Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Budzenie się w środku nocy – to nie jest normalne. Organizm ma dla Ciebie ważną wiadomość
Daria  Siemion
Daria Siemion 26.05.2025 14:34

Budzenie się w środku nocy – to nie jest normalne. Organizm ma dla Ciebie ważną wiadomość

budzenie w środku nocy
Fot. Shutterstock / Kateryna Muzhevska

Jakość snu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia – co jednak, gdy zostaje zakłócona? Nocne wybudzenia to problem, z którym zmaga się mnóstwo Polaków. Część ma trudności z ponownym zaśnięciem. Z czego wynikają częste wybudzenia w nocy i czy można im zaradzić? Zostańcie z nami. 

Zaburzenia psychiczne a wybudzanie się w nocy

Częsta wybudzenia w nocy mogą mieć podłoże psychiczne. W takiej sytuacji może towarzyszyć im uczucie lęku, niepokoju czy fizyczne objawy stresu, takie jak pocenie. Takim przebudzenia są zwykle regularne i gwałtowne, może towarzyszyć im uczucie paniki – mogą to być oznaki, że układ nerwowy jest przeciążony lub nie radzi sobie z codziennym stresem.  

Taki stan powinien zaniepokoić zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości natury psychicznej, jak chociażby zaburzenia lękowe, depresja czy zespół stresu pourazowego PTSD. Ignorowanie takich objawów może pogłębić zaburzenia i jeszcze bardziej obniżyć jakość snu – w razie ich wystąpienia koniecznie skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą.

W Kryteriach Diagnostycznych Zaburzeń Psychicznych (DSM-5) znajduje się również pozycja nazwana zaburzeniami snu non-REM, która występuje u wielu osób. Charakteryzuje się ona tym, że zaburzenia snu występują w fazie  snu bez szybkich ruchów gałek ocznych. Do tego typu zaburzeń zaliczamy m.in. lunatykowanie i bruksizm.

Do nocnych wybudzeń może prowadzić również zażywanie substancji psychoaktywnych, w tym narkotyków, alkoholu i kofeiny.

Psychiczne przyczyny częstego wybudzania się w nocy:

depresja.jpg
Przyczyną nocnych wybudzeń może być depresja Fot. Freepik

Choroby a budzenie się w środku nocy

Nie zawsze nocne wybudzenia mają podłoże psychiczne – ich źródłem mogą być ciężkie choroby. Jedną z najpoważniejszych jest bezdech senny czyli krótkie przerwy w oddychaniu prowadzące do gwałtownych przebudzeń. Innym czynnikiem mogą być choroby tarczycy, które zakłócają gospodarkę hormonalną i uniemożliwiają głęboki i długi sen.

Wielu pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, takie jak nadciśnienie, arytmia czy dusznica bolesna, doświadcza nocnych pobudek. Dodatkowo, częste oddawanie moczu również mogą przyczyniać się do przerywania snu – ten objaw powinien zaniepokoić zwłaszcza mężczyzn, gdyż może świadczyć o raku prostaty. Czytaj także: Wstajesz w nocy do toalety? To może być wczesny objaw choroby

Na nocne wybudzenia skarżą się również kobiety po 50 roku życia, ponieważ spadek estrogenu w trakcie menopauzy znacząco obniża jakość snu. Kobiety w tym wieku często skarżą się na uderzenia gorąca, zlewne poty i kołatanie serca, które przerywają sen i pogarszają samopoczucie w ciągu dnia.

To może być menopauza
Menopauza może utrudniać zasypianie i powodować częste wybudzenia w nocy, choć nie jest chorobą Fot. Shutterstock

Nocne wybudzenia – możliwe choroby:

  • bezdech senny,
  • astma,
  • nadciśnienie,
  • arytmia,
  • dusznica bolesna,
  • artretyzm,
  • choroba Parkinsona,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • stwardnienie rozsiane.

Inne przyczyny nocnych pobudek

Nie zawsze budzenie się w nocy musi wynikać z chorób. Czasami przyczyny są błahe – zakłócić sen potrafi nawet nieodpowiedni materac czy pidżama. Coraz częściej mówi się jednak o korzystaniu przed snem z telefonów – wpatrywanie się wieczorem w niebieskie światło hamuje produkcję melatoniny, zwanej "hormonem snu".

Przyczyną nocnych wybudzeń może być również niezdrowa dieta: spożywanie dużych ilości przetworzonych posiłków bogatych w tłuszcze trans oraz zbyt późne spożywanie kolacji. Zaleca się, aby ostatni posiłek jeść przed godz. 19 – to może zminimalizować problem nocnych pobudek. Ważne jest jednak to, aby nie chodzić głodnym spać, ponieważ głód podobnie jak przesyt, może wytrącać ze snu.

Jeśli zmagasz się z problemem nocnych wybudzeń, w pierwszej kolejności zadbaj o prawidłową higienę snu: ogranicz korzystanie z telefonu przed snem, zadbaj o odpowiedni materac oraz odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni (zwłaszcza zimą). Dodatkowo możesz nauczyć się technik relaksacyjnych ułatwiających zasypianie – kilka głębszych wdechów na pewno nie zaszkodzi! Czytaj także: Świetny trik neurologa na zaburzenia snu i lęki. Wykonaj ten gest

Sposób na zdrowy sen: