Nordic walking, czyli marsz z kijkami jest sportem nie tylko dla seniorów, ale dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie i dobrze się bawić na świeżym powietrzu. To idealna aktywność dla osób, które nie przepadają za bieganiem czy innymi intensywnymi ćwiczeniami. Jakie są zalety nordic walking? Jest ich mnóstwo!
Z pewnością nie raz słyszeliście, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i nie powinno się go pomijać. Dlaczego tak jest? Jaka jest rola śniadania i co warto wybrać na pierwszy posiłek dnia? Rozmowa z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.
W maju 2023 r. do Sejmu wpłynęła petycja, by wprowadzić regulację prawną w związku z nieodwoływaniem zaplanowanych wizyt lekarskich. Jej autor zaproponował posłom 5 rozwiązań, które miałyby za zadanie „zdyscyplinować” pacjentów. Postulaty autora są radykalne. Co na to szef MZ Adam Niedzielski?
Przed rakiem żołądka może ostrzegać nas wiele sygnałów. Jednak w przypadku nowotworów wiele dolegliwości pojawia się dopiero, gdy choroba znajdzie się w zaawansowanym stadium. Dlatego właśnie jest tak groźna. Jedną z oznak choroby jest utrata wagi. O więcej informacji na temat raka żołądka poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską- Domańską
Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn. Prawdopodobnie przed 80. rokiem życia zachoruje na niego jeden na siedmiu mężczyzn. Wyleczenie nowotworu jest jednak możliwie, jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Niestety, Polacy niechętnie biorą udział w badaniach profilaktycznych. Prof. Chłosta sugeruje, że może czekać nas epidemia.
Teoretycznie nikt nie potrzebuje instrukcji, w jaki sposób należy się wypróżniać i oddawać mocz. Mimo iż jest są to naturalne czynności fizjologiczne, to jeśli nie są wykonywane prawidłowo, mogą negatywnie wpłynąć na całe ciało. Która pozycja do wypróżniania jest najlepsza? Jakie skutki może mieć nieprawidłowe wypróżnianie i oddawanie moczu? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Rak żołądka jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Jednak objawy które daje są często niecharakterystyczne. Z tego powodu można je pomylić np. z chorobą wrzodową. Jak jej odróżnić? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską.
To doskonała przekąska na szybko w ciągu dnia. Smakuje dobrze samodzielnie lub z dodatkami, takimi jak szczypiorek, rzodkiewka czy owoce. Syci na długo i dostarcza organizmowi wiele cennych składników. Jest to jeden z lepszych wyborów, jeśli chcemy stracić zbędne kilogramy. Jakie korzyści daje jedzenie serka wiejskiego?
Swędzenie podeszwy stóp może mieć wiele przyczyn. Mogą to być zakażenia grzybicze i bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, komplikacje ciążowe, a nawet rozwijający się nowotwór! Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Powiększenie śledziony, inaczej splenomegalia, to stan pojawiający się zarówno w trakcie przebiegu chorób niezagrażających życiu, jak i tych zagrażających życiu. Objawem powiększenia śledziony jest m.in. ból w lewym podżebrzu. Jak są przyczyny i objawy powiększenia śledziony?
Biegunką nazywamy oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji ze zwiększoną częstotliwością (trzy lub więcej razy na dobę). Biegunka o podłożu infekcyjnym jest częstą przypadłością w okresie wakacyjnym, podczas urlopu w ciepłych krajach. Co należy zrobić, kiedy wystąpi? Radzi dietetyk kliniczny mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.
Nowotwory układu pokarmowego należą do najczęstszych i najgroźniejszych chorób nowotworowych. Niestety, w większości przypadków są diagnozowane w późnym stadium, kiedy rokowania są niekorzystne. Powodem takiej sytuacji jest brak charakterystycznych objawów w początkowej fazie choroby oraz niska świadomość profilaktyki i badań przesiewowych wśród społeczeństwa. Co może sygnalizować rozwijający się nowotwór w obrębie układu pokarmowego? Kiedy należy zachować czujność? Zapytaliśmy specjalistę onkologii klinicznej lek. med. Olgę Urbanowską - Domańską. Pod lupę wzięliśmy trzy nowotwory, które są największym problemem w Polsce i w Europie.
Większość z nas zna uczucie suchości w ustach. Zwykle jest ono spowodowane przez niewystarczające nawodnienie organizmu. To jeden z ważnych sygnałów ostrzegających o odwodnieniu. Ta dolegliwość może mieć jednak inne przyczyny, których nie należy lekceważyć.
Polska od kilku dni zmaga się z upałami. Temperatura sięga nawet 35 stopni Celsjusza. W takich warunkach lekarze zalecają szczególną dbałość o zdrowie. Upał jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych i dzieci, jednak także młodzi i zdrowi ludzie mogą ucierpieć z jego powodu. Jakich błędów unikać, gdy słońce praży bez litości?
Stringi cieszą się zarówno dużą sympatią, jak i niechęcią wśród kobiet. Ich zaletą jest to, że dodają seksapilu i nie odznaczają się pod ubraniem. Nie dla każdej użytkowniczki są jednak wygodne, a wiele pań obawia się ich noszenia w obawie przed konsekwencjami zdrowotnymi. Czy stringi rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas.
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych i groźnych nowotworów, ponieważ rośnie w ukryciu i zazwyczaj wykrywany jest zbyt późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Objawy raka trzustki mogą być niecharakterystyczne i mylone z innymi chorobami, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o problemach z trzustką. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską.
Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Publicznego podjął szeroko zakrojoną dyskusję na temat problemu palenia wśród Polaków. Liczni parlamentarzyści i grono ekspertów, w tym krajowy koordynator ds. walki z uzależnieniami rządu Republiki Czeskiej, dyskutowali na temat możliwości zredukowania liczby palących wyroby tytoniowe oraz – co znamienne – o programach redukcji szkód wśród tych, którzy zmagają się z uzależnieniem.
Główny Inspektor Farmaceutyczny ogłosił wstrzymanie w obrocie leku przeciwbólowego, który niedawno pojawił się na polskim rynku. Przyczyną decyzji było stwierdzenie w leku wady jakościowej.
Pod względem zawartości składników odżywczych, oliwa z oliwek ma poważnego konkurenta! Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i inne cenne substancje olej awokado zyskuje coraz większą popularność w kuchni oraz w kosmetyce. Dlaczego warto go stosować? Ma całe mnóstwo zalet!
Publiczne toalety, szczególnie te znajdujące się w miejscach często odwiedzanych przez ludzi, trudno utrzymać w czystości przez cały dzień. Jednak korzystanie z nich jest nieuniknione. Jak więc korzystać z publicznej toalety, by uniknąć zakażenia bakteriami? O opinię na temat sposobu korzystania z publicznej toalety poprosiliśmy eksperta.
W związku ze wzrostem wynagrodzeń do systemu ochrony zdrowia wpłynie 15 mld złotych. Szpitale otrzymały wyliczenia z NFZ dotyczące wysokości budżetów po podwyżce. Suma została podzielona na 3 części.
Czy pacjenci z rakiem powinni stosować jakąś specjalną dietę? Dr Dawn Mussallem, ekspert z amerykańskiej Mayo Clinic, zaznacza, że nie ma jednego produktu lub diety, ale raczej wzorzec żywieniowy, który opiera się na roślinach bogatych w błonnik.
W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do upałów rodem z Afryki. Zmiany klimatu sprawiają jednak, że coraz częściej musimy się z nimi mierzyć. Warto poznać sposoby na ochłodę stosowane przez mieszkańców ciepłych krajów, dla których wysokie temperatury są normą. Możemy wykorzystać egipską metodę na spokojny sen w gorącą noc. To proste i skuteczne rozwiązanie!
Jak długo można przechowywać jedzenie w słoiczkach bez lodówki? I czy w ogóle można to robić? Latem te pytania nabierają szczególnego znaczenia.Gdy na dworze robi się bardzo ciepło, coraz łatwiej o zatrucie pokarmowe. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie przechowywanie jedzenia. Szczególnie dla małych dzieci. W zasadzie jedzenie dla dzieci powinno być zawsze, bez względu na porę roku, przechowywane w warunkach chłodniczych. Mowa oczywiście o otwartych słoiczkach, przygotowanych zupkach czy przyrządzonym mleku. Jak postąpić, gdy nie mamy do niej dostępu?
Przygotowując się na wyjazd wakacyjny, nie zapominajmy o apteczce. To niezbędny element, który zapewni nam bezpieczeństwo i komfort podczas urlopu. Apteczka powinna być dostosowana do miejsca, do którego się wybieramy oraz do formy spędzania czasu. Co należy mieć w swojej wakacyjnej apteczce? Zapytaliśmy ratownika medycznego, trenera i instruktora z zakresu pierwszej pomocy Michała Ewertowskiego.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ponieważ dostarcza nam energii i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Aby zacząć dzień z energią i uśmiechem, warto zjeść owsiankę :) Jakie są jej zalety? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem Saska Med, mgr Katarzyną Sobolewską.
Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów do higieny intymnej, aby zapewnić kobietom jak największy komfort podczas miesiączki i jednocześnie zadbać o środowisko. Ostatnio dużą popularnością cieszą się majtki menstruacyjne. Czy rzeczywiście są dobrą alternatywą dla podpasek i tamponów? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas.
Cukrzyca to choroba, która niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Do jednych z nich należy stopa cukrzycowa, która wiąże się z zagrożeniem amputacji kończyny. Niestety pod względem liczby amputacji kończyn związanych z cukrzycą, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce Europy. Jak objawia się stopa cukrzycowa? W jaki sposób dochodzi do rozwoju zespołu stropy cukrzycowej? Jak leczyć stopę cukrzycową? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.