Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > To miał być genialny lek na odchudzanie. Okazało się, że powoduje raka
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 19.05.2024 12:10

To miał być genialny lek na odchudzanie. Okazało się, że powoduje raka

Odchudzanie
Fot. Canva

Substancje, po które sięgamy celem spalenia tkanki tłuszczowej, nie zawsze są zdrowe dla naszego organizmu. Nawet jeśli efekty się pojawiają, to możemy obciążać organizm i przyczyniać się do rozwoju różnych chorób. Tak jest w przypadku kardaryny, która działa na lepsze wykorzystanie glukozy w organizmie i przyspiesza spalanie tłuszczu. Powoduje jednak poważne skutki uboczne. 

Kardaryna - co to za substancja?

Kardaryna, inaczej GW 501516, wpływa na aktywność receptorów PPAR w organizmie, co powoduje wrażliwość insulinową, zwiększenie wytrzymałości oraz przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Zakwalifikowana jest jako substancja dopingująca w sporcie. Ponieważ nie jest to substancja legalna, kupowanie jej wiąże się ze sporym ryzykiem, bowiem suplementy nie są odpowiednio przebadane pod kątem jakości. 

Kardaryna wpływa na aktywność receptorów odpowiedzialnych za produkcję energii, spalania tkanki tłuszczowej oraz metabolizm glukozy. Została ona wymyślona w latach 90-tych jako środek wspomagający leczenie chorób układu krążenia oraz zaburzeń metabolicznych. 

 

Czy kardaryna powoduje raka?

Kardaryna jest środkiem produkowanym w laboratoriach i przyjmowanym przez ludzi na własne ryzyko. Substancja nie jest dopuszczona do użytku, jest też słabo przebadana. Jednak wiadomo, z badań na szczurach, że przyjmowanie kardaryny w dużych ilościach zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Wśród innych efektów ubocznych kardaryny wymienia się problemy skórne, problemy ze snem oraz zwiększoną wrażliwość na działanie insuliny, co w połączeniu z niewielką ilością węglowodanów w diecie może powodować hipoglikemię.

Odchudzanie kosztem zdrowia?

Kardaryny nie powinny przyjmować osoby z chorą wątrobą. Wiadomo także, że spora ilość skutków ubocznych substancji oraz jej niskie przebadanie nie czynią kardaryny bezpieczną. Owszem - efekty odchudzania są widoczne, w dość szybkim czasie, ale efekty uboczne mogą pozostać z pacjentem na dłużej. Dlatego o wiele lepszą metodą odchudzania są te naturalne, oparte na diecie i wdrożeniu ćwiczeń. 

Zobacz też:

Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia

Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce

Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij

Polecane