Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Suplementy I Leki -Pacjenci

Suplementy I Leki -Pacjenci

Leki, apteka
03.06.2024 08:45 Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę

Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje listę leków, które są objęte zakazem wywozu z Polski. Na liście znalazły się popularne leki na cukrzycę, insuliny oraz niektóre leki stosowane w chorobach układu oddechowego. 

Apteka
17.05.2024 10:40 GIF wstrzymał w obrocie lek dla chorych na cukrzycę. "Nie spełnia wymagań"

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzję dotyczącą wstrzymania w obrocie produktu leczniczego Viglita (Vildagliptinum), 50mg. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu II. Jaki jest powód wstrzymania w obrocie leku?

Leki, ograniczona dostępność, GIF
25.04.2024 09:37 Te dwa leki są niedostępne do końca kwietnia. GIF wydał komunikat

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) na bieżąco informuje o problemach z dostępnością poszczególnych leków. Tym razem z opublikowanego komunikatu wynika, że występują problemy z dostępnością do leku przeciwpadaczkowego, który zawiera karbamazepinę. Środek nie będzie dostępny do końca kwietnia. Problem z dostępnością dotyczy również substancji stosowanej w leczeniu nowotworowym. Jako przyczynę braku określonych środków Główny Inspektorat Farmaceutyczny podaje wstrzymanie ich obrotu przez podmioty odpowiedzialne.

Wycofany lek, GIF
23.04.2024 09:25 Popularny lek przeciwbólowy wycofany z obrotu. Apel Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)  podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży popularnego leku przeciwbólowego. Jak się okazuje, partie środka nie spełniają ustalonych wymagań jakościowych. Chodzi dokładnie o lek  Ibuprofen Dr. Max.To popularny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny należący do grupy leków nazywanych NLPZ - niesteroidowe leki przeciwzapalne, działające poprzez zmniejszenie bólu, gorączki oraz stanu zapalnego. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym i umiarkowanym.

fot. pixels / Yaroslav Shuraev
12.03.2024 15:51 Prawdopodobnie to dwa największe błędy osób dbających o zdrowie. Dietetyk tłumaczy

Stosowanie suplementów diety i probiotyków jest obecnie światową modą. W trosce o zdrowie i w pogoni za coraz piękniejszym ciałem wiele osób zapomina, że jedne i drugie nie są lekami, nie zapobiegają chorobom, ani w cudowny w sposób nie spalą nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie – stosowane w nadmiarze mogę pogorszyć stan zdrowia.Do czego może doprowadzić niewłaściwe korzystanie z suplementów diety i probiotyków? O zdanie poprosiliśmy dietetyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed mgr Katarzyną Sobolewską.

podarowanie prezentu
21.01.2024 13:38 Na Dzień Babci i Dziadka zamierzasz podarować seniorowi taki prezent? GIS apeluje o ostrożność

21 i 22 stycznia wielu z nas świętować będzie Dzień Babci i Dziadka. Z wiadomych względów jednymi z częściej dawanych podarunków są suplementy diety. Trzeba jednak zachować ostrożność – GIS ostrzega przed prezentami tego typu, wskazując, że produkty te nie mają właściwości leczniczych. Co więcej, stosowanie ich bez konsultacji z lekarzem może przynieść skutek zupełnie inny niż oczekiwano. O opinię na temat stosowania suplementów poprosiliśmy psychodietetyczkę.

Jan Englert
12.01.2024 08:21 Wykorzystali twarz Jana Englerta. Nie kupuj tego leku

Wizerunek Jana Englerta został nielegalnie wykorzystany przez cyberprzestępców do reklamowania leków. Nie jest to odosobniony przypadek. Cyberprzestępcy podszywają się coraz częściej pod znane osoby, banki itp. Włączenie pewnych linków może prowadzić na niebezpieczne strony i spowodować utratę oszczędności. W sieci jest także coraz więcej fałszywych reklam medykamentów. Bądźcie czujni.

tran
16.12.2023 19:18 Tran był zmorą naszego dzieciństwa. Dlaczego warto go pić?

Sezon jesienno-zimowy to dla wielu z nas sezon infekcyjny. To właśnie teraz organizm potrzebuje szczególnego wsparcia – możemy je mu zapewnić m.in. poprzez stosowanie tranu, oleju otrzymywanego z dorsza atlantyckiego lub ryb dorszowatych. Co tak wyjątkowego jest w tranie? Dlaczego nie powinno go zabraknąć w domowej apteczce?

pielęgniarka
13.12.2023 12:29 Bezpłatne leki dla dorosłych i dzieci. Jakie darmowe leki może przepisać pielęgniarka?

Na liście darmowych leków jest 3800 dla seniorów i około 1000 mniej dla dzieci i młodzieży. Tłumaczymy, jak dostać taką receptę, a na końcu tekstu znajdziecie link, pod którym możecie sprawdzić, czy Wasze leki się załapały. Jako seniorów Ministerstwo Zdrowia definiuje osoby, które ukończyły przynajmniej 65 lat, a jako dzieci i młodzież – osoby poniżej 18 roku życia. Bezpłatne leki, oczywiście nie wszystkie, ale tylko te z listy stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia, przed kilka ostatnich lat należały się Polakom powyżej 75 lat. Teraz mogą je dostać też osoby o 10 lat młodsze. 

apteka
09.12.2023 19:25 Tych leków może zabraknąć w polskich aptekach. Czy Twoje są na liście?

Jest nowa lista antywywozowa obowiązująca od 12 grudnia 2023 roku. Wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce obejmuje 224 pozycje. Jakie leki znalazły się na liście? 

rachunek za leki w aptece
21.11.2023 16:19 Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Moja sąsiadka po lekarzach nie chodziła, w aptekach była rzadkim gościem. Jednak wreszcie sytuacja ją zmusiła i postanowiła zadbać o swoje zdrowie i dobry wygląd. Jednak pierwszy rachunek w aptece zadziałał przeciwskutecznie. Raczej zdrowie nadszarpnie, w każdym razie to psychiczne. Magda uwielbiała pracę z dziećmi, a dzieci ją. Z odejściem z pracy zwlekała, ile mogła. Rodzina była zazdrosna, że tyle czasu poświęca przedszkolakom i po powrocie do domu przeżywa ich problemy i przygotowywuje pomoce dydaktyczne. Aż niedawno przeszła na wczesną emeryturę. O kwocie, jaką co miesiąc przesyła ZUS, nie wspomnę. Wiecie, nie jest to emerytura resortowa, ani prezesa banku. Dziewczyna kasy nie ma, ale wreszcie ma czas, by zadbać o zdrowieTeraz wreszcie ma czas dla siebie. Postanowiła wykorzystać go nie na chodzenie po lekarzach (stereotyp o emerytkach), ale pojechała z mężem w góry. W Zakopanem było cudownie, ale wydali tam prawie całe swoje emerytury*, a na dodatek…

ostrzeżenie
02.11.2023 13:24 GIS wycofuje z obrotu suplement dla mężczyzn. Zagraża zdrowiu!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia niedozwolonej substancji w partii suplementu diety BOSS Energy Extra. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. 

None
25.10.2023 14:36 Suplementy mogą szkodzić wątrobie. Te preparaty są szczególnie groźne

Polacy zażywają coraz więcej suplementów diety. Zatrważający jest jednak fakt, że wielu z nas stosuje je na własną rękę. Konsekwencje tego bywają tragiczne. Zażywanie suplementów diety, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub z dietetykiem, może zrujnować wątrobę. Które suplementy w szczególności stanowią zagrożenie dla wątroby? Jak rozpoznać, że przedawkowaliśmy dany preparat? Wyjaśniamy.  

None
08.10.2023 14:39 Uwaga na fałszywe leki! Odchudzające i na erekcję najczęściej podrabiane

Zwykle nie działają i stracisz tylko pieniądze. Jeśli masz pecha, możesz stracić zdrowie i życie. W internecie, na bazarach, czasem w sklepach dla kulturystów, coraz częściej możesz trafić na fałszywe suplementy, leki, sterydy. Kusi cię cena, ale Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed podrobionymi preparatami.Najwięcej jest fałszywych preparatów odchudzających i na potencję. W Polsce najczęściej oferowane są w internecie, szemranych sklepach z odżywkami dla sportowców i na bazarach. Polacy ostatnio poszukują drogiego leku na odchudzanie, który stosowany jest przez chorych na cukrzycę, jednak gdy okazało się, że  ozempic (substancja czynna semaglutyd) pomaga w szybkiej redukcji wagi, zaczął być masowo kupowany przez osoby, które nie mają cukrzycy, ale chcą schudnąć. Niedawno wszedł na polski rynek kolejny lek, który obiecuje błyskawiczne schudnięcie - i choć wegovy kosztuje ponad 1000 zł, chętnych nie brakuje. A wiele osób walczących z nadwagą poszukuje go przez internet w nadziei, że kupi go po cenie hurtowej. Podobnie rzecz ma się z odpowiednikami słynnej viagry, czyli preparatów zawierających substancję czynną sidenafil. Wielu mężczyzn suplementów  leków na erekcję zamiast w aptekach, szuka w innych źródłach, głównie przez internet. 

Arnold Schwarzenegger
08.10.2023 12:18 Arnold Schwarzenegger niezadowolony ze swojego ciała. Co wyznał aktor?

„Jestem do bani” – mówię, gdy patrzę na siebie w lustrze. Niespodziewałem się, że starość będę tak wyglądał, i że utrata dawnego wyglądu ciała będzie dla mnie aż takim dyskomfortem – mówi słynny kulturysta, gwiazdor filmu „Conan Barbarzyńca” i „Terminator”, dwukrotnygubernator Kalifornii. Arnold Schwarzenegger, ikona kina akcji od lat inspirował ludzi na całym świecie do ćwiczeń i rozwoju. Aktor mógł poszczycić się idealnie wyrzeźbioną i zadbaną sylwetką. Okazuje się jednak, że 76-latek nie najlepiej radzi sobie z procesem starzenia się. Niedawno przyznał się też do dopingu i przed nim przestrzega. Do czego jeszcze przyznał się aktor? Widać, że presja na idealny wygląd coraz częściej dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Szczególnie tych związanych z modellingiem, kulturystyką i sportowców, u których nie tylko wygląd, ale i waga ciała są istotne. Czasem prowadzi to do dysmorfofobii (permanentnego niezadowolenia ze swojego wyglądu), albo do zaburzeń odżywiania (na anoreksję chorował m.in. słynny skoczek narciarski Sven Hannawald). 

Kobieta przyjmuje leki
10.08.2023 17:57 Czym nie popijać leków? Poznaj listę zakazanych napojów

Popijanie leków nieodpowiednimi płynami zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Niestety, wiele osób przyjmujących różne preparaty, doraźnie lub przewlekle, często nie czyta informacji dołączonych na ulotce i odruchowo sięga po płyny znajdujące pod ręką. To poważny błąd. Które napoje nie nadają się, by popijać nimi leki? 

Leki, które źle wpływają na sen
18.07.2023 17:00 Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen

Pewne leki i suplementy mają wpływ na nasz sen. Niektóre z nich mogą nas usypiać, inne zaś utrudniać zasypianie i powodować bezsenność. Aby zapewnić sobie spokojny sen, lepiej unikać przyjmowania niektórych środków farmakologicznych po godzinie 18. Jakich preparatów nie powinniśmy przyjmować wieczorem?Bierzesz suplementy? Przeczytaj poniższy wywiad: