Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum luty 2024

Las Aokigahara
29.02.2024 20:03 Las samobójców w Japonii. Czy Polak cierpi inaczej niż Japończyk?

Pewnego sobotniego wieczoru, mama zawołała mnie na film „Morze drzew” - o lesie, w którym 100 Japończyków rocznie popełnia samobójstwo. Nie mogłam uwolnić się od myśli, jak wiele osób, które odebrało sobie życie, gdyby mogło, cofnęłoby czas? Gdyby tylko pomoc przyszła w porę, nim podjęli ten ostateczny krok. Tak powstały te wywiady – z psychiatrą prof. dr hab. n. med. Dominiką Dudek oraz dr Moniką Ksieniewicz-Mil. 

ból wątroby
29.02.2024 17:28 Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze

Mimo że komórki wątroby posiadają zdolności regeneracyjne, narząd ten jest bardzo podatny na uszkodzenia. Pewne produkty są szczególnie szkodliwe dla wątroby, upośledzają jej czynności i mogą prowadzić do poważnych schorzeń.

rak trzustki
29.02.2024 17:26 Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?

Rak trzustki rozwija się szybko. Jest to agresywny nowotwór, rozprzestrzeniający się do węzłów chłonnych i wątroby. Choć trzustka znajduje się za żołądkiem, to jej nowotwór widoczny jest również w oczach. Jak więc mogą wyglądać oczy osoby chorującej na ten nowotwór? 

Krzysztof Rutkowski
29.02.2024 16:06 Krzysztof Rutkowski trafił do szpitala. Przeszedł trudną operację

Krzysztof Rutkowski, najbardziej znany polski detektyw, opublikował post, który budzi niepokój. Na zdjęciu widać ranę. Rutkowski poinformował, że właśnie przeszedł poważną operację. Co się dzieje ze zdrowiem Krzysztofa Rutkowskiego?

smutna dziewczyna
29.02.2024 14:27 To się dzieje z twoim organizmem, kiedy nie wychodzisz z domu. Skutki są opłakane

Żyjemy w czasach, gdzie życie toczy się głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Wiele osób, nawet dni weekendowych nie spędza na świeżym powietrzu, wybierając kanapę i telewizor. Niestety, zbyt długie przebywanie w domu odbija się szerokim echem na naszym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. 

Zatrucie, targowisko
29.02.2024 11:41 Śmiertelne zatrucie galaretą z targowiska. Szokujące odkrycie prokuratury

Śmierć 54-letniego mężczyzny, który zatruł się galaretą kupioną na targowisku w Nowej Dębie, wstrząsnęła Polską. Okazało się, że produkt sprzedawało małżeństwo, którego stoisko słynęło z tego, że oferuje „swojskie” wyroby. Są już wyniki śledztwa. Szokują. 17 lutego całą Polską wstrząsnęła wiadomość o śmierci mężczyzny, który zatruł się po zjedzeniu produktu kupionego na targowisku. Prokuratura ujawniła teraz, w jak skandalicznych warunkach para przygotowywała swoje wyroby. Pomieszczenie było dalekie od spełnienia podstawowych wymogów higieny. 

Minister zdrowia Izabela Leszczyna fot. PAP/Rafał Guz, tło: canva
29.02.2024 09:58 Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Minister zdrowia zapowiedziała zmiany

29 lutego, szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zadeklarowała, że 1 kwietnia ukaże się nowa lista leków refundowanych, która obejmie większą część chorych. Jest to dobra wiadomość dla szczególnej grupy pacjentów.  

Prof. Piotr Poniatowski
28.02.2024 22:22 Szwedzi żyją osiem lat dłużej, niż Polacy. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego

W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 

dieta na wysokie ciśnienie
28.02.2024 16:46 Dieta na wysokie ciśnienie. Tych 6 produktów pozwoli utrzymać je w ryzach

Bez właściwej diety utrzymanie ciśnienia tętniczego w normie jest niemożliwe. Dzięki niej możemy nie tylko uregulować wysokie ciśnienie krwi, ale też zapobiec rozwojowi wielu chorób. Jaką więc dietę warto stosować, gdy ciśnienie jest podwyższone? Które produkty w szczególności powinny się w niej znaleźć? 

Zbigniew Ziobro
28.02.2024 13:01 Zbigniew Ziobro czeka na poważną operację. Biegli to sprawdzą

Choroba Zbigniew Ziobry wywołała niemałe poruszenie. Polityk choruje na raka przełyku. Jednak świat polityki się o niego upomina i chce przesłuchać m.in. w sprawie wyborów kopertowych. Choroba lidera Suwerennej Polski stanowi jednak przeszkodę, by mogło się to odbyć. Mimo to sytuacja ta może już wkrótce ulec zmianie. Dlaczego?

wizyta u lekarza
28.02.2024 12:53 Do lekarza można dostać się poza kolejką. Jest na to sposób

Na wizytę do lekarza trzeba nieraz czekać miesiącami. Jednak niekiedy można ją przyspieszyć – i wbrew pozorom wiele zależy od pacjenta. Narzędziem, które to umożliwia, jest wyszukiwarka NFZ. Dla wielu osób korzystających z niej po raz pierwszy zaskoczeniem jest, jak szybko można znaleźć wolne terminy interesujących nas wizyt!

zespół jelita drażliwego
28.02.2024 10:50 To najczęściej występujące schorzenie jelit. Dopada coraz młodsze osoby

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego. W organizmie chorego dochodzi do nawracających zaburzeń pracy jelit i ich nadreaktywności. Dowiedz się, jakie są objawy zespołu jelita drażliwego, jaką dietę zaleca się stosować i jak rozpoznać tę chorobę.  

anemia mięso
28.02.2024 09:25 Czy jedzenie mięsa zapobiega anemii? Specjalista rozwiewa wątpliwości

Anemia to stan, w którym poziom hemoglobiny we krwi jest zbyt niski, co utrudnia transport tlenu do komórek organizmu. Przyczyny anemii mogą być różne, jednak najczęściej jest to niedobór żelaza w diecie lub zaburzenia jego wchłaniania. W jakich produktach znajduje się najwięcej żelaza? Czy żelazo jest obecne jedynie w mięsie? Czy spożywając mięso, zapobiegamy występowaniu anemii? Zapytaliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.   

choroba wieńcowa
28.02.2024 08:56 Te osoby mają największe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Sprawdź, czy dotyczy ciebie

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najważniejszą przyczyną umieralności wśród kobiet i mężczyzn. Powodem wielu zgonów w szczególności choroba wieńcowa jest. Zarówno w jej, jak i w przypadku innych schorzeń tego rodzaju podstawą prewencji jest m.in. znajomość czynników ryzyka. W większości przypadku śmierci z tego powodu można uniknąć! Jakie są więc czynniki ryzyka powodujące chorobę wieńcową? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

ból nogi
27.02.2024 17:25 Ból nogi może być groźnym sygnałem. Kiedy wymaga pilnej wizyty u lekarza?

Ból nóg to dość powszechna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że może być też objawem ostrego niedokrwienia kończyn dolnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Jak rozpoznać ostre niedokrwienie kończyn dolnych? Co powinno wzbudzić naszą czujność? 

ogórki kiszone
27.02.2024 15:57 Kto nie może jeść ogórków kiszonych? Przy tych schorzeniach należy ich unikać

Ogórki kiszone to jedna z ulubionych przekąsek Polaków. Są nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe. Niestety, pomimo wielu cennych właściwości prozdrowotnych, istnieją pewne grupy osób, którym mogą zaszkodzić. Przy jakich schorzeniach lepiej unikać kiszonek? Wyjaśniamy. 

bakteria na statku
27.02.2024 13:45 Tajemnicza choroba na statku. Pasażerowie niewpuszczeni na ląd

Ponad dwa tysiące pasażerów utknęło na norweskim statku wycieczkowym płynącym na Mauritius. Powodem było stwierdzenie u kilkunastu wycieczkowiczów nieznanej choroby. Aby zapobiec potencjalnemu rozprzestrzenianiu się infekcji, władze Mauritiusa wydały zakaz opuszczania statku przez wszystkich pasażerów. 

SOR fot. Marek BAZAK/East News
27.02.2024 13:12 Zmiany na SOR-ach stają się faktem. Czy kolejki będą jeszcze dłuższe?

Na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i izbach przyjęć właśnie weszły zmiany. Pacjenci będą mogli wykonać więcej badań i uzyskać więcej porad lekarskich. Teoretycznie powinniśmy się cieszyć z tych zmian, ale wielu lekarzy i ratowników ma obawy, czy to nie zwiększy i tak wielogodzinnych kolejek.Co nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ, która weszła 26 lutego 2024 roku oznacza dla pacjentów? Dotyczy ona listy świadczeń opłacanych przez NFZ.

prosaki
27.02.2024 09:42 Jak pozbyć się prosaków na twarzy? Wystarczy jeden zabieg

Zazwyczaj występują w skupiskach i najczęściej zlokalizowane są w okolicy oczu, również na powiekach. Nie są zagrożeniem dla zdrowia, jednak mogą stanowić problem estetyczny. Skąd się biorą prosaki i jak się ich skutecznie pozbyć?

Tomasz Komenda
26.02.2024 17:36 „W Tomaszu Komendzie widzieliśmy miliony, nie człowieka po traumach"

Widzieliśmy w panu Tomaszu Komendzie głównie te miliony, które dostał. Nie interesował nas jego dalszy los i to, co czuje. Daliśmy sobie prawo do oceniania jego zachowania, w tym relacji z rodziną, nie biorąc pod uwagę, że jest po traumach, ma kruchą psychikę i przez 18 lat nie miał nic. Po wyjściu z więzienia powinien być objęty instytucjonalnym wsparciem, którego w Polsce dla takich osób nie ma. A żadne pieniądze tego wsparcia nie zastąpią – mówi prof. Janusz Heitzman*, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. I proponuje, by Fundusz Sprawiedliwości dla dla ofiar przestępstw nazwać imieniem Tomasza Komendy. By jego cierpienie nie poszło w zapomnienie, ale dawało innym nadzieję na istnienie sprawiedliwości na świecie. 

zawał serca
26.02.2024 16:15 Tej grupie osób może grozić zawał serca. Lekarz wskazał przyczynę

Zawał serca z roku na rok dotyka znaczną ilość społeczeństwa. Jest to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane jego niedokrwieniem tzn. nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew oraz tlen. Przyczyn tego groźnego zjawiska jest wiele i często jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Jednak, czy ryzyko zawału może być wrodzone? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

przesilenie wiosenne
26.02.2024 15:45 Przesilenie wiosenne - jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić?

Wiosna w rozkwicie! Większość z nas oczekuje jej z niecierpliwością, jednak wiele osób na przełomie lutego i marca doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak osłabienie, przemęczenie i obniżenie nastroju. Jest to skutek przesilenia wiosennego, czyli syndromu zmęczenia wiosennego.

malowanie paznokci
26.02.2024 13:12 Lakier do paznokci przyczyną infekcji? Wiele Polek robi ten błąd

Przez ostatnie lata manicure i pedicure hybrydowy stały się hitem wśród Polek. Kobiety pokochały tę metodę malowania paznokci ze względu na jej trwałość i walory estetyczne. Odkąd światem zawładnęła hybryda, odpryskujący i szybko ścierający się lakier odszedł do lamusa. Niestety, wiele pań popełnia podstawowy błąd, który nierzadko kończy się infekcją paznokcia pałeczką ropy błękitnej.  

ból brzucha
26.02.2024 11:23 Te leki nakręcają zaparcia. Codziennie stosuje je tysiące Polaków

Przyczyn zaparć może być wiele. Począwszy od naszego stylu życia, kończąc na różnych schorzeniach. Jeśli zaparcia to nasza zmora, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Zwróćmy również uwagę na leki, które przyjmujemy, bowiem pewne grupy leków mogą powodować zaparcia. 

ZUS fot. ARKADIUSZ ZIOLEK / East News
26.02.2024 09:11 Już od marca nowe stawki rent i emerytur. Czekają nas duże zmiany

Od 1 marca 2024 roku czekają nas zmiany dotyczące wysokości rent i emerytur. Do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa, wskutek której stawki rent i emerytur wzrosną o 12,12%. Ile wyniesie najniższe świadczenie po waloryzacji w marcu? Jaka będzie kwota “trzynastki” w 2024 roku?

Anna Nowak-Ibisz fot. anna_nowak_ibisz_official, tło: canva
25.02.2024 19:51 Sposób Anny Nowak-Ibisz na pobudzającą i zdrową kawę. Dodaje te trzy składniki

Niedawno, Anna Nowak-Ibisz skończyła 57 lat i jest w świetnej formie. Co robi, aby utrzymać szczupłą sylwetkę? Oprócz regularnej aktywności fizycznej, zdrowo się odżywia, wykluczając ze swojego jadłospisu pewne produkty. Jakiś czas temu zdradziła swój prosty przepis na pyszną i zdrową kawę. Tak przygotowana "mała czarna” jest nie tylko smaczna i bardziej wartościowa, ale to także świetny sposób na podkręcenie metabolizmu. 

zakupy spożywcze
25.02.2024 17:04 Pięć superproduktów, które chronią przed zawałem i udarem. Są dostępne od ręki

Zawał serca i udar mózgu to najczęstsze przyczyny zgonów w naszym kraju. Aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, szczególnie istotne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o prawidłową dietę i codzienną aktywność fizyczną. Przedstawiamy pięć produktów spożywczych, które wykazują szczególnie pozytywne działanie na układ krążenia. Znajdziesz je w większości sklepów spożywczych.

owoce w siatce
25.02.2024 15:01 Cierpisz na refluks? Unikaj tych warzyw i owoców

Choroba refluksowa to bardzo powszechne schorzenie, z którym zmaga się coraz więcej osób. Podstawę leczenia stanowi zdrowy styl życia, przestrzeganie zasad dietetycznych i unikanie używek. Niepewność wśród pacjentów budzi szczególnie kwestia spożywania owoców i warzyw. Które z nich nie są zalecane przez specjalistów? 

tabletka dzień po
25.02.2024 12:54 Wielu Polaków na to czekało. Ten lek będzie wkrótce dostępny bez recepty

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego obejmującego dostępność bez recepty octanu uliprystalu, hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Tym samym, Polska przestanie być, obok Węgier, jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie dostęp do tego środka jest ograniczony. W jednej kwestii Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Prezydenta mają jednak odmienne zdanie.

witaminy
24.02.2024 19:40 Połączenie tych witamin to duet idealny. Sprawdź dlaczego

Łącznie składników odżywczych jest dobre i potrzebne. Przykładem tego rodzaju połączenia jest kombinacja witaminy D i magnezu. Dlaczego? Jednoczesne przyjmowanie ich daje więcej korzyści niż stosowanie tych witamin w pojedynkę. Dlaczego akurat witamina D i magnez tak do siebie pasują? 

post
24.02.2024 17:39 Zrzucasz wagę i podkręcasz metabolizm. Post to ulga dla organizmu

Wielki Post już się zaczął. Jest to czas, w którym rezygnujemy z różnych przyjemności, w tym i z jedzenia. Post jednak nie jest wyłącznie praktyką duchową. Ma też wiele korzyści zdrowotnych. O jego korzystnym wpływie na ludzki organizm mówi się coraz więcej m.in. w kontekście leczenia cukrzycy. Czy warto pościć poza Wielki Postem? 

alergia
24.02.2024 16:32 Uwaga na te alergeny! Właśnie zaczyna się na nie sezon

Pyłki roślin są alergenami, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Mimo iż wciąż mamy kalendarzową zimę, alergicy powinni uważać. Eksperci ostrzegają, że jeszcze w lutym zacznie się pylenie dwóch krzewów. Wskazujemy, które to są.    

zmiana czasu
24.02.2024 14:04 Zmiana czasu na letni. W 2024 r. data wypada szczególnie

Już niedługo pożegnamy czas zimowy.  W tym roku roku data ta wypada w wyjątkowym dniu. Na ten moment z pewnością czeka wielu z nas, choć paradoksalnie dwukrotna zmiana czasu nie ma najlepszego wpływu na naszą psychofizyczyność. Kiedy więc przestawiamy zegarki?

Ewa Wachowicz
24.02.2024 10:24 Te owoce są pełne chemii. Ewa Wachowicz ostrzega kupujących w supermarketach

Jesień i zima to pory roku, podczas których dostęp do świeżych owoców jest ograniczony. Wielu z nas kupuje wówczas te z eksportu, które nierzadko naszpikowane są chemią. Nie wszystkie eksportowane owoce są potencjalnie szkodliwe, lecz według Ewy Wachowicz ze spożycia pewnych z nich lepiej zrezygnować w sezonie zimowym. Które to są?

olej z czarnuszki
23.02.2024 15:58 Ten olej to "złoto" dla twoich włosów. A buteleczka kosztuje zaledwie kilka złotych

Znalazła zastosowanie w kuchni i w łazience. Jej skład zawiera jest mnóstwo witamin i minerałów, których nasze ciało potrzebuje. Dawniej nazywano ją „złotem faraonów”, jednak dzisiaj moglibyśmy powiedzieć, że jest „złotem” osób mających problemy z włosami. Kuracja z jej zastosowaniem może ekspresowo przyspieszyć ich porost!

kleszcze w Polsce
23.02.2024 13:37 Obalamy 4 popularne mity o kleszczach. W numer jeden nadal wierzy wielu Polaków

Na temat kleszczy powiedziano już wiele. Co roku na wiosnę jesteśmy od nowa zasypywani kolejnymi informacjami. Jednak wiele obiegowych opinii krążących na ich temat nie jest zgodnych z prawdą. Czy kleszcze rzeczywiście aż tak zagrażające naszemu zdrowiu? Dziś bierzemy pod lupę 4 popularne mity dotyczące kleszczy i boreliozy. 

wielbłądzia grypa
23.02.2024 13:11 Wykryto ją łącznie w 27 państwach. Zbiera śmiertelne żniwo

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed „wielbłądzią grypą”. Według ustaleń WHO u 36% osób zakażonych dochodzi do zgonu. Czym jest “wielbłądzia grypa”? 

sezam właściwości
23.02.2024 10:42 Ułatwiają zasypianie i wzmacniają włosy. Te ziarna goszczą w naszych kuchniach za rzadko

Problemy ze snem szacunkowo ma 50% Polaków. Zły sen nie pozostaje bez konsekwencji dla zdrowia, ale można temu zapobiec. W tym celu należy zmodyfikować dietę i włączyć do niej sezam. Nie każdy ma tego świadomość, ale to, co jemy, ma znaczący wpływ na jakość snu. Chcesz spać lepiej? Jedz sezam. 

źródło potasu w diecie
22.02.2024 20:39 Nie tylko pomidory. Te produkty są równie dobrym źródłem potasu w diecie

Potas jest jednym z elektrolitów. Bez niego i sodu komórki ciała nie mogłyby prawidłowo funkcjonować. Niedobór potasu jest tak samo niebezpieczny co jego nadmiar. Które produkty zawierają dużo potasu? Większość z nas odpowie – pomidory! Jednak na tym nie kończy się lista produktów bogatych w potas. 

Instagram @kuba.blaszczykowski
22.02.2024 20:30 Jakub Błaszczykowski w dzieciństwie przeżył tragedię. Udało mu się pokonać traumę

Jakub Błaszczykowski pożegnał się z reprezentacją, co zbiegło się z premierą filmu dokumentalnego o piłkarzu, który jest jednym z najbardziej lubianych i szanowanych polskich sportowców. W dzieciństwie przeżył tragedię. Na jego rękach umarła mama, po śmiertelnym ciosie nożem zadanym jej przez męża - ojca Kuby. W życiu prywatnym Jakub Błaszczykowski jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci. W 2010 r. piłkarz poślubił Agatę Gołaszewską, z którą do dziś tworzy zgrane małżeństwo. 

sałata
22.02.2024 17:44 Najzdrowsze sałaty do kanapki. Wspomagają wzrok i spowalniają starzenie

Sałata kojarzy się głównie z niskokaloryczną przekąską, zalecaną w diecie odchudzającej. To jednak znacznie więcej niż tylko smaczny i lekkostrawny dodatek do potraw. Sałata stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych i warto wprowadzić ją do jadłospisu również ze względu na jej walory zdrowotne. Które rodzaje sałat są najzdrowsze? Przedstawiamy trzy z nich. 

półpasiec
22.02.2024 15:44 Półpasiec - komu szczególnie zagraża? 6 faktów i mitów

Półpasiec to choroba zakaźna, wywołana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, której objawem jest bolesna wysypka skórna umiejscowiona zwykle na tułowiu. Najczęściej dotyka dorosłych, a ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta z wiekiem. Wokół półpaśca narosło wiele mitów. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej choroby. 

kobieta mierzy ciśnienie
22.02.2024 15:30 Takie ciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Nadciśnienie tętnicze to bardzo podstępne schorzenie, które z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Nadciśnienie jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu, dlatego nie można go bagatelizować. Przy jakich wartościach ciśnienia wymagana jest pilna wizyta u lekarza? Kiedy nadciśnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta? 

kleszcze w ogrodzie
22.02.2024 13:11 Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w związku z ociepleniem klimatu, kleszcze zaczynają się uaktywniać wcześniej niż zwykle i atakują już w lutym. Obecne zimy są cieplejsze, co sprzyja wcześniejszemu przebudzeniu się tych niebezpiecznych pajęczaków. Kleszcze są obecne nie tylko w lasach i na łąkach. Przeniosły się także do miast i mogą czaić się nawet w naszym ogródku. Istnieją rośliny, które szczególnie sobie upodobały. Są też takie, które działają na nie odstraszająco. Przedstawiamy listę.  

Tomasz Komenda pogrzeb
22.02.2024 10:32 Znamy datę pogrzebu Tomasza Komendy. „Wybieram się pożegnać Tomka”

- Mama Tomasza bardzo to przeżywa. Powiedziała mi, że to niesprawiedliwe. Bo to nie rodzice powinni urządzać pogrzeb swojemu dziecku. A ja wybieram się na cmentarz, by pożegnać Tomka. Tym razem bez kamery – mówi Grzegorz Głuszak w rozmowie z portalem Pacjenci.pl, który jako pierwszy podał informację o śmierci Tomasza Komendy. Doprowadził też do uwolnienia Tomasza i towarzyszył mu w pierwszych dniach na wolności.- Tomek zmarł z samego rana. A ja mniej więcej od września ubiegłego roku wiedziałem, że ma raka płuc, i to takiego z przerzutami. Śledziłem jego historię, w 2018 roku zrealizowałem reportaż o jego pierwszych dniach poza zakładem karnym, więc czułem się za tego człowieka odpowiedzialny – mówi Grzegorz Głuszak, dziennikarz „Super wizjera” i „Uwaga!” TVN w rozmowie z portalem Pacjenci.pl. 

Grzogorz Głuszak, Tomasz Komenda
22.02.2024 08:18 Tomasza Komendę wspomina Grzegorz Głuszak. To jego reportaż doprowadził do uwolnienia mężczyzny

- Tomek zmarł z samego rana. Wiedziałem, że ma raka płuc, i to takiego z przerzutami. Śledziłem jego historię, zrealizowałem reportaż o jego pierwszych dniach poza zakładem karnym, czułem się za tego człowieka odpowiedzialny. Trochę mu niańczyłem, bo potrzebował pomocy. A potem, szczerze mówiąc, to pokłóciliśmy się o życie jakie wybrał – mówi Grzegorz Głuszak, dziennikarz „Superwizjera”  i „Uwagi” TVN w rozmowie z portalem Pacjenci.pl Nie żyje Tomasz Komenda. Niesłusznie skazany za zabójstwo 15-latki przesiedział w więzieniu 18 lat i zmarł na raka mając 46 lat. Komendę wspomina w rozmowie z portalem Pacjenci.pl Grzegorz Głuszak, dziennikarz, który nagłośnił to, że Komenda siedzi za niewinność. A po wyjściu Tomasz Komendy na wolność towarzyszył mu z kamerą w pierwszych dniach. Jako pierwszy pierwszy poinformował, że 46-latek nie żyje.

Tomasz Komenda, pulmonolog Dariusz Kowalski
21.02.2024 23:54 Pulmonolog o raku płuca: "Ten nowotwór to niechlubny lider"

Nie żyje 46-letni Tomasz Komenda. Skazany za zbrodnię, której nie popełnił, w więzieniu spędził 18 lat, a po wyjściu na wolność okazało się, że ma raka płuca. - Leczenie tej choroby zależy od stopnia zaawansowania i typu. Nie bez znaczenia jest stan ogólny człowieka – mówi prof. Dariusz Kowalski, pulmonolog, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.Tomasza Komendę aresztowano w 2000 r. za brutalny gwałt i zamordowanie 15-letniej Małgosi. Do przestępstwa doszło w dolnośląskiej wsi Miłoszyce niedaleko Wrocławia.Choć nie przyznawał się do winy, skazano go na 25 lat więzienia. Przez 18 lat pobytu w zakładzie karnym nie dostał ani jednej przepustki i po dopiero po wznowieniu śledztwa oraz ponownej analizie dowodów, w marcu 2018 r. Tomasz Komenda opuścił więzienie i ostatecznie został przez Sąd Najwyższy uniewinniony.

Tomasz Komenda, psychoonkolog Beata Biały
21.02.2024 23:08 Czy Tomasz Komenda zachorował w więzieniu?. „Trauma karmi nowotwór” – mówi psychoonkolog

Prawnik Tomasza Komendy chce sprawdzić, czy jego nieżyjący już klient zachorował na raka w więzieniu, czy już po wyjściu z więzienia. - Rozwój nowotworu zależy od wielu czynników. Predyspozycje genetyczne są kluczowe, ale „włączać” i „wyłączać” geny mogą obciążenia psychiczne - mówi w rozmowie z Pacjenci.pl psychoonkolożka Beata Biały.Mecenas Paweł Matyja, który był pełnomocnikiem Tomasza Komendy powiedział 28 marca 2024 w rozmowie z “Faktem", że należy sprawdzić w więziennej dokumentacji medycznej, czy jego nieżyjący już klient zachorował jeszcze w zakładzie karnym, a jeśli tak, to czy był leczony i na jakim etapie była choroba, gdy opuszczał więzienne mury. Teoretycznie nowotwór płuca, by doprowadził do śmierci musi rozwijać się latami. Jednak trauma może przyspieszać chorobę. Przypominamy, co o tym mówiła w rozmowie z Pacjenci.pl psychoonkolożka. Ciało człowieka, który przeżył traumę, uruchamia określone mechanizmy, które mogą przyspieszyć rozwój nowotworu, czy pojawienie się przerzutów – w rozmowie z portalem Pacjenci.pl mówi Beata Biały, psychoonkolożka i autorka biografii wielu znanych osób, m.in. Kory, która też zmarła na raka, a także Agnieszki Osieckiej.Sprawą Tomasza Komendy kilka lat temu żyła cała Polska. Mężczyzna, jako młody chłopak w 2004 roku został, jak się po prawie dwóch dekadach okazało, niesłusznie, skazany na 25 lat więzienia. Wyszedł na wolność po odsiedzeniu niemal całego wyroku, bo po 18 latach. Dopiero wtedy okazało się, że śledztwo zawierało masę błędów – zostało przeprowadzone naprędce, bo opinia publiczna domagała się wskazania winnego. To niestety częsty przypadek tzw. medialnych śledztw, które toczą się pod okiem kamer.

Tomasz Komenda nie żyje. Tomasz Komenda z matką - zdjęcie
21.02.2024 20:15 Mama Tomasza Komendy. Kochała i walczyła do końca

Tomasz Komenda przegrał walkę z rakiem płuca. Jeszcze niedawno cała Polska kibicowała mu, gdy po 18 latach niesłusznego wyroku wyszedł na wolność. Wydawało się, że to koniec dramatu Tomasza. 13 mln odszkodowania, miłość, ojcostwo. To był tylko piękny początek długiego, jak sądziliśmy, życia na wolności. Ale tak się nie stało. Życie dopisało Tomaszowi Komedzie dramatyczny dalszy ciąg. W 2004 r. Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-latki. Jego matka do końca wierzyła w niewinność syna i niestrudzenie walczyła o jego wolność, dzięki czemu mężczyzna został uniewinniony w 2018 r. Całą Polską obiegły zdjęcia, na których widać, jak Tomasz Komenda opuszcza więzienne mury, a syn i matka padają sobie w ramiona. Jak układały się dalsze relacje Tomasza Komendy z mamą? Nie było już tak idealnie. Lubimy wierzyć w happy endy, jednak czy więzienie jest dobrą szkołą budowania i pielęgnowania międzyludzkich relacji?

Tomasz Komenda
21.02.2024 16:51 Na ten nowotwór zmarł Tomasz Komenda. Zabrał go w wieku 46 lat

Tomasz Komenda, człowiek, który niesłusznie spędził 18 lat więzienia za gwałt i morderstwo, zmarł. Miał 46 lat i od wielu miesięcy zmagał się nowotworem. Informację o jego śmierci przekazał dziennikarz TVN Grzegorz Głuszak. 

Spacer
21.02.2024 14:16 Waloryzacja renty z ZUS. Dodatek wzrośnie nawet do kilku tysięcy

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Zebrowski powiedział, że marcowa waloryzacja nie będzie dotyczyć tylko rent i emerytur. Większe będą także kwoty dodatków i świadczenia pieniężne. Wzrośnie m.in. dodatek pielęgnacyjny. Ile pieniędzy otrzymamy? 

Apteka Marek Bazak / east news
21.02.2024 14:02 Kolejny lek wycofany z obrotu. Już kilkadziesiąt z nich na czarnej liście

W ostatnich tygodniach Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu lub wstrzymaniu w sprzedaży kilkadziesiąt serii leków. Powodem decyzji było ich możliwe zagrożenie dla zdrowia pacjentów. W połowie lutego GIF wydał komunikat dotyczący preparatu stosowanego w leczeniu nowotworów.

szpital, śmierć dziecka
21.02.2024 11:45 W polskim szpitalu na sepsę zmarło dziecko. Rodzice walczą w sądzie

Gwałtowne pogorszenie stanu dziecka, sepsa, śmierć - tak zakończył się pobyt dziecka w szpitalu. Rodzice chcą udostępnienia wykazu czynności i rachunków, jakie za wydanie opinii wystawili biegli prokuraturze. Chcą też wiedzieć, kto ich wybrał, bo np. jeden z powołanych nie miał już statusu lekarza wykonującego zawód. Sprawę jako pierwszą opisała “Rzeczpospolita”. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie, czy sposób powoływania biegłych lekarzy do wydania opinii na potrzeby śledztwa jest informacją publiczną, czy też nią nie jest, jak twierdzi uczelnia, która opiniowała sprawę.

Janina Ochojska
21.02.2024 11:35 Janina Ochojska wyleczona z raka. Ten sam problem ma wiele Polek

Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, od 5 lat chorowała na nowotwór piersi. 20 lutego za pośrednictwem platformy X podzieliła się wspaniałą wiadomością –została wyleczona! Proces leczenia nie należał jednak do najłatwiejszych.  

herbata oczyszczająca
20.02.2024 19:37 3 najlepsze herbaty oczyszczające. Idealne na wiosenny detoks

Poranek bez herbaty to dla wielu z nas fatalny początek dnia. Wybór herbat jest ogromny, więc z powodzeniem możemy znaleźć tę, która zastąpi kawę. Jednak herbata może więcej. Picie odpowiednich wywarów nie tylko może pobudzić organizm, ale także wspomóc proces detoksykacji. Które herbaty mają takie właściwości? Wiosna tuż, tuż - a to świetny moment na detoksykację organizmu.

Beata Tadla fot. Wojciech Olkusnik/east news, Instagram
20.02.2024 16:42 Beata Tadla ujawnia, jak schudła 18 kg. Zrezygnowała z tego napoju

Beata Tadla to jedna z najbardziej rozpoznawanych polskich dziennikarek. 48-latka zachwyca idealną figurą, jednak nie zawsze tak było. Niegdyś, prezenterka przeszła sporą metamorfozę i zrzuciła aż 18 kilogramów. Jak jej się to udało? Gwiazda zdradziła, jakie produkty wyeliminowała ze swojego jadłospisu i jakiego napoju się wystrzega.  

mięso
20.02.2024 14:32 Nie kupuj mięsa na bazarze. Możesz sobie poważnie zaszkodzić

Dwa dni temu pisaliśmy o śmiertelnym zatruciu mięsem z targowiska w Nowej Dębie, w powiecie tarnobrzeskim. Policja zatrzymała parę, która sprzedawała z samochodu „swojskie” wyroby będące przyczyną poważnych zatruć, w tym jednego zgonu. Dlaczego kupowanie mięsa na bazarze nie jest dobrym pomysłem? Wyjaśniamy. 

zawał serca
20.02.2024 13:28 Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy

Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Zawały i udary zdarzają się u coraz młodszych pacjentów, nawet u tych, którzy wcześniej nie mieli widocznych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać zawał serca? Jaka jest cecha charakterystyczna bólu zawałowego?

olej z rokitnika
20.02.2024 11:12 Na wrzody i zapalanie żołądka. Ten olej to prawdziwy skarb

Ten niezwykły olej to naturalne remedium na dolegliwości układu pokarmowego, co zostało potwierdzone w badaniach. Jest szczególnie zalecany w diecie osób borykających się z uszkodzoną śluzówką żołądka. Możemy pić go prosto z łyżki lub dodawać do różnych dań. Choć nie jest bardzo popularny, znajdziemy go w większości aptek. 

Ciastka wycofane ze sklepów w Polsce
19.02.2024 21:06 Popularne ciastka wycofane z polskich sklepów. GIS ostrzega, że zjedzenie ich to ryzyko dla zdrowia

Sieć hipermarketów wycofała popularne ciastka. Mogą zawierać metalowe elementy, a zjedzenie grozi uszkodzeniem zębów, języka i dalszej część przewodu pokarmowego. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz w domu tych czekoladowych ciastek. Możesz je zwrócić do sklepu. Nawet bez paragonu. Ciastka czekoladowe lubi wielu z nas. Nie jest to niestety żaden super food. A te, o których mowa, są dodatkowo niebezpieczne. Ale prawda jest taka, że lubimy poprawiać sobie jedzeniem humor.Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że sieć sklepów Kaufland wycofuje konkretne partie ciastek holenderskiego producenta. Stało się to po skargach konsumentów, którzy trafili w ciastkach na kawałki metalu.

makaron
19.02.2024 20:11 Gotujesz tak makaron? Tak przygotowany jest groźny dla zdrowia

Większość z nas gotuje makaron w osolonej wodzie i nikogo to nie dziwi. Jest to wręcz zalecane w przepisach kulinarnych. Ostatnie badania sugerują jednak, aby zaprzestać tej praktyki, bowiem może powodować to uwalnianie substancji rakotwórczych i toksycznych dla naszego organizmu. 

apteka
19.02.2024 18:18 Lista leków refundowanych do poprawki? Grupa pacjentów niezadowolona

Od września 2023 r. leki na ADHD są całkowicie refundowane dla osób poniżej 18. roku życia. Niestety, wraz z dniem osiągnięcia pełnoletności pacjenci muszą pokrywać pełen koszt leczenia. Ministerstwo zdrowia planuje wdrożenie zmian, jednak będą one dotyczyć tylko części pacjentów.  

ból głowy
19.02.2024 18:09 Ten objaw to sygnał, że grozi ci udar. Nigdy go nie bagatelizuj

Przemijający atak niedokrwienia (TIA) jest to sytuacja kliniczna, gdy mózg nie otrzymuje odpowiednio dużej ilości krwi. Z pozoru przypomina udar, lecz w porównaniu z nim objawy znikają przed upływem 24 godzin. Choć nie jest udarem, jest wstępem do niego. Znajomość jego objawów może zapobiec tragedii życiowej.  

herbata
19.02.2024 16:21 To pewne! Picie herbaty wydłuża życie. Ile filiżanek dziennie?

My Polacy kochamy herbatę. Chętnie po nią sięgamy zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Okazuje się, że ten smaczny napój to doskonały sposób na… długowieczność! Jak pokazują najnowsze badania, picie herbaty pomaga spowalniać procesy starzenia i przedłużać życie. 

ZUS
19.02.2024 14:37 Cierpisz na jedną z tych chorób? ZUS wypłaci ci pieniądze

O przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy decydują lekarze orzecznicy ZUS na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Kto może ubiegać się o taką rentę? Na liście znajdują się m.in. schorzenia układu krążenia oraz choroby psychiczne.  

Irena Santor
19.02.2024 11:37 Irena Santor trafiła do szpitala. Operacja była jedynym ratunkiem

89-letnia Irena Santor, niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, kilka lat temu wciąż była aktywna scenicznie. W ostatnim czasie jednak zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Z ich powodu artystka trafiła właśnie do szpitala i przeszła poważną operację. Teraz czeka ją rekonwalescencja. Co dolega Irenie Santor?

Marek BAZAK/East News
18.02.2024 21:41 Spacer wpływa na ciało i psychikę. Po jakim czasie zauważysz zmiany?

Spacerowanie to coś więcej niż tylko miły sposób na spędzenie czasu. Sprzyja zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychice. Tę formę ruchu możesz połączyć z pracą lub innymi codziennymi obowiązkami. Regularne spacerowanie zmienia ciało, ale korzystnie wpływa też na umysł. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto codziennie spacerować.  

Jerzy Stuhr
18.02.2024 17:37 Jerzy Stuhr szczerze o chorobie. Aktor choruje na nowotwór

“21 czy 22 wyszedłem na glinianych nogach i wsiadłem do samolotu do Rzymu - wyznał. - Myślałem, że zemdleję. Ważyłem 62 kg. I jeszcze przez parę miesięcy mojej choroby udawałem przed Włochami, że się uczę tekstu, czekam na zdjęcia itp”. - powiedział Jerzy Stuhr w premierowym  odcinku programu „Rozmowy NieWygodne” w TVP Info.  W 2011 r. u aktora wykryto raka. W 2023 r. choroba miała nawrót. Na jaki konkretnie nowotwór choruje Jerzy Stuhr? 

domowe przetwory mięsne
18.02.2024 13:41 Śmiertelne zatrucie mięsem w Nowej Dębie. Policja ostrzega

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i policja apelują, by nie spożywać mięsa z targowiska w Nowej Dębie, w powiecie tarnobrzeskim. Policja zatrzymała parę z powiatu mieleckiego, która sprzedawała tam z samochodu skażone wyroby garmażeryjne – jeden z ich klientów nie żyje, a dwóch znajduje się w szpitalu w ciężkim stanie. 

jeść jabłko
18.02.2024 12:37 Chronią przed zawałem i udarem. Poznaj trzy najcenniejsze właściwości jabłek

“Jedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny” - mówi stare brytyjskie powiedzonko. Czy ma jakiś sens? Tak! Jakie korzyści dla zdrowia ma codzienne jedzenie tych owoców? Mnóstwo. Przedstawiamy trzy najważniejsze. Będziecie zaskoczeni!

ból brzucha
17.02.2024 20:09 Ta choroba przebiega podstępnie. Nie bagatelizuj bólu brzucha na czczo

Ten problem zdrowotny dotyka coraz większą część populacji. Zapalenie błony śluzowej żołądka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która z czasem może prowadzić do nadżerek, a następnie do rozwoju choroby wrzodowej. Jakie są typowe objawy zapalenia błony śluzowej żołądka i jak to leczyć? 

Monika i Leszek Miller, fot. Piotr Molecki / East News
17.02.2024 17:34 Wnuczka Leszka Millera: "Życie z dwubiegunówką nie jest łatwe". 760 tys. Polaków może to potwierdzić

Monika Miller zmaga się z przewlekłą chorobą psychiczną, która znacznie utrudnia jej życie. Ostatnio wyznała, że sztuka pomaga jej ukoić cierpienie, a jej partner zdradził, czy choroba ukochanej ma wpływ na ich relację. Na co choruje wnuczka Leszka Millera? 

maść na zmarszczki
17.02.2024 14:44 Przez lata zapomniana, znów wraca do łask. Tania maść z apteki hitem na zmarszczki

Ta maść z apteki stała się hitem na zmarszczki i cienie pod oczami! Kosztuje tylko kilka złotych, a może z powodzeniem zastąpić drogie kremy przeciwzmarszczkowe. Stosuje ją mnóstwo kobiet, a w sieci znajdziemy wiele filmików zachwyconych użytkowniczek tego specyfiku.  

Aleksiej Nawalny
16.02.2024 21:20 Śmierć Aleksieja Nawalnego. Lekarz opozycjonisty o przyczynie zgonu

Nie żyje Aleksiej Nawalny, słynny rosyjski opozycjonista. Wersja oficjalna, czyli rosyjskiej propagandy Putina podaje, że Nawalny „poczuł się źle na spacerze" w kolonii karnej, wezwano do niego karetkę, ale po półgodzinnej reanimacji lekarze stwierdzili zgon. I że jego przyczyną był “zakrzep krwi”. Co na to lekarz opozycjonisty i jego prawnik? Niezależny opozycyjny portal rosyjski Meduza pokazał screen poruszającego wpisu z mediów społecznościowych mamy Aleksieja Nawalnego, który opublikowała po śmierci syna. Jednak, kiedy dziennikarze zorientowali się, że nie był w opcji dostępnej publicznie, tylko dla “widoczne dla znajomych”, zdecydowali się go usunąć. 

fot. Marta Paszkin: Instagram @marta_paszkin, tło: canva
16.02.2024 17:21 Marta Paszkin z "Rolnika" po wizycie u lekarza. Wyjawiła pewien problem

Marta Paszkin i Paweł Bodzianny to jedna z ulubionych par programu “Rolnik szuka żony”. Uczestniczka słynnego reality show cieszy się dużą sympatią i chętnie dzieli się swoją codziennością na Instagramie. Ostatnio, po wizycie u lekarza, poinformowała fanów o pewnym problemie. 

herbatka ziołowa
16.02.2024 15:06 Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę

Ból brzucha jest nieprzyjemnym uczuciem, które co jakiś czas dotyka niemal każdego z nas. Pamiętajmy, że jeśli występuje długotrwale, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być symptom poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak pojawia się sporadycznie, np. w wyniku przejedzenia, warto sięgnąć po herbatki ziołowe, które przyniosą szybką ulgę. Jakie zioła sprawdzą się najlepiej? 

chory pracownik
16.02.2024 13:01 Zmiany w zwolnieniach lekarskich. Ile pieniędzy dostaniemy na L-4?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, podczas zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia. W nowym rządzie pojawił się pomysł, aby to zmienić. Czy pracownicy będą zadowoleni? 

Anders Breivik
16.02.2024 12:39 Breivik oskarżył Norwegię. "Za zimna kawa, brzydki wystrój celi" uznał za łamie praw człowieka. Zapadł wyrok

Anders Breivik, terrorysta, który zabił 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya w 2011 roku, wytoczył proces państwu. Uskarżał się przez warunki, jakie stworzono mu w więzieniu, miał myśli rezygnacyjne i podejmował próby zakończeniu własnego życia. 45-letni masowy morderca odsiaduje wyrok 21 lat pozbawienia wolności, które wielu i tak uważa za horrendalnie niski. Już ponad 10 lat temu media obiegł prawie 30-stronicowy list Breivika, jaki wysmarował do szefostwa więzienia. Opisywał "nieludzkie warunki", w jakich odbywa karę. Utyskiwał m.in na to, że:- Cela jest mała, bo ma tylko.. trzy części - sypialnię, “biuro” i siłownię. A każda z nich zaledwie 8 metrów kwadratowych. - Wystrój sali jest nieestetyczny, więc go rozprasza (Breivik pisze swoje polityczne traktaty w więzieniu, którymi inspiruje ekstremistów). - Kawa jest za mało gorąca, a do tego nie dostaje do niej mleka. - W celi nie jest tak ciepło, jakby chciał i ma na sobie trzy warstwy ubrań.- Strażnicy poganiają go, żeby szybciej się golił i mył zęby, zarzucając, że przeciąga te czynności ponad miarę.Wyszedł z wypalenia i rak. Pomaga uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nie wpadli w kryzys psychiczny. Możesz skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję: 

wirus fot. canva, lotnisko fot. Pau Barrena/AFP/East News
16.02.2024 12:07 Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje

Ze względu na ocieplenie klimatu i przemieszczanie się turystów prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoła wirusowi dengi w krajach, które były od niego wolne. Wywołuje on tropikalną chorobę. Wirus pojawił się już Europie. Pierwszy kraj właśnie wprowadził kontrole i dezynfekcje na lotniskach i w samolotach. Wirus dengi jest groźny, a do tego powoduje poważne powikłania u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Największy problem z nim mają już Włosi i Francuzi.

zakupy
16.02.2024 09:45 Jedzenie też może poprawić humor. A te pokarmy w szczególności

Dieta to świetne „narzędzie” do poprawy humoru. Co więc jeść, by poprawić samopoczucie? Teoretycznie każde jedzenie może zadziałać w ten sposób – każdy ma własne upodobania kulinarne. Jednak są produkty, które zadziałają w ten sposób na każdego! Które to są?

ból nerek
15.02.2024 20:53 Objawy pojawiają się późno. Konsekwencje dla nerek są tragiczne

Gdy przepływ moczu z nerek do pęcherza jest zablokowany, przyczyną może być wodonercze. Dochodzi do niego, gdy mocz nie może zostać w pełni wydalony i zalega w nerce. Reagować trzeba natychmiast – skutkiem bywają trwałe zmiany funkcjonowania nerki.

Monika B. zatrzymana fot. Lubelska Policja, tło canva
15.02.2024 18:41 Celowo oszpecała twarz córki, żeby wyłudzać pieniądze. Dramat dziecka trwał latami

43-letnia mieszkanka powiatu łukowskiego została zatrzymana przez policję z zarzutem znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad 9-letnią córką. Monika B. polewała twarz i kark dziewczynki toksyczną substancją, powodując trwałe oszpecenie dziecka. Żerując na cierpieniu córki, kobieta zbierała pieniądze na zbiórkach dobroczynnych. Grozi jej do 20 lat więzienia. 

atak kleszczy
15.02.2024 17:37 Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach

Kleszcze już się pojawiły. Zazwyczaj zaczynają atakować na przełomie marca i kwietnia, lecz w tym roku ich aktywność jest już widoczna. Temperatura jak na tę porę roku jest dość wysoka, co prawdopodobnie jest przyczyną ich obecności.Polscy leśnicy ostrzegają, by uważać podczas wycieczek w obszarach, w których mogą znajdować się pasożyty. Ugryzienie może skończyć się groźną chorobą. Tomek wygrał z chorobą i a chce wesprzeć psychicznie każde dziecko, rodzica i nauczyciela w Polsce. Posłuchajcie, jak możecie dostać pomoc, albo włączyć się w akcję:

Minister Izabela Leszczyna fot. Pawel Wodzynski / East News, tło: canva
15.02.2024 15:51 Czy te szczepienia będą obowiązkowe? Minister zdrowia zabrała głos

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja „Wiedza Świadomość Życie", która została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania, minister zdrowia poruszyła temat szczepień przeciwko HPV. Co zapowiedziała Izabela Leszczyna? 

chory kot
15.02.2024 14:41 Ta bakteria zabiła miliony ludzi. Nosicielem może być kot?

W średniowieczu bakteria dżumy spowodowała śmierć dziesiątek milionów ludzi. Choć ryzyko pojawienia się epidemii tego rodzaju jest obecnie minimalne, bakteria wciąż żyje. W niektórych obszarach występuje powszechnie wśród pewnych populacji dzikich gryzoni. Niedawno z jej powodu doszło do zakażenia. Badacze przypuszczają, że jej nosicielem było domowe zwierzę. 

Przychodnia, Fot. Piotr Molecki/East News
15.02.2024 12:12 Zmiany w zapisach na szczepienia przeciw COVID-19. Nie wszyscy będą zadowoleni

Już jutro wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. We wtorek ministerstwo zdrowia poinformowało, że 16 lutego 2023 roku, infolinia na szczepienia przeciwko COVID-19 zostaje zamknięta. Co to oznacza dla pacjentów? 

lekarz przy komputerze
15.02.2024 10:39 Wystawiali 700 recept dziennie. Narazili życie tysięcy pacjentów

Jakiś czas temu w naszym kraju zaobserwowano niepokojące zjawisko - hurtowe wystawianie recept przez lekarzy. Ile recept wystawił rekordzista w 2020 roku i co na to wszystko Naczelna Rada Lekarska? 

L-4, przychodnia lekarska
14.02.2024 17:41 Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

 Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle. Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

złamane serce
14.02.2024 16:41 Złamane serce to choroba. W 90 procentach dopada jedną płeć

Złamane serce nie jest tylko metaforą. Jest to również realny stan chorobowy i przypomina ostry zespół wieńcowy. Nazywa się zespół takotsubo. Takotsubo w języku japońskim to naczynie do połowu ośmiornic – serce osoby mającej ten problem przybiera właśnie taki kształt. Co powoduje tę dolegliwość? Czy może jest to wina zawodu miłosnego? Niekoniecznie.   

Katarzyna Kwiecień-Kaniewska
14.02.2024 14:38 Nie żyje znana kostiumografka. Przyczyną był nowotwór

Wierzyła, że uda się jej wyzdrowieć z nowotworu. Niestety, 12 lutego zmarła. Jej śmierć jest wielką stratą dla świata show-biznesu i nie tylko. Katarzyna Kwiecień-Kaniewska, kostiumografka, odpowiadała m.in. za stroje uczestników „Twoja twarz brzmi znajomo”. Przyczyną jej śmierci był nowotwór. Artystka nigdy nie ukrywała, że choruje. Apelowała, by każdy z nas dbał o swoje zdrowie. 

hospitalizacja
14.02.2024 10:39 30-krotny wzrost zachorowań. Czy Europie grozi epidemia?

W Europie widoczny jest znaczny wzrost zachorowań na jedną chorobę zakaźną. W Polsce wielu z nas przechorowało ją w dzieciństwie. Najwięcej osób choruje teraz m.in. w Rosji i Rumunii, najmniej w Wielkiej Brytanii. Domyślacie się już, o jaką chorobę chodzi?  

osłabiona odporność
14.02.2024 07:19 Coraz częściej łapiesz infekcje? Winowajcą bywa niedobór tej witaminy

Gdy zaczynamy częściej chorować, jednym z pierwszych podejrzeń jest, że ubieramy się za lekko lub jesteśmy zmęczeni. Niekiedy tłumaczymy to sezonem na choroby. A powodem może być niedobór witamin, których wpływ na zdrowie jest nie do przecenienia. Niedobór, której z nich powoduje, że chorujemy częściej? 

Donald Tusk
13.02.2024 18:44 Pacjenci piszą do Tuska: chcą zakazu sprzedaży jednego produktu

Osiem organizacji pacjentów apeluje do premiera Donalda Tuska i Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny o wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów. Zwracają uwagę na niepokojący wzrost spożycia tej używki wśród dzieci i młodzieży. Tymczasem kolejny krok w stronę zakazu zrobiła Francja. Francuski Senat jednogłośnie opowiedział się za jego wprowadzeniem.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
13.02.2024 16:37 Włodzimierz Szaranowicz choruje. Wielu Polaków ma ten sam problem

Włodzimierz Szaranowicz znany jest prawdopodobnie wszystkim fanom sportu w całym kraju. Gdy w 2019 r. ogłosił, że przechodzi na emeryturę, zasmucił wielu z nich. Jednak w tym czasie legendarny dziennikarz zaczął chorować. Co dolega Włodzimierzowi Szaranowiczowi? 

apteka
13.02.2024 16:31 Najsłynniejszy lek na odchudzanie i cukrzycę ma konkurencję. Jest już w Polsce

W Polsce są już dostępne leki najnowszej generacji, które stosuje się w leczeniu cukrzycy i otyłości. Mogą one nie tylko cofnąć cukrzycę, ale także uchronić wielu pacjentów przed operacjami bariatrycznymi. O ich skuteczności rozmawiał z PAP prof. Leszek Czupryniak. 

fot. mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik: archiwum prywatne, tło: canva
13.02.2024 14:32 Cola zwykła czy cola zero - która jest bardziej niezdrowa? Dietetyk nie ma wątpliwości

Cola zwykła czy cola zero - którą lepiej wybrać? Do dziś toczą się o to spory. Jedni twierdzą, że tradycyjny napój zawiera mniej chemii, dlatego będzie mniej szkodliwy za zdrowia. Inni, że jest pełen zabójczego cukru, dlatego lepszym wyborem będzie wersja zero. A jak jest w rzeczywistości? Który napój to “mniejsze zło”? Zapytaliśmy specjalistę, dietetyczkę kliniczną mgr Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik. 

IBS
13.02.2024 12:07 Coraz więcej zachorowań także wśród młodych. Pierwszym objawem "żabi brzuch"

Zespół jelita drażliwego (IBS) to coraz większy problem dzisiejszych czasów, zwłaszcza wśród młodszej populacji. Dolegliwości z nim związane mogą nasuwać podejrzenie raka jelita grubego. Dlatego więc, przy diagnozie specjaliści zwracają szczególną uwagę na występowanie tzw. objawów alarmowych, które mogą wskazywać nie na IBS, a na problem onkologiczny. Co powinno wzbudzić naszą czujność? 

Danuta Martyniuk fot. AKPA, tło: canva
13.02.2024 10:04 Danuta Martyniuk miała operację. Schorzenie utrudniało jej życie

Danuta Martyniuk przeszła ostatnio operację. Żona popularnego muzyka disco polo wyznała, że nie mogła już normalnie funkcjonować i niezbędna była interwencja medyczna. Z tym problemem zdrowotnym zmaga się coraz więcej Polek. 

mężczyzna prowadzący pojazd
12.02.2024 19:27 Tysiące ludzi może stracić prawo jazdy. Wchodzą nowe przepisy

Seniorzy „za kółkiem” będą musieli wykonać obowiązkowe badania psychologiczne – przepis ten ma obowiązywać osoby, które ukończyły 65. rok życia i pisaliśmy już o nim w zeszłym roku. Jednak o tym, że pora już rozważyć rezygnację z kierowania autem, świadczyć mogą te sygnały. Warto je znać. 

Rozwód, terapia, zaburzenia odżywiania
12.02.2024 17:41 Rozwód rodziców przeżyła bardziej niż oni. Wpadła w zaburzenia, które leczyła kilka lat

Miała 15 lat, gdy okazało się, że ojciec kogoś ma. Słowo „kochanka” do dziś przychodzi jej jakoś z trudem. To mama odmieniała je przez wszystkie przypadki. A Ala? Wpadła w zaburzenia, z których wychodziła na dwóch terapiach. - Mój ojciec przez lata był bardzo odpowiedzialny, a może tylko sprawiał takie wrażenie. Był uosobieniem stereotypowej „głowy rodziny”, choć też to określenie jest słabe. Bo na wskroś patriarchalne. Żenujące – w domyśle – facet jest głową, a kobieta szyją. A często jest odwrotnie – to kobieta jest głową, nawet jeśli dla świętego spokoju, dla ego zakompleksionego faceta gra przed nim rolę tej cholernej szyi, która w domyśle kręci głową, jak w tym głupim powiedzeniu – mówi Ala. Przed laty była bohaterką mojego reportażu, a potem książki „Nastolatki na głodzie. Pokochaj swoje ciało, nie daj się anoreksji i bulimii”. W trakcie rozwodu rodziców zachorowała na bulimię. - Dziś myślę, że bardziej niż przeżyłam to niż moi rodzice. Żałuję. Nie było warto. Zapłaciłam za to zaburzeniami odżywiania. Ojciec radośnie wchodził w kolejne związki. Mama też sobie emocjonalnie w końcu poradziła. A do tego znalazła fajnego partnera - mówi Alicja. - Wróciły wspomnienia, gdy zobaczyłam, jak media śledzą rozwód Katarzyny Bosackiej. Poczułam ulgę, że moi rodzice nie są celebrytami. I że sama już się z tym uporałam - dodaje Ala.

ból kości
12.02.2024 16:42 Nowotwór kości powoduje ten rodzaj bólu. Nasila się w nocy

Zmiany nowotworowe w kościach powodowane są przeważnie przez przerzuty z innych narządów. Występować może także pierwotny rak kości, lecz jest to wyjątkowo rzadki przypadek – choruje na niego ok. 1 pacjent na 100 chorych onkologicznie. Objawem nowotworu kości jest ból nasilający się w nocy. Jak rozpoznać, że przyczyną jest nowotwór? 

pilne wydarzenie
12.02.2024 14:40 Groźny wirus atakuje ludzi. Bolesna wysypka prowadzi do śmierci

Mężczyzna zmarł w wyniku zakażenia wirusem, o którym po raz pierwszy usłyszeliśmy w kilka lat temu. Nosicielami są małe ssaki. Mężczyzna zaraził się od swojego kota. Jakie są pierwsze objawy zakażenia?  

nadmierne owłosienie
12.02.2024 11:38 Masz obfite owłosienie w tych miejscach? To może być objaw choroby

Nazywana jest zespołem wilkołaka. Jej charakterystycznym objawem jest występowanie nadmiernego owłosienia na ciele. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – zarówno młodych, jak i starszych. Nienaturalna ilość włosów może pojawić sie nie tylko np. na plecach, ale nawet na czole. Jak rozpoznać i leczyć hipertrichozę?  

Gabriela Kownacka fot. AKPA, tło: canva
11.02.2024 19:37 Ten nowotwór zabrał Gabrielę Kownacką. To najczęściej diagnozowany nowotwór u Polek

Gabriela Kownacka było jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Zmarła w 2010 r. w wieku 58 lat po długiej walce z rakiem piersi. W Polsce 20 tysięcy kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Jest on uznawany za jeden z największych zabójców Polek. To bardzo podstępna choroba, ponieważ zazwyczaj, kiedy zaczyna powodować objawy, jest już w stadium zaawansowanym. 

Napar ze świętej bazylii.
11.02.2024 17:38 Ten napar pomoże zasnąć i obniżyć ciśnienie. Jak przygotować "eliksir życia"?

Tulsi znana jest w kulturze hinduskiej już od czasów starożytnych. To ważny składnik wielu orientalnych preparatów i mieszanek ziołowych. W tradycyjnej medycynie indyjskiej słynie jako "królowa ziół” i "eliksir życia".  Jak przygotować napar ze świętej bazylii?  

hemoroidy
11.02.2024 15:43 Te trzy nawyki to pewna droga do hemoroidów. Zmień je, póki możesz

Choroba hemoroidalna to problem większości dorosłej populacji krajów rozwiniętych. Może być uwarunkowana genetycznie, jednak najczęściej do jej rozwoju dochodzi przez nieprawidłowe nawyki. Co jest główną przyczyną choroby hemoroidalnej i jak się przed nią uchronić? Odpowiadamy. 

Mariola Łodzińska, prezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, praca pielęniarek
11.02.2024 14:05 Pielęgniarka w Polsce może więcej. Pacjenci tego nie wiedzą. 11 lutego to Światowy Dzień Chorego

Jak myślicie, czy pielęgniarka może wystawić receptę, L-4 i informować rodzinę o stanie pacjenta leżącego w szpitalu po operacji? Pytamy o to Mariolę Łodzińską, magister pielęgniarstwa, prezeskę Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Bo polscy pacjenci rzadko wiedzą, jak duże kompetencje mają pielęgniarki.11 lutego to Światowy Dzień Chorego. Tuż przed nim w Warszawie Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej zorganizował konferencję, na której pojawiło się aż 180 przedstawicieli pacjentów, lekarzy i urzędników. Pacjenci.pl objęli Forum Organizacji Pacjentów patronatem. Przy okazji kuluarowych rozmów przekonaliśmy się, jak ważne jest informowanie, jak duże kompetencje mają pielęgniarki w Polsce. Pacjenci nie mają pojęcia, że mogą np. zwrócić się do nich z prośbą o receptę, albo zapytać, jak czuje się leżący w szpitalu bliski, zamiast czekać aż lekarz skończy inną operację, albo pojawi się w szpitalu na kolejnym dyżurze. Pielęgniarka, pielęgniarz, położna to samodzielne zawody medyczne. Ci, którzy je wykonują, często mają nie tylko skończone studia, ale wiele specjalistycznych kursów. A do tego spędzają z pacjentem o wiele więcej czasu niż lekarze. Z czym możesz jako pacjent, albo jako jego rodzina zwrócić się do nich w przychodni czy szpitalu? Możesz się zdziwić. 

zmęczenie
10.02.2024 18:38 Niedobór tej witaminy mylimy z osłabieniem. Wyczerpuje się szybko

Bez niej procesy metaboliczne w ludzkim organizmie nie mogłyby przebiegać prawidłowo. Jej długotrwały niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia i powodować nawet tak poważne choroby jak depresja.  Witamina B1, bo o niej mowa, może być dostarczana wraz z pożywieniem lub w formie suplementów. Nikt z nas nie powinien pozwalać sobie na jej niedobór. Sprawdź objawy jej niedoboru i dowiedz, jak je uzupełnić.  

oszust
10.02.2024 16:35 NFZ z ważnym apelem do pacjentów. Nie dajcie się nabrać!

Straty są ogromne. Dwóch seniorów, w tym jeden ze Starachowic, straciło łącznie 90 tysięcy złotych. Poszkodowanych jest więcej. Narodowy Fundusz Zdrowia i policja ostrzegają przed złodziejami – oszuści udają lekarzy. Sprawdź, na czym polega ich taktyka i uniknij tragedii. 

ból brzucha
10.02.2024 14:29 Ból jajnika, który nie oznacza owulacji. Co może być przyczyną?

Objawem bólu tego rodzaju jest wrażenie kłucia i rozpierania w podbrzuszu. Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak gdy pojawiają się objawy takie jak obfite miesiączki i upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także ból po współżyciu, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Uwaga! Ból jajnika nie musi oznaczać owulacji, powody mogą być poważniejsze.

rak przełyku
10.02.2024 13:35 Refluks bywa przystankiem do raka przełyku. Sprawdź objawy

Chirurg prof. Tomasz Skoczylas w rozmowie z PAP stwierdził, że coraz więcej osób choruje na raka gruczołowego przełyku. Według eksperta ma to związek ze stylem życia i rozwojem cywilizacyjnym. O tych 2 objawach warto wiedzieć w szczególności – wiedza ta może uratować życie. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na wyleczenie. 

Daria Dziewięcka, dziennikarka, rak jajnika
10.02.2024 12:11 Zmarła polska dziennikarka. Miała zaledwie 42 lat. Chorowała na raka jajnika

Po raz pierwszy w życiu byłam chora, po raz pierwszy trafiłam do szpitala i okazało się, że mam już przerzuty. Od 16 miesięcy nie miałam dłuższej niż trzy tygodnie przerwy między wizytami w szpitalu - Daria Dziewięcka otwarcie pisała o swojej chorobie cztery lata temu stołecznej "Gazecie Wyborczej".W tekście poniżej znajdziesz informacje, jak objawia się rak jajnika i jak wygląda diagnostyka, leczenie i rokowania.- Nie chcę, by ktoś mówił, gdy umrę, że przegrałam z chorobą - mówiła Daria Dziewięcka. W wieku 37 lat zachorowała na nowotwór złośliwy jajnika. Była dziennikarką - m.in. redaktor naczelną portalu Wysokieobcasy.pl, Tokfm.pl, Natemat.pl, “Gazety Stołecznej”l, ale też psycholożką i joginką. Prowadziła gabinet i nagrywała podcast “Tu i teraz”. 

opieka nad seniorem rodzicem
09.02.2024 16:42 Pieniądze za opiekę nad rodzicami. Jak dostać zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy, czyli ten wypłacany osobie, która tak intensywnie opiekuje się wymagającą stałej opieki chorą czy niepełnosprawną osobą w rodzinie, że nie może połączyć tego z pracą zawodową i musi z niej zrezygnować, zwykle kojarzy się nam z symbolicznymi pieniędzmi, jakie od państwa dostaje któryś z rodziców chorego dziecka. A taki zasiłek może dostać też córka czy syn, którzy opiekują się schorowanym rodzicem.

“Na dobre i na złe” fot. AKPA
09.02.2024 15:31 Uważasz się za fankę "Na dobre i na złe"? Sprawdź się w naszym QUIZ-ie

Czy wiesz wszystko o serialu “Na dobre i na złe”? Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy uda Ci się uzyskać maksymalną liczbę punktów. Powodzenia! :) 

apteka fot. Marek Bazak / east news
09.02.2024 12:58 PILNE: Lek przeciwnowotworowy wycofany z obrotu. "Zanieczyszczenia widać gołym okiem"

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat o pilnym wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku przeciwnowotworowego. Powodem decyzji są uzasadnione podejrzenia, że w produkcie leczniczym znajdują się zanieczyszczenia, które mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów. Zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem. 

Izabela Leszczyna fot. Paweł Wodzynski / east news, tło canva
09.02.2024 11:11 Wielkie zmiany w zapisach do specjalistów na NFZ. Czeka nas rewolucja

Jednym z największych problemów polskiej ochrony zdrowia są trudności z zapisywaniem się do lekarzy specjalistów. Ministerstwo Zdrowia planuje usprawnić system, aby możliwa była rejestracja do lekarzy w formie elektronicznej. Kiedy zmiany mają wejść w życie? 

 Małgorzata Rozenek-Majdan (@m_rozenek)
09.02.2024 09:51 Małgorzata Rozenek trafiła do szpitala. "Nie jestem w stanie nawet chodzić"

Małgorzata Rozenek chętnie dzieli się z fanami swoją codziennością na Instagramie. Ostatnio, celebrytka wybrała się na narty, co niestety skończyło się wizytą w szpitalu. Co się wydarzyło?

udar mózgu
08.02.2024 19:31 Masz tę grupę krwi? Możesz szybciej dostać udaru

Udar nie jest problemem tylko osób starszych. Dotyka także osób, które są przed 60. rokiem życia. W dużym stopniu zależy to również od tego, jaką masz grupę krwi. Naukowcy odkryli, że również grupa krwi może być czynnikiem ryzyka.  

dieta ketogeniczna
08.02.2024 18:22 Przepisy diety ketogenicznej - śniadanie, obiad i przekąski

Dieta ketogeniczna to temat kontrowersyjny wśród dietetyków. Jednak nie sprawia to, że jej popularność słabnie. Wręcz odwrotnie – zainteresowanie nią jest spore, a o jej korzyściach bez obaw mówią również lekarze i naukowcy. Czym dokładnie jest ta dieta? Jak przeprowadzić ją bezpiecznie. I co najważniejsze – co podczas jej stosowania jeść? Odpowiadamy.

ból brzucha
08.02.2024 16:30 Pięć kobiet dziennie umiera na ten nowotwór. Jak go rozpoznać?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. Z jego powodu umiera 5 kobiet dziennie. Dzięki regularnie wykonywanej cytologii można wcześnie wykryć komórki nowotworowe, zdiagnozować chorobę i wcześniej zacząć ją leczyć. A to zwiększa szanse na przeżycie. Czym jest cytologia? Czym różni się od niej cytologia płynna LBC? 

Jod w diecie
08.02.2024 13:42 Jod w diecie - w czym jest go najwięcej?

Jod jest pierwiastkiem, który kojarzy się nam z morzem. W porównaniu z magnezem czy potasem nie należy do składników mineralnych, o których mówi się często. Jednak to jeden z najważniejszych pierwiastków, bez którego ludzki organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Kojarzymy go głównie z funkcjonowaniem tarczycy, ale na tym nie kończy się jego wpływ na organizm. Sprawdź, czym jest jod i jak uniknąć jego niedoboru.

brać leki
08.02.2024 10:45 Przyjmowanie leków w ten sposób osłabia ich działanie. Nie popełnij błędu

Jak przyjmować leki – przed, podczas czy po posiłku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od rodzaju medykamentu. Istnieje grupa leków, których nie należy spożywać wraz z pożywieniem, ponieważ pokarm może osłabiać ich działanie. Jakie to leki? Wyjaśniamy.

prof. Alicja Chybicka, Przylądek Nadziei, Wrocław, onkologia dziecięca
08.02.2024 10:32 Prof. Alicja Chybicka wymienia dwie kluczowe rzeczy, od których poza genami zależy zdrowie

Trzymam stałą wagę, nie zmagam się z nadmiarem kilogramów. Unikam mięsa. Biorę udział w maratonach i półmaratonach. Ostatnio biegłam w Karnawałowym Biegu Tyłem. A wszystkim Polakom radzę: przynajmniej raz w roku idźcie na badania – mówi prof. Alicja Chybicka. W cyklu "Czy lekarz się leczy"?" w portalu Pacjenci.pl pytamy lekarzy, czy dbają o swoje zdrowie, czy tylko o pacjentów. Prof. Alicja Chybicka, lekarka która większość swojego życia poświęciła na leczenie chorych na nowotwory dzieci, przez całe swoje zawodowe życie powtarza apel, aby polskie dzieciaki zaczęły się więcej ruszać: grać w piłkę na świeżym powietrzu, biegać, spacerować, zdobywać góry, pływać.- Dzieci nie mogą być bezczynne, bo siła człowieka zależy od tego, co je i czy się rusza. Coraz więcej naszych dzieci jest otyłych i nie mają takiego ilorazu inteligencji, jaki miałyby, gdyby prowadziły inny tryb życia. A dane są przerażające, bo badania pokazują, że  aż 80 proc. polskich dzieci jest nieaktywnych fizycznie. Wśród 17 krajów zajęliśmy przedostatnie miejsce - przytacza statystyki lekarka, twórczyni Przylądka Nadziei, czyli Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Imbir i kurkuma
07.02.2024 20:03 Od kuchni po sypialnię. Poznaj właściwości kurkumy i imbiru

Kurkuma i imbir to dwie przyprawy znane każdemu entuzjaście kuchni orientalnej. Jednak mają do zaoferowania nie tylko smak i aromat, ale też właściwości prozdrowotne. Rozgrzewają i wzmacniają.  Korzyści jest więcej i potwierdzają je zarówno eksperci od medycyny ludowej, jak i tradycyjnej.  

mycie zębów
07.02.2024 17:17 Taki zapach z ust to sygnał ostrzegawczy. Nigdy go nie ignoruj

Nieprzyjemny zapach z ust to coś, co powoduje dyskomfort – zarówno dla osoby, która ma ten problem, jak i osoby przebywającej w jego towarzystwie. Nierzadko jest też przyczyną niemiłych podejrzeń np. o brak higieny jamy ustnej. Jednak powód może być zgoła odmienny. Brzydki zapach z ust bywa też symptomem choroby nowotworowej.

kwas omega-3
07.02.2024 15:17 Kwasy omega 3 wspierają organizm. W czym zjesz ich najwięcej?

Kwasów omega 3 nie może zabraknąć w zdrowym jadłospisie. To właśnie tłuszcze wykazują największą wartość energetyczną. Które pokarmy zawierają najwięcej tego związku? Jak omega 3 wpływa na nasz organizm?

nordic walking
07.02.2024 13:59 To dzięki temu Norwegowie cieszą się żelaznym zdrowiem. Kierują się w życiu jedną zasadą

Dla Norwegów kontakt z naturą ma bardzo duże znaczenie. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to nieodłączny element ich życia, bez względu na panujące warunki pogodowe. W Norwegii istnieje nawet powiedzenie: „Nie ma złej pogody, tylko ubranie jest niewystarczające”.  Friluftsliv to filozofia życia Norwegów, która ma zapewniać im jak najdłuższe trwanie w zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Na czym polega friluftsliv? 

smutna dziewczyna
07.02.2024 11:37 Masz obniżony nastrój? Winowajcą mogą być jelita

Choć niewielu zdaje sobie sprawę, bakterie jelitowe mają znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu. Odgrywają istotną rolę, zwłaszcza jeśli chodzi o nasz nastrój. Dysfunkcjom układu pokarmowego bardzo często towarzyszą objawy psychiczne. Dolegliwości fizyczne nakręcają objawy psychiczne i na odwrót. Jak to działa? Wyjaśniamy.  

luksusowy zegarek
07.02.2024 09:26 To choroba celebrytów i "białych kołnierzyków". W Polsce liczba przypadków ciągle rośnie

W 2023 roku, w Polsce zanotowano rekordową liczbę nowych zakażeń wirusem HIV - ponad 2,9 tys. przypadków, co stanowi o ponad 20% więcej niż rok wcześniej. Te dane budzą ogromny niepokój. Choć HIV kojarzy się głównie z osobami z marginesu społecznego, które nadużywają narkotyków i uprawiają nierząd, obecnie problem ten głównie dotyczy zupełnie innej warstwy społecznej. Kto najczęściej choruje? Tłumaczy w rozmowie z PAP dr n. med. Grażyna Cholewińska.  

hemoroidy
06.02.2024 20:04 Nie spiesz się z operacją hemoroidów. Lekarz tłumaczy, jak można jej uniknąć

Choroba hemoroidalna to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka coraz większą część społeczeństwa krajów rozwiniętych. “Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji. Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman. Tu liczy się czas. Jeśli nie podejmiemy działań na początkowym etapie rozwoju choroby, będzie postępować i w najgorszym wypadku będziemy musieli poddać się operacyjnemu usunięciu hemoroidów. Dlaczego jest to zabieg traktowany przez lekarzy jako ostateczność? Wyjaśniamy. 

H.pylori test
06.02.2024 19:19 Ta bakteria wywołuje wrzody, a nawet raka żołądka. Poznaj pierwsze objawy zakażenia

Zakażenie H.pylori dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodszych. Przeważnie przebiega bezobjawowo, więc nosiciel nawet nie wie, że nim jest. U niektórych pojawiają się symptomy, które zdradzają, że w żołądku znajduje się bakteria. H. pylori to główny czynnik ryzyka raka żołądka - pocieszającym jest fakt, że można go wyleczyć. Sprawdź, jak poznać objawy.  

banany
06.02.2024 18:55 Banany na dobry sen? Ten owoc posiada zbawienne właściwości

Bezsenność definiujemy, jako czas zasypiania powyżej 45 minut. Zaburzenia snu mogą powodować problemy z koncentracją i co gorsza, zwiększają ryzyko wypadków drogowych. Jeśli borykamy się z bezsennością, warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykom i zwrócić uwagę na to, co jemy na kolację. 

trądzik różowaty
06.02.2024 18:31 Taki rumieniec oznacza kłopoty. To jeden z pierwszych objawów choroby skóry

“Pajączki” i rumieńce na twarzy to zmora bardzo wielu Polek i Polaków. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rumień może być początkowym objawem choroby skóry, która dotyka coraz więcej osób po 40. roku życia - trądzik różowaty. Warto mieć świadomość, czy ten problem dotyczy właśnie nas, ponieważ nieleczony będzie postępować.  

kawa
06.02.2024 18:12 Sto razy lepsze niż kawa. Spróbuj tych napojów, a do małej czarnej już nie wrócisz

Wielu z nas sięga po kawę tuż po przebudzeniu. Mimo iż jej smak jest absolutnie wyjątkowy a działanie, gdy pije się ją w normie, przyjemne, to jednak ma sporo minusów. Dla wszystkich którzy chcieliby spróbować zamienić ją na coś innego, lecz o podobnych właściwościach, mamy kilka alternatyw. 

rodzaje cebuli
06.02.2024 15:01 Może chronić przed rakiem żołądka i obniżać ryzyko zawału. Odkryj na nowo to polskie warzywo

Charakterystyczny smak i zapach sprawiają, że niejedna osoba unika tego warzywa. Warto się z nim jednak przeprosić, bo ma wiele prozdrowotnych właściwościami. Każdy jej rodzaj poprawia odporność i ma działanie bakteriobójcze. To nie wszystko – korzystnie wpływa również na serce. Stara, dobra polska cebula - przeczytaj o jej niezwykłych właściwościach. 

ból jelit
06.02.2024 13:37 To ma fatalny wpływ na Twoje jelita. Przyczynia się nawet do rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna

Schorzenia jelit stają się plagą w krajach rozwiniętych. Jednym z nich jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Tym, co niepokoi specjalistów najbardziej jest fakt, że zapada na nią coraz więcej młodych osób. Jakie są przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna? Szczególnie jeden czynnik ryzyka wysuwa się na pierwszy plan. Nie zależy od genów. Na szczęście mamy na niego wpływ. 

domowe przetwory
06.02.2024 11:43 Toksyny w konserwach i przetworach zagrażają zdrowiu. Uważaj też na to, jak je przechowujesz

Żywność w słoikach i puszkach może wydawać się wręcz niezniszczalna. Warzywa, konserwy rybne i mięsne przechowywane w ten sposób, stoją w naszych spiżarniach nieraz latami. Eksperci ostrzegają jednak, że czynniki zewnętrzne mogą spowodować, że produkty te się zepsują. A charakterystycznym objawem jest nalot tego rodzaju. Co więcej, w przetworach mogą pojawić się substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia. 

Król Karol III fot. Karwai Tang / Contributor / Getty Images
05.02.2024 20:41 Król Karol III jest poważnie chory. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie

Ostatnio, król Karol III został hospitalizowany z powodu powiększonej prostaty. Podczas operacji okazało się, że stan zdrowia monarchy jest bardziej poważny – zdiagnozowano u niego nowotwór. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie. 

Katarzyna Zielińska fot. Pawel Wodzynski/ east news, tło: canva
05.02.2024 19:48 Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków. W tej chorobie liczy się czas

Chciałabym, żeby ludzie nie bali się badać i nie bali się odbierać wyników badań. Byłam świadkiem sytuacji, gdy osoby, które stały przy recepcji szpitalnej prosiły, żeby nie musiały ich odbierać, tylko by wysłano im je do domu. A tu czas ma bardzo duże znaczenie” - apeluje aktorka Katarzyna Zielińska. Została ambasadorką kampanii „Rak. To Się Leczy”.Nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia przyczynę zgonów w Polsce. Odpowiadają za 25 procent zgonów w naszym kraju. Najbardziej niepokojący jest fakt, żę liczba pacjentów leczonych onkologicznie wzrasta, zwłaszcza tych w młodym wieku. Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków, aby nie bali się badań profilaktycznych. Uważajcie na alkohol, on też zwiększa ryzyko choroby nowotworowej. Jak go rzucić? Psychiatra podpowiada

gołąbki
05.02.2024 19:09 Który ryż jest najzdrowszy do gołąbków? Nie ten, który kupujemy najczęściej

Zawiera węglowodany, witaminy i minerały. Co więcej, może mieć trochę białka i zdrowego tłuszczu. Ryż to świetny dodatek zarówno do obiadu, jak i deseru. Jednak czym różnią się od siebie poszczególne odmiany?  Okazuje się, że odmiana ryżu, która najczęściej gości w naszych domach, to ta, która ma nam najmniej do zaoferowania. Sprawdź, który ryż jest najzdrowszy - uwaga! To nie jest ryż brązowy. 

Celine Dione
05.02.2024 17:35 Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”

Podczas niedzielnej ceremonii wręczenia nagród Grammy pojawiła się Celine Dione – to pierwsze publiczne wystąpienie artystki od listopada 2023 r. Celine Dione wręczyła nagrodę Taylor Swift i podziękowała gościom. Artystka jest nieuleczalnie chora. Tę chorobę mają dwie osoby ma milion.  

zmiana wyglądu twarzy
05.02.2024 15:05 Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

Serce nie zawsze głośno komunikuje nam, że coś z nim jest nie tak. Niekiedy pierwsze objawy tego rodzaju problemów dostrzec można po twarzy – po wyglądzie oczu i po skórze. Tak właśnie można rozpoznać niekiedy nadciśnienie, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, dotykającą starszych i młodszych ludzi. Brałeś kiedyś pod uwagę, że ten problem może dotyczyć i Ciebie? 

Barbara Sienkiewicz fot. Jan Bielecki/ east news, tło: canva
05.02.2024 14:33 Barbara Sienkiewicz o późnym i samodzielnym macierzyństwie. Została matką w wieku 60 lat

Kilka lat temu Barbara Sienkiewicz była na językach całej Polski po tym, jak została najstarszą matką w kraju - w wieku 60 lat urodziła bliźniaki. Istniały podejrzenia, że aktorka zaszła w ciążę dzięki metodzie in vitro, jednak kobieta nie potwierdziła plotek. Po 8 latach milczenia zdobyła się na szczere wyznanie dotyczące ojca dzieci. Coraz częściej media donoszą o kobietach, które urodziły po 60. roku życia. Jak to możliwe? 

składka zdrowotna ZUS
05.02.2024 12:17 Koniec ze składką zdrowotną ZUS dla wybranych grup osób. Czy się do niej zaliczasz?

Osoby z aż jedenastu grup nie mają obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowanej z budżetu państwa.  Zmiana ma związek z nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i niektórych innych ustaw. Czy należysz do “wybrańców” ZUS-u? 

dr Grzegorz Opielak, psychiatra, podcast, uzależnienie
05.02.2024 11:19 „Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym

Najczęściej człowiek “widzi” coś, czego się boi. Mogą to być np. groźne zwierzęta, potwory. Niestety osoba w takim stanie może zrobić sobie krzywdę, np. wyjść „na spacer” przez okno, bo ma wzrokowe omamy – tak o delirium po nagłym odstawieniu alkoholu po długim okresie picia mówi dr Grzegorz Opielak*, psychiatra.Claczego sięgamy po alkohol? Zwykle po to, by pozbyć się lęku i niepokoju. O tym, jak rzucić nałóg, także wtedy, gdy jesteśmy tzw. alkoholikami wysoko funkcjonującym i nie możemy pozwolić sobie na dłuższy urlop i odwyk, czy terapię, psychiatra Grzegorz Opielak* opowiada w podcaście Pacjentów „Przegadaj zdrowie”, który w całości posłuchacie i zobaczycie tu:

ból serca
04.02.2024 19:15 Ten problem ma większość Polaków. Żyją w nieświadomości ryzykując przedwczesny zgon

Około 60 proc. Polaków ma hipercholesterolemie. Okazuje się jednak, że tylko część z nas jest tego świadoma. Te dane są zatrważające. Co roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera kilka milionów osób w całej Europie. Czym dokładnie jest to zaburzenie? Jak je leczyć?

zakupy
04.02.2024 17:39 Polacy je kochają, choć może bardzo zaszkodzić. Nie warto ryzykować

Białe wino ma właściwości antyseptyczne, a zawarte w nim przeciwutleniacze mogą zwiększać wydolność serca i zapobiegać zatorom tętniczym. Jednak jest pewien warunek – nie należy pić go zbyt często. W przeciwnym wypadku konsekwencje zdrowotne mogą być tragiczne. Naukowcy z amerykańskiego Brown University odkryli, że nadmierne spożycie może przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry.

odczuwanie zimna
04.02.2024 14:37 Uważasz się za zmarzlucha? To nie przypadek. Poznaj 6 możliwych przyczyn

Gdy inni zdejmują ubrania, Ty zakładasz na siebie kolejne warstwy? Wiecznie marzniesz, choć osoby przebywające w Twoim towarzystwie twierdzą, że im ciepło? Sprawdź, co może być przyczyną. Ciągle uczucie zimna bywa też objawem m.in. rozwijających się chorób. 

zakup ryb
04.02.2024 13:25 Te ryby omijaj w sklepie szerokim łukiem. Mogą być pełne szkodliwych związków

Wędzone ryby to smakołyk chętnie wybierany przez wielu z nas. Mają atrakcyjny aromat, który zachęca, by sięgać po nie często i jeść ich dużo. Ponadto sami dietetycy twierdzą, że ryby powinny być nieodłącznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety. Jednak ryba rybie nie równa – szkodliwe może okazać się spożywanie ryb wędzonych. Tłumaczymy dlaczego. 

mężczyzna patrzy w lustro
03.02.2024 18:47 Wysoki cholesterol poznasz po twarzy i stopach. Zwróć uwagę na te szczegóły

Wysoki cholesterol potrafi doskonale się maskować i możemy nie mieć świadomości, że ten problem dotyczy właśnie nas. Organizm może jednak wysyłać pewne sygnały, informując nas o stanie naszego zdrowia. Nie należy ich bagatelizować i w przypadku ich wystąpienia, warto udać się do lekarza. 

dr Damian Patecki fot. archiwum prywatne, tło: Paweł Wodzynski/east news
03.02.2024 17:27 Dr Damian Patecki: "Personel powinien być miły, szpitale ładne i przyjazne". Czy to za duże wymagania?

To, że minister zdrowia, Izabela Leszczyna nie jest lekarzem, nie musi być przeszkodą - mówi Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodaje, że nie jest też tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona, jak jej poprzednik Adam Niedzielski.Edyta Brzozowska, Pacjenci.pl: Już prawie drugi miesiąc Ministerstwem Zdrowia kieruje nowa szefowa, Izabela Leszczyna. Można się pokusić pierwsze oceny działalności pani minister? Dr Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej: Przede wszystkim nie jest ani tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona jak jej poprzednik Adam Niedzielski. Z jej wypowiedzi wynika, że będzie wprowadzać zmiany nie dla samej idei zmiany, ale aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia i znaleźć rozsądne rozwiązania. Widać, że stara się słuchać ludzi.

wypadnięcie zęba
03.02.2024 16:25 Jeden ząb, wiele problemów. Gdy Ci wypadnie, natychmiast leć do dentysty

Odbudowa utraconych zębów jest istotna nie tylko w kontekście pojedynczych zębów, ale przede wszystkim zależy od tego kondycja całej jamy ustnej. Może się wydawać, że braki w uzębieniu stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Okazuje się jednak, że wraz z utratą nawet jednego zęba, zaburzony zostaje cały układ stomatognatyczny, co prowadzi do dalszych konsekwencji. Utraconego zęba należy jak najszybciej odbudować. Dlaczego? Tłumaczy lek. stom. Karolina Cepińska, stomatolog z warszawskiej kliniki L’experta. 

przetwory pomidorowe
03.02.2024 13:50 Już dziś kup słoiki na przetwory. W takiej formie pomidory są najzdrowsze

Zazwyczaj przyjmuje się, że przetwory owocowo-warzywne są mniej wartościowe od surowych produktów, ze względu na to, że obróbka termiczna prowadzi do utraty wielu cennych składników. Rzeczywiście, w wielu przypadkach tak jest, jednak nie zawsze. Jeśli chodzi o pomidory, ich przetwory są jeszcze bardziej wartościowe niż surowe warzywa! 

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, odchudzanie
03.02.2024 11:48 „Taka młoda, a taka gruba!” – słyszała. Schudła 60 kg i pomaga innym redukować wagę

- W Polsce jest potężna fatobia. Sama jej doświadczyłam – wspomina Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. Dziś towarzyszy innym w redukcji wagi. Mówi o zastrzykach, które pomagają chudnąć, ale nie każdemu. Podpowiada, jak przestać jeść ze stresu, przetrwać chwile, gdy waga stoi w miejscu.  - Trzeba przejść żałobę za dawnym życiem. „Nie czekam, kiedy przyjedzie czas, kiedy będę mogła zjeść na śniadanie tort, a na obiad pizzę”. – mówi. – Wiedziałam, że muszę schudnąć dokładnie 63 kg żeby dojść do swojego celu – wspomina. To było jej noworoczne postanowienie. Tym razem się udało.Całej rozmowy posłuchacie poniżej, a na koncie Pacjenci na YouTube także innych podcastów:

śledź
02.02.2024 21:06 Powody, dla których warto spożywać ryby. Jakie gatunki są najzdrowsze?

Ryby warto spożywać, ponieważ są cennym źródłem wielu składników odżywczych, takich jak białko, kwasy omega-3, witaminy i minerały. Zaleca się jedzenie co najmniej dwóch porcji ryb tygodniowo. Jakie korzyści zdrowotne przynosi ich spożywanie? Jakie gatunki są najzdrowsze?

matka z dzieckiem
02.02.2024 18:28 Ruszył nabór wniosków o świadczenie 800 plus. Nie przegap!

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną. 

Katarzyny Dacyszyn fot. Instagram @katarzyna.dacyszyn, tło: canva
02.02.2024 17:43 Katarzyna Dacyszyn przeżyła ogromną tragedię. Do dziś walczy z bliznami

To wydarzenie całkowicie zmieniło życie Katarzyny Dacyszyn. 8 lat temu modelka została oblana kwasem siarkowym przez swojego sąsiada stalkera. W wyniku ataku, jej ciało uległo poparzeniu w aż 25%. Kobieta przeszła wiele zabiegów, jednak ze skutkami napaści zmaga się do dziś. Na Instagramie pokazuje swoją walkę z bliznami.  

schizforenia
02.02.2024 14:25 Jak leczyć schizofrenię? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy specjalistę

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka 1% populacji na świecie, a szczyt zachorowań przypada między 18. a 30. rokiem życia. Cechuje się znacznym upośledzeniem w postrzeganiu rzeczywistości przez pacjenta, co wpływa na zmiany w jego zachowaniu. Jakie są objawy schizofrenii i jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

dr n. med. Magdalena Nita, Centrum Medycyny Konopnej
02.02.2024 11:56 Medyczna marihuana w walce z rakiem. O jej korzyściach mówi lekarz dr n. med. Magdalena Nita

4 lutego na całym świecie obchodzony jest World Cancer Day, czyli Dzień Walki z Rakiem. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce na raka choruje około 1,17 mln osób, a liczba nowych zachorowań w skali roku sięga około 170 tys. W kontekście leczenia raka bardzo istotne jest możliwie najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych w organizmie. W ostatnich latach coraz więcej badań skupia się na potencjalnych korzyściach marihuany medycznej w leczeniu tej ciężkiej choroby.

stomatolog
02.02.2024 09:00 Te objawy raka powinien zauważyć stomatolog. Nawet podczas rutynowej kontroli

Wczesne wykrycie raka jest kluczowe, by móc wyleczyć pacjenta onkologicznego. Jednak pewne symptomy nowotworu najszybciej dostrzeże stomatolog. Raczej niewielu z nas kojarzy ich z procesem diagnostycznym akurat nowotworów. Jest to błąd. Podczas rutynowej kontroli stomatolog może dojrzeć wczesne symptomy np. raka jamy ustnej. Dowiedz się, czym są. 

kawa na zimę
01.02.2024 21:26 Kawa to też napój na zimne dni. Jednak trzeba dodać ten jeden składnik

Kto powiedział, że kawa nie jest napojem rozgrzewającym? Jednak staje się nim dopiero, gdy dodamy do niej przyprawę, którą tradycyjnie stosuje się do ciast takich jak mazurek, keks czy piernik. Okazuje się, że świetnie łączy się także z kawą. I wtedy powstaje kawa zimowa. Składnik ten ma równie właściwości prozdrowotne.   

świąd skóry
01.02.2024 18:24 Świąd bywa zwiastunem nowotworu. Gdy trwa tyle, udaj się do lekarza

Objawy nowotworów kojarzą się nam głównie z utratą wagi, problemami z wypróżnianiem czy obecnością guzów. Jednak rak może mieć też objawy skórne m.in. świąd. Okazuje się, że aż 36,9% nowotworowych zmian skórnych ma związek ze świądem. Zmianom tym może też towarzyszyć ból. A to nie wszystko - skórnych objawów raka jest więcej. 

Zbiginiew Ziobro
01.02.2024 14:52 Zbigniew Ziobro ma raka przełyku. Zwrócił się z przejmującym apelem do Polaków

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i lider partii Suwerenna Polska, choruje na nowotwór złośliwy przełyku. Nowe informacje dotyczące jego stanu zdrowia przekazał wiceprezes Suwerennej Polski, Michał Wójcik. Ziobro otwarcie przyznaje, że pierwsze objawy nowotworu zbagatelizował. Ostrzega Polaków, by nie popełnili tego błędu, co on.

e-papierosy wśród młodzieży
01.02.2024 13:38 Słodka pułapka. To już plaga wśród dzieci w Polsce. Wielka Brytania zakazuje sprzedaży jednorazówek

Prawie 100 mln sztuk jednorazowych, smakowych e-papierosów sprzedało się w Polsce w ub. roku. Wśród nich są takie o smaku gumy balonowej, coli, lodów bananowych czy energetyków. Do wyboru, do koloru: jednorazówki mają prawie tysiąc smaków. W sklepach leżą obok słodyczy, a te bez nikotyny można kupić nawet z automatu. Atrakcyjny smak i niska cena kuszą nieletnich do spróbowania. Wielka Brytania już zapowiada zakaz sprzedaży „jednorazówek”. U nas w „słodką pułapkę” wpada coraz więcej dzieci.

karetka, pogotowie ratunkowe, SOR
01.02.2024 11:42 Od 1 lutego na SOR-ach rewolucja. Co to oznacza dla pacjentów? Lekarze pełni obaw

Narodowy Fundusz Zdrowia dał szpitalom 3 dni, aby SOR-y zaczęły funkcjonować zgodnie z nowymi zasadami. Tylko w ciągu tych 3 dni szpitale muszą przygotować się informatycznie i wprowadzić nowe katalogi procedur. Jest to karkołomne zadanie. Lekarze już obawiają się o bezpieczeństwo pacjentów, twierdząc, że jest zagrożone. NFZ zabrał głos w tej sprawie. Co się stanie, jak nagle odstawisz alkohol? Lekarz ostrzega!  

suplementy diety
01.02.2024 10:40 Ten trend zdrowotny prawdopodobnie powróci w marcu. Lekarze ostrzegają

Detoksykacja wątroby to modny trend, co roku budzący ogromne zainteresowanie. Hepatolodzy jednak nie podzielają tego entuzjazmu. Czy wątrobę w ogóle trzeba oczyszczać?