Bakterie kałowe w wodzie mineralnej. Chodzi o znaną markę
W wodzie butelkowanej znanej marki wykryto bakterie kałowe. Ponieważ jej picie jest niebezpieczne, producent będzie musiał zniszczyć 2 miliony butelek.
Bakterie kałowe wykryto w wodzie gazowanej "Perrier" firmy Nestle. Wyniki badań dotyczą partii pochodzącej z odwiertu Gard we Francji. Z informacji francuskiej prasy wynika, że przedsiębiorstwo nie będzie już z niego korzystać. Wszystko przez ulewne deszcze – to z nimi zanieczyszczenia miały trafić do wody.
Bakterie kałowe w wodzie "Perrier"
Wodę "Perrier" można kupić w Polsce. Firma Nestle uspokaja jednak, że nie trzeba jej wyrzucać, ponieważ butelki dostępne w sprzedaży można bezpiecznie spożywać, a te zakażone bakteriami, zostały lub zostaną zniszczone.
Jak czytamy na stronie producenta, woda "Perrier" ma wiele właściwości prozdrowotnych. “Unikalna mieszanka intensywnych bąbelków i zbilansowana zawartość minerałów sprawiają, że jest to woda jedyna w swoim rodzaju” – podaje Nestle.
"Perrier" jest wodą mineralną z certyfikatami francuskiej Akademii Medycznej i Ministerstwa Zdrowia. Ma zawierać dużo ważnych pierwiastków, takich jak wapń, potas czy magnez. Niestety jedna jej partia zawierała bakterie kałowe.
Bakterie coli – co warto o nich wiedzieć?
Bakterie kałowe, inaczej coli, to grupa mikroorganizmów z rodziny Enterobacteriaceae powszechnie występujących w organizmach ludzi i zwierząt, a także w wodzie, na roślinach i w glebie, gdzie trafiają z odchodami.
Najlepiej znaną bakterii kałowych jest Escherichia coli (inaczej e-coli), czyli pałeczka okrężnicy, o której często słyszymy przez skażenia wody. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego może spowodować poważne szkody.
Zakażenia bakteriami kałowymi – jakie objawy?
Objawy zakażenia bakteriami kałowymi zależą od rodzaju bakterii, jej ilości oraz organizmu chorego. Najbardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia są osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z osłabioną odpornością i dzieci.
Objawy zakażenia bakteriami kałowymi:
W ciężkich przypadkach może dojść do biegunki krwotocznej i stanu zapalnego jelita. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj od 3 do 7 dni od zakażenia. U niektórych na szczęście zatrucie przebiega łagodnie.
Zobacz też:
Biegunka z domieszką krwi to ostrzeżenie od organizmu. Gastroenterolog tłumaczy, co może oznaczać
Ten rodzaj stolca powoduje biegunka tłuszczowa. Co to za dolegliwość?
Szybko przynosi ulgę i osłania błonę śluzową. To najlepszy środek na męczącą biegunkę