Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dieta > Zjedz mięsko, zostaw ziemniaczki? Dietetyk obala znany mit
Alina Gałka
Alina Gałka 16.07.2025 13:46

Zjedz mięsko, zostaw ziemniaczki? Dietetyk obala znany mit

Zbilansowany obiad
Fot. JunieYim / Shutterstock

Schabowy, ziemniaki i surówka – to chyba najbardziej rozpoznawalny zestaw obiadowy w polskiej kuchni. Choć z pewnością nie brakuje mu miłośników, wielu z nas w dzieciństwie ubolewało nad koniecznością zjedzenia całej, niemałej porcji nałożonej przez troskliwą mamę lub babcię. Wtedy często słyszeliśmy kultowy już tekst „zjedz mięsko, zostaw ziemniaczki”.

Czy mięso rzeczywiście jest lepszym wyborem żywieniowym niż ziemniaki? Na to pytanie na swoim TikToku niedawno odpowiedział znany dietetyk Michał Wrzosek.

Mięso nie może zostać na talerzu?

- Mięsko zjedz, ziemniaczki zostaw (…) Zachęcano nas do zjedzenia mięska, bo ono jest droższe i bardziej obciążało budżet rodzinny i ewentualnie zostawienia ziemniaczków. Kiedy patrzymy na oba te produkty, oba mają mocne strony – wyjaśnia Michał Wrzosek.

Argument dietetyka wydaje się słuszny. Mięso, które dziś kojarzymy jako główny składnik kuchni polskiej, przez całe stulecia wcale nim nie był. Przeciwnie, w kuchni staropolskiej mogła cieszyć się nim głównie szlachta i arystokracja. Bogactwo mięsa we współczesnej diecie to efekt stuleci przemian społecznych i technologicznych, które wpłynęły na jego większą dostępność.

Zjedz wszystko, ale z umiarem

- (…) jeśli chodzi o wybór między mięsem a ziemniakami, ważne, żeby nie traktować ich jako przeciwników, ale raczej uzupełniające się elementy zdrowej diety – przekonuje dietetyk.

Zarówno mięso, jak i ziemniaki, mają swoje uzasadnione miejsce na talerzu. Mięso w diecie stanowi doskonałe źródło białka, będącego głównym budulcem mięśni i niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Natomiast warto zwracać większą uwagę na sposób przyrządzania mięsa. Kotlety smażone na tłuszczu i w grubej warstwie panierki są też źródłem kalorii i mocno obciążają układ pokarmowy.

Zupełnie inną rolę w diecie pełnią ziemniaki. Jedząc je, dostarczamy sobie węglowodanów, czyli łatwo dostępnego źródła energii oraz błonnika, który ma zbawienny wpływ na trawienie. Ziemniaki są też bogate w witaminy i minerały, niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia. Zatem zdecydowanie nie warto ich zostawiać.

Najważniejszy składnik obiadu

Czego na pewno nie warto sobie odmawiać? Dużej porcji warzyw. Pamiętajmy, że to właśnie warzywa stanowią podstawę piramidy żywieniowej. Nie bez powodu. Dostarczają nam najwięcej witamin, minerałów i błonnika, nie obciążając nas przy tym zbędnymi kaloriami. Jedzenie warzyw pozwala utrzymać zdrowie, przedłużyć młodość, a ułatwiając trawienie, wpływa pozytywnie na codzienne samopoczucie.

 

Zobacz także:

Czy mięso jest niezbędnym źródłem białka w diecie? Dietetyk rozwiewa wątpliwości

3 najzdrowsze gatunki mięsa, które wzmacniają cały organizm. Jemy je zdecydowanie zbyt rzadko

To warzywo to witaminowa bomba. Zawiera związki sprzyjające redukcji masy ciała

Nie monetyzuj zdrowia, tylko je promuj. Ekspertka do celebrytów: "Macie wybór, zróbcie coś dobrego"
prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska krytykuje celebrytów wchodzących na rynek zdrowia
prof. Agnieszka Szuster-Ciesielka o celebrytach na rynku zdrowia Fot. UMCS, KAPiF,
Sprzedają "żelki na Hashimoto", suplementy dla trzylatków, pakiety badań warte tysiące złotych – wszystko pod hasłem "dla zdrowia”. Tymczasem eksperci alarmują: celebryci bez wykształcenia medycznego coraz częściej wchodzą w rolę doradców zdrowotnych, a ich rekomendacje mogą poważnie szkodzić pacjentom. – Nie suplementy są najgorsze, lecz to, że są przyjmowane na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem – ostrzega prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka i immunolożka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W rozmowie z nami komentuje nieetyczne praktyki influencerów, tłumaczy mechanizmy dezinformacji i wskazuje, gdzie kończy się szerzenie edukacji zdrowotnej, a zaczyna osiąganie zysku kosztem innych.Niekontrolowane stosowanie suplementów, również z polecenia celebrytów, może być groźne dla zdrowiaPromowanie przez znanych influencerów niesprawdzonych produktów zdrowotnych może wprowadzać ludzi w błądKonieczne są przepisy ograniczające możliwość reklamowania suplementów przez osoby publiczne
Czytaj dalej
Wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe. Kluczowa szybka reakcja
Rekordowy wzrost zachorowań na groźną chorobę
Eksperci ostrzegają przed kleszczami
W wielu regionach Polski eksperci obserwują wyraźny wzrost zachorowań na boreliozę i inne choroby odkleszczowe. Szczególnie niepokojąca sytuacja ma miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie, jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, liczba infekcji rośnie z roku na rok. Specjaliści ostrzegają: zagrożenie nie ogranicza się tylko do lasów — kleszcze są coraz bardziej obecne także w miastach.W 2023 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 1569 przypadków boreliozy — to o ponad 500 więcej niż rok wcześniejGłówne zagrożenie to nie tylko borelioza, ale także kleszczowe zapalenie mózgu – choroba, której nie da się leczyć, tylko jej zapobiegaćKleszcze coraz częściej pojawiają się w parkach i na miejskich terenach zielonychUsunięcie kleszcza w ciągu 12 godzin znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia
Czytaj dalej