Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nie musisz lecieć do Grecji. Taka pogoda będzie w Polsce
Marta Uler
Marta Uler 24.06.2024 14:17

Nie musisz lecieć do Grecji. Taka pogoda będzie w Polsce

W Polsce będzie bardzo gorąco. Na co uważać podczas upałów?
Fot. Shutterstock/aleks333

Synoptycy nie mają wątpliwości. Już jutro w naszym kraju zacznie się lato z prawdziwego zdarzenia. Temperatury poszybują naprawdę wysoko, a ma to, jak wiadomo, swoje plusy i minusy.

Wielu osobom taka aura, tak bardzo kojarząca się z wakacjami, w pełni odpowiada. Ale sporo z nas powinno uważać. Upały są niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób starszych i chorujących, oraz małych dzieci.

Nad Polskę nadciągają upały

Do tej pory czerwiec był całkiem przyjemny pod względem temperatur. Mogli trochę narzekać ci, którzy postanowili spędzić nad polskim morzem czas jeszcze przed sezonem wakacyjnym. Wiało, padało, a słońca z rzadka wyglądało zza chmur. Ale w centrum kraju temperatury były przyjemne, przeważnie komfortowe pod względem wpływu na nasze zdrowie.

To się zacznie zmieniać już jutro. Nad Polskę, z zachodu, nadciągają masy gorącego powietrza, które przyniosą naprawdę konkretną zmianę pogody. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że już od wtorku powinniśmy szykować się na upały, początkowo waśnie na zachodzie kraju, które stopniowo obejmą prawie całą Polskę.

Zmarszczki palacza. Ten krem za 10 zł wygładzi i napnie skórę dookoła ust Darmowa komunikacja miejska dla emerytów i rencistów. Musisz spełnić jeden warunek

Nad morzem będzie jak w Grecji

Już jutro w centrum kraju będzie można odczuć wyraźne ocieplenie. Termometry wskażą 25 st. C. Nad morzem będzie jeszcze ok. 21 st. C, ale już w kolejnych dniach w całej Polsce ma być od 27 do 30 st. C. Czwartek upłynie pod znakiem temperatur od 30 do 32 st. C, a w piątek słupki rtęci w niektórych miejscach osiągną nawet 34 st. C.

Większość prognoz jest zgodna co do tego, że tak wysokie temperatury utrzymają się nawet do soboty na przeważającym obszarze kraju. Jedynie w górach, w okolicach Zakopanego, będzie o kilka stopni chłodniej. Pewną ulgę przynieść ma dopiero niedziela. Ponadto, w weekend możemy się spodziewać burz oraz deszczu.

Najprawdopodobniej całe lato będzie bardzo ciepłe. “Najbliższe dwa miesiące będą z temperaturą powyżej normy. Częściej pojawi się wyższa temperatura niż niższa. Możemy wskazać, że będzie to okres cieplejszy niż zazwyczaj” – powiedziała Emilia Szewczak w rozmowie z Wirtualną Polską.

Z upałami nie ma żartów

Pamiętajmy, że tak wysokie temperatury to duże obciążenie dla organizmu. Słoneczne i gorące dni są niewątpliwie pożądane, kiedy wypoczywamy np. nad morzem, czy w okolicy innych zbiorników wodnych. Kiedy musimy żyć i pracować w mieście, upały bywają bardzo męczące, zwłaszcza dla osób starszych, obciążonych różnymi chorobami, a także dla małych dzieci.

Te grupy odwadniają się najszybciej, ale odwodnienie grozi każdemu, kto nie będzie pamiętał o tym, by dużo pić, kiedy jest tak gorąco. Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości wody, płynów – a jest to ok. 2-4 l dla osoby dorosłej (przy takich temperaturach) – może to się skończyć zaburzeniami równowagi elektrolitowej, co w konsekwencji prowadzi do obciążenia serca, spadku ciśnienia, omdleń i wielu innych negatywnych skutków, z uszkodzeniem nerek włącznie.

Pamiętać należy także o nakryciu głowy i unikaniu przebywania w pełnym słońcu. Najlepiej w godzinach 11:00-16:00 schronić się w cieniu lub nie wychodzić w ogóle z domu.

Zobacz także:

Tyle wody trzeba pić w ciągu dnia. GIS podaje normy

Pierwsze objawy odwodnienia mogą zmylić. Latem weź to pod uwagę 

Ten stary sposób na poparzenia słoneczne naprawdę działa. Pamiętaj o nim na wakacjach