Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Ten objaw może być zwiastunem zawału. Zwróć uwagę na swoje zęby
Daria  Siemion
Daria Siemion 08.02.2025 09:00

Ten objaw może być zwiastunem zawału. Zwróć uwagę na swoje zęby

zęby
Fot. Shutterstock / Artem Postoev

Zawał serca zazwyczaj objawia się bólem za mostkiem, ale można dawać również inne, mniej oczywiste symptomy, jak drętwienie ręki czy ból żuchwy. Co ciekawe, objawem zawału mogą być też dolegliwości ze strony jamy ustnej.

Zawał serca – jedna z najczęstszych przyczyn zgonów

Zawał serca jest jedną z głównych powodów zgonów na świecie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że co roku w wyniku zawału serca umiera ok. 15 tys. Polaków. Jego najczęstszą przyczyną są choroby układu krążenia.

Śmiertelność w przypadku zawału sięga 9-10 proc. Chociaż w większości dotyka mężczyzn, częściej umierają kobiety.


– Zawał serca jest główną przyczyną śmierci na świecie. Rozpoznanie jego nietypowych objawów może mieć kluczowe znaczenie w zapobieganiu niszczycielskim konsekwencjom ataku serca – mówi w rozmowie z “The Post” dr Guruprasad Srinivas, dyrektor Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim Northwell Staten Island.

stan przedzawałowy
Zawał serca co roku zabija ok. 15 tys. Polaków Fot. Shutterstock / Kittyfly
Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią?

Ból zęba nietypowym objawem zawału

Klasyczne symptomy zawału to ból lub ucisk w klatce piersiowej, który może promieniować do lewej ręki lub żuchwy. Jednak według dr Srinivasa, warto zwrócić uwagę jeszcze jeden objaw zawału – ból zęba.


– Czasami pacjenci nie odczuwają bólu w klatce piersiowej, ale opisują dyskomfort w plecach lub skarzą się na ból zęba – wyjaśnia dr Srinivas.


Lekarz dodaje,  że bóle szczękowe i bóle zębów, szczególnie w przypadku kobiet, mogą być nie tylko zwiastunem zbliżającego się zawału, ale i występować już w trakcie ataku. 

A jak to możliwe, że zawał objawia się bólem zębów? Dr Srinivas wyjaśnia, że dzieje się tak, ponieważ nerwy odpowiedzialne za unerwienie serca i zębów mają "wspólne punkty". 

Inne nietypowe symptomy zawału

Niektóre osoby doświadczają podczas zawału piekącego bólu brzucha i nudności. Zdarza się, że wymiotują. Niestety objawy te często są bagatelizowane i przypisywane zatruciu.

Kiedy dochodzi do zawału serca, organizm aktywuje układ współczulny – część autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialna  za reakcję “uciekaj albo walcz”, natomiast wzmożone pobudzenie tego układu stymuluje produkcję adrenaliny i noradrenaliny, hormonów stresów, które mogą wywoływać intensywne pocenie – kolejny nietypowy objaw zawału.

ręka
Objawem zawału może być drętwienie lewej ręki Fot. Pexels / cottonbro studio


Naszą uwagę powinien zwrócić również ból za mostkiem oraz szybka męczliwość – nawet przy niewielkim wysiłku.

– Oczywiście nie każdy ból w klatce piersiowej jest zawałem, ale jeśli osoba odczuwająca ból ma już rozpoznaną chorobę wieńcową, albo ma co najmniej czynniki ryzyka jej rozwoju, dodatkowo bólowi towarzyszy nagłe pogorszenie samopoczucia, zlewne poty – to takich objawów zdecydowanie nie wolno lekceważyć i należy wezwać karetkę – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog.

Bezobjawowy zawał też jest możliwy. Jak go rozpoznać?

Najbardziej podstępny zawał to taki, który przebiega bez wyraźnych objawów. – W wielu przypadkach pacjenci nie mają żadnych objawów, ale cierpią na cichy zawał serca mówi dr Srinivas I dodaje:


– Ciche niedokrwienie mięśnia sercowego lub ciche zawały serca definiuje się jako obecność obiektywnych dowodów uszkodzenia serca bez żadnych objawów. Chociaż ból w klatce piersiowej od dawna uważany jest za główny objaw choroby serca, jego brak nie musi oznaczać, że jesteśmy zdrowi.

A czy da się wykryć cichy zawał bez badań? Niestety nie. Do jego wykrycia konieczne są badania takie jak EKG, test wysiłkowy czy echokardiogram, które należy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku choroby wieńcowe, raz w roku lub wg wskazań lekarza.

Zobacz też:

Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie

Prof. Piotr Gałecki: Lęk to cichy zabójca!

Takie powinno być idealne ciśnienie krwi. Są nowe normy