Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Ta herbata szkodzi naszej wątrobie. Polacy piją ją często
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 06.03.2024 18:01

Ta herbata szkodzi naszej wątrobie. Polacy piją ją często

herbata, żywokost
Fot. Shutterstock/ nuu_jeed

Polacy niemal jak Anglicy, kochają pić rozgrzewająca herbatę, szczególnie w jesiennych oraz zimowych miesiącach. Rocznie na jedną osobę przypada kilogram suszu herbacianego. Warto zwrócić uwagę na pewien rodzaj tego napoju, który, choć w naszym kraju wciąż jest dostępny, inne kraje zakazały jego sprzedaży.
 

Uważaj na herbatę z żywokostem

Herbatę można pić na wiele sposobów, od klasycznej czarnej, po zimową, z wieloma rozmaitymi dodatkami, jak miód, sok malinowy czy imbir. Jedno jest pewne: herbata przynosi mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia, mając dobry wpływ na układ trawienny, czy zmniejszenie ryzyka chorób serca. 

Działa nawadniająco, rozgrzewająco, odprężająco, a przy tym bardzo smakuje. Nie wszystkie herbaty działają tak samo, a gdy pijemy je w nadmiarze, mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia, m.in. dla wątroby. Korzyści zdrowotnych nie warto szukać w herbatkach oczyszczających oraz tych z dodatkiem żywokostu.

shutterstock_2305404923.jpg
Fot. Shutterstock/  Homestudio 2


 

Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę Herbata z cytryną. Czy to zdrowe połączenie? Dietetyk, dr Hanna Stolińska wyjaśnia

Czym jest żywokost?

Żywokost jest rodzajem roślin liczących od 27 do 35 gatunków, które występują w Europie, ale też Basenie Morza Śródziemnego czy Azji Wschodniej. U nas spotykane są tylko cztery gatunki tej rośliny. 

Choć żywokost od dawna znany jest z leczniczych właściwości, stosowany wewnętrznie nie jest bezpieczny. Dlatego herbaty z tą rośliną w wielu krajach zostały wycofane ze sprzedaży, gdyż zawierają alkaloidy pirolizydynowe (m.in. echimidynę, likopsaminę i symfytynę), uszkadzające wątrobę. 

Zobacz też: Rośnie na polach i łąkach. Zupełnie zapomnieliśmy, jak jest cenny, napar działa cuda

Sama roślina może pomóc, ale herbata już nie

Te substancje są niebezpieczne, gdyż mogą powodować choroby wątroby. Działają też rakotwórczo. Co ważne, żywokost lekarski stosowany zewnętrznie, jest niezwykle pomocny, gdyż ma dobre działanie w m.in. reumatoidalnym zapaleniu stawów. Maść z tej rośliny zalecana jest też pacjentom po urazach kości czy stawów. To jeszcze nie wszystko, gdyż żywokost wspiera odbudową tkanki łącznej, działa też ściągająco oraz łagodzi podrażnienia.

Nie warto jednak pić herbaty z dodatkiem tej rośliny, tym bardziej że w 2018 r. naukowcy zbadali, że herbata z żywokostu może powodować nawet raka. Odkryto, że 14 alkaloidów pirolizydynowych, zawartych w liściach rośliny, uszkadzają komórki wątrobowe, które z kolei mogą zmutować i spowodować raka.

Czytaj też:

Lekarz ujawnia prawdę o szpitalach psychiatrycznych. Elektrowstrząsy mają się dobrze! Pacjenci też. "To nie więzienie"

Tak pachnie choroba. Lekarka wylicza groźne zapachy ciała

Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania