Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Przełomowe badania lekarzy. Znaleźli sposób na wyleczenie cukrzycy?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.03.2024 21:03

Przełomowe badania lekarzy. Znaleźli sposób na wyleczenie cukrzycy?

Cukrzyca, choroby
Fot. Freepic

O cukrzycy można napisać, że jest chorobą naszych czasów. Obecnie niemal lawinowo rośnie liczba przypadków tej choroby na świecie. Choruje na nią już prawie 10. proc ogółu ludności. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją dotyczącą zakresu farmakoterapii cukrzycy. 

Wszystko za sprawą nowych grup leków przeciwcukrzycowych. Ich zaletą jest zmniejszenie m.in. ryzyka niewydolności nerek, ale również korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała. Czy jednak w dobie tak rozwiniętej farmakoterapii możliwe są też inne sposoby zapobiegania oraz leczenia cukrzycy? Co na ten temat mówią badania i diabetolodzy?

W ostatnich latach mocno rozwinęła się farmakologia

Cukrzyca to choroba, która wiąże się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, spowodowana nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Przez ONZ ta choroba uznana została za epidemię XXI wieku. Jak tłumaczyła w rozmowie z serwisem Pacjenci.pl, diabetolog Patrycja Wachowska-Kelly, cukrzyca typu 2 nazywana jest cukrzycą dorosłych i związana jest z wiekiem, metabolizmem, ale przede wszystkim z otyłością i nadwagą.

 Patomechanizm cukrzycy typu 2 różni się od cukrzycy typu 1. Nie występują tu specyficzne przeciwciała uszkadzające trzustkę, a główną przyczyną rozwoju choroby jest hiperinsulinemia i insulinooporność związana z niewłaściwym stylem życia, m.in. nieodpowiednim sposobem odżywiania się i/oraz brakiem aktywności fizycznej. Za podstawowy czynnik ryzyka cukrzycy typu 2 uznaje się nadwagę i otyłość. Mimo, że jest przypisywana osobom dorosłym, może do niej dojść w każdym wieku. Moja najmłodsza pacjentka w momencie diagnozy miała 16 lat - tłumaczyła diabetolog.

W ostatnich latach mocno rozwinęła się farmakologia, która bardzo pomaga cukrzykom. I choć jest to bardzo dobra informacja, niektórzy pacjenci mogą w związku z tym zrezygnować z innych rzeczy, które istotne są przy cukrzycy. Chodzi oczywiście o styl życia, a dokładniej stosowanie zdrowej diety czy uprawianie sportu. 

diabetes-776999_1280.jpg
Fot. Pixabay/ Tessa Photography

 

Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości Nowa metoda oszustów na "bon z apteki". NFZ ostrzega pacjentów

Pozytywne wyniki badań

Wiele badań w ostatnim czasie pokazało, że zmiana stylu życia może zapobiegać cukrzycy u osób z już rozpoznanym stanem przedcukrzycowym. Badanie DPP pokazało, że postępowanie niefarmakologiczne, czyli połączenie zdrowej diety z wysiłkiem fizycznym jest dwukrotnie bardziej efektywne w hamowaniu rozwoju cukrzycy ze stanu przedcukrzycowego niż lek-metformina. Naukowcy mają dobre informacje. Bo choć jeszcze do niedawna uważano, że cukrzyca jest chorobą nieodwracalną i postępującą, komórki beta trzustki odpowiedzialne za wydzielanie insuliny, mają zdolność regeneracji, pod jednym warunkiem, dotyczącym redukcji masy ciała. 

W badaniu Diabetes Clinical Trial naukowcy podkreślili, że utrata masy ciała powyżej 10 kg spowodowała nie tylko zmniejszenie stłuszczenia wątroby i trzustki, ale również powodowała poprawę funkcji komórek beta, a co za tym idzie całkowitą normalizację stężenia glukozy, utrzymującą się przez kilka lat, prawie u połowy uczestników. Oczywiście warunkiem było konsekwentne stosowanie diety.

Co ważne, sukces pojawił się u pacjentów, którzy niedawno mieli rozpoznaną chorobę. U chorych, którzy cierpią na cukrzycę dłużej - cztery lata lub dłużej, tego sukcesu nie było, głównie z powodu trwałej utraty funkcji komórek beta trzustki. W początkowej fazie cukrzycy i stanów przedcukrzycowych występuje obniżenie zdolności zużywania glukozy przez narządy, głównie wątrobę i mięśnie szkieletowe. Choć insulinowrażliwość wątroby można poprawić dzięki odpowiedniej diecie, gdy mowa o mięśniach, znacznie większą poprawę można uzyskać dzięki treningowi.

Warto słuchać lekarzy

Na pewno rozszerzenie i zmodyfikowanie stylu życia, biorąc pod uwagę odpowiednią aktywność fizyczną zapewnia znaczna poprawę, niż sama dieta. Warto dodać, że przez wiele lat forma aktywności, zalecana w profilaktyce otyłości i cukrzycy związana była z wysiłkiem tlenowym o dość umiarkowanej intensywności. Ostatnie lata przyniosły też znaczenie treningu oporowego, czyli siłowego. Jego zaletą jest to, że dość skutecznie poprawia metabolizm mięśni oraz gęstość naczyń krwionośnych w mięśniach.

Diabetolog, Patrycja Wachowska-Kelly w rozmowie z serwisem Pacjenci.pl, zaznacza, że owszem, odpowiedni styl życia jest bardzo ważny w leczeniu cukrzycy typu 2, lecz w połączeniu z odpowiednimi lekami.

U osób z noworozpoznaną cukrzycą typu 2 najczęściej zaczynamy od próby zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej w połączeniu z lekami doustnymi. Standardowym lekiem jest metformina. Obecnie mamy nowoczesne i bardzo skuteczne leki inkretynowe, podawane najczęściej podskórne. Oprócz tego, że regulują poziomy cukru, pomagają także w leczeniu nadwagi i otyłości - wyjaśniała.

Na pytanie, czy cukrzycę typu 2 można całkowicie wyleczyć, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jest to trudne i złożone pytanie. Okazało się, że u pacjentów ze skrajną otyłością i rozpoznaną cukrzycą, tuż po operacji bariatrycznej poziomy cukru wracały do normy. Według badań, do 70% pacjentów poddanych operacji bariatrycznych będzie miało cofnięte objawy cukrzycy i nie będzie wymagało stosowania leków. Oczywiście tacy pacjenci muszą zachować odpowiednią dietę i dbać o regularną kontrolę poziomu cukru. U pozostałych 30% pacjentów po operacjach bariatrycznych i redukcji masy ciała, będzie można zmniejszyć dawki leków, a nawet niektóre z nich całkowicie odstawić w tym m.in. insulinę - wyjaśnia.
 

 

Źródło: Medonet/ Wikipedia/ Pacjenci.pl

Czytaj też: 

Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem

Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza