Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czereśnie są pyszne i zdrowe, lecz mogą zaszkodzić. Kto nie powinien ich jeść?
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 10.07.2024 07:56

Czereśnie są pyszne i zdrowe, lecz mogą zaszkodzić. Kto nie powinien ich jeść?

Czereśnie
Fot. Shutterstock

Czereśnie to sezonowe owoce, na które cały rok czekamy z wytęsknieniem. Niestety, choć bardzo zdrowe, to nie każdy może je jeść. Kto i dlaczego musi obejść się smakiem? Podpowiadamy.

Czy czereśnie są zdrowe?

Czereśnie zawierają dużo witaminy C oraz minerałów takich jak wapń, magnez, potas czy żelazo. Doskonale wpływają na nasze zdrowie, ponieważ regulują ciśnienie krwi, mają pozytywny wpływ na pracę serca i wspierają działanie układu pokarmowego. 

Niektórzy jednak, mimo ich wspaniałych właściwości, powinni darować sobie objadanie się nimi. Chwila przyjemności może okazać się tragiczna w skutkach. 

Kto  nie może jeść czereśni?
Fot. freepic

  
 

3 tys. zł dofinansowania na wczasy dla emerytów. Muszą spełnić jeden warunek Psycholog Kasia Miller: Zapytałam 120 osób, kto ma szczęśliwą matkę? Zgłosiły się 3 osoby

Komu nie wolno jeść czereśni?

Czereśnie są bogatym źródłem potasu i choć w przypadku zdrowych osób ich jedzenie pomoże  regulować PH komórkowe i wesprze pracę układu nerwowego i mięśni oraz pomoże w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, to u osób z wysokim poziomem potasu, nie jest już tak kolorowo. 

Jedzenie przez nich dużych ilości tych owoców może doprowadzić do rozwoju ciężkiej hiperkaliemii, która powoduje m.in. uczucie osłabienia, skurcze mięśni, a nawet zaburzenia rytmu serca.
 

Przy jakich chorobach nie jeść czereśni?

Czereśni nie powinny jeść też osoby chorujące na wrzody żołądka oraz zespół jelita drażliwego, ponieważ mogą zaostrzyć ich symptomy. Owoce te zawierają też salicylany, więc uczuleni na te związki chemiczne muszą wiedzieć, że jedząc je, ryzykują występowanie takich dolegliwości jak wysypka, świąd skóry, obrzęk jamy ustnej oraz biegunkę, ból brzucha i wymioty.

Czereśnie w ograniczonych ilościach powinny również jeść osoby chore na:
zapalenie stawów, cukrzycę, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia.

Czytaj też:

Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Z tym nigdy nie łącz czereśni

Czy można jeść pestki od czereśni?

Te osoby nie powinny jeść borówek. Mogą im poważnie zaszkodzić