Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum styczeń 2024

nietoperz
31.01.2024 19:43 Wypił sok zainfekowany przez nietoperza i zmarł. Eksperci alarmują

Mężczyzna zmarł po wypiciu zainfekowanego soku. Napój skażony był przez mocz lub ślinę nietoperza. Przed wirusem Nipah ostrzega WHO - badacze twierdzą, że wirus Nipah w przyszłości może wywołać kolejną pandemię. Jak rozpoznać pierwsze objawy zakażenia? 

nieboszczyk
31.01.2024 18:13 Lekarzy krępuje, że muszą o to pytać. Kontrowersja wokół nowych aktów zgonów

Od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady wystawiania aktów zgonów. Lekarz będzie miał obowiązek zapytać rodzinę zmarłego o dość nietypowe kwestie. Wielu Polaków jest oburzonych, a pewną część lekarzy pytania te mogą krępować.  

stopa
31.01.2024 17:11 Jak wyleczyłam wrastający paznokieć? Wiem już, jakiego błędu nie popełniać

Wrastanie paznokci to bardzo powszechna przypadłość. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, jak sobie z tym poradzić, próbując bezskutecznie pozbyć się problemu domowymi sposobami. Tak właśnie było ze mną, kiedy byłam dzieckiem. Gdyby to wydarzyło się dziś, od razu poszłabym do podologa, zaoszczędzając sobie cierpień. Wiem też, jakiego błędu więcej nie popełniać, żeby problem nie powrócił. - Joanna Kamińska, redaktor portalu Pacjenci.pl. 

tuńczyk w puszce
31.01.2024 14:49 Lubisz tuńczyka w puszce? Poznaj 3 powody, by przestać go jeść

Jest sycący i małokaloryczny. Świetnie pasuje do sałatek, a przy tym zawiera witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. I przecież jest to ryba, która stanowi ważny element zdrowej diety. Czy można chcieć czegoś więcej? Otóż mamy złą wiadomość – tuńczyk w puszce zawiera również związki metali ciężkich. Niestety, dowodów, by ograniczyć lub zrezygnować z jego spożycia jest więcej.

Katarzyna Bosacka fot. YouTube Świat Gwiazd, tło: canva
31.01.2024 14:42 Katarzyna Bosacka wyznała, jak poradziła sobie z kryzysem po rozstaniu. Poprosiła o pomoc psychiatrę

Jakiś czas temu Katarzyna Bosacka bardzo schudła i zaskoczyła fanów nową figurą. Dziennikarka przyznała, że straciła 15 kg, jednak nie był to efekt diety, a jadłowstrętu w reakcji na stres związany z życiem osobistym. Obecnie dziennikarka jest w znacznie lepszej kondycji psychicznej i jak przyznała, było to możliwe dzięki pomocy psychiatry. To ważne przesłanie dla wszystkich, aby nie bać się szukać pomocy, kiedy przeżywamy kryzys psychiczny. 

biegunka
31.01.2024 12:16 Przyjmujesz magnez? Uważaj na te 2 rodzaje. Mogą powodować biegunki

W mediach społecznościowych stale słyszymy coś o suplementach magnezu. Nic dziwnego. Wielu Polaków ma niedobory tego składnika, a warto go brać nawet wtedy, gdy tego rodzaju niedoboru nie mamy. Jednak i on może mieć swoje skutki uboczne i powodować biegunki. Szczególnie przeczyszczające są te 2 rodzaje magnezu.

Agnieszka Sztyler-Turovsky i dr Grzegorz Opielak w podcaście "Przegadaj zdrowie" Pacjenci.pl
30.01.2024 19:59 "Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"

Ma ataki psychozy, słyszy głosy, ale w czasie badania okłamie psychiatrę.  Dostanie zgodę na broń. Wyobrazi sobie, że jest Robertem De Niro w „Taksówkarzu” i wyjdzie z pistoletem w miasto, by oczyścić je z grzechu. To możliwe? – Możliwe. My, psychiatrzy, nie mamy skanera w oczach – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak psychiatra w podcaście „Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl. O co zapyta nas psychiatra, jeśli chcemy mieć broń do osobistego użytku, czy uzależnienie albo depresja nas wyklucza i czy policjant z PTSD może mieć pistolet? O tym m.in. posłuchacie w podcaście:

None
30.01.2024 19:08 Wielu z nas przechowuje chleb w tym miejscu. Ten nawyk jest fatalny

W wielu domach chleb to podstawa – zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Jednak przechowywanie go w niewłaściwych warunkach nie tylko sprawi, że straci swoje właściwości, ale może stać się wręcz niebezpieczny dla zdrowia. A ten sposób przechowywania go bywa wyjątkowo szkodliwy. 

mycie twarzy
30.01.2024 18:47 Jak ujarzmić tłustą cerę? Poznaj 4 najważniejsze zasady pielęgnacji tłustej skóry

Każdy rodzaj skóry wymaga innego traktowania. Pielęgnacja tłustej cery powinna mieć na celu przede wszystkim zmniejszenie grubości warstwy rogowej i regulację nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, jak odpowiednio o nią dbać. 

zawroty głowy, bóle głowy
30.01.2024 18:00 Masz zawroty głowy? Przyczyną może być nawet alergia

Gdy myślimy o alergii, pierwszymi objawami, z którymi ją kojarzymy, są katar i swędzenie oczu. Jednak towarzyszyć jej mogą również symptomy pozornie niemające z nią związku np. zawroty głowy. Dlaczego się pojawiają? Jak je leczyć? O opinię poprosiliśmy magistra farmacji. Jednym z objawów mogącym się pojawić podczas alergii są zawroty głowy. Nie jest to częsty symptom. Przyczyną bywają zaburzenia pracy trąbek Eustachiusza.

sklep z warzywami
30.01.2024 13:07 Jedno z najbardziej niedocenionych warzyw w naszym kraju. Polacy powinni jeść je częściej

Gdyby zrobić ranking na najbardziej niedoceniane warzywa, endywia prawdopodobnie znajdzie się w pierwszej trójce. Bogata w witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze, a Polacy omijają ją w sklepach z daleka. Choć można kupić ją prawie w każdym i kosztuje kilka złotych. Jest jednym z warzyw w diecie antyrakowej.  

Skórne objawy problemów z nerkami.
29.01.2024 22:33 Dolegliwości nerek zmieniają wygląd twarzy. Nie bagatelizuj tych objawów

Dostrzeżenie chorób i dolegliwości nerek nie zawsze jest łatwe. Nerki, tak jak wątroba, nie bolą. Nawet jeśli są uszkodzone, chory nie ma wyraźnych objawów, dlatego wielu z nich późno zaczyna leczenie. Jednak występowanie problemów tego rodzaju można podejrzewać po wyglądzie skóry. Sprawdź, jak zmienia się wygląd twarzy chorego. 

blizny potrądzikowe
29.01.2024 17:51 Jak pozbyć się blizn na twarzy? To jedna z najskuteczniejszych metod. Działa nawet na stare blizny

Blizny stanowią istotny defekt skóry, który nierzadko ma bardzo negatywny wpływ na psychikę człowieka. Na szczęście, dzisiejsza medycyna pozwala się z nimi uporać. W zależności od rodzaju blizny i predyspozycji pacjenta, stosuje się różne formy terapii. Niezmiennie od lat, jedną z najskuteczniejszych metod leczenia blizn jest laseroterapia. Zastosowanie laseroterapii umożliwia zmniejszenie, a nawet całkowitą eliminację blizn, nawet tych starych.

None
29.01.2024 17:24 Ten nowotwór łatwo pomylić z dolegliwościami gastrycznymi. Jakich objawów nie przegapić?

Rak jajnika jest jednym z czterech najczęściej występujących nowotworów. W początkowych stadiach rozwoju często nie daje objawów, ale gdy się rozwinie pojawiają się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wczesne wykrycie daje 99,9 procent szans na wyleczenie. Niestety, w Polsce z jego powodu umiera ok. trzy tysiące kobiet rocznie. W wielu tych przypadkach chorobę można byłoby zatrzymać na wczesnym etapie. Jakich objawów nie przegapić?

wizyta u lekarza
29.01.2024 17:05 Przyczyną nadciśnienia może być Twoja psychika. Efekt „białego fartucha” to fakt

Niektórzy już po przekroczeniu progu przychodni zaczynają odczuwać lęk. Oczekiwanie przed wizytą nasila objawy – dłonie zaczynają się pocić, żołądek jest ściśnięty. Gdy lekarz otwiera drzwi i zaprasza do gabinetu, pojawić się może jeszcze kolejny objaw. Reakcje tego rodzaju to syndrom białego fartucha.

Anna Mucha fot. Instagram @taannamucha, tło: canva
29.01.2024 14:45 Anna Mucha zszokowała fryzurą. Jak dbać o siwe włosy? 4 najważniejsze wskazówki

Czasy, kiedy siwe włosy u kobiet uznawane były za zaniedbanie, minęły. Dziś, panie dumnie prezentują srebrne pasma, zachwycając stylem i elegancją. Aby jednak włosy dobrze wyglądały, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nie dbać. Są one bowiem bardziej wymagające w pielęgnacji. W artykule przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek. Ostatnio, Anna Mucha wystąpiła w oryginalnej stylizacji, jednak cała uwaga widzów skupiła się na jej włosach. Aktorka zaprezentowała się w idealnie dopracowanej fryzurze, ukazując liczne srebrne kosmyki. Fani byli zachwyceni! Patrząc na gwiazdy, takie jak Anna Mucha, możemy zauważyć, że kult młodości odchodzi do lamusa, a dojrzałość staje się postrzegana jako niezwykle atrakcyjna. 

senność po posiłku
29.01.2024 10:56 Senność po posiłku? To niepokojący znak - mówi dietetyk

Drzemka po posiłku uznawana bywa za naturalne zachowanie. Jednak już stałe odczuwanie senności po jedzeniu powinno wzmóc naszą czujność – przyczyną mogą być np. złe nawyki żywieniowe, ale też choroba. Senność po posiłku to m.in. jeden z objawów insulinooporności. Czym charakteryzuje się tego rodzaju zmęczenie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy rozmowy z mgr Magdaleną Jezierską, dietetykiem specjalizującym się w zakresie dietetyki klinicznej osób dorosłych.

wybory miss 80+ fot. Tatiana Adonis, tło: canva.com
28.01.2024 19:04 Piękno nie przemija, a PESEL to tylko liczba. Wybory Miss 80+ w Bydgoszczy

W minioną sobotę, w Bydgoszczy odbyły się wybory Miss 80+. Panie w wieku 80 - 87 lat zaprezentowały się na czerwonym dywanie w Hangarze Kultury w Fordonie. Uczestniczki udowodniły, że wiek nie stanowi przeszkody, aby czuć się pięknie.  

Farrah Fawcett fot. Reuters, ABC Photo Archives/Getty Images
28.01.2024 16:39 Ten nowotwór zabrał Farrah Fawcett. Umierała w cierpieniach i ostrzegała przed nim innych

Farrah Fawcett była jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych amerykańskich gwiazd lat 70. Widzowie pokochali ją głównie za rolę blond piękności walczącej z przestępcami w kultowym serialu "Aniołki Charliego". Niestety, w 2006 r. aktorka usłyszała druzgocącą diagnozę – rak odbytu. Gwiazda postanowiła się nie poddawać i walczyć do końca, jednak zmarła po 3 latach zmagań ze śmiertelną chorobą. Co należy wiedzieć o raku odbytu?  

senność
27.01.2024 21:39 Jak ciało daje znak, że jesz za dużo cukru? Lepiej wiedzieć to wcześniej

Brakuje Ci energii, czujesz się senny i drażliwy? Być może to sygnały ostrzegawcze, że spożywasz zbyt dużo cukru. Wysoki poziom cukru (glukozy) we krwi to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegających przed rozwojem stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Jak rozpoznać, że ten problem dotyczy akurat nas? 

medyczna marihuana
27.01.2024 21:33 Marihuana będzie hodowana w Polsce. Wiemy, kiedy trafi do aptek

Marihuana medyczna będzie wytwarzana w Polsce. To przełom. Od lat trwały wśród polityczne przepychanki między zwolennikami uprawiania konopii w Polsce, a tymi, którzy widzieli w tym ryzyko, że wymkną się one spod kontroli i posłużą do produkcji narkotyków, zamiast leków. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Główny Inspektor Farmaceutyczny w grudniu 2023 r. wydał zezwolenie, by uprawiać konopie i wytwarzać z nich surowiec farmaceutyczny zwany “medyczną marihuaną”. 

przedłużanie brwi
27.01.2024 17:39 Przedłużanie rzęs może poważnie zaszkodzić. Nie tylko rzęsom, ale i oczom

Sztuczne rzęsy, choć znane od dawna, są dziś tak popularne, jak nigdy wcześniej. Salony kosmetyczne oferują przyklejanie pojedynczych rzęs, jak i kępek włosków. Sztuczne rzęsy są wygodne i efektowne - zapewniają spektakularny efekt i to bez makijażu. Czy jednak zabieg przedłużenia i zagęszczenia rzęs jest w pełni bezpieczny? Nie do końca. Pewne zagrożenia istnieją i warto o nich wiedzieć.  

Pogotowie Ratunkowe
27.01.2024 15:37 Nie wzywaj pogotowia w tych sytuacjach. Zapłacisz karę

Niektórzy gdy tylko dostrzegą zagrożenie, momentalnie dzwonią na Pogotowie Ratunkowe. Dla innych z kolei to ostateczność. Jednak każdy, kto zauważy sytuację zagrażającą życiu, ma obowiązek udzielić pomocy. Mimo to są przypadki, gdy wzywanie Pogotowia Ratunkowego jest niewskazane i może skończyć się karą grzywny, a niekiedy nawet i pozbawieniem wolności. 

rozmaryn
27.01.2024 14:31 Znakomicie smakuje i zdrowie ratuje! Zdecydowanie warto mieć go w swojej kuchni i łazience

Rozmaryn lekarski jest ciepłolubną rośliną dziko rosnącą głównie w klimacie śródziemnomorskim, Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. Ponieważ należy do roślin wrażliwych na mróz, w naszym klimacie polecany jest jako roślina doniczkowa. Już od starożytności rozmaryn wykorzystywany jest w lecznictwie, kosmetyce oraz kuchni, jako przyprawa do wielu potraw. 

Badanie kału na krew utajoną – przygotowanie do badania i wyniki
27.01.2024 12:58 Badanie kału na krew utajoną. Jak się przygotować i interpretować wyniki?

Badanie kału na krew utajoną wykonywane jest w celu potwierdzeniu obecności krwi w kale lub wykluczenia jej obecności. Badanie to powinni wykonać wszyscy ci, którzy chcą zdiagnozować choroby przewodu pokarmowego czy chociażby znaleźć przyczynę krwawienia z poszczególnych jego odcinków. 

None
26.01.2024 18:39 Czy wafle ryżowe to niskokaloryczna przekąska? Zapytaliśmy dietetyka

Są lekkie i pożywne. Nie brudzą rąk i świetnie komponują się zarówno z nabiałem, jak i mięsem. Niejedna osoba rozpoczynająca dietę redukcyjną zastępuje nimi w pełni chleb. Mowa o waflach ryżowych, które traktujemy jak produkt FIT. Jednak czy faktycznie są niskokaloryczne? I tak, i nie. O opinię zapytaliśmy dietetyczkę dr Hannę Stolińską-Fiedorowicz.

pluskwa
26.01.2024 16:23 Pluskwy opanowują Europę. Jakie choroby mogą przenosić?

Najpierw Francja, potem Wielka Brytania, teraz Niemcy. Pluskwy opanowują coraz większe obszary Europy. Czy również Polskę czeka inwazja tych szkodników? Jakie choroby przenoszą pluskwy? Czy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia? 

Anna Jaros-Sajda
26.01.2024 16:03 „To zwykły chwyt marketingowy”. Kosmetolog nie ma wątpliwości. Polki chętnie je kupują

Na półkach wielu drogerii pełno jest kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy. Ich producenci obiecują, że stosowanie ich produktów sprawi, że skóra będzie wiecznie młoda, zdrowa i pozbawiona zmarszczek. Wśród nich znajdują się również kosmetyki przeznaczone dla kobiet 30+, 40+ i 50+, którym nierzadko najbardziej zależy na zachowaniu zdrowego wyglądu skóry. Jednak czy rzeczywiście te kosmetyki działają tak, jak mówią producenci? Anna Jaros-Sajda, kosmetolog ze Skin Masters nie ma w tej kwestii wątpliwości. 

lek. Anna Nieć
26.01.2024 12:35 Ginekologia "estetyczna". Uczciwy lekarz nie żeruje na kompleksach kobiet

Ginekologia “estetyczna” oferuje coraz więcej zabiegów okolic intymnych, które mogą pomóc w problemie zbyt luźnej pochwy czy deformacji krocza po porodzie, nietrzymaniu moczu, czy w zmniejszeniu warg sromowych mniejszych, jeśli są tak duże, że np. uniemożliwiają kobiecie jazdę na rowerze, bez bolesnych otarć. Jednak zdarza się, że kobiety oglądają wyretuszowane zdjęcia wagin i biorą swoją naturalną fizjologię za deformację. O zabiegach intymnych mówi Anna Nieć, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.

tłum ludzi
25.01.2024 18:31 Niepokojące dane: rośnie liczba zakażeń tymi chorobami. Długo nie dają objawów, przez co chorzy zarażają innych

Dwukrotny wzrost liczby wykrytych przypadków kiły w Polsce odnotowano pod koniec 2023 roku w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Ta sytuacja jest też w wielu innych krajach, m.in. Anglia ma poważny problem. Jakie są pierwsze objawy chorób wenerycznych?Nie tylko w Polsce rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. W Anglii, w której mieszka wielu Polaków, również - w szczególności na kiłę i rzeżączkę. Na Wyspach dynamicznie rośnie liczba zakażeń kiłą i rzeżączką. Wspomniane choroby weneryczne mogą nie dawać zauważalnych objawów nawet przez lata, przez co często chorzy nieświadomie zarażają innych. Co powinno wzbudzić naszą czujność?  

nos guzowaty
25.01.2024 15:47 Guzowatość nosa - skąd się bierze i jak to leczyć?

Rhinophyma, czyli guzowatość nosa, najczęściej jest następstwem wieloletniego i nieleczonego trądziku różowatego. Dotyka głównie mężczyzn z jasną cerą w wieku 50 - 70 lat. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak może bardzo negatywnie wpływać na stan psychiczny pacjenta. Jak dochodzi do rozwoju tego schorzenia i jak je leczyć? 

śniadanie
25.01.2024 11:36 Tych 3 produktów nie jedz na pusty żołądek. Jelita będą cierpieć

Na przebieg dnia znaczny wpływ ma to, co zjemy na śniadanie. Od tego posiłku zależeć w dużej mierze będzie nasze samopoczucie. Jest kilka produktów, które nie powinny znajdować się w porannym menu. W przeciwnym wypadku odbije się to na jelita, a skutkiem może być ból brzucha, a nawet poważniejsze dolegliwości.  

apteczka domowa
24.01.2024 18:23 Przechowywanie leków w tym miejscu to największy błąd. Robi się tak w wielu polskich domach

Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe, by medykamenty zachowały właściwości lecznicze i były bezpieczne podczas stosowania. Jednak w wielu domach preparaty te nie zawsze są przechowywane prawidłowo. Co więcej, jedno z domowych pomieszczeń jest szczególnie szkodliwe dla leków. Które? 

problemy ze snem
24.01.2024 18:19 Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to

Zaburzenia snu niemal zawsze sugerują, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niepokojącego. O ile krótkotrwała bezsenność nie musi negatywnie wpływać na zdrowie, tak już ta długotrwała jest szkodliwa i może być objawem chorobowym. Powodem przewlekłej bezsenności bywa m.in. nadciśnienie tętnicze. Wykonaj ten prosty pomiar i sprawdź, czy ciśnienie krwi znajduje się w normie. Nadciśnienie to problem aż 10 milionów Polaków.

pietruszka
24.01.2024 16:11 Natka pietruszki to skarbnica witaminy C i nie tylko! Oto 3 główne powody, dlaczego warto ją jeść

Natka pietruszki niegdyś traktowana była jako roślina ozdobna, jednak z czasem stała się bardziej doceniania ze względu na swoje drogocenne właściwości prozdrowotne. Poznaj 3 główne powody, dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni!

przyjmowanie witamin
24.01.2024 15:39 Przyjmujesz witaminy wieczorem? Tych 3 lepiej nie łykaj

Bez witamin organizm nie może funkcjonować prawidłowo. Nie oznacza to jednak, że możemy brać je bez umiaru o każdej porze dnia. Często o tym zapominamy i zdarza się, że bierzemy ich za dużo czy zbyt późno. Nie wszystkie witaminy powinno się przyjmować w godzinach wieczornych. A te 3 w szczególności. 

trądzik
24.01.2024 13:36 Choroba skóry to także choroba duszy. Wpływ schorzeń dermatologicznych na stan psychiczny pacjentów

Schorzenia skóry mają ogromny wpływ na stan psychiczny pacjentów. Powodują ogromny stres, wstyd i zażenowanie, a ponadto przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Co gorsza, u wielu chorych pojawiają się myśli samobójcze, a część z nich skutecznie odbiera sobie życie. Badacze Cotteril i Cunliffe przeprowadzili analizę, w której wyodrębnili choroby dermatologiczne o największym ryzyku depresji i samobójstwa.  

renta szkoleniowa
24.01.2024 11:38 Niepracujący w swoim zawodzie mogą otrzymać 1200 zł od ZUS. Oto warunki

W Polsce praca w swoim zawodzie jest rzadkością. Największą szansę mają na nią absolwenci kierunków technicznych i medycznych. Nie każdy jednak wie, że osobom niemogącym znaleźć zatrudnienia w wyuczonej profesji przysługuje świadczenie z ZUS. Kto może je otrzymać i jak się o nie ubiegać?

trądzik różowaty
23.01.2024 18:56 Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori

Trądzik różowaty, zwany “trądzikiem dorosłych” to przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się silnym, stale utrzymującym się zaczerwienieniem twarzy oraz występowaniem krostek i grudek. Chorują częściej kobiety, a największe nasilenie zmian występuje zazwyczaj po 40. roku życia. Trądzik różowaty uwarunkowany jest różnymi czynnikami. Zaobserwowano związek między nim a infekcją Helicobacter pylori. U 89% pacjentów z trądzikiem różowatym stwierdzano obecność tej bakterii w błonie śluzowej żołądka.

gorąca kąpiel
23.01.2024 18:39 Lubisz brać gorący prysznic? Możesz sobie poważnie zaszkodzić

Gorący prysznic – kto go nie lubi? Jest przyjemny, relaksuje i… na tym można skończyć wymienianie jego zalet. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że gorąca woda ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na skórę. Co więcej, może również szkodzić sercowcom i kobietom w ciąży. Jakie są inne skutki kąpieli w gorącej wodzie?

naczynia rubinowe
23.01.2024 15:21 Ten czerwony punkt pojawia się na skórze. Bywa objawem niewydolności żylnej

Naczyniaki rubinowe, potocznie nazywane „rubinkami”, przeważnie nie są objawem chorobowym. Te drobne defekty pojawiające się na skórze są nowotworami o niezłośliwym charakterze. Nie oznacza to jednak, że pojawienie się ich na skórze, jest zawsze czymś normalnym. Bywają też symptomem niewydolności żylnej. 

kobieta je awokado
23.01.2024 14:28 Jedz codziennie jedno awokado, a tak wpłynie na Twoje zdrowie. Jeden owoc, a tyle korzyści!

Choć nie każdy o tym wie, awokado to owoc. Jest często uznawane za warzywo, ponieważ nie zawiera cukrów prostych i jego smak nie jest typowy dla owoców. Awokado można przyrządzać na różne sposoby i na prawdę warto dodać je do swojego jadłospisu. Jedno awokado dziennie to mnóstwo korzyści dla organizmu! 

zmarszczki
23.01.2024 12:40 Nadmiar cukru zmienia wygląd twarz. Zmarszczki w tym miejscu to sygnał alarmowy

Cukier jest produktem, którego nie brakuje w każdym polskim domu. Te białe słodkie kryształki sprawiają, że napoje, desery lub potrawy smakują inaczej. Jednak spożywanie nadmiernych ilości cukru nie pozostaje obojętne dla ciała. Wszyscy wiemy, że z jego powodu przybieramy na wadze. Jednak cukier zmienia nie tylko masę ciała. Zmienia też wygląd twarzy.

prof. Krzysztof Simon: fot. Janusz Krzeszowski/www. woclaw.pl, tło: canva
23.01.2024 10:20 Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Kleszcze są aktywne także zimą, to skutek globalnego ocieplenia. Kryją się m.in. pod liśćmi i wystarczy kilka stopni ciepła, aby uaktywnić się, ukłuć i w ten sposób przenieść na człowieka zakaźny materiał. - Ale borelioza to choroba w większości przypadków łagodna, samolecząca się. Medycyna zna o wiele poważniejsze choroby przenoszone przez kleszcze – uspokaja prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych w rozmowie z Edytą Brzozowską. 

FIlip Chajzer
22.01.2024 18:04 Filip Chajzer poznał diagnozę. To zaburzenie utrudnia mu codzienne funkcjonowanie

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów telewizyjnych. Okazuje się, że 39-letni Filip Chajzer choruje – lekarze zdiagnozowali u niego ADHD, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Okazuje się, że to, co uznawano za jego atuty, może być objawem choroby. Więcej na ten temat powiedział sam Filip Chajazer.

None
22.01.2024 16:35 Prezenty dla lekarzy. Dawałeś kiedyś alkohol albo pieniądze? - Co na to prawo?

Podarowanie lekarzowi drobnego prezentu uznawane jest w społeczeństwie jako gest wdzięczności. Jednak w świetle prawa kwestia ta wygląda już inaczej i w pewnych przypadkach może zostać uznana za korupcję. Gdzie przebiega granica między chęcią odwdzięczenia się, a złamaniem prawa?

toaleta publicza
22.01.2024 14:04 Czy klapę od WC trzeba zamykać? Zaskakujące wnioski naukowców

Gdyby każdy z nas miał możliwość, by przyjrzeć się spłukiwanej wodzie w świetle lasera, to prawdopodobnie nikt już nie spuszczałby wody z otwartą pokrywą sedesu. Badacze z University of Colorado Boulder zbadali, co dzieje się w powietrzu, gdy nie zamykamy pokrywy i spuszczamy wodę. Toaleta staje się wtedy miejscem wręcz zagrażającym zdrowiu. Dlaczego?

Dave Gail
22.01.2024 11:32 Nie żyje David Gail, aktor "Beverly Hills 90210". Miał 58 lat

Nie żyje Dave Gail. Wielu widzów może kojarzyć go z popularnego serialu “Beverly Hills 90210”. Gail znany był również  z roli w “Port Charles”. Informację o śmierci aktora przekazała w mediach społecznościowych siostra aktora. 

Kobieta z dzieckiem w samochodzie
21.01.2024 21:02 "Wszystko prócz dziecka było mi obojętne. Mąż mnie nie rozumiał, obwiniał o egoizm" [List]

Teoretycznie moje życie jest ok. Jestem żoną i mamą. Wychowałam się w kochającym domu, mam oboje rodziców. Jestem zdrowa, pracuję. Mam dla kogo żyć. Na studiach tkwiłam w trudnym związku cztery lata. Dziś każdy mój zły nastrój irytuje męża. Słyszę, że jestem egoistką, bo w rodzinie jest kobieta, która jest w dużo gorszej sytuacji.Autorka opisała swoją trudną sytuację życiową, twierdząc przy tym  “(…)nie mam prawa mówić o spadku nastroju, czy o nieradzeniu sobie w "gorsze dni". Trzeba wziąć się w garść i iść do przodu.”  Jako redakcja Pacjenci.pl jesteśmy pewni, że zarówno Autorka listu, jak i każdy z nas ma prawo mówić o spadku nastroju i, że z czymś sobie z nie radzi. I to nie jest egoizm. Oznaką siły nie jest “zaciskanie zębów” i próba przetrwania trudnego czasu, lecz zwrócenie się po pomoc do kompetentnych osób. Przeczytajcie wspomniany list w całości, publikujemy go poniżej. 

paznokcie
21.01.2024 19:40 Białe plamki na paznokciach. Kiedy są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego?

Stan paznokci wiele zdradza na temat kondycji organizmu. Jednym z objawów mogących świadczyć, że pojawił się problem, jest obecność się białych plamek na paznokciach. Co może być ich przyczyną i kiedy warto pokazać je lekarzowi? 

Ewa Podleś
21.01.2024 15:31 Nie żyje Ewa Podleś, światowej sławy śpiewaczka. Ta choroba zabija rocznie 8 tys. kobiet

Ewa Podleś była jedną z najwybitniejszych postaci światowej sceny operowej. Artystka zmarła 19 stycznia 2024 r. z powodu groźnego nowotworu, który rocznie zabija tysiące Polaków. W listopadzie 2023 r. zmarł również mąż artystki. 

podarowanie prezentu
21.01.2024 13:38 Na Dzień Babci i Dziadka zamierzasz podarować seniorowi taki prezent? GIS apeluje o ostrożność

21 i 22 stycznia wielu z nas świętować będzie Dzień Babci i Dziadka. Z wiadomych względów jednymi z częściej dawanych podarunków są suplementy diety. Trzeba jednak zachować ostrożność – GIS ostrzega przed prezentami tego typu, wskazując, że produkty te nie mają właściwości leczniczych. Co więcej, stosowanie ich bez konsultacji z lekarzem może przynieść skutek zupełnie inny niż oczekiwano. O opinię na temat stosowania suplementów poprosiliśmy psychodietetyczkę.

NAFLD - dieta
20.01.2024 19:05 Dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby - co jeść, a czego unikać?

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych. Leczenie polega głównie na zmianie stylu życia, stosowaniu prawidłowej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. Co należy jeść, a czego unikać?  

Dr hab.n.med. Sławomir Murawiec
20.01.2024 16:03 Uzależniają, otumaniają i się od nich tyje? Ekspert o mitach na temat leków psychotropowych

Na temat leczenia psychiatrycznego i leków stosowanych w depresji czy zaburzeniach lękowych wciąż funkcjonuje wiele szkodliwych mitów: że uzależniają, otumaniają, uniemożliwiają życie seksualne i że się od nich tyje. Ile w tym prawdy? Tłumaczy psychiatra dr. n. med. Sławomir Murawiec w rozmowie z Edytą Brzozowską. 

Karmazyn
20.01.2024 15:06 Tę rybę zaleca się w diecie osób z osteoporozą. W Polsce jest wciąż niedoceniania

W Polsce nie jest zbyt dobrze znana, a szkoda, ponieważ posiada cenne właściwości zdrowotne, a do tego znakomicie smakuje! Powinny zainteresować się nią szczególnie osoby, które borykają się z osteoporozą oraz nadwagą. 

jarmuż
20.01.2024 11:32 To warzywo może chronić przed nowotworami. Wielu może je jeść bez ograniczeń

Dietetycy od lat zachęcają, byśmy jedli więcej warzyw. A jednym z nich, które zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety, jest jarmuż, odmiana kapusty szczególnie popularna w państwach skandynawskich. To jedno z najcenniejszych warzyw liściastych. Poznaj korzyści płynące ze spożycia jarmużu. A są imponujące! 

włosy na brodzie
19.01.2024 17:38 Na brodzie pojawiły się włosy? Uważaj. Powodem może być ta choroba

Owłosienie na twarzy nie jest wyłącznie domeną mężczyzn. Włoski na brodzie mają również kobiety, lecz często są tak cienkie i delikatne, że aż niezauważalne. Jednak występowanie ich nie zawsze jest normalne. Sprawdź, jaki wygląd włosków u kobiet to sygnał ostrzegawczy i co może oznaczać. 

kobieta dieta
19.01.2024 15:43 Dieta idealna dla kobiet. Może uchronić przed ciężką chorobą

Jest liderem wśród diet. Wie chyba każda nasza Czytelniczka i Czytelnik. Teraz naukowcy zbadali jej wpływ akurat na mózgi kobiet w średnim wieku. A korzyści z jej stosowania jest więcej. Dzięki diecie DASH mamy większą szansę na uniknięcie jednego z najdotkliwszych objawów starzenia. O czym mowa? Odpowiedź poniżej.

Kasia Mazur "Zamaskowana" - komiks o spektrum autyzmu
19.01.2024 15:23 Kasia Mazur zdejmuje maski. Z pamiętnika autystki

Najpierw było „Mama zabiła mi psa”, teraz premierę ma „Zamaskowana. Z pamiętnika autystki” – komiks o byciu w spektrum autyzmu. Szczery do bólu pamiętnik. To może być ważna książka nie tylko dla osób w spektrum, ale i dla neurotypowych. Dla każdego, kto chce zrozumieć drugiego człowieka. I samego siebie. By przekonać się, że warto zrzucić maskę. 

Pawel Wodzynski/East News
19.01.2024 12:46 Zwycięzca "Top Model" próbował odbrać sobie życie. Wśród młodych Polaków rośnie liczba depresji

Radek Pestka, zwycięzca “Top Model” w rozmowie z Dzień Dobry TVN wyznał, że w przeszłości podjął próbę samobójczą. Mężczyzna powiedział, co było przyczyną. Polacy coraz częściej doświadczają kryzysów psychicznych. Młodzi ludzie również - liczba samobójstw wśród nich rośnie. Co może być powodem? 

fot. lekarz Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne, tło: canva
18.01.2024 16:54 Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy lekarza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe schorzenia, które należą do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit. Co niepokoi lekarzy, choroby te stają się coraz bardziej powszechne w społeczeństwie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy specjalistę gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow. 

kolonoskopia
18.01.2024 14:19 Gdzie najkrótsza kolejka na kolonoskopię? NFZ podaje terminy

Czas oczekiwania na konsultację u specjalisty na NFZ nierzadko wywołuje frustrację. Daty często są bardzo odległe, a zdrowie przecież nie może czekać. Jak dowiedzieć się, gdzie kolejki do lekarzy są najkrótsze? Informacje te mamy pod ręką! Specjalnie dla naszych czytelników, sprawdziliśmy pierwsze wolne terminy na badanie kolonoskopii w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Król Karol III
18.01.2024 12:04 Król Karol III hospitalizowany. Komunikat o problemach zdrowotnych monarchy

Dziś cały świat obiegły niepokojące wieści dotyczące stanu zdrowia członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Najpierw poinformowano o operacji jamy brzusznej u księżnej Kate, a po niedługim czasie ujawniono, że do szpitala trafi również król Karol III. Co dolega monarchy? 

silny ból brzucha
17.01.2024 19:48 Jelita też mogą dostać zawału. Wskazuje na to ten rodzaj bólu brzucha

Ostre niedokrwienie jelit potocznie nazywa się zawałem jelit. Dochodzi do niego wskutek nagłego ograniczenia drożności tętnic krezkowych. Chory zaczyna odczuwać wówczas ból brzucha. Bardzo specyficzny, bo zlokalizowany w jednym punkcie. Ostre niedokrwienie jelit może skończyć się zgonem.

ból spowodowany stresem
17.01.2024 19:13 6 rodzajów bólu wywołanych przez stres. Nr 2 to zmora naszych czasów

Odczuwanie bolesnego skurczu w stresującej sytuacji jest znane większości z nas. Życie w przewlekłym stresie, spowodowanym np. trudną sytuacją w pracy czy w domu, może być przyczyną chronicznego bólu, którego często nie utożsamiamy ze stresem. Jak więc ciało może informować, że sobie z nim nie radzi?  

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
17.01.2024 17:20 Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego. Ten nowotwór zabiera wielu mężczyzn w Polsce

Fundacja im. Brata Alberta podała szczegóły dotyczące pochówku. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia na najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Choroba nie jest jednak wyrokiem śmierci – wg lekarzy wcześnie wykryty i odpowiednio leczony może być chorobą przewlekłą. 

ból piersi
17.01.2024 12:38 Pojawienie się wydzieliny w tym kolorze to sygnał alarmowy. Gdy ją zauważysz, skontaktuj się z lekarzem

Obecność wycieku z brodawki sutkowej może mieć wiele przyczyn. W niektórych przypadkach jest to symptom raka piersi – ważne jest, jaki ma kolor i konsystencję. Równie ważne jest, czy wyciek pojawił się w obu gruczołach piersiowych i czy kobieta np. jest w ciąży lub po menopauzie. Jaki kolor wycieku z brodawki sutkowej to sygnał ostrzegawczy? 

Barbara Kurdej-Szatan
16.01.2024 18:37 Barbara Kurdej-Szatan ma ciężką chorobę. Zaczęło się od małej kropki w pachwinie

Barbara Kurdej-Szatan otwarcie przyznała, z jaką chorobą się zmaga. W jednym z ostatnio udzielonych wywiadów powiedziała, że padła ofiarą pseudospecjalistów oferujących leczenie tego schorzenia. Wyznała, że poziom bólu z którym się mierzyła był ogromny. Na co choruje aktorka? 

Olga Bończyk
16.01.2024 16:21 Dziś Olga Bończyk jest szczęśliwą singielką. Jej małżeństwo rozpadło się przez chorobę męża

Olga Bończyk kończy dziś 56 lat. Aktorka od dłuższego czasu wiedzie życie singielki i jak przyznaje, bardzo jej to odpowiada. Gwiazda ma za sobą dwa nieudane małżeństwa. Pierwsze z nich zakończyło się po siedmiu latach, a do jego rozpadu przyczyniły się problemy zdrowotne Jacka Bończyka. Z jaką chorobą zmagał się aktor?

None
16.01.2024 15:03 Choroby tarczycy można też usłyszeć. Tak brzmi głos chorego

Czy zauważasz, że Twój głos się zmienia? Może staje się grubszy? Może formułowanie myśli nie przychodzi Ci już z taką łatwością jak dawniej? To również objawy mogące świadczyć, że pojawił się problem z tarczycą. Dowiedz się, jak może brzmieć głos chorego. Uwaga! Symptom ten łatwo pomylić ze zwykłą chrypą.  

Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
16.01.2024 14:16 Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans

Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.

 Jakub Tarasewicz fot. PAP/Albert Zawada, tło: canva
16.01.2024 12:46 Trzy dni leżał w łóżku na mrozie w centrum Warszawy. Protest 24-latka w słusznej sprawie

Niecodzienny widok w centrum Warszawy. Jakub Tarasewicz przez trzy dni leżał w łóżku na mrozie na Krakowskim Przedmieściu. W ten sposób 24-latek chciał zwrócić uwagę na problem finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce. 

badanie laboratoryjne
16.01.2024 11:37 GIS bije na alarm. Znów wykryto niebezpieczną bakterię w popularnych słodyczach

Dwie partie popularnych słodyczy zostały wycofane. Znów wykryto w nich groźną bakterię. Sytuacja robi się coraz bardziej niepokojąca. Tę samą bakterię wykryto w tym samym słodyczu 5 stycznia br.

depresja
15.01.2024 18:38 Dziś przypada Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. Dlaczego czujemy się gorzej?

Czwarty poniedziałek stycznia określany jest mianem najsmutniejszego dnia w roku. Tak na podstawie badań ustalił dr Cliff Arnall z Cardiff University, który nazwał ten dzień Blue Monday. Nazwa się przyjęła się szalenie dobrze. Dziś dla jednych jest to prawda absolutna, dla innych to miejska legenda. Kto ma racje? O opinię poprosiliśmy Katarzyną Kucewicz, psycholożkę, psychoterapeutkę i seksuolożkę. 

Donald Tusk
15.01.2024 17:37 Pigułka „dzień po” będzie dostępna bez recepty. Premier zapowiedział zmianę ustawy

15 stycznia premier Donald Tusk zapowiedział, że tzw. pigułka „dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna nie będzie już dostępna tylko na receptę. Rząd zaproponuje zmianę ustawy. Do tej pory tego typu restrykcje w UE występowały jedynie w Polsce i na Węgrzech.  

kawa z cynamonem
15.01.2024 16:50 Kawa z cynamonem - idealne połączenie. Działa odchudzająco i nie tylko!

Kawę można łączyć z różnymi składnikami, dzięki którym staje się nie tylko smaczniejsza, ale także zdrowsza. Jednym z najpopularniejszych dodatków do małej czarnej jest cynamon. Poznaj jego niezwykłe właściwości, a zaczniesz dodawać go do porannej kawy :) 

lekarz Jacek Kowerzanow
15.01.2024 13:38 Choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie daje objawy i jak ją wykryć? Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka coraz większą liczbę osób, zwłaszcza tych w młodym wieku. Podstawowym jej objawem jest ból prawego śródbrzusza, jednak symptomów tej choroby może być cały szereg. Zależą one od lokalizacji i nasilenia zmian zapalnych. Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

spodnie rurki
15.01.2024 12:34 Są modne, Polacy je uwielbiają. Te spodnie mogą zniszczyć Ci zdrowie

Noszenie obcisłych ubrań podkreśla atuty sylwetki. Mimo iż ubiór ten może cieszyć oko, to jednak może też szkodzić zdrowiu – i to poważniej niż wielu z nas się wydaje. Ten model szczególnie dziś modnych spodni może wyjątkowo niekorzystnie wpyłnąć na kręgosłup, trawienie i przyczynić się do powstania infekcji dróg intymnych. Co to za spodnie?  

kleszcz
14.01.2024 20:05 Niepokojące dane - znaczny wzrost liczby chorych na boreliozę. Jak rozpoznać chorobę?

Niepojące wieści od naukowców - w 2023 roku odnotowano znaczny wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe, tj. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Należy mieć świadomość, że pełne wyleczenie boreliozy jest możliwe tylko wtedy, kiedy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Warto więc wiedzieć, jak można jej zapobiegać oraz jakie dolegliwości powinny wzbudzić naszą czujność. 

Jolanta Fraszyńska fot. KAPiF
14.01.2024 17:42 Jolanta Fraszyńska szczerze o swojej chorobie. Aktorka zmaga się z dotkliwym problemem zdrowotnym

Jolanta Fraszyńska to jedna z najbardziej znanych aktorek w Polsce. Grała w wielu filmach i serialach, a serca widzów skradła głównie dzięki roli Moniki Zybert w serialu "Na dobre i na złe". Nie wszyscy fani zdają sobie sprawę, że gwiazda zmaga się z dotkliwym problemem zdrowotnym, o czym ostatnio wspomniała w szczerym wywiadzie dla magazynu "Pani". 

Para seniorów
14.01.2024 11:36 „Nie tego się spodziewałam". Anna była w sanatorium w Ciechocinku

Budynek jak z PRL, łazienki bez kabin prysznicowych, tylko z zasłonakim. Stare grzejniki, stare podłogi. Za to oferta zabiegów naprawę spora. I te słynne fajfy! Nawet 80-latki szaleją na parkiecie. Przyjechałam leczyć kolano i… nadwerężyłam je w tańcu - Anna, czytelniczka portalu Pacjenci.pl opowiada o swoim pierwszym pobycie w jednym z sanatoriów w Ciechocinku.W rankingu na najpopularniejsze polskie uzdrowiska Ciechocinek od lat zajmuje pierwsze miejsce. Po usłyszeniu hasła „kurort w Ciechocinku” na niejednej twarzy pojawia się szelmowski uśmiech. Nic dziwnego – o Ciechocinku krążą legendy. Ile w tym jest prawdy? O wrażeniach z pobytu w tym miejscu opowiedziała nam Anna, która przyjechała po raz pierwszy do Sanatorium ZNP w Ciechocinku.

dłonie
14.01.2024 10:54 Ten nowotwór niekiedy widać po dłoniach. U 35% chorych wyglądają tak

Dłonie mogą wiele powiedzieć o kondycji organizmu. Okazuje się, że po ich wyglądzie można rozpoznać nawet nowotwór płuc – palce chorego mogą wówczas być pałeczkowate. Co to znaczy? Ten symptom nie występuje u wszystkich chorych. 

YT/slavicrasta
13.01.2024 13:36 Polski muzyk wyleczony z najgorzej rokującego nowotworu. Ten rak zabiera 23 tys. osób

Na raka płuc choruje w Polsce rocznie ok. 21-23 tysiące osób. Tylko 20% przypadków diagnozuje się we wczesnej fazie. Damian Krępa, znany w środowisku muzycznym pod pseudonimem „Bas Tajpan”, zalicza się do grona szczęśliwców, którzy zostali wyleczeni z tego nowotworu. W opublikowanym nagraniu powiedział, co mu pomogło. Jego fani mogą być bardzo zaskoczeni.

www.telemagazyn.pl / na sygnale
12.01.2024 18:42 "Na sygnale" - Kim na co dzień są ulubieńcy serialu?

„Na sygnale” to wielokrotnie nagradzany serial o pracy ratowników medycznych, ukazujący codzienne wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć. Emitowany jest od 2014 roku. W krótkim czasie zyskał bardzo dużą popularność, a widzowie pokochali jego bohaterów. Przedstawiamy Wasze ulubione postacie serialu, które wyłoniliśmy na naszym profilu na Facebooku. Kim na co dzień są osoby, które wcieliły się w role najbardziej uwielbianych przez Polaków ratowników medycznych?   

ból głowy
12.01.2024 14:17 Powikłania po COVID, o których się nie mówi. Te objawy utrzymują się najdłużej

Według naukowców ok. 65 mln osób po tzw. długim covidzie może odczuwać chroniczne przemęczenie i mieć zaburzenia poznawcze. Jest to szczególne utrudnienie dla wszystkich osób prowadzących aktywny tryb życia. Jak twierdzi dr Rob Wüst z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie skutkiem infekcji bywa pogorszenie metabolizmu, a także zmiany biologiczne. 

Anna Dymna
12.01.2024 11:40 "Byłem u Anny Dymnej. Niesamowite wrażenie". Kamil miał aż osiem operacji.

Była bardzo przejęta moją sprawą. Po spotkaniu z nią mam jeszcze większą determinację. Pani Ania Dymna jest niesamowitym, ciepłym i bardzo dobrym człowiekiem - mówi Kamil Stawiarz, który przeszedł aż osiem operacji. Był gościem programu “Anna Dymna. Spotkajmy się”. To wydaje się niewiarygodne, że pod adresem aktorki pojawiły się niedawno zarzuty dyskryminowania i naruszania godności gości - o tej sprawie przeczytacie na końcu tego tesktu.Kamil Stawiarz urodził się z nieukształtowaną małżowiną uszną i bez przewodu słuchowego. Przeszedł 8 operacji, a  na kolejną z nich u innego lekarza dzięki wsparciu uzbierał w 2021 r 171 tys. zł. Mimo iż raz mu odmówiono, nie stracił wiary i w tym roku prawdopodobnie zostanie zoperowany. Kamil Stawiarz opowiedział nam o swojej chorobie i wspomniał wizytę w programie „Anna Dymna. Spotkajmy się".

Jan Englert
12.01.2024 08:21 Wykorzystali twarz Jana Englerta. Nie kupuj tego leku

Wizerunek Jana Englerta został nielegalnie wykorzystany przez cyberprzestępców do reklamowania leków. Nie jest to odosobniony przypadek. Cyberprzestępcy podszywają się coraz częściej pod znane osoby, banki itp. Włączenie pewnych linków może prowadzić na niebezpieczne strony i spowodować utratę oszczędności. W sieci jest także coraz więcej fałszywych reklam medykamentów. Bądźcie czujni.

hemoroidy
11.01.2024 17:36 Hemoroidy wewnętrzne czy zewnętrzne? Ten podział często wprowadza pacjentów w błąd

Proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman w rozmowie dla Pacjentów przyznał, że nie jest zwolennikiem określenia „hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne." Ten podział bardzo często wprowadza pacjentów w błąd i przyczynia się do mylenia hemoroidów z innym, równie często występującym schorzeniem.  

Anna Dymna
11.01.2024 16:18 Atak na Annę Dymną. Skarga do TVP po emisji programu aktorki

Dyskryminację  i naruszenie godności gości - to zarzuca Annie Dymnej Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami po emisji odcinka programu “Anna Dymna. Spotkajmy się”. Przy okazji sugeruje, że coroczny Festiwal Zaczarowanej Piosenki fundacji aktorki, promuje niezgodny z nowoczesnym podejściem wizerunek osób z niepełnosprawnościami.Takie zarzuty wobec Anny Dymnej, która od 20 lat wspiera osoby z różnymi niepełnosprawnościami, oddaje im serce, czas i pieniądze wydają się niewiarygodne. Dla Polaków aktorka jest symbolem dobroczynności. A jednak to nie fejk. Gośćmi programu Anny Dymnej była para z niepełnosprawnościami. Programowi zarzucono brak tłumacza. Skrytykowana została również postawa samej prowadzącej, której jeden z komentarzy został odebrany za niestosowny.

Ewa Chodakowska
11.01.2024 14:14 Ewa Chodakowska szczerze o aborcji. Co wyznała gwiazda?

W środę, na konferencji prasowej nowej produkcji TVN "Razem OdNowa", Ewa Chodakowska zdobyła się na szczere wyznanie dotyczące aborcji. Co wyznała gwiazda fitnessu? 

Sara Sidner
10.01.2024 19:58 Dramatyczny apel dziennikarki CNN. Wyznała na wizji, że jest chora

Nie chorowała, nie paliła i piła alkohol okazjonalnie. Co więcej, wśród członków jej rodziny żadna kobieta nie miała raka piersi. Mimo to zachorowała, a nowotwór znajduje się w trzecim stadium. Sara Sidner, dziennikarka CNN, apeluje do kobiet, by badały piersi i robiły mammografię. W Polsce rak piersi stanowi 23% zachorowań i odpowiedzialny jest za 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. 

morsowanie
10.01.2024 19:48 Morsowanie może skończyć się tragedią. Sprawdź, kto zalicza się do grupy ryzyka

Moda na morsowanie nie mija. W tym roku coraz więcej osób decyduje się wejść do lodowatej wody po raz pierwszy. Mimo iż praktyka ta może korzystnie wpłynąć na pracę układu odpornościowego, to jednak nie jest dla wszystkich. Dla tej grupy osób może okazać się niebezpieczna. Sprawdź, kto powinien uważać. 

dr n. med. Michał Sutkowski
10.01.2024 18:36 Planujesz głodówkę? Dr Michał Sutkowski o tym, jaka jest bezpieczna

- Jeśli ktoś głodzi się kilka dni czy tygodni, to musi się liczyć z katastrofalnymi dla zdrowia skutkami - mówi dr n. med. Michał Sutkowski. O konsekwencjach głodówki rozmawia z Edytą Brzozowską dr n. med. Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, członek rad medycznych przy Prezydencie RP oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Antoni Królikowski
10.01.2024 17:46 Antek Królikowski skazany. Stan zdrowia aktora nie przekonał sądu

Dzisiaj miało miejsce przesłuchanie w sądzie Antka Królikowskiego w sprawie prowadzenia przez niego auta, mając we krwi niedozwoloną substancję - THC (obecną w marihuanie). Jak twierdzi aktor, ktoś, kto wiedział o tym, że przyjmuje medyczną marihuanę, celowo złożył na niego zawiadomienie, aby mu zaszkodzić. Po kilku godzinach trwania rozprawy zapadł wyrok. Sąd uznał mężczyznę za winnego, wymierzając mu karę. 

zwolnienie lekarskie
10.01.2024 15:36 Przysługuje Ci 5 dni wolnego. Wykorzystać je możesz tylko w tym przypadku

Dzięki nowelizacji Kodeksu pracy wielu z nas przysługuje 5 dni wolnego na rok. Trzeba jednak spełnić te warunki. Kto może z niego skorzystać? 

Mariusz Kamiński
10.01.2024 13:41 Kamiński ogłosił, że rozpoczyna protest głodowy. Jak długo człowiek może wytrzymać bez jedzenia?

We wtorek 9 stycznia, były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim i trafili do aresztu śledczego Warszawa-Grochów. Kamiński podkreślił, że czuje się więźniem politycznym i ogłosił, że rozpoczyna protest głodowy. 

ashwagandha
10.01.2024 11:55 Działa antystresowo i uspokajająco, ale nie tylko! Na co pomaga ashwagandha?

Poprawia nastrój, łagodzi objawy nerwicy i stanów lękowych, ale nie tylko! Ashwagandha to niezwykłe zioło, które wykorzystywane jest w medycynie naturalnej od tysięcy lat. Wspiera zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Na jakie dolegliwości pomaga? 

Adan Canto
10.01.2024 11:39 Nie żyje aktor Adan Canto z "X-Men". Miał 42 lata i chorował na rzadki nowotwór

Rodzina przekazała informację o jego śmierci. Adan Canto znany był z ról w filmach „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” i „Designated Survivor”. O jego chorobie mało kto wiedział. Miał nowotwór wyrostka robaczkowego. 

ochrona zdrowia
09.01.2024 19:18 Od 1 lutego wchodzą ważne zmiany w szpitalach i przychodniach. Ta grupa pacjentów skorzysta

Już wkrótce w życie wejdą nowe przepisy, które regulować będą zbieranie i przetwarzanie danych przez placówki medyczne. Dzięki zmianom poprawie ulegnie jakość leczenia m.in. pacjentów onkologicznych. Jak skorzystają jeszcze na tym pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia?

kobieta je lody
09.01.2024 19:15 Jakie są korzyści z odstawienia słodyczy? Więcej energii i lepsze samopoczucie to jedne z nich

Uzależnienie od cukru to jeden z największych problemów dietetycznych dzisiejszych czasów. Według Ajurwedy - najstarszego systemu medycyny naturalnej, spożywanie słodyczy i żywności przetworzonej może prowadzić do wielu dolegliwości fizycznych, jak i psychicznych, m.in. problemów z jelitami, nadwagi, przewlekłego zmęczenia czy depresji. Jeśli nieustannie czujemy się przemęczeni i apatyczni, warto przyjrzeć się swojej diecie.  

Włosy a mróz
09.01.2024 17:35 Podczas mrozów zadbaj o włosy. Pamiętaj o tych witaminach

Zima to trudny czas nie tylko dla naszego zdrowia, które nieustannie narażone jest na walkę z przeróżnymi patogenami, ale i dla naszej urody. Tej pory roku nie lubią szczególnie włosy. Zaduszone pod czapką, bez dostępu do świeżego powietrza, przetłuszczają się, tracą blask, robią się łamliwe i po prostu słabe. Co zrobić, by jakoś je odżywić i zregenerować? Jest na to kilka sposobów.

chore dziecko
09.01.2024 16:18 Ten szpital dziecięcy jest już pełny. Lawinowo przybywa zakażeń w Polsce

Tej zimy coraz więcej dzieci choruje. Do szpitala trafiają również niemowlęta. Według ekspertów obecna sytuacja jest szczególnie trudna. Przyczyną zakażeń jest wirus RSV.  Najwięcej chorych obecnie jest w województwie lubelskim i kieleckim, lecz w pozostałych częściach kraju również ich przybywa.  

Leki a alkohol
09.01.2024 14:47 Tych leków nigdy nie łącz z "procentami". Wymieniamy najgroźniejsze zestawienia

Lekarstwa i tak zwane napoje wyskokowe to nigdy nie jest dobre połączenie. Jednak niektóre interakcje są szczególnie niebezpieczne. Istnieją leki, które w tym duecie tworzą mieszankę niebezpieczną dla naszego zdrowia, a nawet życia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, np. na niektóre antybiotyki.

Małgorzata Foremniak: jak dba o urodę
09.01.2024 14:39 Małgorzata Foremniak skończyła 57 lat. Jak dba ciało i czego unika w diecie?

"Myk, myk, myk i 57 lat… Pyk !!!!” napisała na Instagramie Małgorzata Foremniak. Gwiazda obchodziła właśnie urodziny. Aktorka zdradza, jak dba o siebie, a co ciekawe, nie jest to nic niezwykłego, choć wymaga silnej woli. Może warto wziąć z niej przykład?

Syrop przeciwkaszlowy
09.01.2024 11:52 Kaszel budzi Cię w nocy? Ten syrop pomoże Ci zasnąć

Kto choć raz go doświadczył, wie, że bywa niezwykle uciążliwy. Suchy, rwący kaszel, który nocą podrywa głowę z poduszki i sprawia, że przez długie godziny nie możemy usnąć. Ale są syropy, które potrafią skutecznie zahamować odruch kaszlu.

ks. Isakowicz-Zalewski
09.01.2024 11:36 Wydawało się, że wygrał z rakiem, jednak choroba się rozwijała. Ksiądz Isakowicz-Zaleski zmarł na nowotwór

Smutne wieści obiegły całą Polskę. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przegrał walkę z poważną chorobą. Już Święta Bożego Narodzenia spędził w szpitalu, a jego stan był bardzo poważny.  

Tadeusz Isakowicz-Zaleski
09.01.2024 11:16 Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie żyje. Duchowny miał 67 lat

Ks. Isakowicz-Zaleski zmagał się z chorobą nowotworową. Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” poinformowały o śmierci duchownego. 

Mleko owsiane czy krowie?
09.01.2024 00:05 Mleko do kawy. Które jest najzdrowsze?

Czarna czy biała? A jeśli z mlekiem, to tym od krowy, czy kozy? A może z roślinnym? Jeśli chodzi o napoje, których zadaniem jest godnie zastąpić prawdziwe mleko, tych jest całe mnóstwo. A które z nich jest najzdrowsze? Dziś przyjrzymy się "mleku” owsianemu. Jak wypada kawa z jego dodatkiem?

Franz Beckenbauer słynny niemiecki były piłkarz i trener nie żyje
08.01.2024 18:22 Nie żyje Franz Beckenbauer. "Zdrowie jest najważniejsze" - mawiał legendarny niemiecki piłkarz i trener

Słynny niemiecki piłkarz – uważany za jednego z najlepszych w historii futbolu, a potem legendarny trener zmarł dziś w wieku 78 lat. Informację o śmierci Beckenbauera podały tuż po godzinie 17 niemieckie media. W żałobie zostawił świat futbolu, żonę i piątkę dzieci. - Gdybym powiedział, że ma się dobrze, skłamałbym, a nie lubię kłamać. Nie czuje się dobrze. To ciągłe wzloty i upadki – mówił w jednym z ostatnich wywiadów Walter Beckenbauer, brat Franza Beckenbauera, bo ostatnich tygodniach wieści o pogarszającym się stanie zdrowia Franza Beckenbauera, legendy Bayernu Monachium pojawiały się nie raz, ale wiadomość o śmierci trenera wstrząsnęła całym światem piłki nożnej i jej kibiców. Franz Beckenbauer był jednym z najlepszych piłkarzy w historii, a szczyt jego genialnej kariery przypadł na lata 70. Od kwietnia 2023 roku piłkarski i nie tylko świat obiegały informacje o bardzo pogarszającym się zdrowiu dobiegającego 80. byłego piłkarza i trenera reprezentacji Niemiec.

Dieta śródziemnomorska
08.01.2024 16:17 Najzdrowsza dieta wytypowana. Czy to może jeszcze dziwić?

Opublikowano ranking najzdrowszych diet na 2024 rok. Na pierwszym miejscu znalazła się ta, która obfituje w surowe warzywa, ryby, owoce morza i rośliny strączkowe. Trudno przecenić jej walory zdrowotne: zmniejsza ryzyko cukrzycy, demencji i depresji, obniża cholesterol i wzmacnia serce. Czy już wiesz, o którą dietę chodzi?

mity dietetyczne
08.01.2024 16:07 Obalamy 4 największe mity dietetyczne. Czas przestać w nie wierzyć!

Przedstawiamy 4 największe mity dietetyczne, które wciąż krążą w informacyjnym obiegu, jednak nie należy w nie wierzyć. Czas odrzucić błędne przekonania na temat niektórych produktów spożywczych!  

Joanna Wielgosz – nadczynność tarczycy
08.01.2024 14:01 "Chciałabym trochę przytyć” – wyznała Asia z "Rolnik szuka żony”. Co jej dolega?

Widzowie świątecznego odcinka "Rolnik szuka żony” zwrócili uwagę na to, że Joanna Wielgosz, uczestniczka 8. edycji show jest bardzo szczupła. Wkrótce wyjawiła, z jaką chorobą się mierzy. Jest to wyjątkowo podstępny problem zdrowotny. Daje tak niejednoznaczne objawy, że czasem przez długie miesiące chory nie może zrozumieć, dlaczego tak źle się czuje.

wydmuchiwanie nosa
08.01.2024 13:07 Jak poprawnie wydmuchać nos? Większość z nas robi to źle

Choć wydmuchiwanie nosa wydaje się być bardzo prostą czynnością, okazuje się, że większość z nas robi to niepoprawnie, nieświadomie sobie szkodząc. Mało kto zdaje sobie sprawę, że technika wydmuchiwania nosa ma ogromne znaczenie. Jak zatem wykonywać to w poprawny sposób? Tłumaczy magister farmacji, Ilona Krzak. 

Dyżury apteczne
08.01.2024 12:53 Będą problemy z wykupieniem w nocy leków? Zmiany w dyżurach aptek

Od 1 stycznia weszły nowe przepisy, w których zmieniono definicję dyżurów aptecznych. Nocne i świąteczne dyżury są teraz finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co prawda, NFZ opłaci tylko kilka godzin, z tego żadnej po północy. Czy oznacza to, że na potrzebny lek pacjenci, którzy są w nagłej sytuacji, będą musieli czekać aż do rana?

Women In Med
07.01.2024 19:53 Pacjenci patronem II edycji konferencji WomenInMed. Wydarzenie dla kobiet pracujących w zawodach medycznych

Konferencja dla Kobiet w Medycynie to wyjątkowe wydarzenie, w którym w I edycji zgłosiło się ponad 200 kobiet. To powtarzalna co roku, cykliczna okazja do spotkania i nawiązania relacji z innymi wyjątkowymi kobietami w branży medycznej, które inspirują i działają na rzecz rozwoju tej społeczności. To uskrzydlające doświadczenie bycia częścią wspólnoty kobiet, które wspierają się nawzajem, dzielą swoją mądrością i doświadczeniem. A także wspierają, tworzą wspólne projekty i wydarzenia.Zapraszamy Cię na II edycję Konferencji WomenInMed, 22.03.2024 do Poznania. W czasie tego wyjątkowego spotkania staniesz się częścią społeczności kobiet pracujących w medycynie. Razem będziemy rozwijać naszą wiedzę na temat dobrostanu psychicznego i fizycznego, zdrowia kobiet i sztuki budowania trwałych relacji poprzez skuteczną komunikację. Dodatkowo, będziesz miała okazję poznać fascynujące przypadki prawne, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak efektywnie chronić swoje interesy w dziedzinie medycyny. A także będziesz uczestniczyć w panelu na temat sytuacji kobiet w medycynie w aspekcie rodziny, zdrowia i kariery!

Mateusz Rutkowski (fot. PAP)
07.01.2024 18:16 Nagła śmierć polskiego skoczka narciarskiego. Mateusz Rutkowski nie żyje

Portal Sucha24.pl przekazał dziś tragiczną wiadomość. Zmarł Mateusz Rutkowski, były skoczek narciarski i reprezentant Polski. Miał zaledwie 37 lat.

lekarz i pacjent
07.01.2024 15:51 Na te badania skieruje Cię teraz lekarz rodzinny. Nie musisz już czekać na wizytę u specjalisty

Ważne zmiany, o których warto wiedzieć! Lekarze rodzinni uzyskali nowe uprawnienia. Mogą teraz bezpośrednio skierować pacjenta na specjalistyczne badania, które wcześniej wymagały skierowania od specjalisty. O jakie badania chodzi? 

kasza bulgur
07.01.2024 11:07 Kasza, która jest wyjątkowa. Mogą jeść ją nawet cukrzycy

Kasza to idealny dodatek do obiadu. Można również jeść ją na kolację. A ten rodzaj kaszy z pewnością polubią ją osoby stosujące dietę redukcyjną i wszyscy ci, którzy po prostu lubią zdrowe jedzenie. Jest także niedroga, stanowi bogate źródło witamin i minerałów i mogą ją jeść cukrzycy. Co ta za kasza?

mycie zębów
07.01.2024 10:46 Mycie zębów może im zaszkodzić? Dentysta wskazuje trzy konkretne sytuacje

Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez umycia zębów. Jest to czynność tak oczywista, że nawet bierzemy pod uwagę, że może… szkodzić. Jak to możliwe? Dentystka wskazała co to za sytuacja. To nagranie zrobiło furorę w mediach społecznościowych. 

ubrania na zimę
07.01.2024 10:45 Jak ubierać się zimą? To wbrew pozorom nie jest takie oczywiste

Gdy za oknem siarczysty mróz i zamierzamy wyjść na zewnątrz, musimy się wcześniej przygotować. I nie wystarczy założyć ciepłej czapki i rękawiczek. By nie dać się minusowym temperaturom, równie ważna co ciepłe ubrania jest dieta. Lekarze ostrzegają, by m.in. unikać też alkoholu. 

badanie profilaktyczne
06.01.2024 18:19 Te badania warto wykonać chociaż raz w roku. Polacy wciąż się ich boją

Raz na pół roku lub rzadziej do lekarza zgłasza się ok. 40% Polaków. Statystyka ta nie poprawiła się nawet po pandemii. Polacy boją się chorób, ale boją się też badań, dzięki którym można by je szybciej wykryć. Przedstawiamy listę niezbędnych badań profilaktycznych. Warto je wykonywać przynajmniej raz w roku! 

Jak zmiana pogody wpływa na samopoczucie
06.01.2024 09:41 Idzie mróz. Zmianę pogody odczują nie tylko meteopaci

To, co dzieje się za oknem, ma istotny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie. Często czujemy "w kościach” gdy zmieniają się fronty, boli nas głowa przy wahaniach ciśnień. A już wkrótce, gdy zrobi się bardzo zimno, poczuć się gorzej mogą cukrzycy, sercowcy, a także chorzy na astmę. Dowiedz się, jak ujemna temperatura może wpłynąć na twoje zdrowie.

Zaburzenia odżywiania
05.01.2024 20:18 To tylko odchudzanie, zwykła dieta, czy już zaburzenie? Różnica bywa niewyraźna

Gdy nie możemy dopiąć spodni, wchodzimy na wagę i ta liczba nam się nie podoba, postanawiamy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. To jest w porządku. Po ciężkim dniu, gdy ktoś zrobił nam jakąś przykrość, siadamy z miską lodów przed telewizorem, żeby się pocieszyć. To też jest ok. Nie ma problemu tak długo, jak długo mamy kontrolę nad tym, co robimy. Ale kiedy całe nasze życie zaczyna się kręcić wokół jedzenia – to jest sygnał, że coś jest już nie w porządku. Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

mleko w proszku dla niemowląt wycofane
05.01.2024 18:20 "Mleko" w proszku dla niemowląt wycofane. GIS ostrzega i podaje numery parii

Partia proszku, który służy do sporządzenia produktu zastępującego mleko przeznaczony dla niemowląt, które maja od urodzenia alergię na białka pokarmowe lub nietolerancją laktozy i sacharozy została wycofana.

Oscar Pistorius w 2016 roku
05.01.2024 17:46 Oscar Pistorius wyszedł z więzienia. Musi chodzić na terapię

Oscar Pistorius, złoty medalista paraolimpijski, został warunkowo zwolniony z więzienia. 11 lat temu zastrzelił swoją narzeczoną. Przekonywał wówczas, że pomylił ją z włamywaczem. Na wolności będzie chodził na terapię, by pracować nad kontrolą gniewu. Wyjście Pistoriusa z więzienia skomentowała mama zamordowanej kobiety, June Steenkamp.  

Psychobiotyki
05.01.2024 16:41 Bakterie, które troszczą się o zdrowie psychiczne. Wiesz, gdzie ich szukać?

Jelita to nasz drugi mózg, słyszymy to coraz częściej. Drobnoustroje, które zasiedlają nasz organizm, czyli popularna mikrobiota, działają korzystnie nie tylko na sam układ pokarmowy. Wiemy już, że potrafią poprawić naszą odporność. A niektóre z bakterii mogą także przyczynić się do polepszenia naszego zdrowia psychicznego. To tak zwane psychobiotyki.

areszt
05.01.2024 13:37 Nożownik aresztowany. Kluczowa dla wyroku w takich sprawach są badania psychiatryczne

W środę w Częstochowie mężczyzna zranił nożem trzy osoby. Został aresztowany, na razie do kwietnia i postawionu mu zarzuty trzykrotnego usiłowania zabójstwa. Kluczowa dla przebiegu procesu będzie, jak zawsze w takich przypadkach opinia biegłych psychiatrów. 

Czworaczki w Poznaniu
05.01.2024 10:51 Czworaczki w Poznaniu. Kilkudziesięciu medyków przy porodzie. Znamy imiona dziewczynek

W Poznaniu urodziły się czworaczki. Takie wydarzenie to rzadkość. Dzieci trafiły na oddział intensywnej terapii, ze względu na to, że potrzebowały wspomagania oddechowego. Jednak ich zdrowiu i życiu nic nie zagraża. Na cztery malutkie dziewczynki w domu czeka już starszy starszy brat.  

ból jelit
04.01.2024 18:38 7 objawów zdradzających, że jelita mogą być chore. Nigdy ich nie bagatelizuj

Od dolegliwości jelitowych może zacząć się wiele chorób. Niebezpodstawnie mówi się, że jelita są drugim mózgiem, a ich kondycja ma wpływ na samopoczucie. Choroba jelit może spowodować nawet zaburzenia psychiczne. Nie można więc jej bagatelizować. Poznaj kilka sygnałów wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o tym, że z jelitami coś się dzieje.

bliźnięta
04.01.2024 15:20 Są bliźniakami, ale urodzili się w różnych latach. Takie dzieci rodzą się bardzo rzadko

O tych bliźniakach będzie się mówić jeszcze długo. Dzieci urodziły się w zupełnie różnych dniach i latach. Co ciekawe, ich przyjście na świat dzieli kilkadziesiąt minut. Jak to możliwe? Przypadki jak ten można niemalże liczyć na palcach jednej ręki.  

objawy zatrucia czadem
04.01.2024 14:28 Jak uniknąć zaczadzenia? O tych krokach powinien każdy pamiętać

W Polsce co roku dochodzi do zatruć tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej. Z tego powodu ginie rocznie ok. 100 osób, a kilkaset trafia do szpitala. Najczęściej do wypadków dochodzi między 1 listopada a 31 marca. Tego rodzaju tragedii można jednak uniknąć. Podpowiadamy, co należy zrobić.

Marek Mulica, trener psów i behawiorysta
04.01.2024 13:13 Bulterier zagryzł dziecko. Trener psów komentuje tragedię w Zgorzelcu

Dwumiesięczna dziewczynka zagryziona przez bulteriera - ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. Edyta Brzozowska z Pacjenci.pl rozmawia z Markiem Mulicą, behawiorystą i trenerem psów o tym, czy ryzykować kupowanie bulteriera, gdy w domu są dzieci i czy można przewidzieć, że pies stanie się nagle agresywny. A także, jak bronić się w razie ataku psa. Po śmierci dziecka zagryzionego przez psa, wielu z nas zadaje sobie teraz pytanie, co mogło się przyczynić do agresji zwierzęcia i czy powinniśmy w ogóle decydować się na hodowanie ras groźnych psów, szczególnie, jeśli w domu mieszkają z nami dzieci.Edyta Brzozowska, Pacjenci.pl: Pies może być „zazdrosny” o dziecko?Marek Mulica, behawiorysta i trener psów, www.markowepsy.pl: Trudno porównywać ludzkie uczucia do psich, choć niektóre zachowania psów możemy tak odczytywać. Psom bardziej chodzi o uwagę i czas, jakie się im poświęca.Czy bulteriery słusznie uważane są za niezwykle agresywną rasę psów?Historycznie celem twórców tej rasy w początkach XIX wieku było stworzenie rasy o niezwykłej sile i wytrzymałości. I rzeczywiście takie psy jak amstaffy, bulteriery czy rottweilery to rasy potencjalnie bardziej niebezpieczne, niż na przykład łagodne z natury golden retrivery. Wynika to stąd, że pierwotnie i w dalekiej przeszłości były stworzone do innych zadań, niż psy pasterskie, stróżujące czy tropiące. Bulteriery jako psy bojowe kiedyś były używane między innymi do walk. Jednak po latach, jeśli są dobrze prowadzone i wychowane, niewiele mają wspólnego z tym haniebnym procederem. Mogą być równie dobrymi, jeśli nie lepszymi opiekunami, jak goldeny.Na zachowanie psa może więc rzutować genetyczna przeszłość, ale jak wiele zależy od hodowli, z której bierzemy psa do domu?Dobry hodowca to między innymi taki, który wie, że proces socjalizacji psów zaczyna się już na etapie prenatalnym. Jeśli psia mama była bita, głodzona, w czasie ciąży siedziała w zimnej ciemnej szopie bez okien – a takie przypadki się niestety zdarzają - i w dodatku nie zaznała od człowieka poczucia bezpieczeństwa, aktywności, dobrego odpoczynku, to można przewidywać, że jej szczeniaki będą naznaczone traumą, „wybrakowane”. 

Salmonella
04.01.2024 10:44 W popularnym słodyczu wykryto bakterię Salmonelli. GIS ostrzega

W jednym z chętnie kupowanym przez Polaków słodyczu wykryta została bakteria Salmonelli. Dystrybutor poinformował o tym Głównym Inspektorat Sanitarny. Inspektorat wydał oświadczenie, w którym ostrzega, że spożycie produktu może spowodować zatrucie pokarmowe. Co to za produkt?  

przetaczanie krewi
04.01.2024 07:57 Ta grupa krwi jest najbardziej poszukiwana. Jeśli ją masz, zaliczasz się do elity

Dawcą krwi może zostać niemal każdy z nas. Jednak spośród wszystkich grup krwi jedna z nich jest szczególnie cenna. Eksperci nazywają ją “złotą krwią”.  Kto ją ma? Jakie są zasady przetaczania krwi? Wyjaśniamy. 

Raper Kizo, batoniki
03.01.2024 18:16 Znany polski muzyk wysłał chłopcu nietypowy prezent. Dietetycy nie będą zadowoleni

600 batonów – aż tyle dostał młody chłopak o imieniu Dawid. To prezent za cierpliwość - Dawid aż przez 600 dni prosił o darmowe batony popularnego rapera, sygnującego batony swoją twarzą. Wiecie jaki jest skład tych batonów?WHO ostrzega, że polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. Czy batony powinny być stałym elementem ich jadłospisu?

prof. Mariusz Wyleżoł o chorobie otyłościowej
03.01.2024 14:30 Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”

8 mln dorosłych w Polsce choruje na otyłość. I chyba każdy wierzy w choć jeden mit związany z tyciem i odchudzaniem. Cztery najczęstsze obala dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.Mit 1: Z otyłości się „wyrasta”– Choroba otyłościowa ma charakter przewlekły i nie ma tendencji do samoistnego ustąpienia. Nie nie należy oczekiwać, że sama zniknie w wieku dojrzewania. Wg badań 70-80 proc. dzieci z nadmierną masą ciała choruje na otyłość także w wieku dorosłym. A dzieci i nastolatki z nadmierną masą ciała rozwijają te same powikłania choroby otyłościowej, co dorośli: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu. Młode osoby chorujące na otyłość częściej chorują także na depresję – mówi chirurg bariatra, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. 

odśnieżanie chodnika
03.01.2024 13:36 Odśnieżanie może skończyć się nawet zgonem. Osoby z pewnymi chorobami powinny unikać tej aktywności

Śnieg sypie coraz mocniej. Wielu z nas nie ma wyjścia - ubiera się ciepło, chwyta za łopatę i odśnieża chodnik czy podjazd do garażu. Jednak dla pewnych osób taka czynność może stanowić zagrożenie zdrowia. W USA zdarzały się nawet zgony w trakcie odśnieżania. Kto powinien z niego zrezygnować i poprosić kogoś innego, by go w tym wyręczył? 

dziecko
03.01.2024 10:37 Pies zagryzł dwumiesięczną dziewczynkę. Dramat w Zgorzelcu

Bulterier pogryzł dwumiesięczną dziewczynkę ze Zgorzelca. Dziecko nie żyje. Przypadków pogryzienia przez psy jest jednak więcej. Na czym polega pierwsza pomoc w razie zaatakowania przez agresywne zwierzę? 

deska do krojenia
02.01.2024 19:17 Z tych desek do krojenia korzystają niemal wszyscy Polacy. Mogą poważnie szkodzić

Deska do krojenia jest niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. W polskich domach, i nie tylko w nich, klasyką gatunku są deski wykonane z plastiku. Jednak krojenie na nich żywności może być niekorzystne dla zdrowia. Dlaczego? Wszystkiemu winne są te mikrocząsteczki plastiku. 

pienisty mocz
02.01.2024 15:38 To objaw raka, o którym mało kto wie. Rozpoznasz go po tym wyglądzie moczu

By rozpoznać pierwsze objawy raka, nie zawsze jest konieczne wykonywanie specjalistycznych badań. Wystarczy czujne obserwowanie swojego ciała, by dostrzec pierwsze symptomy nowotworu. Szczególnie warto monitorować stan moczu i ekskrementów. To właśnie one „mówią” wiele. Jednym z tego typu symptomów może być spieniony mocz.

Katarzyna Bosacka, napoje
02.01.2024 13:14 Katarzyna Bosacka ostrzega przed tym połączeniem. Najlepiej w ogóle ich nie pijcie

Przed tymi napojami ostrzegają kardiolodzy - właśnie pojawiły się nowe badania mówiące o tym, że regularne ich picie powoduje nadciśnienie. Energetyki są w Polsce dostępne (teoretycznie), od 18 roku życia. Katarzyna Bosacka ostrzega też przed łączeniem ich z innym napojem. Pewnie się domyślacie, jakim. Dlaczego łączenie drinków z napojami energetycznymi jest szkodliwe? Wyniki badań jasno wskazują, że napoje te są szczególnie groźne dla organizmu, nawet bardziej niż czysty alkohol. Mieszanka ta obciąża serce i sprawia, że jeszcze dotkliwiej odczuwamy skutki zatrucia alkoholem. Niedawno w tej sprawie głos zabrała Katarzyna Bosacka, dziennikarka i ekspertka w dziedzinie żywności 

prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska
02.01.2024 10:37 Pogrzeb popularnej lekarki, znanej jako Profesor Zdrówko będzie świecką ceremonią

1 stycznia zmarła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, znana również jako Profesor Zdrówko. Lekarka miała 72 lata. Informację o jej śmierci przekazała Katarzyna Bosacka. Znana jest już data pogrzebu słynnej lekarki. 

kapsułka na otyłość
01.01.2024 17:44 Kapsułka wyleczy otyłość? Naukowcy stworzyli niezwykłe urządzenie

Naukowcy opracowali wibrującą kapsułkę, która wywołuje uczucie sytości. Jeśli połkniemy ją przed posiłkiem, szybciej poczujemy się najedzeni, dzięki czemu zjemy mniejsze ilości pokarmu. Urządzenie daje duże nadzieje na skuteczne leczenie otyłości.

Viki Gabor
01.01.2024 17:21 Viki Gabor miała poważne problemy zdrowotne. Dziś stoi na scenie dzięki walce rodziców i lekarzy

Viki Gabor wystąpiła w Sylwestra w Zakopanem. Wszyscy mówią dziś głównie o wpadce, jaką miała zaliczyć. A Polacy kojarzą ją głównie jako piosenkarkę, która wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019 roku. Mało kto wie, że Viki Gabor miała kiedyś poważne problemy zdrowotne i mogła stracić słuch. Niewiele brakowało, a dziś nie byłaby znaną piosenkarką.

dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra, szpital psychiatryczny
01.01.2024 14:05 Czy ze szpitala psychiatrycznego można wyjść na przepustkę?

Całą Polską obiegła kilka miesięcy temu wiadomość o mężczyźnie, który biegał z nożem po klatce schodowej bloku w Legnicy i dobijał się do kolejnych drzwi. Był na przepustce ze szpitala psychiatrycznego. Sprawę komentuje dla Pacjenci.pl psychiatra, dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*.Nożownik dobijał się do mieszkań jednego z bloków w Legnicy. Gdy został obezwładniony, policjanci ustalili, że chwilę wcześniej uszkodził kilka aut na parkingu – informację tę w Sylwestra podał PAP. O tym, na jak udzielane są przepustki w szpitalach psychiatrycznych mówi dla Pacjenci.pl doświadczony psychiatra, dr hab. n. med. Grzegorz Opielak. 

lek dla dziecka
01.01.2024 12:35 Popularny lek dla dzieci wycofywany z aptek. GIF wydał komunikat

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował komunikat o wstrzymaniu w obrocie na terenie całej Polski produktu leczniczego dla dzieci. W leku wykryto wadę jakościową.