Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Zaburzenia potencji u młodych mężczyzn - te dwa schorzenia są odpowiedzialne za ponad połowę przypadków!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.06.2023 11:08

Zaburzenia potencji u młodych mężczyzn - te dwa schorzenia są odpowiedzialne za ponad połowę przypadków!

zaburzenia potencji
canva.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zaburzenia potencji jako niemożność osiągnięcia i utrzymania pełnego wzwodu członka na czas niezbędny do odbycia stosunku płciowego. Choć kojarzone są głównie z dojrzałym wiekiem, coraz częściej dotykają pacjentów 30- i 40-letnich. Jakie są dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: dr. hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz  dr. n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

Dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń potencji u młodych mężczyzn

Zaburzenia potencji mogą być trwałe lub nabyte i występować przewlekle bądź tylko w konkretnych sytuacjach. Przyczyny zaburzeń potencji mogą być różnie i podzielone zostały na trzy grupy: organiczne, psychogenne i mieszane. Za główną przyczynę pierwotną zaburzeń potencji uważane są czynniki organiczne, a przede wszystkim zaburzenia układu krążenia. „Nadciśnienie i cukrzyca to dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń potencji u młodych mężczyzn, odpowiadają na pewno za więcej niż 50% przypadków.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Projekt bez nazwy (59).png

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia potencji

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego są zbyt wysokie w stosunku do przyjętych norm. Ciśnienie tętnicze ma swoją wartością skurczową oraz rozkurczową. Wartość skurczowa związana jest ze skurczem serca i wypompowaniem fali krwi do tętnic, a kiedy przekracza 139 milimetrów słupa rtęci, wówczas mówimy o patologii. Wartość rozkurczowa odpowiada rozkurczowi serca, kiedy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, a gdy przekracza 89 milimetrów słupa rtęci, jest nieprawidłowa. Za górną granicę normy przyjmujemy wartości 139/89. Wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza.- powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

We wczesnym stadium rozwoju, nadciśnienie tętnicze jest skąpoobjawowe i prawie niedostrzegalne przez pacjenta. Wraz ze wzrostem wartości ciśnienia, dolegliwości stają się coraz bardziej wyraźne i dokuczliwe. Do wczesnych objawów nadciśnienia zaliczamy między innymi: rozdrażnienie, bóle głowy, nadmierne pobudzenie, problemy ze snem, krwawienia z nosa, wylewy w oku, a u mężczyzn także problemy z potencją. 

Wśród wczesnych objawów nadciśnienia, o których rzadko się mówi, ponieważ temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy, są zaburzenia potencji u mężczyzn. Jest to często skorelowane z nadciśnieniem niekontrolowanym, na przykład u młodych mężczyzn, trzydziesto- lub czterdziestolatków. Nadciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia, przede wszystkim ich wewnętrznej warstwy – tzw. komórek śródbłonka i prowadzić do upośledzenia napełniania się ciał jamistych, a więc do zaburzeń wzwodu.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Dobra informacja jest taka, że podjęcie leczenia nadciśnienia może przywrócić lub poprawić sprawność seksualną. Skuteczne leczenie może przywrócić bądź poprawić sprawność seksualną w tym zakresie. Pacjent często wybiera się do psychologa, psychiatry i seksuologa, zastanawiając się nad zaburzeniami erekcji. Często okazuje się jednak, że problem leży w sferze internistyczno-kardiologicznej.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Cukrzyca a zaburzenia potencji

Związek między cukrzycą a potencją jest złożony i może być związany z działaniem różnych czynników. 

Cukrzyca powoduje uszkodzenie komórek śródbłonka naczyniowego. Jest to niezwykle ważna struktura, która pod wpływem podniecenia odgrywa kluczową rolę w syntezie tlenku azotu, związku chemicznego uruchamiającego kaskadę procesów prowadzących do wypełnienia ciała jamistych prącia krwią. 

Częstym powikłaniem cukrzycy jest neuropatia autonomiczna, czyli uszkodzenie obwodowego układu nerwowego. „Nieleczona cukrzyca, czyli bardzo wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzeń narządowych. Najczęściej uszkadzane są oczy, nerki i nerwy. Nierzadko dochodzi do neuropatii czy polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych związanych z wysokim poziomem glukozy.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly. Skutkiem zniszczenia przez cukrzycę przywspółczulnej części autonomicznego układu nerwowego jest zaburzenie procesu przekazywania bodźców nerwowych do prącia.

Według ostatnich badań stwierdzono, że cukrzyca typu drugiego ma silny związek z gospodarką hormonalną, a zwłaszcza z testosteronem, który ma znaczący wpływ na popęd seksualny i potencję. Podczas badań, u około jednej trzeciej mężczyzn chorujących na cukrzycę zdiagnozowano bardzo niski poziom hormonów płciowych. 

Osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej narażone na schorzenia, które mają negatywny wpływ na potencję, m.in. grzybicę prącia czy stulejkę. 

Polecane