Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum maj 2023

siemię lniane
31.05.2023 20:43 Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a znane są głównie z leczniczego działania na dolegliwości układu pokarmowego. Na co pomaga siemię lniane? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

koronarografia
31.05.2023 16:08 Koronarografia, czyli inwazyjne badanie diagnostyczne choroby wieńcowej — na czym polega?

Koronarografia jest badaniem kardiologicznym, które można uznać za prześwietlenie tętnic wieńcowych. Pozwala ustalić, czy naczynia zaopatrujące mięsień sercowy są drożne. Co warto wiedzieć o tym badaniu? Jak wygląda jego przebieg? Czy koronarografia jest bezpieczna? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem, dr n. med. Ewą Uściń

suplementy
31.05.2023 12:51 Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć!

Suplementy diety cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Pod względem spożycia suplementów Polska znajduje się w czołówce państw europejskich. Czy suplementy diety są nam potrzebne i czy warto po nie sięgać? Na pytania odpowiada psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska. 

problemy z komunikacją
31.05.2023 12:07 Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy?

Udar mózgu bywa tragiczny w skutkach dla osoby nim dotkniętej. Człowiek traci możliwość komunikowania się z innymi, co czyni go niezdolnym do życia. Czym się charakteryzuje się afazja? Jakie są jej rodzaje? Na czym polega proces leczenia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

badanie ciśnienia
31.05.2023 08:26 Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?

Nadciśnienie to choroba dotycząca wielu Polaków, szczególnie mężczyzn. Chorzy latami mogą być nieświadomi, że jest to ich problem, aż do momentu, gdy pojawią się powikłania. Objaśniamy, jak rozpoznać wczesne objawy nadciśnienia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. hab. n.med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

mężczyzna jedzący sałatkę
30.05.2023 11:45 Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?

Stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety jest jednym z postępowań niefarmakologicznych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Już samo spożywanie i ograniczenie spożycia pewnych produktów jest w stanie obniżyć ciśnienie. Co więc jeść, aby uregulować zbyt wysokie ciśnienie krwi i ograniczyć rozwój choroby? Ekspert wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, dr. Hab. n. med Marcinem Wełnickim.

borderline
29.05.2023 16:07 Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Osobę kwalifikującą się do bycia osobowością borderline cechuje pesymizm, niestabilność emocjonalna i wysoka impulsywność. Dysfunkcja powoduje, że chory odczuwa silny lęk przed odrzuceniem i rozczarowaniem. Leczenie polega niekiedy na łączeniu psychoterapii z farmakoterapią, choć druga z wymienionych metod wciąż budzi wiele obaw. Czy słusznie? Jakie leki podaje się chorym na borderline? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą.

mężczyzna z niewydolnością serca
29.05.2023 13:09 Jak odróżnić ostrą niewydolność serca od przewlekłej?

O niewydolności serca mówimy, gdy organ nie jest w stanie pompować tyle krwi, by narządy prawidłowo funkcjonowały – następstwem tego jest zaleganie krwi i niedotlenienie. Wyróżniamy niewydolność ostrą i przewlekłą, a każda z nich ma inne objawy. Wyjaśniamy, czy się różnią. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

nadciśnienie - wywiad
29.05.2023 12:36 Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy

Nadciśnienie tętnicze jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która występuje przede wszystkim w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Brak terapii może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, czasem stanowiącymi zagrożenie życia. Jak rozpoznać i leczyć nadciśnienie tętnicze? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

witamina D
29.05.2023 11:07 Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?

Kości potrzebują witaminy D. Co najlepsze, nie trzeba kupować suplementów, by im ją dostarczyć! Można ją pozyskać w całkowicie naturalny sposób. Synteza witaminy D odbywa się przez skórę pod wpływem słońca. Choć światło słoneczne zwiększa poziom witaminy D w organizmie, to nieodpowiednia ekspozycja na nie, uniemożliwi jej zdobycie. Podpowiadamy, co robić, by nie mieć niedoboru tego cennego składnika. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk.

kobieta z cukrzycą
29.05.2023 09:21 Nieleczenie cukrzycy to poważny błąd! Nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie metaboliczne, uznawane za chorobę cywilizacyjną. Wyróżniamy kilka jej typów. Bez względu jednak na odmianę nieleczona cukrzyca może być przyczyną groźnych powikłań. Jakie konkretnie powikłania powoduje nieleczona cukrzyca? Zapytaliśmy lekarza. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr. n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

ekg serca
28.05.2023 09:37 EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?

EKG to zabieg diagnostyczny. Wykonuje się go, by wykryć ewentualne zaburzenia pracy serca. Mimo że jest to krótki i nieskomplikowany test, to jego znaczenie jest nieocenione. Dzięki EKG można wcześnie wykryć chorobę serca i szybciej rozpocząć leczenie. Jak przebiega EKG i kiedy należy z niego skorzystać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr. hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

ludzie
27.05.2023 09:08 Miażdżyca — kto z nas należy do grupy podwyższonego ryzyka?

Miażdżyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Chorują na nią przeważnie osoby po 50. roku życia, lecz może dotyczyć także młodych, czy nawet bardzo młodych ludzi. Co sprzyja powstawaniu zmian miażdżycowych i kto jest najbardziej na nie narażony? Kto czym prędzej powinien udać się do lekarza, by przebadać się pod kątem miażdżycy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą farmakologiem klinicznym dr. n. med. Marcinem Wełnickim.

agorafobia
26.05.2023 18:16 Jakie są objawy agorafobii? Czego boją się osoby dotknięte tym zaburzeniem?

Agorafobia jest zaburzeniem lękowym należącym do kręgu zaburzeń nerwicowych. „Agorafobię najczęściej kojarzymy jako przypadłość, która objawia się lękiem przed przestrzenią. Obecnie można rozszerzyć rozumienie o lęk przed zbiorowiskiem ludzi, przestrzenią czy nieznanymi miejscami.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. Czego obawiają się osoby z agorafobią i z jakimi dolegliwościami się zmagają? Artrykuł powstał na podstawie rozmowy z pedagogiem społecznym, socjoterapeutą mgr Magdaleną Szczodry.

None
26.05.2023 15:18 Wrzody żołądka – jak je wykryć? Ekspert radzi

Wrzody żołądka są jedną z częściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Za główną przyczynę choroby uznawany jest stres, choć wpływ mogą mieć również inne czynniki. Wrzody mogą zarówno powodować silny ból, jak i nie dawać żadnych objawów. Jak w takim razie wykryć wrzody żołądka? Jakie badania trzeba wykonać i kiedy udać się do lekarza? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, dr. n.med. Jackiem Kowerzanowem.

ból serca
26.05.2023 11:29 Leczenie choroby wieńcowej — na czym polega? Ekspert wyjaśnia

Jej przyczyną jest niedostateczne zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Do jej powstania przyczynia się przede wszystkim miażdżyca. Choroba wieńcowa, zwana też chorobą niedokrwienną serca, wymaga zazwyczaj leczenia już do końca życia. Farmakoterapia to jednak za mało. Chory musi również zmienić styl życia i nierzadko zaprowadzić w nim radykalne zmiany. Jak w takim razie leczyć tę chorobę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiolog dr n. med. Ewą Uścińską.

ból stawów
26.05.2023 10:57 Domowe sposoby na złagodzenie bólu dny moczanowej

Sposób leczenia dny moczanowej należy skonsultować ze specjalistą. Jednak w domowych warunkach możliwe jest wykonanie prostych zabiegów, dzięki którym ból choć trochę będzie mniejszy. Pomocne będzie także stosowanie specjalnej diety – świeże warzywa i owce to także naturalne leki przeciwbólowe! Przedstawiamy, co każdy chory na dnę moczanową może zrobić, by złagodzić ból dny moczanowej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk

ból zęba
26.05.2023 09:09 Przyczyny powstawania próchnicy, o których wielu z nas nie ma pojęcia

Powstawanie próchnicy jest skutkiem odkładania się na powierzchniach międzyzębowych pokarmów zawierających węglowodany, które następnie nie zostają usunięte. Najczęściej przyczyną jest spożywanie słodkich pokarmów o lepkiej konsystencji. Jednak próchnicą można też… się zarazić – jak? Poniżej znajdziesz odpowiedź. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem.

kobieta z chorymi zatokami
25.05.2023 14:30 Zapalenia zatok można uniknąć. Lekarz powiedział nam, co je wywołuje

Problemy z zatokami to jeden z częstych powodów wizyt lekarskich. Zatoki są to przestrzenie wokół nosa i oczu, w których znajduje się powietrze. Podgrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze trafiające do płuc. O zatoki trzeba dbać tak samo, jak o każdą inną część ciała. W przeciwnym wypadku pojawi się stan zapalny. Zapytaliśmy lekarza, co powoduję tę dolegliwość. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z magister farmacji Iloną Krzak.

wzdęcia
25.05.2023 11:36 Skąd się biorą wzdęcia? Najczęstsze przyczyny powstawania wzdęć

Wzdęcia to zbyt duża ilość gazów znajdujących się w naszym żołądku i jelitach, co powoduje nacisk w jamie brzusznej i uczucie dyskomfortu. Wzdęcia są powszechnym problemem, który dotyka większą część społeczeństwa. Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.    

rehabilitacja
24.05.2023 13:28 Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci, a także wiodącą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Niepełnosprawność, upośledzenie i pogorszenie jakości życia po udarze to jeden z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Nieodłącznym i obowiązkowym elementem leczenia udaru jest rehabilitacja. Jaką pełni rolę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

kobieta
24.05.2023 11:27 Czy medyczna marihuana jest pomocna również dla seniorów? Warte uwagi!

Jeszcze do niedawna osoby starsze często traktowały medyczną marihuanę jak narkotyk. Jednak z roku na rok zainteresowanie nią rośnie również wśród tej grupy. Okazuje się, że substancje chemiczne zawarte w medycznej marihuanie są pomocne w leczeniu niektórych dolegliwości wieku starczego. Co konkretnie marihuana medyczna może zaoferować seniorom? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr.n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

mięta
23.05.2023 17:28 Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłym schorzeniem związanym z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. Za główne przyczyny choroby uznaje się czynniki psychologiczne oraz zaburzenia flory bakteryjnej jelit, a leczenie polega głównie na łagodzeniu dokuczliwych objawów.  Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologii i chorób wewnętrznych lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

ból stawów
23.05.2023 14:07 Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią?

Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, mazi stawowej i innych substancji odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu kostnego. Następstwem tego są choroba zwyrodnieniowa stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Mogą mieć podobne objawy, lecz w rzeczywistości są to dwa zupełnie różne schorzenia. Czym się różnią? Na czym polega ich diagnostyka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

depresja
23.05.2023 12:01 10 ważnych faktów o depresji, które należy poznać!

Depresja jest najczęściej występującym schorzeniem psychicznym na świecie. Charakteryzuje się permanentnym pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności oraz utratą zainteresowań. Czego prawdopodobnie nie wiesz o depresji? Przedstawiamy 10 bardzo ważnych faktów, które warto poznać. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną mgr Anną Tulczyńską. 

kobieta na plaży
23.05.2023 10:18 3 nawyki pielęgnacji stóp, które warto zmienić. Nr 1 to zmora wszystkich Polaków

Dla niejednej kobiety wygląd stóp jest wręcz „wizytówką”. Jednak stosowanie niewłaściwych sposobów pielęgnacyjnych powoduje, że skóra, zamiast być zadbana i wypielęgnowana, jest sucha i zniszczona. Czego więc nie robić, by móc cieszyć się pięknym wyglądem stóp m.in. latem, gdy częściej nosimy sandały, klapki i japonki? To nie jest trudne! Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

szczepionka przeciw hpv
22.05.2023 16:16 Szczepionka przeciw HPV dla dorosłych i dzieci – czy jest potrzebna?

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Chociaż główną drogą zakażenia są kontakty seksualne, można także zarazić się poprzez kontakt ze skórą czy zainfekowaną powierzchnią. „Statystycznie 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem, jest to niezmiernie duża liczba, mimo że wbrew pozorom nie mówi się o tym szeroko.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka. Jakie korzyści daje szczepionka przeciw HPV i czy jest bezpieczna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.  

udar mózgu u mężczyzn
22.05.2023 14:33 3 polecane przez specjalistę sposoby zapobiegania udarowi mózgu

Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku. Jednak by uchronić się przed chorobą, wystarczy dbać o zdrowie na co dzień i wyeliminować złe nawyki. Podpowiadamy, jak o siebie zadbać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

stawy
22.05.2023 11:30 Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym schorzeniem układu ruchu. Głównie dotyczy kolan, bioder, kręgosłupa i dłoni, jednak może występować także w obrębie innych stawów. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Do czego może prowadzić choroba zwyrodnieniowa stawów? Czy można zapobiegać pojawieniu się choroby? Na te i inne pytania odpowiada specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

adhd
22.05.2023 10:37 8 faktów na temat ADHD, o które mogą Cię zaskoczyć

ADHD według definicji to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Większości osobom kojarzy się z nadmiernie ruchliwym dzieckiem, a w rzeczywistości to także wiele innych objawów. Przedstawiamy 8 faktów na temat ADHD, które warto poznać! Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk. 

kobieta chora na małpią ospę
21.05.2023 10:03 Małpia ospa – co to za choroba? Warto znać jej objawy i przebieg

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie odnotowano w maju 2022 r. Do tego momentu występowała tylko w Afryce. Wykazuje wiele podobieństw do ospy prawdziwej, ciężkiej choroby zakaźnej. Czym więc charakteryzuje się małpia ospa? Jak rozpoznać jej objawy i czy należy się jej obawiać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n.med. Karoliną Pyziak-Kowalską, specjalista chorób zakaźnych.

rak jelita grubego
20.05.2023 19:16 Jak zapobiegać rakowi jelita grubego? Ta wiedza jest bezcenn

W Polsce na nowotwór złośliwy jelita grubego rocznie choruje kilkanaście tysięcy osób. Niestety, zachorowalność wzrasta zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Jednak to, czy człowiek zachoruje, czy też nie, wciąż w dużym stopniu zależy od niego. Jak więc zapobiegać rakowi jelita grubego? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem. 

uchyłki jelita
20.05.2023 09:57 Jak leczyć uchyłki jelita grubego? My Polacy, często zapominamy o absolutnej podstawie

Uchyłki jelita grubego są jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego w populacjach zachodnich, a liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem pacjentów. “Aż w 80% przypadków uchyłki przebiegają bezobjawowo, natomiast u części osób mogą prowadzić do powikłań zagrażających życiu, więc jak najbardziej, w niektórych przypadkach są groźne dla zdrowia.” - powiedział lek. Jacek Kowerzanow. Jak wygląda leczenie uchyłków? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

kobieta chora na osteoporozę
19.05.2023 16:11 Osteoporoza – jak z nią żyć? Praktyczne wskazania dla chorych

Osteoporoza jest złożonym zaburzeniem, mogącym spowodować kalectwo. Zarówno by jej zapobiegać, jak i ograniczyć jej rozwój należy szczególnie zadbać o dietę i aktywność fizyczną. Które składniki pokarmowe powinny znaleźć się w jadłospisie chorego, a które należy usunąć? Dlaczego aktywność fizyczna jest tak istotna? Zapraszamy do lektury. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych dr. Agatą Skwarek-Szewczyk

ból serca
19.05.2023 14:01 Jak leczyć zapalenie mięśnia sercowego? Zapytaliśmy lekarza

Zapalenie mięśnia sercowego może przydarzyć się każdemu. Czasem dochodzi do samowyleczenia, a czasem potrzebna jest pomoc lekarska. Jak leczyć łagodne i ostre zapalenie mięśnia sercowego? Jak leczy się je szpitalnie, a jak można je leczyć w domu? Tłumaczymy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. Piotrem Borowskim.

bezdech senny u kobiet
19.05.2023 10:17 Bezdech senny – jak go rozpoznać? Te objawy powinny wzmóc naszą czujność

Obturacyjny bezdech senny lub po prostu bezdech senny to schorzenie utrudniające spokojny sen. Ta pozornie nieszkodliwa dolegliwość miewa jednak poważne konsekwencje i w skrajnych przypadkach może spowodować śmierć. Jakie są objawy bezdechu sennego? Jak go rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A 

medyczna marihuana
18.05.2023 14:46 Jak medyczna marihuana pomaga na ból? W wielu przypadkach może zastąpić leki

Ogromna liczba pacjentów boryka się z przewlekłym bólem, stosując silne leki przeciwbólowe, obarczone wieloma skutkami ubocznymi. Z pomocą przychodzi coraz bardziej popularna terapia medyczną marihuaną, która cieszy się dużą skutecznością, a ponadto wykazuje mniejszy potencjał działań niepożądanych. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

borderline
18.05.2023 14:06 Zaburzenie osobowości typu borderline - jak się objawia i jak je rozpoznać?

W ostatnich czasach rośnie liczba pacjentów, u których diagnozuje się borderline - jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Osoby z borderline są niestabilne emocjonalnie, łatwo popadają w skrajne emocje i mają problemy w zbudowaniu trwałych relacji. Jakie są cechy charakterystyczne borderline i na czym polega diagnoza? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą. 

wywiad agorafobia
18.05.2023 11:03 Agorafobia - objawy, przyczyny, leczenie. Czym się różni od fobii społecznej? Ekspert tłumaczy

Agorafobia jest zaburzeniem nerwicowym, przejawiającym się nieuzasadnionym lękiem przed otwartą przestrzenią lub zamkniętymi, zatłoczonymi pomieszczeniami. W dłuższej perspektywie może prowadzić do wystąpienia fobii społecznej. Kto najczęściej choruje na agorafobię? Jakie są objawy agorafobii? Czym się różni agorafobia od fobii społecznej? Na te i inne pytania odpowiada pedagog społeczny, socjoterapeuta mgr Magdalena Szczodry.

otyła osoba
18.05.2023 10:32 Na czym polega farmakologiczne i chirurgiczne leczenie otyłości? Dieta to nie wszystko

Ruch i dieta nie zawsze wystarczą, by wyleczyć otyłość. Mimo iż są nieodzowne, to ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie. Gdy wartość BMI jest niepokojąco wysoka, wtedy konieczne bywa leczenie otyłości za pomocą zabiegów chirurgicznych i farmakologii. Na czym polegają te metody? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetologiem dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly.

rak jelita
17.05.2023 18:36 Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii

Specjaliści alarmują: od kilku lat zachorowalność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta, a chorują coraz młodsi. „W 80% przypadków, diagnozowany jest w postaci zaawansowanej i to rzutuje na tak zwaną medianę 5-letniego przeżycia.” - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow. Dlaczego nie powinniśmy się bać ani wstydzić kolonoskopii? Przedstawiamy 8 faktów na temat raka jelita grubego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

agorafobia
17.05.2023 15:21 Jakich miejsc i sytuacji unikają osoby z agorafobią? Co jest źródłem lęku w agorafobii?

Agorafobia to zaburzenie, związane z lękiem przed wychodzeniem z domu, zazwyczaj idące w parze z atakiem paniki. Dotyka głównie młodych dorosłych, częściej kobiet niż mężczyzn. Osoby z agorafobią borykają się z lękiem przed sytuacją, której nie będą w stanie skontrolować i stąd też unikają konkretnych miejsc. Co jest źródłem lęku w agorafobii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z pedagogiem społecznym, socjoterapeutą mgr Magdaleną Szczodry.

kobieca stopa
17.05.2023 12:36 Jak poprawić kondycję skóry stóp? Podolog wyjaśnia podstawy pielęgnacji

Stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia. Jednak o ich pielęgnacji często się zapomina lub sprowadza się wyłącznie do dbania o wygląd paznokci. Wyjaśniamy, co zrobić, by poprawić stan skóry stóp, by była jedwabiście miękka i gładka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Katarzyną Kamińska, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie. 

para w łóżku
17.05.2023 10:03 Co może sygnalizować ból podczas stosunku?

Odczuwa go wiele Polek. Ból podczas stosunku to dolegliwość skutecznie zniechęcająca do seksu i utrudniająca osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Zazwyczaj to objaw schorzenia spowodowanego zakażeniem lub stanu zapalnego. Co konkretnie sygnalizuje tego rodzaju ból? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z położną, seksuolożką mgr Aleksandrą Przekwas.

zator płucny
16.05.2023 17:40 Zator płucny – jak się objawia i jak go leczyć?

Zatorowość płucna to kardiologiczna dolegliwość mogąca stanowić zagrożenie dla życia. Wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej, więc nie należy bagatelizować jej objawów. Wyjaśniamy, jak rozpoznać zator płucny i na czym polega leczenie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.

wywiad - HPV
16.05.2023 13:27 Wirus brodawczaka ludzkiego HPV - drogi zakażenia, objawy, szczepionka, leczenie. Ekspert tłumaczy

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, do zakażenia dochodzi głównie w trakcie stosunków płciowych. Wiele typów wirusa jest onkogennych, co może prowadzić do raka szyjki macicy, ale też między innymi gardła, krtani, prącia i odbytu. W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, co zwiększa ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa. Jak dochodzi do zakażenia HPV? Jak rozpoznać HPV? Jak wygląda leczenie? Czy warto się zaszczepić przeciw HPV? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

hemoroidy
16.05.2023 11:26 Nasiadówki z kory dębu na hemoroidy. Czy warto je stosować?

Kąpiel nasiadowa z dodatkiem kory dębu to tradycyjny i popularny sposób leczenia hemoroidów i infekcji intymnych. Polega na zanurzeniu dolnych partii ciała w wodzie zawierającej gałązki młodych dębów. Jednak, czy wystarczy, by całkowicie wyleczyć tę dolegliwość? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n.med. Andrzejem Bermanem. 

lekarz online
16.05.2023 11:11 Telemedycyna – w czym może nam pomóc? Nie każdy wie, jak z niej korzystać

Telemedycyna nie jest już wyłącznie ciekawostką. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w każdej z dziedzin opieki zdrowotnej. Mimo iż nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, wciąż może pacjentom wiele zaoferować. Co więc kryje się pod pojęciem telemedycyna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

dieta
15.05.2023 21:35 Dieta przy dnie moczanowej - co jeść, a czego unikać?

Dna moczanowa nazywana była niegdyś chorobą królów, ponieważ występowała głównie u osób zamożnych, które miały większy dostęp do tłustego jedzenia, zwłaszcza mięsa. Dolegliwości występujące przy dnie moczanowej są bardzo uciążliwe, a jednym ze sposobów ich eliminacji jest wprowadzenie odpowiedniej diety.  Co jeść, a czego unikać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologiem lek. Agatą Skwarek-Szewczyk. 

stopa
15.05.2023 16:11 Jak wygląda stopa cukrzycowa? Kontroluj chorobę, by nie doprowadzić do tragedii.

Stopa cukrzycowa jest jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy. Z powodu stopy cukrzycowej, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się około 6 tysięcy amputacji kończyn. Jakie są objawy stopy cukrzycowej i dlaczego nie należy ich bagatelizować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetologiem dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly. 

schizofrenia
15.05.2023 10:12 Nie można bagatelizować jej objawów! Czym grozi nieleczona schizofrenia?

Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Niezbędne jest jej leczenie pod okiem specjalisty, gdyż w innym przypadku prowadzi do bardzo przykrych następstw. Jakie mogą być skutki nieleczonej schizofrenii i dlaczego choroba ta może skrócić życie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

borderline
15.05.2023 10:08 Zaburzenie osobowości typu borderline - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Osobowość borderline, inaczej nazywana osobowością z pogranicza, jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się niestabilnością nastroju, zaburzeniami tożsamości oraz poczuciem pustki i niespełnienia. W przypadku zaburzeń typu borderline często występuje współchorobowość. Jak rozpoznać borderline? Jakie są przyczyny borderline? Jak leczyć borderline? Na te i inne pytania odpowiada psychiatra Adam Bełda.

dziecko przy komputerze
12.05.2023 15:42 Najczęstsze przyczyny wad postawy u dzieci

Wady postawy to jedne z najczęstszych problemów dzieci w wieku szkolnym. Są także przyczyną nieprawidłowego stylu życia wielu dorosłych. Co najczęściej powoduje wady postawy u dzieci i jak im zapobiegać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Agnieszką Doboszyńską, fizjoterapeutą z Kliniki Fizjoterapii mgr. Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.  

zapalenie mięśnia sercowego
12.05.2023 11:19 Zapalenie mięśnia sercowego - podstępna choroba, która może dotknąć każdego. Skąd się bierze?

Zapalenie mięśnia sercowego może dotknąć każdego, potencjalnie zdrowego człowieka niezależnie od wieku. Rokowanie pacjenta bywa różne, począwszy od całkowitego wyzdrowienia, kończąc na skrajnej niewydolności serca. Jakie są przyczyny zapalenia mięśnia sercowego i jak je rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: kardiologiem lek. Piotrem Borowskim oraz kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem. 

hemoroidy
12.05.2023 10:01 Choroba hemoroidalna - skąd się bierze i jak jej zapobiegać?

Hemoroidy nie muszą być problemem! Okazuje się, że dużo zależy od nas i naszych codziennych nawyków. Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej i jak się przed nią chronić? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

cukrzyca
11.05.2023 17:03 8 faktów na temat cukrzycy, które mogą Cię zaskoczyć!

Cukrzyca nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Przedstawiamy 8 faktów na temat cukrzycy, które powinien znać każdy z nas! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetologiem dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly. 

refluks
11.05.2023 14:47 Jak wykryć refluks? Jakie badania należy wykonać?

Refluks to przypadłość powodująca cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jego objawami są uporczywa zgaga i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dziś sprawdzamy, jak wykryć refluks i które badania będą w tym pomocne. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem

hiv
09.05.2023 14:20 Profilaktyka poekspozycyjna HIV (PEP) - na czym polega i w jakich sytuacjach jest stosowana?

Poekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV (Post-exposure Prophylaxis – PEP) polega na zastosowaniu leków antyretrowirusowych w sytuacji, kiedy doszło do kontaktu z materiałem potencjalnie zakaźnym. Jej celem jest niedopuszczenie do zakażenia HIV. Zastosowane leki hamują rozwój wirusa tuż po wniknięciu i uniemożliwiają jego namnażanie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób zakaźnych dr n. med. Karoliną Pyziak-Kowalską. 

hemoroidy
09.05.2023 10:21 Hemoroidy czy rak odbytu - jak je odróżnić? Objawy mogą być mylące

Wczesne objawy raka odbytu nierzadko przypominają dolegliwości typowe dla choroby hemoroidalnej czy szczelin odbytu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem oraz gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

SIBO
05.05.2023 13:39 Zespół SIBO - skąd się bierze? Z jakimi chorobami może być związany?

SIBO to zespół nadmiernego rozrostu flory jelita cienkiego. Nadmierna ilość bakterii w jelicie cienkim powoduje występowanie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. SIBO najczęściej kojarzony jest z zespołem jelita drażliwego, jednak istnieje szereg innych schorzeń predysponujących do jego rozwoju. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

serce
05.05.2023 10:24 Choroba wieńcowa a styl życia - główne zasady postępowania w chorobie wieńcowej

Choroba wieńcowa jest najbardziej powszechnym schorzeniem układu krążenia w krajach rozwiniętych, a jej powikłania, takie jak zawał serca i nagła śmierć sercowa są najczęstszymi przyczynami zgonów. Choroba wieńcowa należy do chorób przewlekłych, a podstawę leczenia stanowi farmakoterapia oraz modyfikacja stylu życia. Specjaliści są zgodni, że zdrowy styl życia znacznie obniża ryzyko wystąpienia epizodów wieńcowych. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

mózg
04.05.2023 15:33 Udar mózgu krwotoczny a niedokrwienny – czym się różnią i który jest groźniejszy?

Udar mózgu jest chorobą mózgowo - naczyniową, w której dochodzi do obumarcia fragmentu mózgu wskutek zaburzeń krążenia mózgowego. Ze względu na mechanizm prowadzący do uszkodzenia mózgu wyróżniamy 2 rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny i krwotoczny.  Czym się charakteryzują i który stanowi większe zagrożenie dla życia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

otyłość
04.05.2023 11:45 Polacy tyją na potęgę! Do jakich chorób prowadzi otyłość i dlaczego jest groźna dla zdrowia i życia?

Siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta powodują, że tyjemy na potęgę! W Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych, a co czwarty Polak jest otyły. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to choroba przewlekła i jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkości. Do czego może prowadzić nieleczona otyłość? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetologiem. 

zadławienie
04.05.2023 09:15 Postępowanie przy zadławieniu u dorosłych, dzieci i niemowląt. To powinien wiedzieć każdy z nas!

O zadławieniu mówimy wtedy, kiedy cząstka pokarmu lub innego ciała obcego dostanie się do dróg oddechowych, uniemożliwiając oddychanie i mówienie. Zadławienie jest stanem zagrożenia życia, dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, jak udzielić pomocy poszkodowanemu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim. 

celiakia
02.05.2023 14:16 Celiakia może ujawnić się w każdym wieku. Jak ją rozpoznać?

Celiakia, potocznie nazywana nietolerancją glutenu jeszcze do niedawna wiązana była z okresem dzieciństwa. Okazuje się jednak, że może ujawnić się w każdym wieku, a ponad 70% rozpoznań dotyczy osób powyżej 20. roku. Jak rozpoznać celiakię? Jakie badania należy wykonać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

IBS
02.05.2023 10:54 Jak leczyć zespół jelita drażliwego (IBS)? Terapię należy dostosować indywidualnie do pacjenta

Zespół jelita drażliwego (IBS - irritable bowel syndrome) to przewlekłe schorzenie, powszechnie występujące wśród młodych dorosłych. Mimo iż nie stanowi poważniejszego zagrożenia zdrowotnego, w znaczący sposób pogarsza jakość życia pacjentów. Przyczyna tej choroby jest złożona i nie do końca poznana, a jej leczenie to duże wyzwanie dla specjalistów. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

kiła
02.05.2023 10:53 Kiła wrodzona u dzieci - jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), u około miliona ciężarnych kobiet wskutek zakażenia krętkiem bladym dochodzi do przykrych następstw, takich m.in. poronienie, przedwczesny poród, urodzenie dziecka z kiłą oraz małą masą urodzeniową. Najwięcej przypadków kiły wrodzonej odnotowuje się w krajach rozwijających się, ale problem ten dotyczy także krajów rozwiniętych. Jak rozpoznać kiłę wrodzoną u dziecka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.