Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie

Zdrowie

kleszcz
01.08.2023 11:28 Nowy wirus przenoszony przez kleszcze atakuje w Europie! Niemieckie media alarmują

Sześć lat temu w Chinach odkryto wirus Alongshan (ALSV). Ostatnio znajduje się go w kolejnych europejskich krajach. O nowych przypadkach alarmują niemieckie media. 

wywiad - NAFLD
31.07.2023 11:40 Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie. Jej objawy są niecharakterystyczne, więc pacjenci często nie mają świadomości o jej istnieniu. Nielecznoa prowadzi do groźnych powiłań, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza i wzdrożenie terapii. Skąd się bierze NAFLD? Jakie są jej objawy? Jak diagnozować i leczyć NAFLD? Na te i inne pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kierownik Oddziału Internistyczno-Zakaźnego i Koordynator Poradni Leczenia Przewlekłych Zapaleń Wątroby w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

skurcz mięśni
30.07.2023 19:49 Nie masz siły w mięśniach? Uważaj. To może oznaczać niedobór ważnego pierwiastka

Niedobór potasu wpływa na interakcję komórek nerwowych i komórek mięśniowych. Z tego powodu mogą słabnąć mięśnie i dopadać skurcze.  Jak rozpoznać, że pojawił się niedobór potasu? Jak uzupełnić niedobór potasu?

wątroba
30.07.2023 14:04 Skąd się bierze niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby? Profesor wyjaśnia, jakie są jej przyczyny

„NAFLD jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie i dotyczy około 25% populacji oraz jedną z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych.” - powiedział profesor dr n. med. Paweł Rajewski. Jakie są przyczyny występowania niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych.

cukrzyca
30.07.2023 07:41 Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

„Według ostatnich dostępnych danych ponad 26% populacji Polaków ma właśnie stwierdzoną metaboliczną stłuszczeniową chorobę wątroby lub może ją mieć z danych szacunkowych, więc szacuje się, że około 8 milionów Polaków może być dotkniętych tą chorobą.” - powiedział profesor dr n. med. Paweł Rajewski.  Wśród głównych czynników ryzyka MAFLD wymienia się otyłość i cukrzycę typu 2. Większość chorych nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych oraz z dietetykiem klinicznym mgr Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży “Efekt Klimasa”.  

kolacja
29.07.2023 16:54 Taka kolacja szkodzi zdrowiu i zwiększa ryzyko nowotworów. Każdemu zdarza się popełnić ten błąd

Nie tylko śniadanie pełni kluczową rolę dla naszego zdrowia. Równie istotna jest kolacja, którą niestety zazwyczaj traktujemy po macoszemu. Niewłaściwy dobór posiłków oraz zbyt późne ich spożycie przed snem, zamiast dać naszemu organizmowi szansę na zasłużony odpoczynek, zbyt mocno go obciąża, co może prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. 

leki
29.07.2023 16:42 Polacy nadużywają tych leków - są silnie uzależniające, a możliwe skutki uboczne bardzo groźne

Eksperci ostrzegają, że Polacy coraz częściej nadużywają leków nasennych i przeciwlękowych zawierających benzodiazepiny, takich jak alprazolam, diazepam i klonazepam. Przyczyną jest wzrost częstości występowania bezsenności i zaburzeń lękowych. Skutki uboczne nadużywania benzodiazepinów mogą być bardzo poważne! 

kawa
29.07.2023 14:35 Zrób to, zanim weźmiesz pierwszy łyk kawy. Od razu poczujesz różnicę

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy po wstaniu rano z łóżka jest mała czarna. Wielu z nas spożywa kawę na pusty żołądek, co nie jest zalecane przez specjalistów. Przed wypiciem porannej filiżanki kawy, warto zjeść śniadanie, a także wprowadzić jeden ważny nawyk, o którym mówi doktor Tara Scott.  

apteka
29.07.2023 13:17 Kolejny produkt leczniczy wycofany z aptek w trybie pilnym! Wykryto skażenie

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący wycofania popularnych plastrów używanych między innymi na bóle reumatyczne. Okazało się, że partia produktu jest skażona mikrobiologicznie - odkryto w niej obecność bakterii i drożdży. 

masaż
29.07.2023 12:57 Masaż Kobido zalecany w leczeniu bruksizmu. Ekspert tłumaczy, jakie jest jego działanie

Bruksizm to nawykowe, nieświadome ściskanie zębów i zgrzytanie nimi. Bardzo często występuje w nocy, przyjmując postać napadowego, bardzo nasilonego zgrzytania zębami. Do głównych przyczyn bruksizmu zalicza się czynniki psychologiczne, a jedną z zalecanych metod terapii jest popularny ostatnio masaż Kobido. W jaki sposób masaż kobido działa na bruksizm? Tłumaczy kosmetolog Joanna Wolna, specjalistka kosmetologii holistycznej, właścicielka salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała".  

wakacje
29.07.2023 11:24 Probiotyki na wakacjach - czy uchronią nas przed biegunką? Zapytaliśmy dietetyka

Biegunka podróżnych jest częstą i nieprzyjemną dolegliwością, która może zepsuć wakacyjne plany. Najczęściej spowodowana jest przez zakażenie bakteryjne, przenoszone drogą pokarmową. Czy stosowanie probiotyków może zmniejszyć ryzyko zachorowania? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego mgr Karolinę Uszyńską – Pietraszko.

szok
29.07.2023 09:45 Tych 6 produktów nie jedz na czczo. Podrażniają żołądek i mogą powodować otyłość

Niektóre produkty spożywcze mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli zjemy je na czczo. Dzieje się tak dlatego, że pewne składniki mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, zaburzać równowagę kwasowo-zasadową bądź też powodować gwałtowny wzrost i spadek poziomu glukozy we krwi. Jakich produktów lepiej nie spożywać na pusty żołądek? 

kleszcz
29.07.2023 08:50 GIS właśnie wydał komunikat. 8 tysięcy przypadków zachorowań w tym roku, jest coraz gorzej

Borelioza jest to choroba przenoszona przez kleszcze. Liczba przypadków zakażenia nią rośnie. W kwietniu 2023 r. zachorowań było dwa razy więcej niż w ubiegłym roku w tym czasie. Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego poinformował, ile osób jest już zarażonych boreliozą. Nie są to dobre wieści.

problemy z koncentracją
29.07.2023 07:41 O tym objawie wysokiego cholesterolu nikt nie mówi. Możesz lekceważyć go latami

Winę za problemy z koncentracją zrzucamy na niewysypanie, przepracowanie, stres i wiele innych. Jednak przyczyną jest też wysoki cholesterol. O tym nie mówi się często. Jak  w tej sferze funkcjonuje osoba ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu? Po jakich objawach jeszcze można poznać, że cholesterol przekroczył normę?  

anemia
28.07.2023 15:54 Takie sygnały wysyła organizm, gdy brakuje mu żelaza. Te 8 objawów to wołanie o pomoc

Niedobór żelaza w organizmie może objawiać się na wiele sposobów. Najczęstszymi symptomami, wynikającymi z niedostatecznej ilości żelaza w organizmie są: anemiczny wygląd, blada skóra, nadmierne zmęczenie i obniżenie odporności. Istnieją także inne, mniej oczywiste oznaki deficytu żelaza. 

leki
28.07.2023 11:25 Porażające wieści z Ministerstwa Zdrowia. Wkrótce w Polsce może zabraknąć tych leków

Aż 208 produktów znalazło się na liście leków i wyrobów medycznych, których wkrótce może zabraknąć w Polsce. Wśród nich są m.in. leki na cukrzycę, w tym insulina ludzka. Wykaz na dzień 26 lipca 2023 r. został opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia. 

wywiad masaż kobido
28.07.2023 10:13 Masaż Kobido - naturalny lifting twarzy. Czy może zastąpić botoks? Rozmowa z ekspertem

Masaż Kobido cieszy się ostatnio ogromną popularnością. Jest to intensywny masaż twarzy, szyi i dekoltu, pochodzący z Japonii. To całkowicie naturalna i nieinwazyjna alternatywa dla wszystkich osób, które boją się igieł i nie mogą bądź obawiają się inwazyjnych zabiegów odmładzających. Czy efekty masażu Kobido są porównywalne do stosowania botoksu? Rozmowa z kosmetologiem Joanną Wolną, specjalistką kosmetologii holistycznej, właścicielką salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała.

woreczek niktotynowy
27.07.2023 12:15 Woreczki nikotynowe alternatywą dla papierosów - analiza Instytutu Staszica

Instytut Staszica zajął się analizą formalnego statusu jednego z nowatorskich wyrobów nikotynowych. O woreczkach - stanowiących dla palaczy alternatywę wobec tradycyjnych papierosów - mówi się coraz częściej, między innymi w kontekście zaleceń WHO dotyczących tworzenia społeczeństw wolnych od dymu tytoniowego. 

jeść śniadanie
26.07.2023 19:36 O tych porach jedz kolację i śniadanie. Naukowcy są zgodni, twój organizm ci podziękuje

O której godzinie jesz pierwszy posiłek? Badania wykazują, że śniadanie lepiej zjeść wcześniej niż później. Naukowcy informują, że u osób spożywających śniadania po godzinie 9 znacznie bardziej wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do osób jedzących śniadania przed godziną 8. Badacze wskazali również optymalną porę na kolację. Okazuje się, że ryzyko cukrzycy możemy zmniejszyć nie tylko poprzez zmianę produktów spożywczych, ale także zmieniając pory spożywania posiłków. 

apteka
26.07.2023 14:33 Aż 2 znane leki wycofane z obrotu w trybie pilnym! GIF wydał ostrzeżenie dla Polaków

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z obrotu serii dwóch leków. Powodem jest znalezienie w nich zanieczyszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.  

ćwiczenia fizyczne
26.07.2023 13:26 Życie można wydłużyć! To naukowo potwierdzone. Jednak trzeba stosować te nawyki

Człowiek może żyć ponad 100 lat. Każdy, kto zacznie stosować tych kilka nawyków, może żyć nawet 24 lata dłużej. Wbrew pozorom nie jest to żadna wiedza tajemna. Naukowcy wskazali, co trzeba robić, by cieszyć się długim życiem. Co to za nawyki? O opinię na ten temat poprosiliśmy eksperta. 

rak trzustki
26.07.2023 11:28 O tym się nie mówi! Jest głównym czynnikiem ryzyka raka trzustki. Onkolog ostrzega

Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo skrycie, przez długi czas nie dając zauważalnych objawów. Często wykrywany jest w późnym stadium, kiedy możliwości leczenia są ograniczone, a rokowania z reguły bardzo złe. Istnieją różne czynniki ryzyka, a najczęstszą i najlepiej udokumentowaną przyczyną raka trzustki jest palenie papierosów. „Papierosy są głównym czynnikiem ryzyka występowania raka trzustki, o czym się nie mówi.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej. 

apteka
25.07.2023 12:13 Wielu Polaków na to czekało. Znany lek od teraz kupisz bez recepty!

Właśnie pojawiła się dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z bezsennością. Skuteczny lek na problemy ze snem, który wcześniej mógł być przepisany tylko przez lekarza, teraz jest dostępny bez konieczności posiadania recepty. 

wywiad bezdzietność z wyboru
25.07.2023 10:26 Bezdzietność z wyboru - Czy brak chęci posiadania dzieci jest anomalią? Rozmowa z ekspertem

Nie wszystkie kobiety marzą o zostaniu matkami. Coraz więcej z nich świadomie rezygnuje z posiadania potomstwa. Mimo że wybór bezdzietności jest coraz mniej szokujący, w Polsce wciąż pozostaje tematem tabu i może prowadzić do wykluczenia społecznego. Czy każda kobieta powinna zostać matką? Z jakimi komentarzami spotykają się pary bez dzieci? Zapytaliśmy psychologa, seksuologa mgr Maję Kamińską.  

lotnisko
24.07.2023 14:39 Masz jedną z tych chorób? Możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu

Samolotami latają dziś niemal wszyscy. Ten środek lokomocji nie jest zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych. Jednak nie oznacza to, że przemieszczać się w ten sposób może każdy. Istnieje lista schorzeń, z powodu których nie wejdziesz na pokład. Co to za choroby?  

ból brzucha
24.07.2023 12:41 Problemy jelitowe mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Nie można tego bagatelizować!

Problemy jelitowe, takie jak zaparcia, biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha, mogą być objawami wielu różnych schorzeń. Jednym z nich jest przewlekłe zapalenie tarczycy. Jak choroba tarczycy może wpływać na nasz układ pokarmowy? To warto wiedzieć! 

tampon
24.07.2023 09:39 Czy tampony mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Istotny jest jeden czynnik

Kobiety cenią tampony przede wszystkim za to, że zapobiegają uczuciu wilgoci i dyskomfortu związanego z podpaskami, zapewniając większą swobodę oraz wygodę podczas miesiączki. Wiele kobiet boi się jednak po nie sięgać, ponieważ wokół tamponów narosło wiele mitów twierdzących, że są groźne dla zdrowia. Czy rzeczywiście stosowanie tamponów jest niezdrowe? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas. 

marskość wątroby
24.07.2023 08:19 Marskość wątroby - pierwsze objawy są niewinne. Później zaczyna się koszmar

Marskość wątroby powoduje wiele schorzeń np. wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jest to stan mający związek z procesem włóknienia wątroby. Co jednak najczęściej przyczynia się do powstawania choroby? Jakie są objawy marskości wątroby i na czym polega jej sposób leczenia? O tym warto wiedzieć.