Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dieta - Pacjenci

Dieta - Pacjenci

kobieta i suplement diety
05.06.2023 12:09 Suplementy na stres - jak działają i czy naprawdę pomagają?

Mniejszego lub większego stresu doświadcza każdy z nas. Natłok codziennych obowiązków sprawia, że w pewnym momencie możemy potrzebować wsparcia, chociażby w postaci suplementów diety. Jednak czy preparaty tego rodzaju są rzeczywiście pomocne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

kobieta biorąca suplement diety
04.06.2023 13:54 Witaminy też można przedawkować. Sprawdź, czym jest hiperwitaminoza

Bez prawidłowego stężenia witamin w organizmie nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Organizm samodzielnie nie wytworzy ich tyle, by zaspokoić swoje potrzeby. Dlatego pewne składniki trzeba dostarczać z pożywieniem. Jednak nawet z witaminami można przedobrzyć. Gdy pojawią się w organizmie w nadmiarze, będą mu szkodzić i spowodują hiperwitaminozę. Co to za dolegliwość? Jak jej uniknąć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską

warzywa
02.06.2023 13:47 2 składniki odżywcze, które trudno dostarczyć w pełni nawet najlepszą dietą

Stosowanie zbilansowanej diety to jedna ze złotych zasad każdego człowieka dbającego o swoje ciało. Ale nawet jeśli w diecie nie brakuje pewnych składników, to dostarczenie ich w odpowiedniej ilości przez samo pożywienie jest trudne. By w pełni odżywić organizm, niektóre składniki, trzeba by spożywać w hurtowych ilościach! Które składniki odżywcze warto więc suplementować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

suplement diety
02.06.2023 11:13 Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył!

Biotynę, inaczej witaminę B7, zawierają wszystkie żywe komórki. Skóra i włosy potrzebują jej, by prawidłowo funkcjonować. Biotynę często można znaleźć w składzie różnych suplementów. Ale nie każdy wie, że produkują ją przede wszystkim ludzki organizm. Czy w takim razie korzystanie z preparatów z biotyną jest potrzebne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

siemię lniane
31.05.2023 20:43 Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a znane są głównie z leczniczego działania na dolegliwości układu pokarmowego. Na co pomaga siemię lniane? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

suplementy
31.05.2023 12:51 Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć!

Suplementy diety cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Pod względem spożycia suplementów Polska znajduje się w czołówce państw europejskich. Czy suplementy diety są nam potrzebne i czy warto po nie sięgać? Na pytania odpowiada psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska. 

witamina D
29.05.2023 11:07 Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?

Kości potrzebują witaminy D. Co najlepsze, nie trzeba kupować suplementów, by im ją dostarczyć! Można ją pozyskać w całkowicie naturalny sposób. Synteza witaminy D odbywa się przez skórę pod wpływem słońca. Choć światło słoneczne zwiększa poziom witaminy D w organizmie, to nieodpowiednia ekspozycja na nie, uniemożliwi jej zdobycie. Podpowiadamy, co robić, by nie mieć niedoboru tego cennego składnika. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk.

wzdęcia
25.05.2023 11:36 Skąd się biorą wzdęcia? Najczęstsze przyczyny powstawania wzdęć

Wzdęcia to zbyt duża ilość gazów znajdujących się w naszym żołądku i jelitach, co powoduje nacisk w jamie brzusznej i uczucie dyskomfortu. Wzdęcia są powszechnym problemem, który dotyka większą część społeczeństwa. Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.    

kobieta chora na osteoporozę
19.05.2023 16:11 Osteoporoza – jak z nią żyć? Praktyczne wskazania dla chorych

Osteoporoza jest złożonym zaburzeniem, mogącym spowodować kalectwo. Zarówno by jej zapobiegać, jak i ograniczyć jej rozwój należy szczególnie zadbać o dietę i aktywność fizyczną. Które składniki pokarmowe powinny znaleźć się w jadłospisie chorego, a które należy usunąć? Dlaczego aktywność fizyczna jest tak istotna? Zapraszamy do lektury. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk

wątroba
21.04.2023 09:07 Te nawyki rujnują Twoją wątrobę! Poznaj trzech jej największych wrogów

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, biorący udział w wielu procesach, bez których organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Aby mogła nam jak najlepiej służyć, warto zadbać o jej zdrowie. Przedstawiamy trzech największych wrogów wątroby. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.

bratek
13.04.2023 12:30 Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?

Bratek polny, inaczej fiołek trójbarwny to kwiat rosnący dziko na polach, a także uprawiany w ogródkach jako roślina ozdobna. Jest powszechnie znany w naszym kraju, jednak nie każdy wie, że oprócz walorów estetycznych ma także niezwykłe właściwości prozdrowotne! 

fast food
11.04.2023 20:06 Profilaktyka udaru mózgu – jakie produkty spożywcze zwiększają ryzyko udaru?

Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu są zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych lub mózgowych, do których dochodzi przede wszystkim pod wpływem działania takich czynników, jak: zaburzenia metaboliczne, niewłaściwa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów. Kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu udaru mózgu odgrywa zdrowy styl życia i zmiana nawyków żywieniowych. 

biała herbata
10.04.2023 13:10 Jakie są właściwości białej herbaty? Czym się różni biała herbata od zielonej?

Smak białej herbaty jest delikatny i w przeciwieństwie do zielonej herbaty pozbawiony goryczki. W zależności od jej odmiany, możemy wyczuć nuty bardziej ziołowe bądź kwiatowo-owocowe. Biała herbata cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż jej „zielona koleżanka”, a szkoda, ponieważ zachwyca nie tylko szlachetnym smakiem, ale również bogactwem substancji prozdrowotnych.

bergamota
07.04.2023 15:38 Bergamota - naturalny pogromca cholesterolu. Przełomowe odkrycie ostatnich lat!

Podwyższone stężenie cholesterolu to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych Polaków. Nadmiar tak zwanego „złego” cholesterolu we krwi powoduje rozwój miażdżycy, najczęstszej przyczyny zawału serca i udaru mózgu. Z pomocą przychodzi natura, wciąż mało popularny w Polsce owoc! 

zielona herbata
07.04.2023 13:50 5 najcenniejszych właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata znana jest najzdrowszy napój świata. To cenne źródło przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które chronią organizm przed poważnymi chorobami. Dlaczego warto pić zieloną herbatę? 

jajka
06.04.2023 15:40 Ile można jeść jajek dziennie? Czy warto włączyć jaja do codziennej diety?

Jeszcze do niedawna lekarze przestrzegali przed spożywaniem jajek, twierdząc, że mają negatywny wpływ na poziom cholesterolu. Najnowsze badania zmieniają spojrzenie na jajka, podkreślając ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

konfitura
06.04.2023 12:02 Czy pasteryzacja "zabija" witaminę C? Jaka jest najlepsza metoda utrwalania żywności?

Witamina C to silny antyoksydant chroniący organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Znajdziemy ją w wielu warzywach i owocach, np. w papryce, pietruszce, porzeczkach, truskawkach czy kiwi. Jej największe ilości mają świeże produkty. A co w przypadku przetworów? Czy pasteryzacja niszczy witaminę C? 

babka płesznik
06.04.2023 10:14 Babka płesznik - ulubiona roślina proktologów. Jaką rolę odgrywa w leczeniu hemoroidów?

Babka płesznik to roślina powszechnie stosowana w lecznictwie. Wykazuje podobne właściwości co siemię lniane, jednak to właśnie ona zyskała miano „ulubieńca proktologów”. Jakie są właściwości zdrowotne babki płasznik? Jaką rolę odkrywa w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej? 

kolagen
05.04.2023 12:56 Kolagen - białko młodości. W jakich produktach spożywczych go szukać?

Kolagen to białko produkowane przez nasz organizm, będące jednym z głównych składników tkanki łącznej. Odpowiada za budowę i funkcjonowanie tkanek, takich jak kości, stawy i skóra. Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu spada, dlatego warto zadbać o jego podaż w diecie. 

owady
04.04.2023 10:24 Wartości odżywcze owadów. Czy owady mogą zastąpić mięso?

Liczba ludności na świecie stale rośnie, a w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na żywność, a przede wszystkim na produkty z pełnowartościowym białkiem. Ostatnimi czasy zwiększa się zainteresowanie owadami, jako alternatywnymi źródłami białka w diecie. Produkcja żywności z insektów uważana jest za bardziej ekologiczną i ekonomiczną w porównaniu do żywności tradycyjnej. 

mleko
30.03.2023 12:33 Czy mleko bez laktozy jest zdrowsze? Czy warto zrezygnować z laktozy?

Ostatnimi czasy rośnie popularność mleka bez laktozy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się z nietolerancją na laktozę. A co w przypadku osób zdrowych? Czy mleko bez laktozy to lepszy wybór dla każdego? 

kawa
23.03.2023 19:05 Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy

Większości z nas trudno wyobrazić sobie poranek bez kawy. Ten popularny na całym świecie napój dodaje energii, poprawia koncentrację i samopoczucie. Wokół kawy krąży jednak wiele niechlubnych opinii. Bierzemy pod lupę 5 największych mitów. 

pomidory
23.03.2023 12:33 4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe

Pomidory to jeden z naszych ulubionych dodatków do kanapek i sałatek. Mają nie tylko fantastyczny smak, ale są także prawdziwą bombą zdrowotną! Okazuje się, że jeszcze bardziej wartościowe są przetwory pomidorowe.

ogórki kiszone
22.03.2023 16:20 Dlaczego warto jeść ogórki kiszone? To samo zdrowie!

Ogórki kiszone to jeden z najpopularniejszych polskich produktów. Można powiedzieć, że są naszą dumą narodową. To nie tylko oryginalny smak, ale także samo zdrowie! 

herbata
21.03.2023 22:10 Czy herbata z cytryną jest szkodliwa? Wszystko zależy od sposobu jej przygotowania

Większość z nas spotkało się z informacją, że herbata z cytryną szkodzi zdrowiu i może nawet prowadzić do choroby Alzhaimera. Czy rzeczywiście takie połączenie jest niezdrowe? 

dieta
21.03.2023 10:33 Dieta przeciwzapalna - Co jeść, a czego unikać w codziennym jadłospisie?

Według naukowców, przewlekły stan zapalny w organizmie może być kontrolowany przez dietę. Chodzi o to, aby spożywać określone produkty o działaniu przeciwzapalnym oraz unikać żywności prozapalnej. 

cynk
20.03.2023 17:25 Jakie są objawy niedoboru cynku? Częste infekcje, problemy skórne i depresja to niektóre z nich

Cynk to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa bardzo istotną rolę w ważnych procesach biologicznych. Warto zadbać o podaż cynku w diecie, ponieważ jego deficyt prowadzi do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. 

ser
20.03.2023 16:15 Czy ser żółty jest zdrowy? Jak odróżnić prawdziwy ser od wyrobu seropodobnego?

Ser żółty to jeden z najczęściej spożywanych przetworów mlecznych w Polsce. Amatorów sera w naszym kraju nie brakuje. Bez wątpienia jest to znakomite źródło białka, ale to nie jedyna jego właściwość. Jakie są zalety i wady sera żółtego i czy warto mieć go w swojej diecie?