Tego nie rób w Wigilię. Przyniesie pecha na kolejny rok
Wielkimi krokami zbliża się wieczór, w który większość z nas będzie wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki. Z Wigilią Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji, ale też przesądów. Czy wszystkie z nich są zwykłymi zabobonami, którymi nie trzeba się martwić? Niekoniecznie.
Karpie łuski w portfelu i… nowa bielizna przynoszą bogactwo, a mężczyzna jako pierwszy gość w tym dniu zwiastuje pecha – to tylko kilka popularnych przesądów dotyczących 24 grudnia. Źródeł wielu wigilijnych wierzeń należy upatrywać w ludowej tradycji. Jednak niektóre z nich znajdują też naukowe uzasadnienie. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
W Wigilię nie wolno leniuchować
Aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, w przeddzień Bożego Narodzenia trzeba wstać wcześnie rano. Nie wolno też ucinać sobie drzemki, gdyż sen w ciągu dnia zwiastuje brak energii i lenistwo. Przestrzeganie tych zasad służy nie tylko sprawnemu przygotowaniu się do nadchodzących świątecznych dni – może mieć też swoje uzasadnienie medyczne.
Chociaż krótkie drzemki w ciągu dnia mogą być korzystne, zbyt dużo snu i zbyt długie wylegiwanie się w łóżku zaburzają naturalny rytm dobowy człowieka. Dla higieny snu, a więc także dobrego wysypiania się i zdrowia kluczowa jest regularność.
Ta jedna rzecz poprawi twoją pamięć i zmniejszy ryzyko demencji. Rób ją regularnie, a będziesz zdrowszy Jak ciało daje znak, że jesz za dużo cukru? Lepiej wiedzieć to wcześniejSkosztuj wszystkich wigilijnych dań, ale z umiarem
Zgodnie z tradycją, żeby zapewnić sobie szczęście i zdrowie, trzeba spróbować wszystkich wigilijnych dań, których jest aż 12! Pyszne potrawy zwykle sprawiają, że jesteśmy chętni stawiać czoła temu wyzwaniu. Niestety dość często kończy się to problemami trawiennymi. Wszystko dlatego, że zapominamy o drugim, bardzo ważnym przekazie – kolacja 24 grudnia to posiłek postny, więc nie powinniśmy się przejadać.
12 dań, które pojawiają się na wigilijnym stole, ma zapewnić różnorodność. Ta z kolei pozwala dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rozsądne kosztowanie wszystkich dań pozwala uniknąć nagłych skoków poziomu cukru we krwi, a jednocześnie wzmocnić się bogactwem witamin i minerałów.
Nie wstawaj od stołu w czasie Wigilii
Najbardziej zaskakujące przesądy, które okazują się mieć sens z punktu widzenia profilaktyki chorób, dotyczą atmosfery przy wigilijnym stole. W naszej tradycji obowiązuje kategoryczny zakaz prowadzenia sporów i kłótni podczas uroczystego posiłku oraz odchodzenia od stołu w gniewie.
Chociaż kłótnie w Wigilię nie są nieuchronnym zwiastunem odejścia bliskiej osoby, z pewnością nie służą zdrowiu. Napięcia i awantury podczas spotkań z bliskimi mogą powodować wyrzuty hormonu stresu, co może prowadzić do kłopotów z sercem i osłabiać odporność. Z kolei w przyjaznej atmosferze łatwiej nam budować i umacniać więzi, co przekłada się pozytywnie na samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Jak widać wiele wigilijnych przesądów znajduje medyczne uzasadnienie. Opisane wyżej tradycyjne zasady mają nie tyle ograniczać naszą wolność, co zapewnić dobre samopoczucie przynajmniej w czasie wspólnego świętowania.
Zobacz także:
Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką
To ostatni moment na szczepienie przeciwko grypie. Wzrasta ilość zachorowań
#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny wskazuje kilka możliwości