Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum czerwiec 2023

zatorowość płucna
30.06.2023 15:37 Upał a zatorowość płucna - jaka jest zależność? Lekarz wyjaśnia

Lato jest porą roku, gdy częściej podróżujemy. Gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, wszyscy automatycznie jesteśmy narażeni na odwodnienie. Upał to także czynnik zatorowości płucnej, w tym i u młodych ludzi. Jak zapobiegać tej chorobie w okresie letnim? O pomoc poprosiliśmy kardiologa inwazyjnego, dr n. med. Przemysława Kwasiborskiego.

medyczna marihuana
30.06.2023 14:03 „Medyczna marihuana leczy raka". Czy to prawda? Spytaliśmy eksperta

Zainteresowanie medyczną marihuaną wśród pacjentów onkologicznych rośnie. W onkologii znalazła zastosowanie w łagodzeniu nudności spowodowanych przez chemioterapię. Mimo to wśród jej zwolenników znajdą się tacy, którzy twierdzą, że medyczną marihuaną można zabić komórki rakowe. Czy mają racje? Ekspert nie pozostawia wątpliwości. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

rak jelit grubego
30.06.2023 10:37 Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w naszym kraju. Każdego roku choruje na niego kilkanaście tysięcy osób. Można go jednak całkowicie wyleczyć – o ile choroba zostanie wcześnie rozpoznana. Jednym z symptomów choroby są bóle brzucha. Jak się objawia ten rodzaj bólu i jaki ma charakter? O odpowiedź poprosiliśmy gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanowa.

choroba zwyrodnieniowa stawów
29.06.2023 16:16 Gdy nie ma tych objawów, nie ma choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarz uspokaja

By zdiagnozować chorobę zwyrodnienia stawów, u pacjenta muszą wystąpić konkretne objawy. Gdy ich nie ma, nie stwierdza się tej choroby, nawet jeśli niektóre symptomy mogą sugerować, że jest inaczej. Jakie są więc typowe oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

Ewa Zawierucha
29.06.2023 13:37 „Błagam Was o pomoc. Mama chce żyć!” Pilny apel o pomoc dla Pani Ewy!

U Pani Ewy Zawieruchy lekarze rozpoznali glejaka wielopostaciowego o 4 stopniu złośliwości. Koszt leczenia to 230 tysięcy złotych, a rodziny chorej na to nie stać. Na siepomaga.pl właśnie ruszyła zbiórka, która potrwa do 27 września 2023 r. Trzeba działać szybko.

fobia szkolna - wywiad
29.06.2023 12:18 Fobia szkolna u dzieci i nastolatków - jak się objawia i jak pomóc dziecku? Ekspert tłumaczy

Fobia szkolna często bywa nierozpoznawana i bagatelizowana przez rodziców, tłumaczona jako lenistwo czy zwykła niechęć do szkoły. Tymczasem dziecko może być realnie przerażone myślą o pójściu do szkoły, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Jak objawia się fobia szkolna, czym jest spowodowana i jak ją leczyć? Na pytania odpowiada pedagog społeczny, socjoterapeuta mgr Magdalena Szczodry. 

nadciśnienie tętnicze
28.06.2023 16:11 Nadciśnienie w ciąży – je trzeba leczyć inaczej. Lekarz wyjaśnia

Nadciśnienie tętnicze jest problemem coraz większej liczby kobiet. Choroba stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Mimo iż początkowo nie daje objawów, to nieleczona można spowodować wiele komplikacji. Jak w takim razie leczyć nadciśnienie w ciąży? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem  III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

aspiryna
28.06.2023 13:23 Czy można podać aspirynę osobie, która dostała zawału? O odpowiedź zapytaliśmy lekarza

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, znana jest przede wszystkim jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Mimo to może również hamować zdolność płytek krwi do tworzenia skrzepów. Nic dziwnego, że w pewnych kręgach uznawana wręcz za środek pierwszej pomocy przy zawale . Ale czy słusznie? O komentarz poprosiliśmy lekarza. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n.med. Łukaszem Małkiem.

dna moczanowa
28.06.2023 11:25 Te leki mogą przyczynić się do rozwoju dny moczanowej! Warto je znać

Do dny moczanowej dochodzi, gdy w organizmie wzrasta stężenie kwasu moczowego. Okazuje się, że stężenie płynu mogą spowodować niektóre grupy leków i wśród pacjentów są osoby szczególnie narażone na zachorowanie na dnę moczanową. Które są to leki? Odpowiedzi udzielił nam specjalista. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

witamina D
27.06.2023 17:06 To jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, choć jest darmowy!

Witamina D, obok magnezu i witaminy C, jest jednym z najchętniej kupowanych przez Polaków suplementów diety. Koszt zakupu jednego opakowania wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – w zależności od dziennego zapotrzebowania jedno opakowanie wystarczy średnio na 1,5 miesiąca. Ale można ją zdobyć również całkowicie za darmo. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską 

wada postawy
27.06.2023 08:32 3 główne przyczyny wad postawy u dzieci. Fizjoterapeuta ostrzega

Fizjoterapeuci alarmują – coraz więcej dzieci ma wady postawy! Prawidłowa postawa ciała nie tylko sprawia, że dana osoba lepiej wygląda – brak jakichkolwiek wad postawy u dziecka to również gwarancja życia bez bólu jako osoba dorosła. Jakie więc są pierwsze przyczyny wad postawy u dziecka? Na co rodzić powinien zwrócić uwagę? O odpowiedź poprosiliśmy fizjoterapeutę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z fizjoterapeutą Agnieszką Doboszyńską, z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie

otyłość
26.06.2023 15:57 Czy otyłość jest dziedziczna? Jaki jest udział genów w rozwoju otyłości?

Otyłość została okrzyknięta przez WHO epidemią XXI wieku. Jest to poważna choroba, która przyczynia się do rozwoju groźnych chorób i przedwczesnych zgonów, a także do znacznego obniżenia jakości życia pacjentów. Jakie są przyczyny otyłości? Czy otyłość jest zapisana w genach? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa. 

jelito
26.06.2023 14:10 Gruczolaki – to na ich bazie rozwija się rak jelita grubego. Gastroenterolog tłumaczy, czym są

Zwykle nie powodują niepokojących objawów. Jednak to one stanowią bazę do rozwoju raka jelita grubego – dlatego tak ważne jest wykonywanie badań umożliwiających wczesne ich wykrycie. Czym są gruczolaki? Jak je wykrywać? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem

wirus hpv
26.06.2023 12:12 Jaka jest Twoja świadomość o wirusie HPV? 10 istotnych faktów, które powinien znać każdy!

Zakażenie HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Nie jest to jednak jedyna droga zakażenia. Szacuje się, że większość osób aktywnych seksualnie w ciągu swojego życia zostanie zakażonych HPV. Przedstawiamy 10 faktów na temat wirusa brodawczaka ludzkiego, uzyskanych na podstawie rozmowy ze specjalistą  dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką. 

reumatoidalne zapalenie stawów
23.06.2023 16:05 Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatolog wyjaśnia, jak je rozpoznać

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o podłożu immunologicznym. Powoduje zespół charakterystycznych objawów, które nasilają się wraz z jej rozwojem. Wczesne rozpoznanie choroby jest niezwykle istotne – gdy w porę nie zacznie się leczenia RZS konsekwencją tego może być kalectwo. Jakie są wczesne objawy RZS? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych dr Agatą Skwarek-Szewczyk.

romantyczny wieczór
23.06.2023 13:52 Jak przygotować okolice intymne do stosunku seksualnego, by nie czuć bólu? 4 porady od seksuolożki

Stres wkrada się do każdej sfery naszego życia – również do sypialni. Z jego powodu upojne chwile sam na sam potrafią zamienić się coś nieprzyjemnego, powodować ból fizyczny i skutecznie zniechęcić do bliskości. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, co zrobić, gdy z powodu stresu stosunek seksualny zaczyna powodować ból. Ekspertka wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą seksuolożką i położną mgr Aleksandrą Przekwas.

sztuczna inteligencja
23.06.2023 11:22 Sztuczna inteligencja w medycynie — co może zaoferować pacjentom?

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na nasze życie to w ostatnim czasie gorący temat. Dyskutują o niej specjaliści niemal z każdej branży, również lekarze. Jednak AI w procesie leczenia stosowana jest już od dawna.  Na czym polega zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

nadciśnienie
22.06.2023 15:22 10 ważnych faktów na temat nadciśnienia tętniczego, opartych na wiedzy specjalisty. To musisz wiedzieć!

Nadciśnienie tętnicze uznano za jedną z najgroźniejszych chorób naszej cywilizacji. Rozwija się skrycie, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 roku, w Polsce na nadciśnienie cierpiało aż 9,9 mln dorosłych, czyli prawie co trzecia dorosła osoba w naszym kraju. Przedstawiamy 10 ważnych faktów na temat nadciśnienia, opartych na rozmowie z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

depresja
22.06.2023 13:12 Niedobór tych substancji może spowodować depresję. Psycholog wyjaśnia

Na depresję choruje rocznie aż 350 mln ludzi, a w Polsce co roku dotyka ok. 1,5 milion osób. Wbrew pozorom przyczyną choroby nie zawsze jest stres, uzależnienia od narkotyków, alkoholu, zmiany hormonalne czy niektóre choroby.  Depresję może powodować również błahy na pozór powód czyli niedobór dwóch składników w diecie. Co to za składniki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy mgr Anną Tulczyńską, psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

zaburzenia potencji
22.06.2023 11:08 Zaburzenia potencji u młodych mężczyzn - te dwa schorzenia są odpowiedzialne za ponad połowę przypadków!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zaburzenia potencji jako niemożność osiągnięcia i utrzymania pełnego wzwodu członka na czas niezbędny do odbycia stosunku płciowego. Choć kojarzone są głównie z dojrzałym wiekiem, coraz częściej dotykają pacjentów 30- i 40-letnich. Jakie są dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: dr. hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz  dr. n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

wybielanie zębów
21.06.2023 16:05 Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty!

Któż z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu? Niestety na skutek działania różnych czynników, nasze zęby często przybierają ciemniejszą barwę. Na rynku mamy dostępne najróżniejsze metody wybielania zębów. Czy są one jednak bezpieczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem. 

toaleta
21.06.2023 13:29 Taki stolec mogą mieć osoby chorujące na raka jelita grubego. Co to jest stolec ołówkowaty?

W porównaniu z regularnym stolcem stolec ołówkowaty jest znacznie mniejszy. Bywa skutkiem różnych infekcji m.in. raka jelita grubego. Gdy pojawia się dłużej niż 7 dni, powinien być przyczyną wizyty u lekarza. Czym więc jest stolec ołówkowaty? Jakie badania wykonać, gdy się pojawi? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem dr. n. med. Jackiem Kowerzanowem.  

wrzody żołądka
21.06.2023 11:04 Jak bolą wrzody żołądka? Zapytaliśmy gastroenterologa

Barierą ochronną żołądka jest śluz, chroniący przed sokiem żołądkowym. Gdy warstwa ta zostanie uszkodzona, ściany żołądka zaczną być atakowane przez wspomniany sok żołądkowy i następstwem tego będzie specyficzny rodzaj bólu, który mimo to łatwo pomylić z objawami innych dolegliwości. Jak więcej rozpoznać ból spowodowany wrzodami żołądka? Odpowiedzi na to pytanie udzielił nam gastroenterolog. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastronenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

miażdżyca
20.06.2023 15:16 Miażdżycę można odwrócić. Lekarz powiedział, kiedy jest to możliwe

Choroby układu krążenia to jedne z głównych przyczyn zgonów. Miażdżyca to jedna z nich. Z jej powodu zostaje ograniczony przepływ krwi do najważniejszych narządów – skutkiem tego jest zawał, niewydolność nerek lub udar. Miażdżycę na pewnym etapie jej rozwoju można jednak cofnąć. Kiedy jest to możliwe? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

schizofrenia
20.06.2023 13:14 Kto najczęściej choruje na schizofrenię? Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, polegającą na upośledzeniu postrzegania lub wyrażania rzeczywistości. Typowymi objawami schizofrenii są urojenia i pseudohalucynacje słuchowe, które powodują stopniowe wycofywanie się chorego z życia społecznego. Jaka jest rola genów w rozwoju schizofrenii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

dilator
20.06.2023 11:27 Rozszerzacz odbytu — tania, skuteczna i mało znana w Polsce metoda leczenia hemoroidów

Rozszerzacz odbytu, czyli dilatator, to narzędzie służące do leczenia choroby hemoroidalnej, choć w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Jednak jego skuteczność jest niepodważalna i jeśli nie ma poważniejszych zmian chorobowych, urządzenie umożliwia uzyskanie dobrych rezultatów w leczeniu choroby hemoroidalnej. Jak więc działa rozszerzacz odbytu i w jaki sposób z niego prawidłowo korzystać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr. Med. Andrzejem Bermanem.

mierzenie ciśnienia
19.06.2023 15:27 Wysokie ciśnienie atmosferyczne a nadciśnienie tętnicze – jaka jest między nimi zależność?

Ciśnienie atmosferyczne określa, ile wynosi nacisk słupa powietrza (atmosfery) na powierzchnię Ziemi. Związek między ciśnieniem atmosferycznym a pogodą jest duży. Okazuje się, że wartość ciśnienia atmosferycznego oddziałuje również na samopoczucie i zdrowie. Jak wpływa w takim razie na osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

dziecko z nadwagą
19.06.2023 13:01 Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci - co je powoduje?

Nierzadko pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl gdy słyszymy o stłuszczeniu wątroby, jest choroba alkoholowa. Jednak na stłuszczenie wątroby narażone są wszystkie osoby otyłe i z nadwagą – również dzieci. Jakie są objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby u dzieci? Jakie powoduje objawy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

witamina C
19.06.2023 10:54 Gdzie szukać witaminy C? Jej głównym źródłem nie są cytrusy!

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to jedna z najważniejszych witamin, spełniających szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Po raz pierwszy została wyodrębniona z papryki przez węgierskiego naukowca Alberta Szenta-Görgyiego w 1928 roku. Powszechnie panuje przekonanie, że najlepszym źródłem witaminy C są cytrusy. W rzeczywistości, pod względem zawartości witaminy C pewne produkty biją na głowę cytrynę czy pomarańczę! Jakie to owoce i warzywa?  Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską. 

kobieta na łóżku
16.06.2023 15:13 Podejrzewam, że choruję na endometriozę – jakie badania wykonać?

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Jej przyczyny są w pełni nie poznane, a szacunkowo choruje na nią od 7 do 15% kobiet między 15. a 49. rokiem życia. Schorzenie wywołuje uciążliwe objawy i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. By rozpoznać endometriozę, konieczne jest wykonanie kilku istotnych badań. Jakie to badania? Odpowiedź poniżej! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem.

chory staw
16.06.2023 13:44 Endoprotezoplastyka — ostatnia szansa ratunku dla chorych stawów?

Dzięki endoprotezoplastyce możliwe staje się zastąpienie chorego stawu endoprotezą. Najczęściej wykonuje się ją w obrębie stawu biodrowego i kolanowego u pacjentów, którzy na skutek np. choroby zwyrodnieniowej mają zdegenerowany staw. Jednak czy rozwiązanie to przywraca choremu ruchomość,taką jak u osoby w pełni zdrowej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem

krople do nosa
16.06.2023 11:16 Lek na katar przyczyną... kataru? To możliwe. Ekspert ostrzega

Nadużywanie kropli do nosa powoduje polekowy nieżyt nosa, nazywany również katarem polekowym. Schorzenie jest następstwem uzależnienia od kropli do nosa, powszechnego zjawiska spowodowanego zbyt częstą aplikacją preparatów tego rodzaju. Co to jest katar polekowy? Jak należy go leczyć? Jakie są objawy uzależnienia od kropel do nosa? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, magistrem farmacji Iloną Krzak 

otyły człowiek
15.06.2023 10:18 Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny

Potrzebujemy zmian od zaraz! Co piąty Polak choruje na otyłość, a polskie dzieci tyją szybciej niż dzieci z pozostałych państw europejskich. Mimo to nadwaga i otyłość to hasła, o których najprędzej usłyszymy podczas akcji marketingowych firm z branży fitness czy cateringów dietetycznych. Otyłość to jednak coś więcej niż wyłącznie problem natury estetycznej. Otyłość to groźna choroba stanowiąca zagrożenie dla życia. Co więcej, wpływa destrukcyjnie zarówno na ciało, jak i psychikę i powoduje konsekwencje ekonomiczne. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Posła na Sejm RP - Rajmunda Millera.

tort urodzinowy
15.06.2023 08:40 Osoby po 40. roku życiu powinny je wykonać. Bez tych badań ani rusz

Czterdzieste urodziny to dobry moment, by przyjrzeć się swojemu zdrowiu. W tym celu warto wykonać przynajmniej kilka badań profilaktycznych, które umożliwią jego ocenę kondycji organizmu. Które badania wykonać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr. Agnieszką Graczyk-Szuster, Doktorem Od Serca, kardiologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

otyłość - wywiad
14.06.2023 17:54 Otyłość u dzieci i młodzieży - Jak pomóc dziecku z otyłością? Ekspert tłumaczy

Otyłość uznawana jest obecnie za najpowszechniejszą chorobę cywilizacyjną na świecie, a polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. Otyłość to poważna choroba, która prowadzi do rozwoju groźnych schorzeń, a ponadto ma znaczny wpływ na zdrowie psychiczne. Skąd się bierze otyłość u dzieci i młodzieży i jak z nią walczyć? Rozmowa z dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa 

hemoroidy
14.06.2023 09:50 To nie są hemoroidy! Lekarz wyjaśnia, z jakimi chorobami można je pomylić

Gdy w kale pojawia się krew, pierwsza myśli to zazwyczaj „mam hemoroidy”. Jednak ta oraz inne dolegliwości charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej, bywają też objawami innych schorzeń. Co to za choroby? Artykuł powstał na podstawie rozmowy proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr. n. med. Andrzejem Bermanem.  

ból brzucha
14.06.2023 09:50 Bez tych badań wykrycie endometriozy jest wręcz niemożliwe

Endometrioza jest przewlekłą chorobą narządów płciowych. Jej charakterystycznym objawem jest obecność komórek błony śluzowej typowych dla endometrium tam, gdzie w organizmie zdrowej kobiety ich nie ma. By odszukać te skupiska nie wystarczy badanie laboratoryjne, lecz wywiad ginekologiczny i badania obrazowe. Na czym polegają te badania? Ekspert wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem.

jelito
13.06.2023 16:30 Gdy zapalenie uchyłków jelita ma łagodny przebieg — tych leków unikaj! Lekarz ostrzega

Uchyłek jelita grubego to niewielkich rozmiarów przepuklina ściany jelita. Przyczyną ich powstawania jest m.in. wieloletnie spożywanie diety ubogoresztkowej. To jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Gdy pojawiają się objawy schorzenia niejeden chory niemal odruchowo sięga po pewną grupę leków. I to jest błąd. Jakie to leki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek med Jackiem Kowerzanowem

zawał serca
13.06.2023 14:19 Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie

Zawał serca jest skutkiem zamknięcia światła tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Jednak chorego można uratować, o ile udzieli się mu pierwszej pomocy w prawidłowy sposób. Jednak by móc to zrobić, trzeba wiedzieć, jak postąpić. Jak się zachować, gdy jest się świadkiem zawału serca? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

badanie densometryczne
13.06.2023 08:29 Badanie densytometryczne - każda kobieta po menopauzie powinna je wykonać!

Badanie densytometryczne to podstawowe badanie diagnostyczne przy osteoporozie, chorobie powodującej ubytki masy kostnej. Powinny w nim wziąć udział również kobiety po menopauzie, z powodu której kości mogą ulec osłabieniu. Na czym polega badanie densytometryczne? Jak się do niego przygotować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, dr. Agatą Skwarek-Szewczyk.

nadciśnienie
12.06.2023 12:31 Stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego - nadciśnienie I, II i III stopnia

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym mamy do czynienia z nieprawidłowym wzrostem ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Jest to podstępna choroba, na początku nie dająca żadnych objawów, z czasem prowadząca do groźnych powikłań. Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

zepsute zęby
11.06.2023 13:30 Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie

Ubytki, złamania i ścieranie się szkliwa nie zawsze musi powodować próchnica – przyczyną bywa też refluks, z powodu którego dochodzi do obniżenia pH w jamie ustnej. Choroba refluksowa bywa przyczyną zmian chorobowych w innych obszarach jamy ustnej. Jak jeszcze choroba refluksowa wpływa na uzębienia? Jak chronić jamę ustną? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek med. Jackiem Kowerzanowem.

None
09.06.2023 17:59 Jak złagodzić objawy choroby refluksowej domowymi sposobami?

Palenie w gardle, kwaśność w ustach, odruchy wymiotne – to objawy, które zna każdy, kto cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to choroba przewodu pokarmowego, powodująca bierne cofanie się treści żołądkowej w stronę przełyku. Leczy się ją preparatami zmniejszającymi produkcję kwasu solnego, lecz objawy można złagodzić również domowymi metodami. A w jaki sposób? O tym poniżej! Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

dna moczanowa
09.06.2023 13:20 Wykrywanie dny moczanowej — te 2 badania są niezbędne!

Dna moczanowa to choroba, której sposób powstawania i metody leczenia wciąż są tematem dociekań. To jedna z najczęstszych przyczyn zapalenia stawów. Mimo to diagnostyka wciąż stanowi spory problem. Wykrycie choroby jest możliwie przede wszystkim dzięki obserwacji, ale i dzięki badaniom diagnostycznym. Co to za badania? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologie i specjalistą chorób wewnętrznych.

ginekolog
09.06.2023 11:35 Wiele osób myśli, że to gadżet erotyczny! Seksuolog tłumaczy, co to dilator

Jego nazwa może kojarzyć się z dildo, gadżetem erotycznym o fallicznym kształcie. Jednak dilator jest narzędziem pomagającym w leczeniu dolegliwości dotyczących stref intymnych. Stosuje się go jako środek łagodzący ból. Czym jest dilator i kiedy korzystanie z niego będzie pomocne? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położną, seksuolożką mgr. Aleksandrą Przekwas.

katar sienny
09.06.2023 07:57 Jesteśmy w sezonie silnego pylenia! Farmaceutka radzi, jak unikać kataru siennego

Alergeny, czyli pyłki roślinne, są powodem frustracji dla niejednego alergika. Sezon alergiczny trwa do połowy lipca i dla osób uczulonych na pyłki roślin wiatropylnych to istna katorga. Alergenów można jednak unikać. Podpowiadamy, jaką przyjąć strategię w wojnie z nimi. O wsparcie w tej kwestii poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z magister farmacji, Iloną Krzak.

test na obecność HIV
08.06.2023 17:21 Pierwsze objawy HIV mogą przypominać zwykłą grypę. Lekarz tłumaczy, jak wcześnie rozpoznać wirusa

Wirusa HIV można pomylić z grypą. Po wniknięciu do organizmu przechodzi w stan uśpienia nawet na wiele lat i dopiero po pewnym czasie daje o sobie znać. Jakie są pierwsze objawy wirusa HIV? Kiedy należy wykonać test na jego obecność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób zakaźnych dr. n.med. Karoliną Pyziak-Kowalską.

bezsenność
07.06.2023 16:49 Ekspert zdradza jak poradzić sobie z bezsennością. Te 3 porady są bezcenne

Bezsenność to poważny problem. Z jej powodu zmienia się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i to, jak człowiek funkcjonuje na co dzień. W skrajnych przypadkach bezsenność stanowi nawet zagrożenie dla życia. Przedstawiamy 3 sposoby na to, jak poradzić sobie z bezsennością. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

osłabienie
07.06.2023 15:15 Gdy brakuje energii. Psychodietetyk mówi, co zrobić w pierwszej kolejności

Przyczyn ciągłego braku energii i zmęczenia jest wiele. By pozbyć się tego stanu, niekiedy wystarczą niewielkie zmiany codziennych nawyków, ale niekiedy konieczne będzie długotrwałe leczenie. Jednak gdy brakuje sił, by wykonywać codzienne zadania, warto zacząć od wdrożenia zmian w kilku kluczowych obszarach. Na czym konkretnie mają polegać te zmiany? O to zapytaliśmy psychodietetyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

atak paniki
07.06.2023 12:59 To może nie być zawał serca tylko atak paniki. Lekarz wskazuje, czym się różnią

Atak paniki jest ostrą formą lęku. Pojawia się jako odpowiedź na zagrożenie fizyczne, lecz może pojawić się także bez powodu. Objawy które powoduje sprawiają, że bywa mylony z zawałem serca. Dziś wyjaśniamy, jak rozpoznać obydwa stany. O pomoc poprosiliśmy kardiologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem

jelito
06.06.2023 19:08 Dieta przy SIBO — te składniki koniecznie ogranicz. Ekspert wyjaśnia dlaczego

SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Choroba jest coraz częściej rozpoznawana u osób mających objawy ze strony przewodu pokarmowego. Niestety jest to coraz większa grupa. Jednak złagodzenie a z czasem całkowite wyeliminowanie tych dolegliwości jest możliwie. By tak się stało chory musi m.in. przestrzegać restrykcyjnej diety i usunąć z codziennego jadłospisu kilka produktów. A jakich? O tym poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

kobieta pije kawę
06.06.2023 16:51 Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Któż z nas nie lubi przywitać dnia filiżanką smacznej, aromatycznej kawy? Mała czarna to jeden z naszych ulubionych napojów i nieodłączny element każdego dnia. Wokół niej pojawiło się jednak wiele negatywnych teorii, które wzbudzają wątpliwości kawoszy, zwłaszcza tych, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Czy kawa jest przeciwwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

rak jelita grubego
06.06.2023 14:03 Rak jelita grubego – gdzie najczęściej powstają przerzuty i jak powstają?

Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który ma zdolność m.in. do dawania przerzutów do odległych narządów. Mimo to jest to choroba, którą można całkowicie wyleczyć, o ile zostanie szybko rozpoznana. Czym więc są przerzuty i jak powstają? Co oznacza dla chorego, gdy przerzuty pojawią się węzłach chłonnych i czym są nacieki nowotworowe? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem gastroenterologiem Jackiem Kowerzanowem. 

odchudzanie
05.06.2023 17:03 5 filarów skutecznego odchudzania. To naprawdę wystarczy!

Któż nie marzy o pięknym, wysportowanym ciele? Niejedna osoba chciałaby sięgnąć po tabletkę odchudzająca, która w cudowny sposób spaliłaby tłuszcz i wyrzeźbiła sylwetkę. Producenci suplementów o tym wiedzą i reklamują swoje produkty wykorzystując to pragnienie. Jednak same suplementy nie wystarczą. W redukcję wagi trzeba włożyć wysiłek. Wbrew pozorom to nie jest trudne – wystarczy znać 5 filarów skutecznego odchudzania. A na czym polegają? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

zaburzenia erekcji
05.06.2023 15:09 Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?

Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

kobieta i suplement diety
05.06.2023 12:09 Suplementy na stres - jak działają i czy naprawdę pomagają?

Mniejszego lub większego stresu doświadcza każdy z nas. Natłok codziennych obowiązków sprawia, że w pewnym momencie możemy potrzebować wsparcia, chociażby w postaci suplementów diety. Jednak czy preparaty tego rodzaju są rzeczywiście pomocne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

kobieta biorąca suplement diety
04.06.2023 13:54 Witaminy też można przedawkować. Sprawdź, czym jest hiperwitaminoza

Bez prawidłowego stężenia witamin w organizmie nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Organizm samodzielnie nie wytworzy ich tyle, by zaspokoić swoje potrzeby. Dlatego pewne składniki trzeba dostarczać z pożywieniem. Jednak nawet z witaminami można przedobrzyć. Gdy pojawią się w organizmie w nadmiarze, będą mu szkodzić i spowodują hiperwitaminozę. Co to za dolegliwość? Jak jej uniknąć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską

warzywa
02.06.2023 13:47 2 składniki odżywcze, które trudno dostarczyć w pełni nawet najlepszą dietą

Stosowanie zbilansowanej diety to jedna ze złotych zasad każdego człowieka dbającego o swoje ciało. Ale nawet jeśli w diecie nie brakuje pewnych składników, to dostarczenie ich w odpowiedniej ilości przez samo pożywienie jest trudne. By w pełni odżywić organizm, niektóre składniki, trzeba by spożywać w hurtowych ilościach! Które składniki odżywcze warto więc suplementować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

suplement diety
02.06.2023 11:13 Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył!

Biotynę, inaczej witaminę B7, zawierają wszystkie żywe komórki. Skóra i włosy potrzebują jej, by prawidłowo funkcjonować. Biotynę często można znaleźć w składzie różnych suplementów. Ale nie każdy wie, że produkują ją przede wszystkim ludzki organizm. Czy w takim razie korzystanie z preparatów z biotyną jest potrzebne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

problem relacyjny
01.06.2023 13:57 Jak stres może wpływać na jakość życia seksualnego? Potrzebna wiedza

Stres wpływa na życie seksualne – i większość z nas wie to intuicyjnie. Niemniej istnieją również dowody naukowe potwierdzające, że przewlekły stres jest przyczyną zaburzeń seksualnych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jak konkretnie stres wpływa na jakość życia seksualnego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położoną, seksuolożką mgr. Aleksandrą Przekwas.

probiotyki
01.06.2023 13:41 Czy można stosować probiotyki na własną rękę? Mamy odpowiedź!

Probiotyki dzięki swoim dobroczynnym właściwościom cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Wykorzystywane są w leczeniu określonych schorzeń, jednak coraz więcej osób stosuje je w celach profilaktycznych. Na co pomagają probiotyki i czy ich przyjmowanie wymaga konsultacji ze specjalistą? Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską oraz specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.  

nadciśnienie
01.06.2023 09:26 4 najcięższe powikłania, które może spowodować nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze występuje często, lecz niestety jego objawy bywają też często bagatelizowane. Powodem jest m.in. długi okres bezobjawowy. Jednak w pewnym momencie skutki nadciśnienia tętniczego dadzą o sobie znać – i nierzadko powikłania te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Do powstawania jakich chorób przyczynia się nadciśnienie tętnicze? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. hab. n.med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego uniwersytetu Medycznego.