Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > dieta - pacjenci

Dieta - Pacjenci

jajecznica
09.03.2024 12:46 Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają

Jajka są składnikiem wielu potraw w codziennym żywieniu. O tych wiejskich mówi się, że są najzdrowsze, choć naukowcy mają w tym temacie rozbieżne zdanie. Przez jednych jaja uchodzą za wyjątkowo odżywcze i mają działania prozdrowotne, inni z kolei twierdzą, że jajka są odpowiedzialne za miażdżycę. Choć jajka w diecie są bardzo popularne, wciąż nie do końca wiadomo, ile ich jeść dziennie.

Sałata warzywna na talerzu
08.03.2024 22:12 Czy można łączyć pomidor z ogórkiem? Produkty, które tworzą fatalny duet

Odżywiasz się zdrowo, ale Twoje wyniki badań wskazują na niedobory? Może przyczyną nie jest to, co jesz, ale to, w jaki sposób. Niewiele osób o tym wie, ale połączenia niektórych produktów spożywczych sprawiają, że nie wchłaniają się z nich substancje odżywcze i witaminy. Przez lata za takie fatalne połączenie uchodziło to ogórka z pomidorem. Teraz okazuje się, że nie jest z nim tak źle. Dlaczego? O tym za chwilę. Przy okazji wyjaśniamy, czego jeszcze nie warto ze sobą łączyć na talerzu.Oto lista połączeń, które nie sprzyjają Twojemu zdrowiu. Większość z nich nie jest toksyczna, ale warto mieć ich świadomość i w miarę możliwości unikać – zwłaszcza przy niedoborach!Połączenie ogórka i pomidora sprzyja utracie witaminy C, którą utlenia obecna w ogórku askorbinaza. Na szczęście jest na to sposób – przed podaniem warto skropić warzywa sokiem z cytryny, octem winnym albo dodać do nich nabiał, bo to blokuje askrobinazę i witamina C nie jest niszczona. Zmieniła nawyki i pomaga w tym pacjentom:

Otręby owsiane
08.03.2024 21:46 Działają niczym "miotełka" dla jelit. Jedzmy je codziennie

Otręby owsiane to produkt, który powinniśmy wprowadzić do swojej diety. Zawierają wiele witamin, białka i błonnika, a ze względu na swoje dobroczynne właściwości, są popularme wśród osób dbających o linię. Co ważne, wykazują też wiele innych działań prozdrowotnych. Jakich? Przekonajcie się sami!Otręby owsiane poprawiają funkcjonowanie mózgu, wspierają układ nerwowy, są dobre dla cukrzyków i sportowców. Oto dlaczego.  

Protezy zębowe, zęby
07.03.2024 15:41 Te produkty jedz przy noszeniu protezy zębowej. Tych unikaj

Ci, którzy noszą protezę zębową, muszą wprowadzić do swojej diety pewne zmiany, gdyż na początku noszenia kłopotliwe może być gryzienie pokarmów. Jedzenie niektórych produktów może powodować dyskomfort, w związku z czym można, a nawet trzeba zadbać o odpowiednią dietę oraz to, w jaki sposób przygotowywane są dane posiłki.

kobieta na spacerze
07.03.2024 11:26 Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby

Schudnąć można nie tylko przez odpowiednią dietę czy też wyciskając siódme poty na siłowni. Spalanie kalorii to też długie spacery, dzięki którym można chudnąć, a przy okazji podziwiać też piękno przyrody. Spacerowanie ma również pozytywny wpływ na nasz umysł oraz serce. Ile kroków warto robić codziennie, by skutecznie spalać kalorie i tracić na wadze?

leki a suplementy diety
05.03.2024 16:50 Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta

Leki to produkty medyczne produkowane, by zwalczyć objawy i przyczyny choroby. Suplementy to składniki odżywcze stosowane, by wzbogacić dietę. Co jeszcze je różni? Jak powstają leki a jak suplementy? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem.

Pęczek zamkniętych bananów w kuchni na blacie
05.03.2024 16:08 Czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób nadal wierzy w ten mit

Wiele osób nie je końcówki banana, ponieważ boi się, że jest trująca lub niezdrowa. Jest tak nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach, nie tylko Europy. A jaka jest prawda? Czy zjedzenie czarnej końcówki banana może skończyć się zatruciem, chorobą lub śmiercią? Oto co udało nam się ustalić.Czarną końcówkę banana można jeść bez obaw: nie ma w niej robaków, pasożytów, ani trucizn. Są jednak inne zagrożenia, które czyhają na nas w bananach i powinniśmy o nich wiedzieć. 

Chory na otyłość siedzi na łóżku i patrzy w okno
04.03.2024 13:25 "To twoja wina. Wystarczy mniej jeść". Lekarze o tym, czego nie mówić chorym na otyłość

W Polsce na otyłość choruje ponad 8 milionów dorosłych, a polskie dzieci przybierają na masie ciała najszybciej w Europie. Do 2035 roku ponad połowa osób na świecie, ma być otyła. Czy będą się spotykać ze stygmatyzacją? Wiele na to wskazuje na to, że tak. Chorzy na otyłość nie mają lekkiego życia. Oto komentarze, które osoby z otyłością słyszą na co dzień i krótki poradnik, jak z nimi rozmawiać, by ich nie zdemotywować i nie obrazić. Okiem lekarza. 

Lemoniada – świetna alternatywa dla wody
02.03.2024 14:20 Co pić, jeśli nie lubisz wody? 5 propozycji zdrowych i smacznych napojów

Dbasz o zdrowie, zależy Ci na nawodnieniu, ale nie lubisz wody? Oto 5 zdrowych i smacznych napojów, które są dla niej znakomitą alternatywą.

anemia mięso
28.02.2024 09:25 Czy jedzenie mięsa zapobiega anemii? Specjalista rozwiewa wątpliwości

Anemia to stan, w którym poziom hemoglobiny we krwi jest zbyt niski, co utrudnia transport tlenu do komórek organizmu. Przyczyny anemii mogą być różne, jednak najczęściej jest to niedobór żelaza w diecie lub zaburzenia jego wchłaniania. W jakich produktach znajduje się najwięcej żelaza? Czy żelazo jest obecne jedynie w mięsie? Czy spożywając mięso, zapobiegamy występowaniu anemii? Zapytaliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.   

Ewa Wachowicz
24.02.2024 10:24 Te owoce są pełne chemii. Ewa Wachowicz ostrzega kupujących w supermarketach

Jesień i zima to pory roku, podczas których dostęp do świeżych owoców jest ograniczony. Wielu z nas kupuje wówczas te z eksportu, które nierzadko naszpikowane są chemią. Nie wszystkie eksportowane owoce są potencjalnie szkodliwe, lecz według Ewy Wachowicz ze spożycia pewnych z nich lepiej zrezygnować w sezonie zimowym. Które to są?

kwas omega-3
07.02.2024 15:17 Kwasy omega 3 wspierają organizm. W czym zjesz ich najwięcej?

Kwasów omega 3 nie może zabraknąć w zdrowym jadłospisie. To właśnie tłuszcze wykazują największą wartość energetyczną. Które pokarmy zawierają najwięcej tego związku? Jak omega 3 wpływa na nasz organizm?

tuńczyk w puszce
31.01.2024 14:49 Lubisz tuńczyka w puszce? Poznaj 3 powody, by przestać go jeść

Jest sycący i małokaloryczny. Świetnie pasuje do sałatek, a przy tym zawiera witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. I przecież jest to ryba, która stanowi ważny element zdrowej diety. Czy można chcieć czegoś więcej? Otóż mamy złą wiadomość – tuńczyk w puszce zawiera również związki metali ciężkich. Niestety, dowodów, by ograniczyć lub zrezygnować z jego spożycia jest więcej.

rozmaryn
27.01.2024 14:31 Znakomicie smakuje i zdrowie ratuje! Zdecydowanie warto mieć go w swojej kuchni i łazience

Rozmaryn lekarski jest ciepłolubną rośliną dziko rosnącą głównie w klimacie śródziemnomorskim, Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. Ponieważ należy do roślin wrażliwych na mróz, w naszym klimacie polecany jest jako roślina doniczkowa. Już od starożytności rozmaryn wykorzystywany jest w lecznictwie, kosmetyce oraz kuchni, jako przyprawa do wielu potraw. 

None
26.01.2024 18:39 Czy wafle ryżowe to niskokaloryczna przekąska? Zapytaliśmy dietetyka

Są lekkie i pożywne. Nie brudzą rąk i świetnie komponują się zarówno z nabiałem, jak i mięsem. Niejedna osoba rozpoczynająca dietę redukcyjną zastępuje nimi w pełni chleb. Mowa o waflach ryżowych, które traktujemy jak produkt FIT. Jednak czy faktycznie są niskokaloryczne? I tak, i nie. O opinię zapytaliśmy dietetyczkę dr Hannę Stolińską-Fiedorowicz.

kasza bulgur
07.01.2024 11:07 Kasza, która jest wyjątkowa. Mogą jeść ją nawet cukrzycy

Kasza to idealny dodatek do obiadu. Można również jeść ją na kolację. A ten rodzaj kaszy z pewnością polubią ją osoby stosujące dietę redukcyjną i wszyscy ci, którzy po prostu lubią zdrowe jedzenie. Jest także niedroga, stanowi bogate źródło witamin i minerałów i mogą ją jeść cukrzycy. Co ta za kasza?

deska do krojenia
02.01.2024 19:17 Z tych desek do krojenia korzystają niemal wszyscy Polacy. Mogą poważnie szkodzić

Deska do krojenia jest niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. W polskich domach, i nie tylko w nich, klasyką gatunku są deski wykonane z plastiku. Jednak krojenie na nich żywności może być niekorzystne dla zdrowia. Dlaczego? Wszystkiemu winne są te mikrocząsteczki plastiku. 

tran
16.12.2023 19:18 Tran był zmorą naszego dzieciństwa. Dlaczego warto go pić?

Sezon jesienno-zimowy to dla wielu z nas sezon infekcyjny. To właśnie teraz organizm potrzebuje szczególnego wsparcia – możemy je mu zapewnić m.in. poprzez stosowanie tranu, oleju otrzymywanego z dorsza atlantyckiego lub ryb dorszowatych. Co tak wyjątkowego jest w tranie? Dlaczego nie powinno go zabraknąć w domowej apteczce?

zakupy
17.11.2023 18:30 Dlaczego warto łączyć witaminę C i żelazo? Dietetyk tłumaczy

Przygotowując posiłki, warto łączyć produkty zawierające żelazo z tymi, które są bogate w witaminę C. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób niespożywających mięsa. Dlaczego jest to ważne połączenie? Tłumaczy dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

hipermarket
11.11.2023 17:15 Unijne oznakowanie żywności w sklepach wprowadza w błąd. Polacy nie chcą się na nie zgodzić.

Nutri-Score jest systemem stworzonym, by ułatwić konsumentom wybór najzdrowszych produktów i funkcjonuje również na polskim rynku. Nadzoruje go Agencja ds. Zdrowia Publicznego zarządzana przez francuskie Ministerstwo Zdrowia, a korzysta z niego wielu dużych producentów i sieci hipermarketów. W teorii brzmi to świetnie. W praktyce jednak system budzi wiele kontrowersji i wprowadza konsumentów w błąd. Dlaczego?

warzywa
10.11.2023 13:11 Psychodietetyk zdradza jakie są najlepsze warzywa na poprawę zdrowia. Mogą nawet zastąpić suplementy

Suplementy diety stają się coraz bardziej popularnym środkiem, który może wspomóc nasz organizm w dostarczeniu witamin i mikroelementów. Natomiast dobrze zbilansowana i zdrowa dieta także potrafi dostarczyć niezbędnych składników. Wiele produktów, a szczególnie warzyw zawiera cenne składniki odżywcze dla naszego organizmu. Czy dieta faktycznie może być wystarczająca oraz jakie warzywa potrafią zamienić znane suplementy diety? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską. 

None
09.11.2023 14:13 Jesz jogurty o smaku owocowym? Lepiej przestań!

Półki sklepowe w dziale z nabiałem uginają się od kolorowych jogurtów. Owocowy, truskawkowy, a może brzoskwiniowy – wybór jest ogromny. Produkty te stanowią nierzadko podstawę diety wielu maluchów, którym rodzice kupują je w dobrej wierze – przecież połączenie jogurtu i owoców teoretycznie powinno być witaminową bombą. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej! Dlaczego?

None
07.11.2023 15:44 Dlaczego warto jeść tylko między 12 a 20? Nowe badania naukowców o poście przerywanym

Post przerywany to trend dietetyczny, który ma zarówno wielu entuzjastów, jak i zagorzałych przeciwników. Uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych sposób na redukcję wagi. Niektórzy uznają go wręcz na remedium na wszystkie choroby cywilizacyjne.  Nowe wyniki badań naukowców z Chicago zdają się to potwierdzać.

mięso
27.10.2023 20:19 Jesz czerwone mięso? Grożą Ci trzy poważne choroby. Naukowcy alarmują

Naukowcy alarmują! Spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Czym jeszcze grozi nadmiar tego mięsa w diecie? Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia (zawału i udaru), nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego. I cukrzycy, co potwierdziły najnowsze badania. W „The American Journal of Clinical Nutrition" zostały opublikowane badania naukowców z Harvardu, które pokazują, że spożywanie czerwonego mięsa wiążę się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

None
25.10.2023 21:11 Ta dieta chroni przed Alzheimerem. Co jeść, a czego unikać?

To co jemy ma znaczący wpływ na każdy obszar naszego ciała, więc na mózg również. Okazuje, że odpowiednia dieta jest w stanie spowolnić proces starzenia się mózgu. Jednocześnie staje się narzędziem w profilaktyce choroby Alzheimera. W szczególności warto przyjrzeć się diecie MIND, uznanej za antidotum na choroby neurodegeneracyjne. O opinię poprosiliśmy dietetyczkę. Alzheimer to forma demencji. Czy możemy mu zapobiec zachorowaniu? Na to, jakie dostaliśmy geny, nie mamy wpływu, ale na to, co jemy, już tak. A dietą możemy minimalizować ryzyko utraty pamięci, albo mocnego jej pogarszania się wraz z wiekiem.  

kawa
16.10.2023 17:28 Rozpuszczalna czy sypana? Dietetyk nie ma wątpliwości, która kawa jest zdrowsza!

Kawa dodaje energii i pobudza. Dietetycy nierzadko traktują ją niemal jak lekarstwo. Jednak czy którąś z kaw możemy uznać za zdrowszą? Rozpuszczalna czy sypana – obydwie powstają z przecież z ziaren tego samego kawowca, lecz wydają się być dwoma różnymi napojami. Dietetyk kliniczny udzielił jasnej odpowiedzi! O opinię poprosiliśmy również psychodietetyczkę.  

Ból głowy
15.10.2023 19:07 Nerwowość, częste infekcje, albo ból głowy? Nietypowe objawy niedoboru tej witaminy

Witamina B6 nazywana również pirydoksyną, jest jedną z witamin z grupy B. Bez niej organizm nie może funkcjonować prawidłowo – odpowiada m.in. za prace układu nerwowego. Stosuje się ja zarówno profilaktycznie, jak i w poważniejszych stanach. Jej niedobór jest łatwo zauważalny na co dzień. Jak rozpoznać, że organizmowi brakuje witaminy B6? Tłumaczymy.

rodzina przy herbacie
06.10.2023 19:55 Herbata z cytryną szkodzi zdrowiu - fakt czy mit? Odpowiadamy

Zapewne każdy z nas nieraz spotkał się z opinią, że herbata z cytryną szkodzi zdrowiu. Niektórzy twierdzą nawet, że takie połączenie może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzhaimera. Jak jest w rzeczywistości? Bierzemy pod lupę popularny mit!