Aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą, warto zadbać nie tylko o codzienną pielęgnację, ale także o dostarczenie jej substancji odżywczych od wewnątrz. Pamiętajmy, że dieta ma ogromny wpływ na naszą cerę. Przedstawiamy trzy najważniejsze witaminy, których potrzebuje nasza skóra. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.
Na ministra zdrowia spadła fala krytyki z powodu wprowadzenia limitów na e-recepty. Podjęto decyzję o wprowadzeniu kolejnych zmian. Limit nadal obowiązuje, ale jest mniej restrykcyjny. To dobre wieści dla wielu Polaków.
Jeśli zaraz po przebudzeniu odczuwasz stres i niepokój, może to być związane ze zbyt podwyższonym poziomem kortyzolu w organizmie. Ogólnie rzecz biorąc, o poranku poziom tego hormonu jest najwyższy, jednak w wyniku nadmiernego stresu lub problemów zdrowotnych, jego wartości mogą odbiegać od normy. Jak naturalnie radzić sobie z porannym stresem? Radzi psychodietetyk Saska Med Katarzyna Sobolewska.
Tarczyca jest bardzo ważnym narządem, ponieważ produkuje hormony, które wpływają na wiele kluczowych procesów zachodzących w organizmie. Niestety hormony są bardzo wrażliwe na różne czynniki, a każda zmiana w ich poziomie lub proporcji może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy, że dbając o tarczycę, dbamy o cały organizm! Warto wiedzieć, co prowadzi do jej destrukcji.
Pocenie się to naturalny proces, który pomaga organizmowi utrzymać odpowiednią temperaturę. Kiedy temperatura ciała wzrasta, gruczoły potowe wydzielają pot na powierzchnię skóry, gdzie paruje i chłodzi ciało. Latem pocimy się bardziej, jednak niektóre osoby mogą mieć problem z nadmiernym poceniem się, które nie jest związane z wysoką temperaturą czy wysiłkiem fizycznym, a może być objawem poważnych schorzeń. Jakie to mogą być choroby?
Problemy żołądkowo – jelitowe to nasza największa bolączka podczas wyjazdów do ciepłych krajów. Jak ustrzec się przed biegunką podróżnych, aby móc w pełni cieszyć się wakacjami i jak ją skutecznie leczyć, kiedy już się przydarzy? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego mgr Karolinę Uszyńską - Pietraszko.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że oddziały położnicze będą dostosowywane do spadającej liczby urodzeń w Polsce. Takie zmiany mają dotyczyć również oddziałów pediatrycznych.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Każdy z nas wśród rodziny i bliskich ma kogoś, kto nie zaczyna dnia bez tzw. małej czarnej. Jednak czy picie kawy na czczo jest zdrowe? O odpowiedź poprosiliśmy psychodietetyka SaskaMed Katarzynę Sobolewską
Truskawka jest krzyżówką dwóch gatunków poziomek i została stworzona przez botaników na dworze królewskim Ludwika XIV. Któż z nas nie kocha truskawek? W końcu to słodki smak lata, na który czekamy cały rok! :) Warto wiedzieć, że oprócz walorów smakowych, truskawki mają prozdrowotne właściwości i są bogatym źródłem bardzo ważnej witaminy. Jaka to witamina? Tłumaczy dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD, to zaburzenie psychiczne, które objawia się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i manii. Jak podają statystyki, cierpi na nią około 2% społeczeństwa. Co powoduje chorobę afektywną dwubiegunową? Czy jest to choroba dziedziczna? Zapytaliśmy lek. psychiatrę Adama Bełdę.
Szacuje się, że około 13% populacji krajów wysoko rozwiniętych powyżej 65 roku życia cierpi na chorobę Alzheimera. Na ten moment choroba jest nieuleczalna i nieustannie trwają badania nad metodami jej zapobiegania i leczenia. Naukowcy potwierdzają duże znaczenie jagód i borówek w profilaktyce i leczeniu choroby Alzheimera. O komentarz poprosiliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik.
Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm i nie jest także obojętne na stan naszej jamy ustnej. Palacze borykają się z nieestetycznym osadem i nieprzyjemnym zapachem z ust, jednak nie są to ich jedyne problemy stomatologiczne. Czy palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy? Mamy odpowiedź stomatologa lek. Bartosza Zimnocha.
Podczas wakacji chętnie sięgamy po zimne napoje alkohole, zwłaszcza spędzając beztroski czas na plaży. Niestety spożywanie alkoholu w upalne dni, a w szczególności podczas bezpośredniej ekspozycji słońce nie jest dobrym pomysłem i stwarza duże niebezpieczeństwo. Dlaczego alkohol i upał to groźne połączenie? Tłumaczy dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Zapewne każdy z nas nieraz słyszał, że mrożone warzywa i owoce są mniej wartościowe od surowych produktów. Ile w tym prawdy? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości! Czy mrożonki tracą witaminy? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik.
W zaleceniach dietetycznych dla cukrzyków, zazwyczaj poruszana jest kwestia spożywania owoców. Często panuje przekonanie, że owoce są źródłem nadmiaru cukru i należy je ograniczyć lub wykluczyć z diety. Rzeczywiście pewne owoce zawierają dużo fruktozy i lepiej ich unikać, jednak wiele z nich jest przyjaznych dla diabetyków i warto włączyć je do diety. Do której grupy należą owoce jagodowe? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik.
Wrocławska firma BioCam zaprojektowała kapsułkę endoskopową, umożliwiającą szybszą i bardziej komfortową dla pacjenta diagnostykę chorób układu pokarmowego, m.in. raka jelita grubego. Jest ulepszoną wersją obecnie dostępnych kapsułek, a ponadto ma być mniej kosztowna i bardziej dostępna dla polskich pacjentów. Jaka ma być cena badania polska kapsułką? Zapytaliśmy prezesa BioCam Macieja Wysockiego.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie”… Nie doceniamy naszego polskiego owocu, który jest uznawany za najzdrowszy owoc na świecie! Owoce jagodowe należą do grupy owoców o największym potencjale prozdrowotnym, a jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. O jakim owocu mowa? Dowiedzieliśmy się od dietetyczki klinicznej Magdaleny Kartasińskiej – Kwaśnik.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym spotyka się większa część kobiet. Początkowo lekkie popuszczanie moczu przy kaszlu bądź kichaniu, nieleczone z czasem przeistacza się w poważniejszy problem. Jak rozpoznać i leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu? Tłumaczy lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Dobre wieści dla osób, które jeszcze nie skorzystały z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu „Profilaktyka 40 Plus”. Minister Zdrowia nie dawno ogłosił, że program pilotażowy zostaje przedłużony! Również pacjenci, którzy brali udział w badaniach objętych Programem, mogą ponownie skorzystać ze świadczeń, jednak pod pewnym warunkiem. Rozmawialiśmy z lekarką Agnieszką Graczyk-Szuster, kardiolożką i specjalistką chorób wewnętrznych (#Doktor Od Serca), która zachęca do wzięcia udziału w Programie „Profilaktyka 40 Plus”.
Sezon jagodowy w pełni! Wielbicieli owoców jagodowych nie brakuje, zwłaszcza w naszym kraju! :) Bardzo słusznie, ponieważ zachwycają nie tylko wspaniałym smakiem, ale również niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi! Czy wiecie, że owoce jagodowe należą do najzdrowszych produktów spożywczych? O ich zaletach opowiada dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Fobia szkolna często bywa nierozpoznawana i bagatelizowana przez rodziców, tłumaczona jako lenistwo czy zwykła niechęć do szkoły. Tymczasem dziecko może być realnie przerażone myślą o pójściu do szkoły, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Jak objawia się fobia szkolna, czym jest spowodowana i jak ją leczyć? Na pytania odpowiada pedagog społeczny, socjoterapeuta mgr Magdalena Szczodry.
Któż z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu? Niestety na skutek działania różnych czynników, nasze zęby często przybierają ciemniejszą barwę. Na rynku mamy dostępne najróżniejsze metody wybielania zębów. Czy są one jednak bezpieczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem.
Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, polegającą na upośledzeniu postrzegania lub wyrażania rzeczywistości. Typowymi objawami schizofrenii są urojenia i pseudohalucynacje słuchowe, które powodują stopniowe wycofywanie się chorego z życia społecznego. Jaka jest rola genów w rozwoju schizofrenii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim.
Witamina C, czyli kwas askorbinowy to jedna z najważniejszych witamin, spełniających szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Po raz pierwszy została wyodrębniona z papryki przez węgierskiego naukowca Alberta Szenta-Görgyiego w 1928 roku. Powszechnie panuje przekonanie, że najlepszym źródłem witaminy C są cytrusy. W rzeczywistości, pod względem zawartości witaminy C pewne produkty biją na głowę cytrynę czy pomarańczę! Jakie to owoce i warzywa? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.
Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym mamy do czynienia z nieprawidłowym wzrostem ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Jest to podstępna choroba, na początku nie dająca żadnych objawów, z czasem prowadząca do groźnych powikłań. Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Któż z nas nie lubi przywitać dnia filiżanką smacznej, aromatycznej kawy? Mała czarna to jeden z naszych ulubionych napojów i nieodłączny element każdego dnia. Wokół niej pojawiło się jednak wiele negatywnych teorii, które wzbudzają wątpliwości kawoszy, zwłaszcza tych, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Czy kawa jest przeciwwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Suplementy diety cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Pod względem spożycia suplementów Polska znajduje się w czołówce państw europejskich. Czy suplementy diety są nam potrzebne i czy warto po nie sięgać? Na pytania odpowiada psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.