Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Te osoby nie powinny jeść borówek. Mogą im poważnie zaszkodzić
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 03.07.2024 13:01

Te osoby nie powinny jeść borówek. Mogą im poważnie zaszkodzić

Borówki, owoce
Fot. Freepic

Owoce sezonowe to dar, z którego powinniśmy na całego korzystać latem. Z początkiem lipca ruszył sezon na borówki, które są lubiane tak samo jak truskawki czy czereśnie. Borówki nie tylko świetnie smakują, ale posiadają też mnóstwo witamin oraz minerałów. 

Borówki zaliczane są do tzw. superfoods. Nic dziwnego, bo mają dużą zawartość błonnika i antyoksydantów. Regularne spożywanie tych owoców może wspierać pamięć i zdrowie mózgu. Borówki pomagają też przy problemach z ciśnieniem oraz regulują funkcjonowanie układu pokarmowego. Mimo wielu korzyści, niestety nie wszyscy mogą je jeść. Kto nie powinien po nie sięgać?

Borówki posiadają mnóstwo właściwości dla zdrowia

Borówki posiadają mnóstwo właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. W Polsce sezon na te pyszne owoce rozpoczyna się zazwyczaj w lipcu, gdy w sprzedaży pojawiają się borówki zebrane w naszym kraju. Jednak te importowane można kupić znacznie wcześniej. Zresztą w niektórych sklepach borówki amerykańskie dostępne są przez cały rok. Mowa o tych sprowadzanych z Chile czy Hiszpanii.

Borówki to pyszne i zdrowe tzw. superfoods. Mają działanie przeciwnowotworowe, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, posiadają też dużą zawartość błonnika. Ich jedzenie polecane jest też osobom przy problemach z ciśnieniem. Niestety, nie wszyscy mogą jeść borówki. Kto nie powinien sięgać po te pyszne sezonowe owoce?

Nie wszyscy mogą jeść borówki
Fot. Freepic
Do onkologa nie musisz mieć skierowania. W takich sytuacjach koniecznie odwiedź lekarza To najbardziej niedoceniany zdrowy chleb. Kupisz go za grosze w Lidlu

Kto nie powinien jeść borówek?

Bórówek amerykańskich nie powinny jeść: osoby uczulone na leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Po borówki nie powinny też sięgać osoby z nietolerancją fruktozy oraz osoby z chorobami nerek oraz te, które mają też podwyższony poziom potasu.

Warto też podkreślić, że cukier zawarty w borówkach może powodować zaburzenia czynności układu pokarmowego, objawiające się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zalicza się do nich: bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia. Z sięgania po borówki nie powinny też korzystać osoby wrażliwe na salicylany. Te związki znajdują się nie tylko w borówkach, ale również w wiśniach, cytrusach czy truskawkach. Uczulenie na te związki może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ale powodować też świąd skóry.

Osoby z chorobami nerek nie powinny sięgać po borówki

Jak już wspominaliśmy, borówek nie powinny też jeść osoby z chorobami nerek, ze względu na to, że w tych owocach zawarta jest duża ilość potasu. Warto oczywiście zwrócić też uwagę na to, że związki zawarte w borówkach mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, m.in. preparatami przeciwcukrzycowymi i środkami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące włączenia tych owoców do codziennej diety, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może wykluczyć lub potwierdzić istnienie ewentualnych przeciwwskazań.

Czytaj też:

Ten zapomniany owoc ma wiele właściwości odżywczych. Dlaczego warto jeść agrest?

Wypluwasz pestki arbuza? To błąd! Zawierają wiele cennych składników

Jeśli bierzesz te leki, unikaj truskawek. Ta mieszanka może spowodować zawał