Te 3 napoje są przyczyną żylaków. Polacy piją litrami i każdego dnia

Żylaki to problem wielu z nas. Niestety – nie tylko estetyczny. Gdy się pojawiają, organizm daje nam znać, że dzieje się coś złego. Coraz częściej mówi się, że pojawiają się, gdy nasze nawyki żywieniowe nie są wystarczająco zdrowe. Okazuje się, że wpływ na żylaki ma to, co pijemy. Te 3 napoje należy odstawić lub chociaż ograniczyć, jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków.
Żylaki nóg to powszechny problem
Żylaki nóg to problem, z którym boryka się wiele osób. W Polsce boryka się z nimi około 25% dorosłych, a w światowej skali problem ten występuje u 60% kobiet i 57% mężczyzn. Częstość występowania żylaków wzrasta z wiekiem, a najczęściej chorują osoby w 50-60 roku życia - wynika z danych Ars Estetica.
Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Ich pojawienie się - najczęściej w obrębie żył powierzchownych kończyn dolnych - wpływa na codzienne funkcjonowanie. Powodują ból, obrzęki, zmęczenie nóg i inne nieprzyjemne dolegliwości.
Jakie są pierwsze objawy żylaków nóg?
Do pierwszych objawów żylaków nóg zaliczamy:
- ból,
- mrowienie,
- uczucie ciężkości i zmęczenia nóg,
- obrzęki kończyn dolnych,
- skurcze mięśni, szczególnie w nocy,
- trudności w poruszaniu się,
- świąd skóry.

Z czasem mogą pojawić się drobne pajączki naczyniowe, widoczne tuż pod skórą. Jeśli problem będzie postępować, to pod skórą uwidocznią się większe żyły, wybrzuszające ją.
Kiedy żylaki powinny niepokoić?
Żylaki raczej nie bolą same w sobie. Jednak ciśnienie, które tworzy się w układzie naczyń żylnych może powodować obrzęk nóg wraz z którym pojawia się ciężkość nóg, ból i pulsowanie. Kiedy zgłosić się po pomoc medyczną? Kiedy to żylaki utrudniają normalne funkcjonowanie – często pojawia się ból nóg, problemy z chodzeniem. Przeczytaj: Skręt jądra, wodniak, żylaki. Na jakie choroby jąder zwrócić uwagę i kiedy zgłosić się do urologa
Te 3 napoje karmią żylaki. Lepiej nie pij
Alkohol to napój, który zdecydowanie sprzyja powstawaniu żylaków. Pogarsza krążenie żylne, osłabia napięcie ścian żył oraz sprzyja odwodnieniu organizmu, co powoduje zagęszczenie krwi i zwiększa ryzyko jej zalegania w naczyniach. Osoby, które mają predyspozycje genetyczne lub prowadzą siedzący tryb życia, powinny przestać regularnie spożywać alkohol, bo może sprzyjać to rozwojowi żylaków.
Problem stanowi też kawa z dodatkami takimi jak śmietanka czy cukier. Duże ilości cukru prowadzą do wzrostu stanu zapalnego w organizmie oraz uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do upośledzenia ich funkcjonowania. Kawa to napój, który działa moczopędnie, więc również, podobnie jak alkohol, sprzyja odwodnieniu organizmu.

Jak już możemy się domyślić, słodzone napoje gazowane to kolejna propozycja, której należy unikać. Pełno w nich cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, sztucznych barwników i konserwantów. Sprzyjają one stanom zapalnym, zaburzeniom metabolicznym oraz otyłości, co sprzyja rozwojowi żylaków. Przeczytaj: Żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Lekarz wyjaśnia, jak im zapobiec





































