Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > To nowe zasady dotyczące badań lekarskich i psychologicznych. Wejdą w życie lada moment
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.06.2024 15:37

To nowe zasady dotyczące badań lekarskich i psychologicznych. Wejdą w życie lada moment

Badania lekarskie
Fot. Freepic

Procedury dotyczące badań lekarskich oraz psychologicznych zostaną uproszczone dla osób, które zamierzają ubiegać się o pozwolenie na broń.

Chodzi przede wszystkim o procedurę odwołania się od orzeczenia specjalisty. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 19 czerwca. Poznajcie szczegóły!

Zmienią się zasady związane z badaniami lekarskimi i psychologicznymi

Niebawem zmienią się zasady związane z badaniami lekarskimi i psychologicznymi. Są one niezbędne do uzyskania pozwolenia na broń.  Chodzi głównie o procedurę odwołania się od orzeczenia specjalisty. Warto dodać, że do tej pory była ona mocno skomplikowana. Odwołanie razem z jego uzasadnieniem, wnosiło się w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Odwołanie razem z jego uzasadnieniem można było wnosić za pośrednictwem lekarza czy psychologa, który wydał orzeczenie.

Odwołanie będzie można złożyć u dowolnego lekarza
Fot. Freepic
Po tym poznasz, że wysiadają Ci nerki. Lekarz zdradza najczęstsze objawy Nie żyje 26-letni piłkarz. Matija Sarkić zmarł tuż przed EURO 2024

Proces ma być mocno uproszczony

Chodzi o jeden z trzech rodzajów podmiotów odwoławczych: wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, jednostki medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych przez ministra spraw wewnętrznych i podmiotów leczniczych, utworzonych oraz wyznaczonych przez ministra obrony narodowej.

Dla wszystkich, którzy chcą ubiegać się o pozwolenie na broń, cały proces ma być przede wszystkim uproszczony oraz usprawniony. W związku z czym będzie można odwołać się do dowolnego psychologa czy też lekarza. Może go wybrać sama osoba, która się odwołuje. Wciąż jednak będzie obowiązywać termin 30 dni od uzyskania orzeczenia.

 

Rozporządzenie zawierające przepis przejściowy

Warto też dodać, że wprowadzone zostanie również rozporządzenie zawierające przepis przejściowy. Co to oznacza? Procedury odwoławcze, które zostały wszczęte przed wejściem w życie nowych regulacji, mają być kontynuowane według dotychczasowych zasad.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 maja 2024 r. "zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób występujących o wydanie pozwolenia na broń lub zgłaszających do rejestru broń pneumatyczną oraz posiadających pozwolenie na broń lub zarejestrowaną broń pneumatyczną" zostało opublikowane z początkiem czerwca, dokładnie 4 czerwca. Wejdzie w życie już 19 czerwca.

Czytaj też:

Od 1 lipca wzrost płacy minimalnej. Tyle wyniesie najniższa pensja

Nowe rozporządzenie minister zdrowia. Zmiany dla ośrodków w Krajowej Sieci Onkologicznej