Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Możesz mieć jaskrę i o tym nie wiedzieć. Oto pierwsze objawy choroby
Daria  Siemion
Daria Siemion 10.03.2024 19:09

Możesz mieć jaskrę i o tym nie wiedzieć. Oto pierwsze objawy choroby

Kobieta przygląda się swojemu oku w potłuczonym lustrze
Fot. Unsplash / Anita Jankovic

Jaskra to podstępna choroba, która latami nie daje żadnych objawów, aż nagle odbiera ludziom wzrok. Są jednak pewne objawy, które pomogą dostrzec ją na wczesnym stadium. To bardzo ważne, żeby zdiagnozować ją jak najwcześniej, ponieważ choroba powoduje nieodwracalne zmiany.

Początkowo jaskra objawia się bólem i zaczerwieniem oka. Później następuje zwężenie pola widzenia i ślepota. Jak ją rozpoznać, zanim odbierze nam wzrok?

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty

Jaskra, inaczej neuropatia jaskrowa, to choroba nerwu wzrokowego polegająca na jego stopniowym zaniku. Bez leczenia powoduje pogłębiającą się wadę wzroku i prowadzi do ślepoty. Zmiany zanikowe są bowiem nieodwracalne.

Jaskra dzieli się na kilka rodzajów:

⦁ pierwotna z otwartym kątem przesączania, 
⦁ z zamkniętym kątem przesączania, 
⦁ z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym,
⦁ wtórna,
⦁ wrodzona.

Wszystkie rodzaje choroby rozpoczynają się od zmniejszenia pola widzenia. Szacuje się, że na różne postacie jaskry choruje ponad 70 milionów na świecie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty. Co ważne, dotyka nie tylko dorosłych.

pexels-mart-production-8327518.jpg
Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty Fot. Pexels / MART PRODUCTION
Rakowi jelita grubego można zapobiec. Ta jedna czynność to podstawa Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic

Jakie są pierwsze objawy jaskry?

Jaskra rozwija się powoli i przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Szczególnie narażone na nią są osoby z podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej i z cienką rogówką. Wśród grup ryzyka wymienia się również pacjentów z cukrzycą i nadwzrocznością.

Do pierwszych objawów jaskry należą:

⦁ pogorszenie jakości widzenia,
⦁ zwężenie pola widzenia,
⦁ zaczerwienie oka,
⦁ ból oka,
⦁ widzenie "aureoli" wokół źródeł światła,
⦁ rozmyta tęczówka,
⦁ nudności i wymioty.

Na początkowym etapie chorzy skarżą się na męczliwość oczu, trudności z czytaniem i częste migreny. W późniejszym stadium choroby następuje zwężenie pola widzenia, a nawet ślepota.

Przeczytaj też: Pojawił się znikąd. Ślepota pozauwagowa może cię drogo kosztować

Jak zdiagnozować jaskrę?

Pacjent, który podejrzewa u siebie jaskrę, powinien skonsultować się z lekarzem okulistą i wykonać niezbędne badania. Większość z nich można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badania diagnostyczne w kierunku jaskry to:

⦁ tonometria – pomiar ciśnienia w gałce ocznej,
⦁ pachymetria – pomiar grubości rogówki,
⦁ gonioskopia pośrednia – badanie kąta przesączania,
⦁ perymetria komputerowa – oceana pola widzenia,
⦁ biomikroskop – ocena przedniego i tylnego odcinka oka,
⦁ tomografia przedniego odcinka oka.

– Takie badania powinien wykonywać raz na dwa lata każdy po ukończeniu 40. roku życia, ale osoby z grupy podwyższonego ryzyka raz na rok – powiedział Pacjentom okulista prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”, założyciel Centrum Jaskry w Warszawie.

Czy jaskrę da się wyleczyć?

Zła wiadomość jest taka, że zaistniałe zmiany zanikowe w przebiegu jaskry są nieodwracalne – można jedynie zatrzymać lub spowolnić przebieg choroby. W tym celu stosuje się dwa rodzaje leczenia: farmakologiczne i operacyjne.

Leczenie operacyjne jaskry jest wykorzystywane w zaawansowanym stadium choroby. Do wykonywanych zabiegów należy m.in. trabekulektomia – wycięcie fragmentów kąta przesączania i irydotomia laserowa – przecięcie laserem tęczówki. 

Z kolei leczenie farmakologiczne jaskry polega na podawaniu doustnie acetazolamidu – związku obniżającego ciśnienie śródgałkowe. Środek należy stosować 1-4 razy dziennie. Lek nie jest refundowany.

Zobacz też:

 Okulistka Justyna Krowicka o tym, jak zaćma utrudnia widzenie kierowcom, szczególnie jesienią

Jaskra przewlekła - czyli choroba powoli odbierająca wzrok

Choroby oczu mogą spowodować całkowitą utratę wzroku. Jak się je leczy?

Zdobycie Oscara przypłacili nałogami i rozwodami. Psycholog tłumaczy, jak działa presja sukcesu
fot. Katarzyna Kucewicz: archiwum prywatne, tło: canva / RDNE Stock project
Zdobycie Oscara to najwyższe uznanie talentu, ciężkiej pracy i poświęcenia artysty przez ekspertów filmowych. Nie zawsze jednak wielkiemu sukcesowi towarzyszy szczęście w życiu osobistym. Czym jest „klątwa Oscarów”? Zapytaliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Katarzynę Kucewicz. 
Czytaj dalej
Wścieklizna w Polsce wciąż jest zagrożeniem. Jak rozpoznać "wściekłe" zwierzę?
wściekły kot
Wiosna puka do naszych drzwi. Słoneczna pogoda zachęca nas, aby częściej wychodzić z domu i spędzać czas na łonie natury. Podczas spaceru może się zdarzyć, że napotkamy dzikie lub obce zwierzę. Warto wiedzieć, jakie zachowania powinny wzbudzić naszą czujność. Co wskazuje, że zwierzę może mieć wściekliznę? Jak zachowuje się “wściekły” kot, pies czy dzikie zwierzę? Okazuje się, że objawy u poszczególnych gatunków mogą się nieco różnić. Wścieklizna w Polsce jest pod stałą kontrolą, jednak wciąż jesteśmy krajem wysokiego ryzyka, m.in. z powodu niedopełniania obowiązku szczepień przez właścicieli zwierząt domowych. W 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 31 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego, a w 2023 roku stwierdzono wściekliznę u padłego lisa w miejscowości Polana w województwie podkarpackim. W Polsce regularnie przeprowadza się akcję doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, ponieważ są one głównym rezerwuarem tej choroby. 
Czytaj dalej
Polecane