Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum kwiecień 2023

refluks
30.04.2023 10:26 Skąd się bierze refluks? Rodzaje choroby refluksowej i metody leczenia

Choroba refluksowa to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń w gastroenterologii, występujące u około 20–40% osób dorosłych w krajach wysoko rozwiniętych. Ze względu na swój przewlekły charakter i możliwość powikłań przyczynia się do obniżenia jakość życia pacjentów. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny choroby i jak z nią postępować, aby nie nawracała. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

rak jelita grubego
29.04.2023 10:20 Jakie są rokowania raka jelita grubego w Polsce? Dane przerażają

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w naszej populacji i jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy i jakie są rokowania pacjentów w Polsce i za granicą? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

dna moczanowa
28.04.2023 14:44 Jak leczyć dnę moczanową? Czy jest to choroba uleczalna?

Dna moczanowa charakteryzuje się odkładaniem kryształów soli kwasu moczowego w stawach i innych tkankach, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Szacuje się, że około 20-30% osób ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi zachoruje na dnę moczanową. Leczenie polega na farmakoterapii, a także na zmianie nawyków żywieniowych. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, reumatologiem lek. Agatą Skwarek-Szewczyk.

hemoroidy
28.04.2023 07:57 Nawracający problem z hemoroidami. Czy zabieg gumkowania to ostateczność?

W leczeniu nawracających problemów z hemoroidami specjaliści stosują najpierw leczenie mało inwazyjne. W początkowych stadiach choroby terapia opiera się głównie na modyfikacji stylu życia i przyjmowaniu flawonoidów doustnych. Co, jeśli metody nieinwazyjne nie przynoszą efektów? Jeśli zmiana trybu życia i diety nie przynosi rezultatów w problemach z hemoroidami, lekarze sięgają po bardziej interwencyjne, jednak wciąż mało inwazyjne , m.in. skleroterapię i gumkowanie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

kapsułka endokopowa
27.04.2023 15:55 Jak przebiega badanie kapsułką endoskopową i jak się do niego przygotować?

Kapsułka endoskopowa to niewielka kapsułka z kamerą, która przechodzi przez cały układ pokarmowy, wykonując kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Są one przesyłane do urządzenia mobilnego, a stamtąd do platformy medycznej w chmurze, gdzie lekarze mogą przeanalizować dane. Jak wygląda badanie kapsułką? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Wysockim, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam. 

mama i córka
27.04.2023 08:34 ADHD u dziewczyn i kobiet. Bardzo często jest nierozpoznane

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest powszechnie diagnozowane u chłopców, jednak u wielu dziewcząt i kobiet pozostaje problemem „ukrytym”. W dużej mierze wiąże się to z tym, że objawy ADHD u płci pięknej różnią się od tych występujących u płci męskiej. Jak objawia się ADHD u dziewcząt i dlaczego kobiety z ADHD gorzej radzą sobie w życiu codziennym? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk. 

depresja
26.04.2023 18:39 Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Przewlekle obniżony nastrój, niska samoocena oraz negatywna wizja świata i przyszłości to nie jedyne objawy depresji. Pamiętajmy, że depresja to także szereg dolegliwości fizycznych! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.  

Agnieszka Graczyk-Szuster
26.04.2023 15:09 Co sądzą lekarze o wypaleniu zawodowym w medycynie oraz o polskiej służbie zdrowia? Pisze polska lekarka

Jakie zdanie mają lekarze na temat wypalenia zawodowego w medycynie oraz na temat systemu polskiej służby zdrowia? Pisze dr Agnieszka Graczyk-Szuster #Doktor Od Serca, kardiolożka, specjalistka chorób wewnętrznych, założycielka i prezeska Fundacji Kobiety Medycyny.   

telemedycyna
26.04.2023 13:07 Diagnostyka bezdechu sennego w warunkach domowych, czyli rola nowoczesnych technologii informatycznych w medycynie w rozmowie z Kierownikiem Projektów Healthnomic

Obturacyjny bezdech senny to choroba, która objawia się wielokrotnie powtarzającymi się epizodami zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłyceniem podczas snu, co prowadzi do niedotlenienia narządów wewnętrznych oraz szeregu innych szkodliwych następstw, m.in. zawału serca i udaru mózgu. Choroba ta jest wciąż rzadko rozpoznawana, co wiążę się ze zbyt późnym podjęciem leczenia i tym samym nasileniem powikłań. Firma Healthnomic wykorzystuje najnowsze technologie i łącząc medycynę z informatyką pomaga pacjentom oraz lekarzom w diagnozowaniu różnych chorób w warunkach domowych. Rola nowych technologii w diagnostyce bezdechu sennego, przeciwdziałaniu nadciśnieniu tętniczemu i innych schorzeń w rozmowie z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A. 

mózg
26.04.2023 07:35 Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią?

Ludzki mózg składa się z dwóch różnych półkul (prawej i lewej), które są połączone tzw. spoidłem wielkim, umożliwiającym m.in. przepływ informacji między nimi. Każda półkula odpowiada za inne funkcje, jednak obie tworzą nierozerwalną całość i ściśle ze sobą współpracują. Aby mogły prawidłowo funkcjonować, każda z nich musi być w pełni sprawna. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

covid
25.04.2023 18:58 Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19? Zapytaliśmy specjalistę

Szczepionki przeciw Covid-19 od początku swojego istnienia wywołały mnóstwo kontrowersji, mając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wątpliwości i strachu wzbudziły informacje o tym, że jednym z powikłań poszczepiennych jest udar mózgu. Czy mamy powody do obaw? Zapytaliśmy specjalistę kardiolog dr n. med. Ewę Uścińską.

ADHD
25.04.2023 17:39 ADHD u dorosłych - jakie ma wady i zalety?

Jeszcze do niedawna ADHD przypisywano tylko dzieciom. W rzeczywistości z ADHD się nie wyrasta i jest diagnozowane u coraz większej liczby osób dorosłych. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej może znacznie utrudniać życie codzienne, jednak ma też swoje zalety. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk.

zawał serca
25.04.2023 13:24 Jakie są przyczyny zawału serca w młodym wieku?

Najczęstszą przyczyną zawału serca jest miażdżyca - choroba, spowodowana odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic, która rozwija się wraz z wiekiem. Zazwyczaj u mężczyzn powikłania miażdżycy pojawiają się po 50-tym roku życia, natomiast u kobiet po menopauzie. Choć jest to rzadkością, zawał serca może wystąpić nawet u 30-latka, co wiąże się z nieco innymi czynnikami niż zawał u osoby starszej.  Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem. 

hemoroidy
24.04.2023 12:16 Tego nie wiesz o hemoroidach! 12 faktów, które Cię zaskoczą!

Choroba hemoroidalna dotyka ogromną część społeczeństwa i jest jednym z najczęściej występujących schorzeń proktologicznych. Mimo to wciąż nie wiemy o niej wystarczająco dużo. Przedstawiamy 12 istotnych faktów na temat hemoroidów. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

zawał serca
21.04.2023 14:44 Co powinieneś wiedzieć o zawale serca? 10 istotnych faktów, które mogą Cię zaskoczyć!

Zawał serca to martwica, czyli obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane niedokrwieniem serca, czyli nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew, a tym samym w tlen. Obecnie jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Przedstawiamy 10 faktów na temat zawału, które warto wiedzieć! Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami: kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską, kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem oraz specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

wątroba
21.04.2023 09:07 Te nawyki rujnują Twoją wątrobę! Poznaj trzech jej największych wrogów

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, biorący udział w wielu procesach, bez których organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Aby mogła nam jak najlepiej służyć, warto zadbać o jej zdrowie. Przedstawiamy trzech największych wrogów wątroby. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.

konferencja
18.04.2023 19:43 Pacjenci patronatem konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację”

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację” w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką. 

serce
18.04.2023 17:25 Tego najbardziej nie lubi Twoje serce. 5 czynników zwiększających ryzyko zawału serca

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju, a każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów z zawałem serca i udarem mózgu. Niepokojący jest fakt, że problem ten dotyczy coraz młodszych osób, nierzadko poniżej 40. roku życia. Głównie jest to związane z niezdrowym stylem życia i szkodliwymi nawykami. Czego najbardziej nie lubi nasze serce? Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości oraz dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym. 

oczy
17.04.2023 11:46 Niesamowite ciekawostki dotyczące koloru oczu, o których nie masz pojęcia!

Za kolor naszych oczu, włosów i skóry odpowiada głównie ciemny barwnik melanina. Im więcej melaniny znajduje się w tęczówkach, tym ciemniejszy jest kolor oczu. Niebieskie, zielone i szare oczy są jaśniejsze, ponieważ mają mniej melaniny niż oczy brązowe. O barwie tęczówki decyduje także kilka innych czynników.

lawenda
15.04.2023 12:18 Właściwości lecznicze lawendy. Na co pomaga lawenda i jak ją stosować?

Lawenda to roślina o drobnych, fioletowych kwiatach, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Jest popularną ozdobą ogródków ze względu na swoje walory estetyczne i aromatyczne. Ponadto wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga lawenda? 

nieświeży oddech
15.04.2023 10:36 Co powoduje przykry zapach z ust? Jak się go pozbyć?

Nieświeży oddech, czyli halitoza to wstydliwy problem wielu osób. Stosowanie miętowych gum do życia czy specjalnych tabletek przynosi tylko chwilowy efekt. Aby skutecznie walczyć z przykrym zapachem z jamy ustnej, należy poznać jego przyczynę. Może być związany z nieprawidłową higieną lub też z problemami zdrowotnymi.  

psy i koty
14.04.2023 15:12 Alergia na futrzaki? Te rasy psów i kotów są bezpieczne dla alergików

Psy i koty to jedne z naszych ulubionych pupilów, dające nam mnóstwo miłości i radości. Niestety u wielu osób powodują nieprzyjemne reakcje alergiczne. Mimo, że należą do najbardziej uczulających zwierząt domowych, wymienia się rasy o mniejszym potencjale alergizującym, stosunkowo bezpieczne dla alergików. 

konopia
14.04.2023 13:29 Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Co to jest THC i CBD?

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. Lecznicza marihuana została zarejestrowana jako surowiec farmaceutyczny, dostępny na receptę. Wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń i znajduje zastosowanie jako alternatywa dla silnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy. W rozmowie z dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej poruszyliśmy te kwestie. 

zioła
14.04.2023 12:01 Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób

Ziołolecznictwo, inaczej fitoterapia to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, bazującej na naturalnych surowcach pochodzących z roślin leczniczych. Zioła są wykorzystywane w profilaktyce oraz leczeniu najróżniejszych schorzeń. 

dopamina
13.04.2023 21:22 Jaką rolę w organizmie pełni dopamina? Jej niedobór i nadmiar są niebezpieczne dla zdrowia

Dopamina to związek chemiczny z grupy katecholamin, produkowany przez komórki nerwowe w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za prawidłową pracę obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.  Zarówno niedobór, jak i nadmiar dopaminy są niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

lekarz psychiatra
13.04.2023 14:43 Z ADHD się nie wyrasta. Wielu dowiaduje się, że je ma dopiero w dorosłym życiu

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest diagnozowane zazwyczaj wśród dzieci, a niektóre objawy utrzymują się także w życiu dorosłym. Gdy młody człowiek z ADHD wchodzi w dorosłe życie, niektóre objawy kliniczne mogą się zmienić. Objawy mogą być maskowane także przez inne, nierzadko współistniejące z ADHD schorzenia psychiczne. Rozmowa z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk. 

bratek
13.04.2023 12:30 Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?

Bratek polny, inaczej fiołek trójbarwny to kwiat rosnący dziko na polach, a także uprawiany w ogródkach jako roślina ozdobna. Jest powszechnie znany w naszym kraju, jednak nie każdy wie, że oprócz walorów estetycznych ma także niezwykłe właściwości prozdrowotne! 

cukrzyca
12.04.2023 15:37 Nietypowe objawy cukrzycy. Nie każdy od razu kojarzy je z tą przypadłością

Cukrzyca to powszechna choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Cukrzyca typu 1 związana jest z czynnikami genetycznymi i dotyczy osób młodych. Cukrzyca typu 2, nazywana cukrzycą dorosłych to głównie skutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Oprócz objawów typowych dla cukrzycy, mogą pojawić się także dolegliwości zupełnie niekojarzone z tą jednostką chorobową. 

lumpeks
12.04.2023 13:52 Czy odzież z lumpeksu jest bezpieczna dla naszej skóry? To zależy od rodzaju produktu!

Lumpeksy cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju i na świecie. Możemy znaleźć w nich dobre jakościowo, stylowe ubrania w atrakcyjnych cenach. Second handy dają produktom drugie życie i są przyjazne dla środowiska, ponieważ ograniczają liczbę odpadów. Większość z nas ma jednak obawy, czy noszenie ubrań z drugiej ręki nie stanowi zagrożenia dla zdrowia? 

kot
12.04.2023 09:48 Mruczenie kota leczy, czyli dlaczego właściciele kotów są szczęściarzami?

Kot należy do najpopularniejszych zwierząt domowych. Dawniej dzikie zwierzę stało się jednym z ulubionych towarzyszy człowieka. Udowodniono, że posiadanie mruczka ma nie tylko korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Okazuje się, że kocie mruczenie wykazuje terapeutyczne działanie i wspiera m.in. zdrowy układ krążenia. 

fast food
11.04.2023 20:06 Profilaktyka udaru mózgu – jakie produkty spożywcze zwiększają ryzyko udaru?

Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu są zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych lub mózgowych, do których dochodzi przede wszystkim pod wpływem działania takich czynników, jak: zaburzenia metaboliczne, niewłaściwa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów. Kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu udaru mózgu odgrywa zdrowy styl życia i zmiana nawyków żywieniowych. 

mleko
11.04.2023 15:25 Wrzody żołądka i dwunastnicy - Mleko pomaga czy szkodzi? Pytamy specjalistę

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy najczęściej spowodowana jest infekcją bakteryjną Helicobacter pylori, ale ma też związek z niezdrowymi nawykami, takimi jak m.in. nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadużywanie leków przeciwzapalnych czy przewlekły stres. Pokarm sam z siebie nie wywołuje wrzodów, jednak może wzmagać dolegliwości. Dieta odgrywa więc istotną rolę w procesie leczenia. 

None
11.04.2023 15:01 Miód na przeziębienie – czy faktycznie działa?

Czy miód jest lepszym sposobem na przeziębienie niż dostępne w aptece leki bez recepty? Miód jest polecany na przeziębienie już od tysięcy lat. Opisy medycznego zastosowania miodu znajdują się w Biblii i Koranie, jak również w zapiskach Hipokratesa, uważanego za jednego z ojców medycyny. Stosowany był przez nasze prababcie, babcie, mamy i nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jaki więc miód wybrać i kiedy go stosować?

sauna
10.04.2023 15:10 Sauna - jakie są zalety i przeciwwskazania?

Sauna to idealna forma relaksu po ciężkim dniu pracy. Przynosi duże korzyści dla naszego ciała i ducha. Pomimo wielu zalet, nie jest jednak zalecana każdemu. To, czy możemy korzystać z sauny uzależnione jest od naszego stanu zdrowia. 

biała herbata
10.04.2023 13:10 Jakie są właściwości białej herbaty? Czym się różni biała herbata od zielonej?

Smak białej herbaty jest delikatny i w przeciwieństwie do zielonej herbaty pozbawiony goryczki. W zależności od jej odmiany, możemy wyczuć nuty bardziej ziołowe bądź kwiatowo-owocowe. Biała herbata cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż jej „zielona koleżanka”, a szkoda, ponieważ zachwyca nie tylko szlachetnym smakiem, ale również bogactwem substancji prozdrowotnych.

sport
08.04.2023 12:04 Dlaczego zbyt intensywna aktywność fizyczna przyspiesza starzenie się skóry?

Aktywność fizyczna to niezbędny element zachowania zdrowia i urody. Jeśli chcemy czuć się i wyglądać młodziej, powinniśmy obowiązkowo wprowadzić ruch do naszych codziennych nawyków. Tak jak we wszystkim należy jednak zachować umiar. Okazuje się bowiem, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny będzie działać na naszą niekorzyść. 

bergamota
07.04.2023 15:38 Bergamota - naturalny pogromca cholesterolu. Przełomowe odkrycie ostatnich lat!

Podwyższone stężenie cholesterolu to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych Polaków. Nadmiar tak zwanego „złego” cholesterolu we krwi powoduje rozwój miażdżycy, najczęstszej przyczyny zawału serca i udaru mózgu. Z pomocą przychodzi natura, wciąż mało popularny w Polsce owoc! 

zielona herbata
07.04.2023 13:50 5 najcenniejszych właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata znana jest najzdrowszy napój świata. To cenne źródło przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które chronią organizm przed poważnymi chorobami. Dlaczego warto pić zieloną herbatę? 

endometrioza
07.04.2023 11:53 Jakie są nietypowe objawy endometriozy?

Endometrioza charakteryzuje się dotkliwym bólem w okolicy miednicy, często towarzyszącym menstruacji. Mimo, że jest to choroba związana z narządami płciowymi kobiety, objawy mogą pojawiać w najróżniejszych miejscach i nie być zupełnie kojarzone z tą jednostką chorobową. 

trądzik
07.04.2023 10:17 Trądzik różowaty znany jako "trądzik dorosłych". Jak się objawia?

Trądzik różowaty może pojawić się w każdym wieku, jednak największe nasilenie zmian występuje zazwyczaj po 40 roku życia. Chorują głównie kobiety, jednak u mężczyzn przebieg choroby jest znacznie cięższy. Jakie są objawy trądziku różowatego? 

jajka
06.04.2023 15:40 Ile można jeść jajek dziennie? Czy warto włączyć jaja do codziennej diety?

Jeszcze do niedawna lekarze przestrzegali przed spożywaniem jajek, twierdząc, że mają negatywny wpływ na poziom cholesterolu. Najnowsze badania zmieniają spojrzenie na jajka, podkreślając ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

dogoterapia
06.04.2023 14:03 Dogoterapia, czyli rola psa w leczeniu ciała i umysłu człowieka

W latach 60 i 70 XX wieku udowodniono, że kontakt ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Zaczęto więc korzystać z ich pomocy przy leczeniu i rehabilitacji różnego rodzaju schorzeń. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w terapii chorób somatycznych i psychicznych są psy.

konfitura
06.04.2023 12:02 Czy pasteryzacja "zabija" witaminę C? Jaka jest najlepsza metoda utrwalania żywności?

Witamina C to silny antyoksydant chroniący organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Znajdziemy ją w wielu warzywach i owocach, np. w papryce, pietruszce, porzeczkach, truskawkach czy kiwi. Jej największe ilości mają świeże produkty. A co w przypadku przetworów? Czy pasteryzacja niszczy witaminę C? 

babka płesznik
06.04.2023 10:14 Babka płesznik - ulubiona roślina proktologów. Jaką rolę odgrywa w leczeniu hemoroidów?

Babka płesznik to roślina powszechnie stosowana w lecznictwie. Wykazuje podobne właściwości co siemię lniane, jednak to właśnie ona zyskała miano „ulubieńca proktologów”. Jakie są właściwości zdrowotne babki płasznik? Jaką rolę odkrywa w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej? 

skóra
05.04.2023 14:42 Co powinny zawierać skuteczne kosmetyki przeciwzmarszczkowe? Przedstawiamy najważniejsze składniki

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Nie wszystkie jednak zawierają kluczowe składniki odmładzające, przez co ich skuteczność jest znikoma. Warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w naszym kremie czy serum, aby wiedzieć, jaki kosmetyk wybrać. 

kolagen
05.04.2023 12:56 Kolagen - białko młodości. W jakich produktach spożywczych go szukać?

Kolagen to białko produkowane przez nasz organizm, będące jednym z głównych składników tkanki łącznej. Odpowiada za budowę i funkcjonowanie tkanek, takich jak kości, stawy i skóra. Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu spada, dlatego warto zadbać o jego podaż w diecie. 

kleszcz
05.04.2023 11:50 Trzy województwa o największej liczbie zakażonych kleszczy. Gdzie panuje szczególne zagrożenie boreliozą?

Kleszcze to pajęczaki będące dużym zagrożeniem dla człowieka z powodu przenoszenia bardzo groźnych chorób zakaźnych, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Występują powszechnie na terenie całej Polski, jednak na pewnych obszarach notuje się szczególnie duży procent kleszczy zakażonych boreliozą. 

włosy
04.04.2023 16:16 Płukanka z octu zamiast drogich odżywek do włosów? Efekt jest zaskakujący

Suche, matowe, łamliwe i trudne do rozczesania włosy? Przetłuszczająca się skóra głowy? Z pomocą przychodzi ocet jabłkowy! Metoda naszych babć sposobem na piękne i lśniące włosy! 

herbatka ziołowa
04.04.2023 12:32 Jakie zioła na wzdęcia? Te sprawdzą się najlepiej i przyniosą szybką ulgę

Powiększony brzuch, uczucie dyskomfortu, gazy, bóle w podbrzuszu... Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze wzdęciami. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak sobie z nimi radzić? Istnieją skuteczne naturalne sposoby! 

owady
04.04.2023 10:24 Wartości odżywcze owadów. Czy owady mogą zastąpić mięso?

Liczba ludności na świecie stale rośnie, a w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na żywność, a przede wszystkim na produkty z pełnowartościowym białkiem. Ostatnimi czasy zwiększa się zainteresowanie owadami, jako alternatywnymi źródłami białka w diecie. Produkcja żywności z insektów uważana jest za bardziej ekologiczną i ekonomiczną w porównaniu do żywności tradycyjnej. 

rak
03.04.2023 16:34 Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Nowotwory stanowią drugą w kolejności przyczynę zgonów w Polsce, zaraz po chorobach układu krążenia i odpowiadają za około 25% zgonów w naszym kraju. Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy? 

kobiety
03.04.2023 14:46 Dlaczego osoby z ciemną karnacją dłużej wyglądają młodo? Istotny jest pewien czynnik

Halle Berry, Jennifer Lopez czy Eva Longoria...Wszystkie, pomimo upływających lat wciąż zachwycają świetnym wyglądem. Oczywistym jest, że to zasługa odpowiedniej pielęgnacji, diety czy drogich zabiegów. Istnieje jednak pewien naturalny czynnik, dzięki któremu gwiazdy te mogą cieszyć się jędrną skórą. 

koordynator onkologiczny
02.04.2023 10:47 Opiekun onkologiczny od teraz będzie w Polsce standardem. Jak ma pomagać pacjentom?

30 marca prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zakłada poprawę organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie onkologii. Podczas przemówienia podkreślił istotną rolę koordynatorów leczenia onkologicznego przypisanych do każdego pacjenta.