Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie

Zdrowie

Zdrowie i samopoczucie
19.03.2022 01:32 Zdrowy wygląd i dobre samopoczucie w sezonie jesienno-zimowym

Podstawowym problemem sezonu jesienno-zimowego jest zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne, co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Stajemy się też bardziej podatni na stres, zachorowania, wahania nastroju. Drugim problemem są nagłe zmiany temperatur. Niskie temperatury i zimny wiatr pogarszają wygląd naszej skóry, dlatego w tym okresie szczególnie musimy zadbać o jej pielęgnację.

Materiał zewnętrzny
19.03.2022 01:24 Kwas alfa liponowy – klucz do zdrowia i długowieczności twoich mitochondriów

Każdy z nas chciałby żyć nie tylko długo, lecz także w dobrym zdrowiu. I tak naprawdę do tego jesteśmy stworzeni. Nasz organizm wytwarza bowiem liczne substancje ochronne, które skutecznie bronią go przed szkodliwymi czynnikami, odbudowują uszkodzenia i pomagają regenerować tkanki. Kiedy jednak przeholujemy, narażając się na nadmierny stres, brak snu, toksyny i wolne rodniki, związki te tracą możliwości przerobowe, a procesy starzenia przyspieszają. Kluczem do ich wyhamowania jest kwas alfa-liponowy – prawdziwy strażnik mitochondriów i naszego zdrowia.

19.03.2022 01:23 Mobilizacja blizny – czym jest i kiedy ją stosować?

Blizny to naturalna reakcja skóry – pozostałość po procesie gojenia się ran, skaleczeń i innych uszkodzeń. W czasie zabliźniania się rany w miejscu przecięcia skóry wytwarza się tkanka włóknista łączna, która uzupełnia ubytek tkanki i scala brzegi rany.

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
19.03.2022 01:23 dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Prawdopodobnie ta dramatyczna statystyka nie byłaby tak dramatyczna, gdybyśmy w porę potrafili rozpoznawać pierwsze objawy udaru. Bo czas liczy się tu szczególnie, im wcześniej chory otrzyma specjalistyczna pomoc, tym większe szanse na przeżycie. Dlatego cieszy trwająca właśnie akcja edukacyjna, skierowana tym razem do przedszkolaków i dzieci z klas I-III, mająca uświadamiać tę grupę, jak rozpoznawać udar mózgu i jak wówczas postępować. Akcja jest częścią międzynarodowej kampanii FAST Heroes 112, będącej inicjatywą międzynarodowego grona ekspertów. Charyzmatyczni dziadkowie i ich wnuczek Tomy problem udaru mózgu przedstawiają w bardzo ciekawy i przystępny sposób.- Już nawet kilkuletnie dzieci mogą uczyć się rozpoznawać symptomy udaru mózgu i sprawnie reagować w sytuacjach zagrożenia życia swoich najbliższych – mówi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. – To niezwykła grupa odbiorców, którzy chłoną wiedzę jak gąbki, są ciekawi świata i łatwo przyswajają nowe wiadomości. Co więcej, mają w sobie naturalną potrzebę niesienia pomocy innym. Uważam, że edukując dzieci, edukujemy całe społeczeństwo, a w zakresie upowszechniania wiedzy na temat udaru mózgu mamy nadal wiele do zrobienia. Cieszy nas, że tyle szkól i przedszkoli entuzjastycznie odpowiedziało na apel i zadeklarowało udział.

przekłuwanie uszu dziecku
23.02.2022 01:00 Czy można przekłuć uszy niemowlęciu? Pediatra odradza

Wielu rodziców postanawia przekłuć uszy swoim dzieciom jeszcze w wieku niemowlęcym. Są przekonani, że w ten sposób zaoszczędzą im bólu w przyszłości i zapewnią piękny wygląd. Pediatrzy jednak ostrzegają. Z przebijaniem uszu lepiej poczekać. 

Brzuch ciążowy
28.09.2021 02:00 Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić

Do tej pory uważano, że paracetamol w ciąży jest bezpieczny. Jednak według najnowszych badań, u dzieci, których matki przyjmowały paracetamol w ciąży, zaobserwowano określone zmiany. Eksperci podejrzewają, że może on być szkodliwy dla zdrowia płodu. Badania z ostatnich 25 lat wskazały związek między przyjmowaniem paracetamolu w czasie ciąży a ryzykiem wystąpienia ADHD. Zauważono również możliwość występowania wad rozwojowych.

Dziecko odzyskało słuch
31.03.2021 02:00 Dzięki specjalnemu implantowi chłopiec odzyskał słuch

Słuch dziecka rozwija się jeszcze w czasie ciąży. Wiele mam nawet puszcza swoim nienarodzonym jeszcze dzieciom muzykę, co potrafi je nawet uspokajać. Co więcej, jeszcze przed porodem, dziecko ma możliwość słyszenia głosu zarówno swojej mamy, jak i osób z jej otoczenia. Maluch także słyszy bicie serca mamy, przez co ułożenie go na piersi może sprawić, że dziecko się uspokoi, ponieważ przypomina mu to dźwięki słyszane w trakcie ciąży.Niestety w trakcie formowania elementów odpowiedzialnych w organizmie za zmysł słuchu może dojść do nieprawidłowości, które częściowo lub całkowicie odbierają mu zdolność słyszenia. W przypadku utraty częściowej można zastosować specjalne aparaty, które wzmacniają dźwięki z otoczenia. Jednak prawdziwym przełomem było wynalezienie implantu ślimakowego.

Włosy: wypadanie ciąża
12.03.2021 01:00 Wypadanie włosów w czasie ciąży. Przyczyny i zapobieganie

Włosy są dla wielu pań niezwykle ważnym elementem ich wyglądu. Dlatego też zaobserwowanie ich wypadania w czasie ciąży lub zaraz po porodzie może stanowić powód silnego niepokoju. Dlatego też już na wstępie uspokajamy, że najczęściej jest to stan tymczasowy, który nie powinien trwać dłużej niż pół roku. Dodatkowo na miejscu utraconych włosów powinny pojawić się nowe.Najczęściej kobiety w ciąży mają problemy z wypadaniem włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych, które w tym czasie są silnym obciążeniem dla organizmu. Z tego też względu, nawet jeżeli kobieta miała wcześniej zdrowe i silne włosy, to na czas ciąży mogą stać się o wiele bardziej delikatne.

Kolka u dziecka
13.02.2021 01:00 Przyczyny kolki u dziecka i sposoby na łagodzenie bólu

Tak jak wspominaliśmy, nie są znane dokładne mechanizmy powstawania bólów kolkowych u niemowlaków, chociaż wiadomo, co może ją powodować. Do takich czynników zalicza się stres, zbyt łapczywe jedzenie, przez które dziecko połyka nadmiar powietrza, gazy, nierozwinięta flora jelitowa, lub nietolerancja np. na laktozę.Oczywiście to nie wszystkie potencjalne przyczyny kolki, jednak to właśnie te czynniki najczęściej za nią odpowiadają. Dlatego też obserwowanie naszego dziecka zwłaszcza w czasie karmienia pozwala nam dostrzec, czy maluszek przypadkiem nie próbuje ssać piersi zbyt łapczywie, co może doprowadzić do kolki.

Ciąża: zachcianki
11.02.2021 01:00 Nietypowe zachcianki w czasie ciąży. Nie wszystkie dotyczą diety przyszłej mamy

Na skutek zmian hormonalnych, które pojawiają się w trakcie ciąży, zachowanie, jak i upodobania przyszłych mam mogą ulegać zmianom. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy u kobiety pojawia się silna chęć zjedzenia jakiegoś produktu, nawet jeżeli przed ciążą za nim nie przepadała.Często jest to sygnał wysyłany przez organizm, który w ten sposób pokazuje, że mogło dojść do niedoborów niektórych potrzebnych składników. Jednak są też sytuacje, w których ciężarna odczuwa przyjemność z dotykania niektórych przedmiotów lub ich wąchania.

Ciąża: zabiegi kosmetyczne
07.02.2021 01:00 Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać

Myśląc o wyjściu do kosmetyczki w czasie ciąży, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich zabiegów. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy zabieg, któremu chcemy się poddać, na pewno jest bezpieczny dla nas, jak i dla dziecka.Niestety większość popularnych zabiegów kosmetycznych nie jest zalecana w czasie trwania ciąży. Co więcej, nawet te podawane jako bezpieczne, są obaczone niekiedy pewnymi obostrzeniami, których powinniśmy przestrzegać.

Ból głowy w trakcie ciąży
21.01.2021 01:00 Ból głowy potrafi być prawdziwym utrapieniem. Jak łagodzić ból w trakcie ciąży?

Chcąc sobie poradzić z bólem głowy, najczęściej sięgamy po szerokodostępne na rynku leki przeciwbólowe, które bez problemu można kupić bez recepty. Niestety w czasie ciąży trzeba bardzo uważać na to, jakie leki przyjmujemy, ponieważ niektóre mogą zaszkodzić dziecku. Na szczęście są inne sposoby na radzenie sobie z uporczywym bólem, a także zapobieganie mu.

Terranova Health - suplementy diety
06.11.2020 01:00 Naturalne bogactwo witamin i minerałów w proszku, w tabletkach i kapsułkach

Świadomość ekologiczna z roku na rok wzrasta na całym świecie. Grupa wegetarian i wegan staje się coraz większa. Coraz więcej ludzi odnajduje źródło zdrowia w ziołach i ekologicznych uprawach. Nieliczni producenci suplementów diety, np. Terranova Health, także decydują się na całkowicie naturalny skład przyjazny dla wegetarian i wegan.Naturalny skład i unikalny proces produkcjiCo to znaczy, że suplementy diety mają naturalny skład odpowiedni dla wegetarian i wegan? Na skład wegańskich suplementów diety powinniśmy spojrzeć na dwa sposoby:Nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego.Uzupełniają niedobory składników odżywczych wynikające z restrykcyjnej diety wegańskiej i wegetariańskiej.Np.: Wegańska witamina D3Zawsze sprawdzajmy, czy producent podaje skład suplementu diety. Nad składem produktów i dopuszczeniem ich do sprzedaży w Polsce czuwa Główny Inspektorat Sanitarny, organ centralny Państwowej Inspekcji Sanitarnej, działając zgodnie z art. 3 ust.3 pkt 39 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Charakterystyka twardziny układowej
10.07.2020 02:00 Twardzina układowa jest groźną i nieuleczalną chorobą. Atakuje skórę, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne

Boehringer Ingelheim to firma farmaceutyczna, która szczególnym zainteresowaniem naukowym darzy choroby rzadkie, w których brakuje skutecznych terapii. Do takiej grupy należy twardzina układowa. Z okazji Światowego Dnia Twardziny, który 29 czerwca 2020 roku był obchodzony już po raz dziesiąty, firma wydała specjalny komunikat. Jego treść ma zwiększyć świadomość na temat choroby.

dr n. med. Leszek Marek Krześniak
08.04.2020 02:00 Dr n. med. Leszek Marek Krześniak: Dysbakterioza jelitowa to zagrożenie dla całego organizmu

- To zaburzenie równowagi między tzw. dobrymi a złymi bakteriami, bytującymi w przewodzie pokarmowym człowieka, przede wszystkim w jelicie cienkim i grubym. Każdy człowiek ma określony typ flory bakteryjnej, który jednak nie jest wielkością stała, może się zmieniać pod wpływem wielu czynników – diety, stylu życia, przyjmowanych leków, używek, stresu. Jeśli w jelitach nie ma przewagi bakterii chorobotwórczych, organizm sobie radzi, nie jest podatny na zachorowania. Do takich dobrych bakterii zaliczają się głównie szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium.- Natomiast przewaga bakterii chorobotwórczych może prowadzić do wielu schorzeń całego organizmu, nie kojarzonych z przewodem pokarmowym, np. do chorób autoimmunologicznych – reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia, choroby Hashimoto.- Dysbakterioza jest dużym zagrożeniem dla wątroby. Jeśli w świetle jelita znajda się bakterie chorobotwórcze, jak np. Klebsiella pneumoniae, może dojść do ciężkich uszkodzeń tego narządu, bo bakterie te wytwarzają alkohol, który jest znaną trucizną dla wątroby. Podobnie jest, gdy w przewodzie pokarmowym zamiast bakterii dobrych, probiotycznych, rozwiną się drożdżaki, których produkty przemiany materii są toksyczne dla wątroby.- Wspomagać jelita możemy, spożywając produkty zawierające bakterie fermentacji mlekowej. Ale te ze sklepu są ich pozbawione, podobnie jak większość gotowych preparatów probiotycznych. To dlatego, chociaż wiele osób je spożywa czy przyjmuje gotowe probiotyki, nadal ma objawy dysbakteriozy. Najlepiej więc sporządzać samemu jogurty, ze świeżego, czystego mleka albo wspomagać się specjalnymi sorbentami krzemowymi, już dostępnymi na naszym rynku.

Squid podbija rynek
26.02.2020 01:00 Aplikacja SQUID rozpoczęła współpracę z marką Huawei. Nie zabraknie w niej informacji o zdrowiu

SQUID to nowatorska aplikacja, za której pośrednictwem możemy dostosowywać informacje pojawiające się na ekranach naszych telefonów. Dostępna jest dla wszystkich użytkownikóww Europie, a za jej pobranie nie ponosimy absolutnie żadnych kosztów.Co więcej, została wybrana przez markę Huawei, która jest jednym z liderów na rynku telefonów komórkowych na dostawcę wszystkich usług newsowych. Oczywiście aplikację można pobrać na telefon dowolnej marki i na taki krok zdecydowało się już ponad milion użytkowników. - Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że Huawei wybrał nas jako partnera dostarczającego kontent newsowy do smartfonów marki Huawei. Naszym celem jest inspirowanie młodych ludzi to czytania wysokiej jakości kontentu, jednocześnie umożliwiamy wydawcom zaangażowanym w ten projekt zwiększanie ruchu mobilnego, oraz dywersyfikowanie przychodów reklamowych - mówi Johan Othelius, CEO i założyciel aplikacji SQUID.