Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Wcale nie rosół, ta zupa ma być kluczem do długowieczności. Dożywają po niej do 100 lat
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 25.07.2024 07:23

Wcale nie rosół, ta zupa ma być kluczem do długowieczności. Dożywają po niej do 100 lat

zupa
fot. canva/gettyimages

Wiele osób dopatruje się pozytywnego wpływu rosołu na organizm człowieka. Niektórzy serwują go podczas walki z przeziębieniem, inni na rozgrzanie, a jeszcze kolejni dopatrują się w nim pomocy podczas kaca. Okazuje się jednak, że popularna w Polsce potrawa nie może się równać z daniem, które ma przyczynić się do gwarancji długiego życia. Wiecie, o jakiej zupie mowa?

Przepis na długie życie

Eksperci nie mają wątpliwości, że zdrowa dieta, bogata we właściwe witaminy, minerały i składniki odżywcze ma duże znaczenie w staraniach o długowieczność. Zamieszkujący niebieskie strefy, czyli obszary, gdzie ludzie dożywają nierzadko 100 lat, zazwyczaj wspomagają się świeżymi owocami i warzywami, które sami uprawiają, rezygnują z mięsa na rzecz ryb i roślin strączkowych oraz preferują zdrowe tłuszcze w swojej diecie.

Mieszkańcy Barbagia na Sardynii są przedstawicielami jednej z niebieskich stref. Uważają, że przygotowywana przez nich od pokoleń zupa ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale także przyczynia się do długiego życia. To tutaj, jak nigdzie indziej na świcie na jedną stuletnią kobietę, przypada jeden stuletni mężczyzna, gdzie, chociażby w Loma Linda w Kalifornii w Ameryce proporcja ta wynosi 5:1.

Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia" Latem możesz spotkać guniaka czerwczyka. Co to za owad? Czy jest dla nas niebezpieczny?

Zupa długowieczności

Według Dana Buttnera amerykańskiego dziennikarza, który przygląda się mieszkańcom niebieskich stref, chcąc poznać przepis na długowieczność, dieta zamieszkujących teren Barbagia, opiera się głównie na przepisach przechodzących z pokolenia na pokolenie. Decydują się oni na rezygnację z mięsa, jedzą je zazwyczaj raz w tygodniu, sami pieką razowe chleby, posiadają ogródki, w których uprawiają warzywa. Jednak kluczem do długowieczności ma być zupa minestrone.

Według dziennikarza najstarsi mieszkańcy Sardynii, których miał okazję poznać osobiście, codziennie spożywali podczas lunchu chleb na zakwasie, kieliszek wina i właśnie zupę minestrone. Podejrzewa, że to właśnie ta kompozycja miała korzystny wpływ na ich zdrowie i wspomagała funkcjonowanie nawet w późniejszych latach życia.

Ze względu na składniki, z jakich powstaje, jest sycąca i dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Różne rodzaje fasoli dodawane do minestrone są bogate w białko i błonnik, obfitują również w witaminy z grupy B. Co za tym idzie, zmniejszają potencjalne skłonności do wystąpienia chorób serca, nowotworów, a także przyczyniają się do utrzymania właściwej masy ciała. Oprócz tego cukinia zawiera magnez, potas i żelazo, a także ma właściwości odkwaszające i korzystnie wpływa na przemianę materii.

minestrone
fot. canva/gettyimages

Zupa minestrone - przepis

Zupa minestrone to tradycyjna włoska potrawa, która powstaje na bazie warzyw, zwłaszcza cukinii, marchwi, kalafiora i szpinaku. Podaje się ją z ryżem lub makaronem, a składniki często różnią się od pory roku i dostępu do niezbędnych upraw.

Ważne są również przyprawy, między innymi podczas przygotowania zupy, która może być kluczem do długiego życia, nie należy zapomnieć o liściu laurowym, oregano, pieprzu i oliwie. Co ciekawe mieszkańcy Sardynii nie dodają do niej żadnej wkładki mięsnej, zamiast tego korzystają z ciecierzycy, fasoli pinto lub czerwonej, fasoli białej i ziemniaków.

Zobacz też:

2 zgony i 28 hospitalizacji po zakażeniu listerią. Źródłem bakterii wędlina

Jedzenie pomidorów może mieć wpływ na wartości ciśnienia tętniczego? Lekarka odpowiada

Ruszył profilaktyczny program "Operacja borelioza". Obejmie konkretną grupę mieszkańców