Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Są szkodliwe, niebezpieczne i łatwopalne. Próbowało ich 75 proc. dzieci
Daria  Siemion
Daria Siemion 27.05.2025 09:21

Są szkodliwe, niebezpieczne i łatwopalne. Próbowało ich 75 proc. dzieci

e-papieros
Fot. Shutterstock / Mariia Masich

Wydawało się, że papierosy są passé i każdy ma świadomość szkodliwości nikotyny, ale nic bardziej innego. Nikotynizm powrócił w nowej niebezpiecznej formie. Sprzedawany jako smakowe e-papierosy zbiera żniwo wśród polskich uczniów: zwiększa ryzyko astmy, udaru i raka płuca. Teraz okazało się, że zagraża młodzieży w jeszcze jeden sposób – może wybuchnąć im prosto w twarz.

E-papierosy – prawdziwa plaga wśród młodzieży

E-papierosy, jeszcze niedawno promowane jako "zdrowsza" alternatywa dla papierosów, są najpopularniejszą używką wśród nieletnich

Z badań przeprowadzonych na grupie tysiąca uczniów szkół średnich wynika, że aż 75 proc. z nich spróbowało produktu zawierającego nikotynę przed ukończeniem 15. roku życia, a najczęściej wybieranym produktem inicjującym uzależnienie były e-papierosy. 

– 78 proc. polskich nastolatków używa e-papierosów i to jest największy problem w tej populacji – mówi Pacjentom prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog i prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny.

Niepokojące są też dane dotyczące powodów, dla których młodzież sięga po te produkty – 66,7 proc. wskazuje na ich atrakcyjne smaki, a 50,2 proc. na chęć spróbowania czegoś nowego. Owocowe i słodkie aromaty działają zatem jak wabik, prowadząc dzieci prosto w nikotynowy nałóg.

e-papierosy
78 proc. polskich nastolatków regularnie wapuje Fot. Canva

Niszczenie zdrowia i... groźba wybuchu

Wśród skutków ubocznych palenia e-papierosów można wymienić zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, np. astmy i raka płuca, a także większe ryzyko zawału i udaru. Ponadto wapowanie może prowadzić do nadciśnienia, bezsenności i bólów głowy. E-papierosy to jednak nie tylko problem uzależnienia od nikotyny i szkodliwości zdrowotnej, to również groźba wybuchu.

W maju doszło do samozapłonu baterii zmagazynowanych w laboratorium pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pożar zniszczył pomieszczenie laboratoryjne, a ogień został opanowany dopiero dzięki interwencji Straży Pożarnej. W wyniku dochodzenia ustalono, że przyczyną pożaru były wadliwe baterie z e-papierosów, niespełniające unijnych norm.


KAS informuje, że aż 90,6 proc. z przebadanych 772 próbek e-papierosów przekraczało dopuszczalną pojemność zbiorniczków, a 74 przypadki zawierały więcej płynu niż deklarowano. Produkty te nie tylko stanowiły zagrożenie dla użytkowników, ale również były nielegalne – ich obrót może skutkować karą grzywny do 200 tys. zł lub ograniczeniem wolności. Czytaj także: E-papierosy jak zabawki? Producenci tej używki już nawet nie ukrywają, do kogo ją kierują

E-papierosy
Wybuchające e-papierosy to nie fikcja Fot. AleksandrYu/Getty Images/CanvaPro


 

Czas zakazać słodkich jednorazówek. Eksperci biją na alarm

Skala problemu nie pozostaje niezauważona przez środowisko medyczne. – Jeszcze raz apelujemy, aby zająć się w pierwszym rzędzie największą plagą nastolatków, która sieje największe spustoszenie wśród tej grupy wiekowej. Według naszych badań to w chwili obecnej słodko-cukierkowe e-papierosy jednorazowe – podkreśla w rozmowie z Pacjentami prof. Filipiak.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w lutym zakaz sprzedaży smakowych e-papierosów jednorazowych, jednak do dziś projekt nie ujrzał światła dziennego. – Jeśli nadal będziemy prokrastynować, to nie dziwmy się później, że mamy jeden najwyższych odsetków dzieci i nastolatków wapujących w skali świata – ostrzega psychiatra dr Piotr Wierzbiński.

Dane są przerażające i mówią same za siebie – 31 proc. uczniów sięga po nikotynę codziennie, a e-To nie są dobre prognozy na przyszłość... Czytaj także: "Prezydent nie może być pijany – ani zażywać snusa!” – psychiatra ostro o kandydacie na prezydenta

Takie są skutki uboczne brania snusów. Choroby krążenia, utrata zębów i nie tylko
skutki snusów
skutki snusów
Podczas niedawnej debaty prezydenckiej jeden gest Karola Nawrockiego przykuł uwagę milionów widzów. Zasłonięcie nosa, sięgnięcie po coś do ust, a następnie łyk wody – internauci początkowo podejrzewali, że Karol Nawrocki zażył leki. Jak się później okazało, kandydat na prezydenta wystawiony przez PiS wziął snusa, co ostatecznie potwierdził szef jego sztabu, Paweł Szefernaker. – Promowanie tak szkodliwego, mocno uzależniającego i nielegalnego produktu przed milionami widzów, także niepełnoletnich, to absolutna nieodpowiedzialność – skomentowała na platformie X minister zdrowia Izabela Leszczyna. Głos w sprawie zabrała również znana psychiatrka i psychoterapeutka lek. med. Maja Herman.  Na temat szkodliwości snusów od dawna wypowiadają się również dentyści.
Czytaj dalej
Gdy jego problem staje się Twoim życiem. Rozmowa o współuzależnieniu
współuzależnienie
Współuzależnienie - wywiad z psychologiem
Alkoholizm jest chorobą, która pogrąża nie tylko osobę pijącą. Wciąga też jej bliskich. A ten najbliższy człowiek, partnerka lub partner, często przeżywa jeszcze większy dramat niż osoba uzależniona. Codziennie próbuje ratować kogoś, kogo nie da się uratować. Z psychoterapeutką Karoliną Dzięgielewska-Mastalerz z Centrum Pomocy Psychologicznej w Piotrkowie Trybunalskim i w Warszawie rozmawiam o tym, czym naprawdę jest współuzależnienie, po czym je rozpoznać, jak wygląda droga do zdrowia – i dlaczego bywa trudniejsza niż wyjście z samego uzależnienia.
Czytaj dalej