – mówi w Polskim Radiu 24 wiceprzewodnicząca regionu mazowieckiego ogólnopolskiego związku pielęgniarek i położnych Jolanta Januszczak.
Zanim pacjent zostanie przyjęty na SOR, jego stan zdrowia jestc oceniany przez pielęgniarkę, ratownika medycznego lub lekarza. Na podstawie krótkiego wywiadu oraz oceny objawów, pacjentowi przypisywany jest jeden z pięciu kolorów. Każdy kolor odzwierciedla poziom pilności udzielenia pomocy medycznej, co determinuje czas oczekiwania.Jakie kolory są stosowane na SOR w Polsce i co one oznaczają? Którzy pacjenci muszą liczyć się z najdłuższym czasem oczekiwaniem na pomoc?
Lekarz Remigiusz K. przyjmował pacjentów na szamotulskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, pomimo że 2 dni wcześniej dostał zakaz wykonywania zawodu. Sprawę bada prokuratura. Lekarzowi grozi olbrzymia grzywna.
Górnik uratowany z katastrofy w kopani Rydułtowy przebywał pod ziemią prawie 60 godzin. Obecnie przebywa na oddziale ortopedycznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. – Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – informuje szpital.
Pochodzący z Ukrainy lekarz jest podejrzewany o zabójstwo pacjenta. Ostatnie dwa miesiące anestezjolog z Gorzowa Wielkopolskiego spędził w areszcie. Po wyjściu zza krat, wrócił do pracy. Oto co miał do powiedzenia mediom.
Pabianickie Centrum Medyczne odmówiło pacjentce wykonania legalnej aborcji, teraz musi zapłacić 550 tysięcy złotych kary. Decyzję w tej kontrowersyjnej sprawie podjął Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Szpital zamierza się odwołać.Sprawa dotyczy 41-letniej kobiety, której płód miał wady: wątrobę i jelita w worku przepuklinowym (wykryte w badaniu USG) oraz zespół Edwardsa (na podstawie badania biopsji kosmówki). Kobieta dostarczyła lekarzom zaświadczenie od psychiatry o zagrożeniu zdrowia psychicznego z powodu wad płodu. Ci zlecili kolejne badania."To częsty wytrych lekarzy, żeby zlecać badania w nieskończoność i tym sposobem nie robić aborcji" – czytamy w oświadczeniu organizacji "Federa", która reprezentowała pacjentkę.
Do szokującego zdarzenia doszło w Rzeszowie. Jeden z tamtejszych chirurgów opublikował w sieci zdjęcie nagiej pacjentki. Szpital wyjaśnia, że publikacja nie była celowa i "pouczył lekarza". Poszkodowana pacjentka o niczym nie wie.Informację o zdarzeniu podał TVN24, z którym skontaktował się jeden z obserwatorów lekarza. Anonimowy informator wysłał redakcji screen, na którym widać rozebraną, przygotowaną do operacji pacjentkę, a przed nią stojących chirurgów.
41-letnia mieszkanka gminy Annopol przywiozła do szpitala swoją 12-letnią córkę. Lekarz dyżurny zwrócił uwagę na stan matki dziecka i wezwał policję. Jak się później okazało, kobieta miała we krwi kilka promili alkoholu.Do zdarzenia doszło w czwartek 6 czerwca na terenie Szpitalnego oddziału Ratunkowego w Sandomierzu. To tam nietrzeźwa kobieta przywiozła 12-latkę, ponieważ dziecko potrzebowało pomocy medycznej z powodu urazu.
Szpital im. prof. Adama Grucy w Otwocku, w którym Jarosław Kaczyński (prezes partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość) miał operowane kolano, dostał w ciągu pięciu lat 18,5 mln złotych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości – instrumentu finansowego, który miał wspierać ofiary przestępstw."Fundusz Sprawiedliwości to były wielkie pieniądze mające pomóc tym, których spotkała krzywda. Miały czynić dobro, a stworzyły ziobrowy fundusz wyborczy Suwerennej Polski. Zawłaszczyli je sobie politycy. Ten prywatny, złodziejski folwark rozrastał się pod okiem Jarosława Kaczyńskiego. Wszyscy ci, którzy uczestniczyli w tym procederze, powinni na zawsze zniknąć z życia publicznego. Natychmiast" — napisała na X wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej.Afera związana z możliwymi nieprawidłowościami w związku z wykorzystywaniem pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości wybuchła po posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS. Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości przez dwa lata nagrywał polityków Ministerstwa Sprawiedliwości, przekazując śledczym ok. 50 godzin nagrań.
Do redakcji Pacjentów napisała czytelniczka Paulina, która rodziła w jednym z wielkopolskich szpitali. Swoje doświadczenia opisała w poruszającym liście. Przeczytajcie i dajcie znać, jak przebiegł Wasz poród. Nasz adres: [email protected].
Pani Jadwiga została przywieziona na SOR w Wałbrzychu, z powodu niewydolności krążeniowej i chorych nerek. Rodzina ocenia, że jej stan był “kontaktowy”. Jednak pozostawiona sama sobie kobieta zmarła na szpitalnym korytarzu. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Tam o czasie przyjęcia decyduje nie godzina przybycia, a stan chorego. Kto powinien otrzymać pomoc natychmiast? Przed przyjęciem na SOR pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem (tzw. triaż) na podstawie którego określa jego stan i przypisuje do jednej z pięciu kategorii zgodnie z tym, jak pilna jest pomoc. W pierwszej kolejności obsługiwani są pacjenci “czerwoni” – kto się do nich zalicza?
Ile razy poskarżyłeś się komuś na jakość publicznej służby zdrowia? Ile razy nazwałeś szpital "mordownią" lub napisałeś, że odmówiono Ci pomocy? Czy wiedziałeś, że za takie słowa możesz stanąć przed sądem? Tak właśnie stało się z jednym z niezadowolonych pacjentów z Oświęcimia.
Nie żyje wolontariuszka Szlachetnej Paczki, 31-letnia Ewelina Garczewska. Rodzina kobiety oskarżyła dwa szpitalne: w Bydgoszczy oraz Koninie o zaniedbania, które przyczyniły się do jej śmierci. Za pierwszym razem stwierdzono rzekomo, że czuje się dobrze, za drugim razem, że symuluje objawy. Prokuratura już podjęła działania w tej sprawie. 31-latka zmagała się z miastenią. Co to za choroba?
Pacjenci zazwyczaj przychodzą na SOR, by znaleźć pomoc. Tak jednak nie było w przypadku 61-latka z Poznania, który przyszedł tam z nożem, by nastraszyć – jego zdaniem – niemiłych lekarzy.Coraz częściej docierają do nas informacje o szokującym zachowaniu lekarzy na polskich SOR-ach. Mają odsyłać do domów pacjentów z udarem, przeklinać, odmawiać wykonania badań. Być może z takim zachowaniem spotkał się agresywny pacjent, który zdecydował się sięgnąć po nóż. Pamiętajmy jednak, że nie ma usprawiedliwienia dla takiego zachowania – ten mężczyzna mógł kogoś skrzywdzić.
Słuchacze Radia Elka byli świadkami niezwykłej kłótni. Wszystko przez pacjentkę, która na antenie poskarżyła się na rejestratorkę jednego z SOR-ów. Ku zdumieniu słuchaczy, kobieta odpowiedziała. Jak poinformowała, straciła pracę, choć jest niewinna. Do sprawy odniósł się także lokalny SOR.
Sandra Kubicka opublikowała na swoim Instagramie nagranie, w którym opowiedziała o wizycie z chorą mamą na jednym z łódzkich SOR-ów. Modelka nie szczędziła gorzkich słów. Teraz szpital próbuje się bronić. Sandra Kubicka to polska modelka i gwiazda social mediów. Prywatnie związana z muzykiem Aleksandrem Milwiw-Baronem, gitarzystą grupy Afromental i jurorem programu rozrywkowego The Voice Of Poland. Para pobrała się w kwietniu 2024 roku. Modelka ma 29 lat, obecnie jest w ciąży i nie może się denerwować. Niestety w Polsce niekiedy trudno zachować spokój.
Ogórki z miodem, chleb w mleku, jajko z keczupem – nie bez powodu jedzenie w polskich szpitalach jest owiane legendą. “Uzdrowić” je miał rządowy program “Dobry posiłek w szpitalu”. Sprawdzamy, czy działa.Ministerstwo Zdrowia realizuje pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu". Jego celem jest edukacja żywieniowa oraz poprawa jakości żywienia w szpitalach. Zgodnie z wytycznymi programu szpitale muszą publikować w sieci jadłospisy oraz zdjęcia posiłków. Pilotaż ma zakończyć się 30 czerwca, ale jak informuje resort zdrowia, trwają prace nad przedłużeniem programu. Oto jego efekty.
Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób ubezpieczonych jest bezpłatne. Odpłatne mogą być jednak niektóre usługi świadczone przez szpital. Za co i kiedy trzeba zapłacić?Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, ale czasami bywa niezbędny, aby wyzdrowieć. Niestety, chociaż leczenie jest bezpłatne, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. opłatą za parking. Zdarza się też, że szpitale próbują naciągać pacjentów na wysokie opłaty za nocowanie bliskich, leki i prąd. Jak nie dać się oszukać i zadbać o swój interes? Zostańcie z nami.
Pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie przebywała na oddziale na intensywnej terapii po operacji kardiologicznej. W nocy źle się poczuła i zaczęła wzywać pomoc. Nie otrzymała jej, więc zadzwoniła na 112. Kobieta zmarła.Pacjentka UCK WUM przy ul. Lindleya w Warszawie leżała na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej przeznaczonej dla chorych po operacji serca. O jej historii "Gazetę Wyborczą" powiadomił jeden z pracowników szpitala. Był wstrząśnięty.
Są w Polsce osoby, które mogą iść do lekarza bez kolejki. Od 1 marca 2024 roku ich grono zostało poszerzone. Obecnie są to nie tylko kobiety w ciąży, inwalidzi wojenni czy wojskowi, ale również osoby ze świadczeniem kompensacyjnym za szkody medyczne – mówiąc wprost: ofiary lekarskich błędów.Pacjenci znajdujący się na tej liście mogą korzystać ze świadczeń opieki medycznej w szpitalach i przychodniach poza kolejnością. Oznacza to, że świadczenia powinny być udzielane w dniu zgłoszenia, a w przypadku opieki ambulatoryjnej w ciągu 7 dni roboczych. Sprawdźmy, komu przysługuje ten przywilej.
Platforma "Lekarze – oferty pracy" opublikowała raport ukazujący, na jakie zarobki w ubiegłym roku mogli liczyć lekarze. W tym celu porównano stawki godzinowe proponowane lekarzom. Łącznie pod uwagę wzięto prawie 5 tys. ogłoszeń. Jakie są wyniki raportu i ile zarabiają polscy lekarze?"Lekarze – oferty pracy" to istniejący od 2016 roku serwis internetowy z ogłoszeniami pracy dla lekarzy. Strona powstała po protestach rezydentów domagających się zwiększenia jakości polskiej służby zdrowia i wzrostu płac. Społeczność LOP liczy obecnie ponad 34. tys. osób – są to zarówno ogłoszeniodawcy, jak i lekarze.