Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Do onkologa nie musisz mieć skierowania. W takich sytuacjach koniecznie odwiedź lekarza
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 03.07.2024 10:07

Do onkologa nie musisz mieć skierowania. W takich sytuacjach koniecznie odwiedź lekarza

W tych sytuacjach udaj się do onkologa
Fot. Freepic

Jeszcze do 2015 r. każdy, kto chciał skorzystać z wizyty u onkologa, musiał mieć skierowanie. Obecnie nie jest ono potrzebne. Każdy, kto jest ubezpieczony, ma prawo do porady onkologa. Zajmuje się on diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych. 

Dzięki temu, że nie trzeba mieć skierowania do tego lekarza, pacjenci z podejrzeniem raka, mają szansę na szybkie wykrycie problemu, a następnie wczesne rozpoczęcie terapii, co w przypadku nowotworów jest bardzo ważne. W jakich przypadkach koniecznie trzeba udać się na wizytę do onkologa?

Skierowanie do onkologa nie jest potrzebne

Od kilku lat skierowanie do onkologa nie jest potrzebne. Może być ono wymagane w przypadku wizyty w Poradni Chirurgii Onkologicznej, czy też w poradniach opieki paliatywnej i leczenia bólu oraz poradniach genetyki onkologicznej. W takim przypadku może je wystawić lekarz pierwszego kontaktu.

Aby zapisać się do onkologa, trzeba mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz ważny dowód osobisty. Warto dodać, że większość przychodni i klinik onkologicznych, a zwłaszcza ośrodki, które zlokalizowane są w większych miastach, prowadzą telefoniczną rejestrację pacjentów. O tym, że do lekarza onkologa nie jest potrzebne skierowanie, tłumaczy na Instagramie dr Paweł Morawski. Lekarz podkreśla, żeby warto pamiętać o stronie internetowej terminyleczenia.nfz.gov.pl, na której można poznać najszybszy termin wizyty u onkologa w wybranej lokalizacji.

To najbardziej niedoceniany zdrowy chleb. Kupisz go za grosze w Lidlu Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Nigdy go nie ignoruj

Do onkologa należy też leczenie powikłań terapii nowotworów

Warto podkreślić, że onkolog leczy różne rodzaje nowotworów złośliwych, w tym: nowotwory przewodu pokarmowego, m.in. rak żołądka, rak jelita grubego czy też przełyku, ale również nowotwory układu moczowego, m.in. rak nerki czy pęcherza moczowego oraz nowotwory narządów rozrodczych, jak m.in. rak jajnika czy macicy.

Do zadań onkologa należy też leczenie powikłań terapii nowotworów oraz leczenie stanów przednowotworowych. Koniecznie udaj się do lekarza, gdy wykryjesz u siebie m.in. podejrzane zmiany skórne, krwawienia z odbytu, obecność krwi w kale, moczu, kaszel z krwią,  powiększenie węzłów chłonnych, chroniczne zmęczenie, przewlekły ból, wyczuwalne guzki pod skórą czy też spadek apetytu.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u onkologa?

Podczas pierwszej wizyty lekarz onkolog zrobi dokładny wywiad z pacjentem, pytając go o aktualne dolegliwości, choroby przewlekłe czy też przyjmowane leki. Może również zlecić dodatkowe badania, które pozwolą wykluczyć lub potwierdzić obecność nowotworu oraz określić jego ewentualne stadium zaawansowania. Gdy badań jest zbyt dużo, by wykonać je odpowiednio szybko w trybie ambulatoryjnym, lekarz może skierować pacjenta na kompleksową diagnostykę do szpitala.

Największe znaczenie w diagnostyce onkologicznej mają badania obrazowe, ale również i biopsja. Z kolei tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny pozwalają ocenić stadium zaawansowania choroby - czy istnieją przerzuty nowotworu. Z kolei biopsja guza jest badaniem ostatecznym potwierdzającym lub wykluczającym rozpoznanie nowotworu.

Czytaj też:

Nietypowy objaw raka pojawia się nocą. Zauważysz go rano na pościeli

Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Onkolog wskazuje pierwsze objawy

To nietypowy objaw raka płuc. Pojawia się na twarzy