Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > To częsta przyczyna problemu z zajściem w ciążę! Kobiety dowiadują się o niej przypadkowo
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 28.08.2023 13:40

To częsta przyczyna problemu z zajściem w ciążę! Kobiety dowiadują się o niej przypadkowo

ból
canva.com

W dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problem z zajściem w ciąże. Przyczyn związanych z trudnościami lub tym, że kobieta nie może mieć dzieci, jest bardzo wiele. Dodatkowym problemem, który również jest częstą dolegliwością wśród pań, jest endometrioza. Zazwyczaj objawia się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Jednak czy endometrioza może stanowić problem w drodze do posiadania potomstwa? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ginekologiem lek. Wiesławem Kijuć.

Endometrioza – przeszkoda w posiadaniu potomstwa

„Z definicji jest to występowanie poza jamą macicy tkanki błony śluzowej macicy, czyli elementu obserwowanego w normalnej sytuacji jako menstruację, który nagle pojawia się tam, gdzie nie powinien być.” - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.


Generalnie endometriozę możemy zlokalizować w wielu miejscach. Jednak najczęściej występuje endometrioza w jamie otrzewnej. Może pojawiać się również w jajnikach, a nawet w nieoczekiwanych miejscach takich jak: płuca, przepona, czy gałka oczna. Endometrioza może wykazywać objawy typowe oraz te zupełnie niecharakterystyczne, dlatego ważna jest dokładna diagnostyka i obserwacja pod tym kątem.


„Istnieje również endometrioza wewnątrzmaciczna, czyli komórki endometrium, śluzówki znajdują się wewnątrz mięśnia macicy, co również powoduje bolesne miesiączki, powstają plamienia międzymiesiączkowe i może się to przyczynić do trudności z zajściem w ciąże.” – powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.
 

Projekt bez nazwy (52).png

Bez tych badań wykrycie endometriozy jest wręcz niemożliwe Endometrioza - przyczyny, objawy, leczenie

Objawy endometriozy

W endometriozie możemy wyróżnić objawy rozpoznawcze, które wskazują na tę przypadłość oraz takie, które są nietypowe. Najczęstsze jednak z objawów dotyczą różnego rodzaju bólów. Endometrioza jest chorobą wielopostaciową, której objawy mogą zaskakiwać. Jednak typowymi objawami, które mogą świadczyć o endometriozie to:

  •  ból okołomiesiączkowy
  •  ból przy oddawaniu moczu
  •  ból podczas współżycia 
  •  ból przy owulacji
  •  ból przy wypróżnianiu


Często objawy endometriozy są bagatelizowane lub poprzez trudną identyfikację objawów nietypowych nie jest ona leczona. Dlatego zdarza się, że kobiety, które mają problem z zajściem w ciążę, udają się do lekarza, który właśnie diagnozuje endometriozę.


„Problem polega na tym, że tylko część kobiet przychodzi do lekarzy z objawami typowymi odpowiedzialnymi za endometriozę, są to objawy bólowe. Warto zdawać sobie sprawę, że większość pacjentek przychodzi z zupełnie innych powodów, zazwyczaj są to problemy z zajściem w ciążę. Jest cała grupa kobiet, która ma tę dolegliwość i występuje problem poczęcia.”- powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.
 

Leczenie i diagnoza endometriozy

„Terapia będzie dostosowywana, inaczej jeśli kobieta nie może zajść w ciążę, jednak bardzo chce, a inaczej dla pani, dla której istotna jest jedynie kwestia bólu. Na podstawie porozumienia i oczekiwań, przedstawiana jest dana strategia. Oczywiście jest formułowana na każdym etapie, ponieważ są różne możliwości.” – powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.


Oczywiście pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza oraz dogłębny wywiad przez niego przeprowadzony, często o szeroko pojętej tematyce, która pozwoli zdiagnozować endometriozę. Kolejnym etapem jest badanie ginekologiczne oraz ultrasonografia. Często ten proces jest wystarczający, aby stwierdzić, że pacjentka ma endometriozę, jednak pomocna może być również tomografia komputerowa. Również w zależności gdzie podejrzewamy występowanie endometriozy, mogą być konieczne poszczególne badania do wykonania np. cystoskopia, czy kolonoskopia.


„Nie wchodząc w szczegóły, gdy kobieta stara się o dziecko, efektem końcowym ma być zajście w ciąże i poród zdrowego dziecka. W każdym razie, endometrioza wiąże się z przewlekłym przyjmowaniem leków. Jeżeli czasem się odstępuje od leków, jest pewne ryzyko, że choroba wróci w sposób o wiele bardziej nieprzyjemny.” – powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć