Wszyscy jemy kanapki z tym składnikiem. Nie wiemy, że narażamy się na poważną chorobę
Kanapki to doskonała przekąska, dzięki której możemy szybko pozbyć się uczucia głodu, a przynajmniej tak nam się wydaje. Okazuje się bowiem, że mogą być niebezpieczne dla naszego organizmu. Większość Polaków nie wyobraża sobie zjeść kanapki bez choćby plasterka tego składnika, a zdaniem naukowców to fatalny błąd, który może odbić się na naszym zdrowiu
Kanapka z szynką – najpopularniejsza opcja jaka istnieje – może być niebezpieczna. Zdaniem naukowców powinniśmy wybrać inny wariant, bo już dwa plasterki szynki mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o znaczące 15 proc.
Czy szynka jest zdrowa?
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge twierdzą, że kanapka z szynką zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wyniki badań opublikowali w Lancet Diabetes & Endocrinology. Przeprowadzili metaanalizę danych obejmujących 1,97 miliona dorosłych z 20 krajów w Europie, obu Amerykach, wschodniej części Morza Śródziemnego, Azji Południowo-Wschodniej i zachodniego Pacyfiku. Pozwoliło im to wysnuć wniosek, że ograniczenie przetworzonego i czerwonego mięsa może mieć duże korzyści dla zdrowia.
Tyle wyniesie renta wdowia. Seniorzy będą mogli sporo zyskać Tak boli rak kręgosłupa. Nigdy nie lekceważ tego objawu- Nasze badania dostarczają jak dotąd najbardziej kompleksowych dowodów na związek między spożywaniem przetworzonego i nieprzetworzonego mięsa czerwonego a wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 w przyszłości. Popieramy zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia przetworzonego mięsa i nieprzetworzonego mięsa czerwonego w celu zmniejszenia liczby przypadków cukrzycy typu 2 w populacji – informują autorzy badania.
Czerwone mięso nie powinno gościć w naszym jadłospisie
Wyjaśnili, że spożycie 50 g przetworzonego mięsa dziennie, czyli około dwóch plasterków szynki, zwiększa o 15 proc. ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w ciągu najbliższych 10 lat. Spożywanie 100 g nieprzetworzonego czerwonego mięsa dziennie, czyli mniej więcej mały stek, wiązało się z kolei z 25% ryzykiem choroby.
Zdaniem naukowców nie wiele lepszy jest drób. Z ich badań wynika, że spożycie 100 g drobiu dziennie wiązało się z ryzykiem choroby większym o 8 proc.
Cukrzyca typu 2 – objawy
Cukrzyca typu 2 rozwija się, kiedy zaburzone zostaje wydzielanie insuliny przez trzustkę lub pojawia się oporność na działanie insuliny. Objawami cukrzycy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, są:
- nadmierne pragnienie,
- częstszy głód,
- zmęczenie i apatia,
- przybieranie na wadze,
- częstsze infekcje skóry,
- oddawanie większej ilości moczu,
- wolniejsze gojenie się ran,
- wahania nastroju,
- bóle głowy,
- skurcze nóg,
- i zaburzenia widzenia.
Zobacz też:
Wybrano najlepsze i najgorsze diety 2024. Te stosuj, a pozostałych unikaj jak ognia
COVID-19 przybiera na sile. Takie objawy daje atakujący Polaków podwariant. Wrócą maseczki?
Gdzie wyrzucać blistry po lekach? Na pewno popełniasz ten fatalny błąd