Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie

Zdrowie

nadciśnienie - wywiad
29.05.2023 12:36 Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy

Nadciśnienie tętnicze jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która występuje przede wszystkim w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Brak terapii może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, czasem stanowiącymi zagrożenie życia. Jak rozpoznać i leczyć nadciśnienie tętnicze? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

rehabilitacja
24.05.2023 13:28 Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci, a także wiodącą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Niepełnosprawność, upośledzenie i pogorszenie jakości życia po udarze to jeden z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Nieodłącznym i obowiązkowym elementem leczenia udaru jest rehabilitacja. Jaką pełni rolę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

depresja
23.05.2023 12:01 10 ważnych faktów o depresji, które należy poznać!

Depresja jest najczęściej występującym schorzeniem psychicznym na świecie. Charakteryzuje się permanentnym pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności oraz utratą zainteresowań. Czego prawdopodobnie nie wiesz o depresji? Przedstawiamy 10 bardzo ważnych faktów, które warto poznać. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną mgr Anną Tulczyńską. 

medyczna marihuana
18.05.2023 14:46 Jak medyczna marihuana pomaga na ból? W wielu przypadkach może zastąpić leki

Ogromna liczba pacjentów boryka się z przewlekłym bólem, stosując silne leki przeciwbólowe, obarczone wieloma skutkami ubocznymi. Z pomocą przychodzi coraz bardziej popularna terapia medyczną marihuaną, która cieszy się dużą skutecznością, a ponadto wykazuje mniejszy potencjał działań niepożądanych. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

wywiad agorafobia
18.05.2023 11:03 Agorafobia - objawy, przyczyny, leczenie. Czym się różni od fobii społecznej? Ekspert tłumaczy

Agorafobia jest zaburzeniem nerwicowym, przejawiającym się nieuzasadnionym lękiem przed otwartą przestrzenią lub zamkniętymi, zatłoczonymi pomieszczeniami. W dłuższej perspektywie może prowadzić do wystąpienia fobii społecznej. Kto najczęściej choruje na agorafobię? Jakie są objawy agorafobii? Czym się różni agorafobia od fobii społecznej? Na te i inne pytania odpowiada pedagog społeczny, socjoterapeuta mgr Magdalena Szczodry.

agorafobia
17.05.2023 15:21 Jakich miejsc i sytuacji unikają osoby z agorafobią? Co jest źródłem lęku w agorafobii?

Agorafobia to zaburzenie, związane z lękiem przed wychodzeniem z domu, zazwyczaj idące w parze z atakiem paniki. Dotyka głównie młodych dorosłych, częściej kobiet niż mężczyzn. Osoby z agorafobią borykają się z lękiem przed sytuacją, której nie będą w stanie skontrolować i stąd też unikają konkretnych miejsc. Co jest źródłem lęku w agorafobii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z pedagogiem społecznym, socjoterapeutą mgr Magdaleną Szczodry.

wywiad - HPV
16.05.2023 13:27 Wirus brodawczaka ludzkiego HPV - drogi zakażenia, objawy, szczepionka, leczenie. Ekspert tłumaczy

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, do zakażenia dochodzi głównie w trakcie stosunków płciowych. Wiele typów wirusa jest onkogennych, co może prowadzić do raka szyjki macicy, ale też między innymi gardła, krtani, prącia i odbytu. W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, co zwiększa ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa. Jak dochodzi do zakażenia HPV? Jak rozpoznać HPV? Jak wygląda leczenie? Czy warto się zaszczepić przeciw HPV? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

dieta
15.05.2023 21:35 Dieta przy dnie moczanowej - co jeść, a czego unikać?

Dna moczanowa nazywana była niegdyś chorobą królów, ponieważ występowała głównie u osób zamożnych, które miały większy dostęp do tłustego jedzenia, zwłaszcza mięsa. Dolegliwości występujące przy dnie moczanowej są bardzo uciążliwe, a jednym ze sposobów ich eliminacji jest wprowadzenie odpowiedniej diety.  Co jeść, a czego unikać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologiem lek. Agatą Skwarek-Szewczyk. 

zapalenie mięśnia sercowego
12.05.2023 11:19 Zapalenie mięśnia sercowego - podstępna choroba, która może dotknąć każdego. Skąd się bierze?

Zapalenie mięśnia sercowego może dotknąć każdego, potencjalnie zdrowego człowieka niezależnie od wieku. Rokowanie pacjenta bywa różne, począwszy od całkowitego wyzdrowienia, kończąc na skrajnej niewydolności serca. Jakie są przyczyny zapalenia mięśnia sercowego i jak je rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: kardiologiem lek. Piotrem Borowskim oraz kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem. 

kiła
02.05.2023 10:53 Kiła wrodzona u dzieci - jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), u około miliona ciężarnych kobiet wskutek zakażenia krętkiem bladym dochodzi do przykrych następstw, takich m.in. poronienie, przedwczesny poród, urodzenie dziecka z kiłą oraz małą masą urodzeniową. Najwięcej przypadków kiły wrodzonej odnotowuje się w krajach rozwijających się, ale problem ten dotyczy także krajów rozwiniętych. Jak rozpoznać kiłę wrodzoną u dziecka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką. 

dna moczanowa
28.04.2023 14:44 Jak leczyć dnę moczanową? Czy jest to choroba uleczalna?

Dna moczanowa charakteryzuje się odkładaniem kryształów soli kwasu moczowego w stawach i innych tkankach, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Szacuje się, że około 20-30% osób ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi zachoruje na dnę moczanową. Leczenie polega na farmakoterapii, a także na zmianie nawyków żywieniowych. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, reumatologiem lek. Agatą Skwarek-Szewczyk.

kapsułka endokopowa
27.04.2023 15:55 Jak przebiega badanie kapsułką endoskopową i jak się do niego przygotować?

Kapsułka endoskopowa to niewielka kapsułka z kamerą, która przechodzi przez cały układ pokarmowy, wykonując kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Są one przesyłane do urządzenia mobilnego, a stamtąd do platformy medycznej w chmurze, gdzie lekarze mogą przeanalizować dane. Jak wygląda badanie kapsułką? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Wysockim, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam. 

Agnieszka Graczyk-Szuster
26.04.2023 15:09 Co sądzą lekarze o wypaleniu zawodowym w medycynie oraz o polskiej służbie zdrowia? Pisze polska lekarka

Jakie zdanie mają lekarze na temat wypalenia zawodowego w medycynie oraz na temat systemu polskiej służby zdrowia? Pisze dr Agnieszka Graczyk-Szuster #Doktor Od Serca, kardiolożka, specjalistka chorób wewnętrznych, założycielka i prezeska Fundacji Kobiety Medycyny.   

telemedycyna
26.04.2023 13:07 Diagnostyka bezdechu sennego w warunkach domowych, czyli rola nowoczesnych technologii informatycznych w medycynie w rozmowie z Kierownikiem Projektów Healthnomic

Obturacyjny bezdech senny to choroba, która objawia się wielokrotnie powtarzającymi się epizodami zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłyceniem podczas snu, co prowadzi do niedotlenienia narządów wewnętrznych oraz szeregu innych szkodliwych następstw, m.in. zawału serca i udaru mózgu. Choroba ta jest wciąż rzadko rozpoznawana, co wiążę się ze zbyt późnym podjęciem leczenia i tym samym nasileniem powikłań. Firma Healthnomic wykorzystuje najnowsze technologie i łącząc medycynę z informatyką pomaga pacjentom oraz lekarzom w diagnozowaniu różnych chorób w warunkach domowych. Rola nowych technologii w diagnostyce bezdechu sennego, przeciwdziałaniu nadciśnieniu tętniczemu i innych schorzeń w rozmowie z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A. 

mózg
26.04.2023 07:35 Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią?

Ludzki mózg składa się z dwóch różnych półkul (prawej i lewej), które są połączone tzw. spoidłem wielkim, umożliwiającym m.in. przepływ informacji między nimi. Każda półkula odpowiada za inne funkcje, jednak obie tworzą nierozerwalną całość i ściśle ze sobą współpracują. Aby mogły prawidłowo funkcjonować, każda z nich musi być w pełni sprawna. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

zawał serca
25.04.2023 13:24 Jakie są przyczyny zawału serca w młodym wieku?

Najczęstszą przyczyną zawału serca jest miażdżyca - choroba, spowodowana odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic, która rozwija się wraz z wiekiem. Zazwyczaj u mężczyzn powikłania miażdżycy pojawiają się po 50-tym roku życia, natomiast u kobiet po menopauzie. Choć jest to rzadkością, zawał serca może wystąpić nawet u 30-latka, co wiąże się z nieco innymi czynnikami niż zawał u osoby starszej.  Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem. 

hemoroidy
24.04.2023 12:16 Tego nie wiesz o hemoroidach! 12 faktów, które Cię zaskoczą!

Choroba hemoroidalna dotyka ogromną część społeczeństwa i jest jednym z najczęściej występujących schorzeń proktologicznych. Mimo to wciąż nie wiemy o niej wystarczająco dużo. Przedstawiamy 12 istotnych faktów na temat hemoroidów. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

wątroba
21.04.2023 09:07 Te nawyki rujnują Twoją wątrobę! Poznaj trzech jej największych wrogów

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, biorący udział w wielu procesach, bez których organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Aby mogła nam jak najlepiej służyć, warto zadbać o jej zdrowie. Przedstawiamy trzech największych wrogów wątroby. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.

konferencja
18.04.2023 19:43 Pacjenci patronatem konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację”

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację” w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką. 

oczy
17.04.2023 11:46 Niesamowite ciekawostki dotyczące koloru oczu, o których nie masz pojęcia!

Za kolor naszych oczu, włosów i skóry odpowiada głównie ciemny barwnik melanina. Im więcej melaniny znajduje się w tęczówkach, tym ciemniejszy jest kolor oczu. Niebieskie, zielone i szare oczy są jaśniejsze, ponieważ mają mniej melaniny niż oczy brązowe. O barwie tęczówki decyduje także kilka innych czynników.

lawenda
15.04.2023 12:18 Właściwości lecznicze lawendy. Na co pomaga lawenda i jak ją stosować?

Lawenda to roślina o drobnych, fioletowych kwiatach, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Jest popularną ozdobą ogródków ze względu na swoje walory estetyczne i aromatyczne. Ponadto wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga lawenda? 

psy i koty
14.04.2023 15:12 Alergia na futrzaki? Te rasy psów i kotów są bezpieczne dla alergików

Psy i koty to jedne z naszych ulubionych pupilów, dające nam mnóstwo miłości i radości. Niestety u wielu osób powodują nieprzyjemne reakcje alergiczne. Mimo, że należą do najbardziej uczulających zwierząt domowych, wymienia się rasy o mniejszym potencjale alergizującym, stosunkowo bezpieczne dla alergików. 

konopia
14.04.2023 13:29 Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Co to jest THC i CBD?

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. Lecznicza marihuana została zarejestrowana jako surowiec farmaceutyczny, dostępny na receptę. Wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń i znajduje zastosowanie jako alternatywa dla silnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy. W rozmowie z dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej poruszyliśmy te kwestie. 

zioła
14.04.2023 12:01 Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób

Ziołolecznictwo, inaczej fitoterapia to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, bazującej na naturalnych surowcach pochodzących z roślin leczniczych. Zioła są wykorzystywane w profilaktyce oraz leczeniu najróżniejszych schorzeń. 

dopamina
13.04.2023 21:22 Jaką rolę w organizmie pełni dopamina? Jej niedobór i nadmiar są niebezpieczne dla zdrowia

Dopamina to związek chemiczny z grupy katecholamin, produkowany przez komórki nerwowe w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za prawidłową pracę obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.  Zarówno niedobór, jak i nadmiar dopaminy są niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

bratek
13.04.2023 12:30 Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?

Bratek polny, inaczej fiołek trójbarwny to kwiat rosnący dziko na polach, a także uprawiany w ogródkach jako roślina ozdobna. Jest powszechnie znany w naszym kraju, jednak nie każdy wie, że oprócz walorów estetycznych ma także niezwykłe właściwości prozdrowotne! 

cukrzyca
12.04.2023 15:37 Nietypowe objawy cukrzycy. Nie każdy od razu kojarzy je z tą przypadłością

Cukrzyca to powszechna choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Cukrzyca typu 1 związana jest z czynnikami genetycznymi i dotyczy osób młodych. Cukrzyca typu 2, nazywana cukrzycą dorosłych to głównie skutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Oprócz objawów typowych dla cukrzycy, mogą pojawić się także dolegliwości zupełnie niekojarzone z tą jednostką chorobową. 

lumpeks
12.04.2023 13:52 Czy odzież z lumpeksu jest bezpieczna dla naszej skóry? To zależy od rodzaju produktu!

Lumpeksy cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju i na świecie. Możemy znaleźć w nich dobre jakościowo, stylowe ubrania w atrakcyjnych cenach. Second handy dają produktom drugie życie i są przyjazne dla środowiska, ponieważ ograniczają liczbę odpadów. Większość z nas ma jednak obawy, czy noszenie ubrań z drugiej ręki nie stanowi zagrożenia dla zdrowia?