Dieta jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia. Ważne jest więc przykładanie wagi do tego, co jemy. Okazuje się, że chorzy na serce powinni jeść to mięso, choć obecnie nie jest zbyt popularne. O jakim mięsie mowa i jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Odpowiadamy.Drób, wieprzowina i wołowina to najpopularniejsze mięsa. Pierwsze dwa są stosunkowo tanie, więc są najczęstszym wyborem. Jeśli jednak chcemy lepiej zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy wybrać gęsinę. Dawniej była niezwykle popularna, a dziś rzadko gości w naszych domach. A to duży błąd.
Ostatnie badania naukowców z Wielkiej Brytanii sugerują, że popularne suplementy, które są powszechnie stosowane dla poprawy zdrowia, mogą w rzeczywistości stanowić zagrożenie. Przeprowadzone badanie, obejmujące ponad 415 tysięcy osób, wykazało, że niektóre suplementy mogą zwiększać ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.
O tym, że nie należy najadać się przed snem, słyszał chyba każdy. W ten sposób można łatwo nabawić się nadprogramowych kilogramów, ale i po prostu, z pełnym brzuchem trudniej usnąć. Czasem nawet nie przyjdzie nam do głowy, że problemy ze snem mogą mieć tak prozaiczną przyczynę!Ale to nie koniec problemów, jakie może powodować najadanie się do syta w późnych godzinach wieczornym. Nabawienie się refluksu żołądkowo-przełykowego to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto wiedzieć, jak naprawdę na nasz organizm wpływają późne kolacje.
Izomery trans, czyli tłuszcze trans, to niebezpieczne składniki obecne w wielu przetworzonych produktach spożywczych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Tłuszcze te powstają w procesie utwardzania (uwodornienia) olejów roślinnych i są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, ponieważ poprawiają smak, konsystencję i trwałość produktów. Znajdziemy je w fast foodach, margarynach, słodyczach, ciastkach i przekąskach, takich jak chipsy i popcorn do mikrofalówki. Jak się okazuje, już niewielka ich ilość może negatywnie wpłynąć na nasz organizm.
Odżywianie jest jednym z filarów zdrowia. Od tego, co jemy, jakiej jakości żywność spożywamy, zależy nie tylko nasza sylwetka, ale i samopoczucie. A przede wszystkim – ogólna kondycja organizmu. Bywa, że kiedy mamy nie najlepsze wyniki badań, słyszymy od lekarza, że powinniśmy jeść więcej surowych warzyw, albo mniej słodyczy i tłustych potraw. Zmiana diety może zadziałać w tym kontekście wręcz spektakularnie. Ale... co to właściwie znaczy „zdrowe odżywianie”? Nie każdy jest w tej dziedzinie specjalistą! Ruszamy więc na konsultację do dietetyka, płacąc często duże sumy pieniędzy. A to samo przysługuje nam w ramach NFZ.
Zdrowie i sprawność fizyczna w dużej mierze zależą od prowadzonego trybu życia, diety oraz właściwych nawyków. Niestety, wraz z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie ze wchłanianiem składników odżywczych. Dla osób po 50. roku życia oznacza to wzrost ryzyka niedoborów, które mogą negatywnie wpływać na ich zdrowie. Jak zadbać o prawidłową suplementację?
Z pewnością wiele osób będzie zaskoczonych tym, że najzdrowszy owoc świata rośnie w Polsce. Dodatkowo, więcej niż połowa społeczeństwa, nawet nie słyszała o jego wspaniałych właściwościach i w sklepach omija go szerokim łukiem. Dlaczego warto jeść rokitnik? Odpowiadamy.Rokitnik najczęściej jest składnikiem nalewek i soku, ale sam w sobie nie jest popularny. To jednak duży błąd, bo zawiera wiele cennych właściwości. Nie bez powodu mówi się, że to najzdrowszy owoc świata. Mamy to szczęście, że rośnie w Polsce, więc powinniśmy to wykorzystać.
SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, które charakteryzuje się nadmierną ilością bakterii w jelicie cienkim. W przypadku tego schorzenia niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Pozwala zmniejszyć przykre dolegliwości i co za tym idzie – odzyskać radość z życia. Zespół rozrostu bakteryjnego nie należy do częstych chorób przewodu pokarmowego, jednak są osoby, które się z tym zmagają. Jeśli podejrzewamy, że możemy zmagać się z SIBO, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zadbać o odpowiednią dietę. Podpowiadamy, co jeść, a czego nie, na diecie SIBO.
Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu - to dlatego tak ważna jest prawidłowa suplementacja. Jedną z najważniejszych witamin jest B12, znana także jako kobalamina - jej prawidłowy poziom jest niezbędny do funkcjonowania wielu układów, w tym krwionośnego i nerwowego. Kto szczególnie powinien o niej pamiętać i jak rozpoznać jej niedobory?
Zdrowa dieta jest niezwykle ważna w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu i cieszeniu się dobrym zdrowiem przez długi czas. Niektórych produktów powinniśmy więc zdecydowanie unikać, bo mogą negatywnie wpływać na nasze narządy i sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. To, co jemy, jest ważniejsze, niż nam się wydaje. Niestety, żyjąc w ciągłym pędzie, pozwalamy sobie na małe grzeszki. Często sięgamy po gotowce lub fastfoody, ani myśląc o konsekwencjach. Ale to nie wszystkie produkty, które są pożywką dla raka. Podpowiadamy, czego nie jeść, by nie ryzykować nowotworem.
Katarzyna Skrzynecka postanowiła pozbyć się kilku kilogramów. Gwiazda programów telewizyjnych i aktorka przeszła na dietę, rezygnując z tych trzech produktów. W pięć tygodni Skrzynecka schudła 10 kilogramów. Jak to zrobiła?
Rukiew wodna, zaliczana do tzw. żywności superfood, zyskała miano „złotego środka” w oczyszczaniu organizmu. Zawartość witamin i związków mineralnych w połączeniu z właściwościami detoksykującymi czyni z niej nieoceniony dodatek do codziennej diety. Tę zieloną roślinę cześć osób kojarzy pod nazwą pieprzyca wodna lub rzeżucha wodna. To jedna z najstarszych roślin leczniczych. Oprócz detoksykacji organizmu, wspiera odporność organizmu, poprawia trawienie i działa przeciwzapalnie.
Naturalny produkt, jakim jest miód jednokwiatowy, nie bez powodu zyskuje swoich fanów – wyróżnia się barwą, smakiem i właściwościami. Jeśli szukasz wyjątkowego miodu, wybierz kasztanowy. Powstaje z nektaru kwiatów kasztanowca, a jego charakterystyczny smak i właściwości sprawią, że docenisz go i w kuchni, i w domowej apteczce. W codziennym menu może być stosowany na różne sposoby, zarówno w wersji surowej, jak i do przetworów, jako zdrowsza alternatywa cukru.
Choć wygląda jak naturalny i jest zaskakująco słodki, sztuczny miód to jedynie produkt zastępczy, który nie posiada żadnych właściwości zdrowotnych. Sztuczny miód z różnych powodów wciąż cieszy się popularnością i często trafia do koszyków podczas zakupów. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, z czego został zrobiony?
Właśnie się rozpoczyna sezon na kasztany jadalne – prawdopodobnie widziałeś już je w warzywniaku. Jeśli nie – rozejrzyj się następnym razem, bo warto. Nie tylko zachwycają delikatnym, słodkawym smakiem, ale również stanowią cenny dodatek do zdrowej diety. Kasztany jadalne są np. bogatym źródłem witamin z grupy B, które wspierają nasz układ nerwowy i poprawiają nastrój. Są także przykładem na to, że zdrowa żywność nie musi być nudna ani trudna w przygotowaniu. Kasztany świetnie sprawdzają się tak po prostu, jako przekąska, ale także jako dodatek do dań głównych i deserów.
Ich spożycie to prosta droga do rozwoju otyłości i miażdżycy. W innych krajach zakazano je już dawno - w Danii w 2003 roku, czyli 10 lat temu! W Polsce są nadal dostępne, chociaż w 2021 roku ograniczono dopuszczalną ich ilość. O czym mowa? O szalenie szkodliwych tłuszczach trans, które Polacy jedzą na kilogramy!
Cebula to nieodłączny składnik wielu potraw, ale czy wiesz, że sposób jej obróbki może wpływać na wartość odżywczą? Naukowcy ostrzegają przed zbyt długim smażeniem czy pieczeniem cebuli, co może prowadzić do utraty cennych składników. Niewłaściwe przygotowanie cebuli może przynieść więcej szkody niż pożytku. Niewłaściwa obróbka termiczna prowadzi do niszczenia witamin i związków mineralnych, które są ważne dla naszego zdrowia.
Historie celebrytów, youtuberów, osób publicznych, które bardzo dużo schudły zawsze skłaniają innych do zmiany stylu życia. Casey King to uczestnik programu “Rodzina wielkiej wagi”, który przez wiele lat zmagał się z ogromną nadwagą spowodowaną niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Jeden wstydliwy incydent zmotywował 40-latka do tego, by odmienić swoje życie. King schudł ponad ćwierć tony i dziś jest nie do poznania.
Zakup wędliny nastręcza czasem nie lada trudności. Istnieje pogląd, że im droższa, tym zdrowsza. Rzeczywistość jest jednak taka, że jeśli nie wczytamy się w etykietę danego produktu, musimy liczyć się z tym, że nasz wybór to rodzaj ruletki. Może się uda, a może nie. Dobra jakościowo wędlina nie musi być bardzo droga. Tu chodzi o to, w jaki sposób została wyprodukowana, jaką ma zawartość mięsa i jakimi dodatkami ją "wzbogacono".
Szykuje się ogromna podwyżka cen tego produktu - z towaru popularnego stanie się on niemalże luksusowym. Mowa o maśle, które, zdaniem analityków, podrożeje nawet o 30 proc. Pytanie tylko, czy zastąpienie masła innym produktem nie będzie zdrowsze?
Owsianka to jedno z najzdrowszych śniadań, ale można je łatwo zepsuć - po pierwsze, nie każde płatki owsiane mają tyle samo właściwości odżywczych. A po drugie - bardzo ważne są dodatki do owsianki.
Witamina B12, inaczej nazywana kobalaminą, jest niezbędna w organizmie - uczestniczy w produkcji erytrocytów w szpiku kostnym, podziale komórek i syntezie DNA, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pierwsze objawy niedoboru tej witaminy mogą być bardzo niespecyficzne. Jak je rozpoznać? Jak szybko uzupełnić niedobory?
Polacy kochają zupy, a niekwestionowanym królem naszych stołów jest rosół. Jednak przez niewłaściwe przygotowanie ta pyszna i sycąca zupa może znacznie stracić na wartości, a nawet - stać się toksyczna. Wszystko przez jeden składnik,
Wakacje za nami, dzieci wróciły do szkoły. Przed nimi wiele wyzwań, w tym bardzo dużo pracy i nauki. A tu kluczowa jest dobra pamięć i koncentracja. Gdy nie zawodzą, przyswajanie wiedzy idzie jak z płatka. Funkcje dziecięcego mózgu można wspierać na wiele sposobów. Jednym z nich, wręcz kluczowym, jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Jest kilka takich produktów, które mają tu szczególnie znaczenie. Pediatra wskazuje, co teraz warto podawać dzieciom.
Gąska sosnowa (łacińska nazwa tricholoma matsutake) to grzyb należący do rodzaju opieńka. Jest przy tym jednym z najdroższych grzybów na świecie, a to ze względu na rzadkość występowania. Jego cena sięga nawet do 2 tys. euro za kilogram. Co wyróżnia gąskę sosnową?
Zapewne robiąc zakupy w jednym z dyskontów jak Biedronka, można natknąć się na produkty z kolorowym oznaczeniem Nutri-Score, które składa się z kodu oraz pięciu liter. To jeden z systemów oceny żywności. Ma on ułatwić konsumentom wybór najzdrowszych produktów. Opiera się on na znakach w kolorach od ciemnozielonego do czerwonego. Co oznaczają litery na produktach z Biedronki? Jak je czytać?
Ten problem dotyka wielu osób i zawsze jest niepokojący. Może być źródłem znacznego stresu, a także kompleksów. Choć przyczyny tego zjawiska są różnorodne – od niezdrowego trybu życia, przez hormony, aż po genetykę – często to dieta odgrywa kluczową rolę.Właściwe odżywianie może wspomóc włosy, wpłynąć na ich wzrost, wzmocnić strukturę i zapobiec nadmiernemu wypadaniu. Jeśli zależy nam na zdrowych, mocnych włosach, w naszym codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć kilku ważnych produktów.
Zielony koktajl warzywno-owocowy to coś, czego twoje jelita potrzebują. Wzmacnia odporność organizmu i przyspiesza usuwanie toksyn - dodatkowo przeciwdziała też zaparciom i poprawia kondycję skóry. A to wszystko dzięki witaminom i minerałom zawartym w koktajlu.