Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum marzec 2023

hemoroidy
30.03.2023 14:19 Dlaczego lekarze niechętnie usuwają hemoroidy? Powód nie jest wcale oczywisty

Choroba hemoroidalna to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka większą część społeczeństwa. Obecnie mamy dostępnych wiele metod terapii. Operacyjne usunięcie hemoroidów traktowane jest przez lekarzy jako ostateczność, kiedy choroba jest w stadium zaawansowanym i leczenie nie przynosi efektów. 

mleko
30.03.2023 12:33 Czy mleko bez laktozy jest zdrowsze? Czy warto zrezygnować z laktozy?

Ostatnimi czasy rośnie popularność mleka bez laktozy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się z nietolerancją na laktozę. A co w przypadku osób zdrowych? Czy mleko bez laktozy to lepszy wybór dla każdego? 

zawał
29.03.2023 13:55 Co może przepowiadać zawał serca? Jak rozpoznać zbliżający się zawał?

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju i na świecie. Zawały serca i udary mózgu dotykają coraz młodszych pacjentów, a ich liczba stale rośnie. Jak możemy rozpoznać zbliżający się zawał? Zapytaliśmy specjalistę. 

biocam
28.03.2023 12:43 Przełomowa polska kapsułka endoskopowa - czym się wyróżnia? Tłumaczy prezes BioCam

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające tabletkę. Badanie przewodu pokarmowego z jej pomocą służy diagnostyce chorób jelita cienkiego, w przyszłości planowane jest także rozszerzenie zakresu działania. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Odpowiedzi na pytania dotyczące kapsułki endoskopowej udziela Maciej Wysocki, prezes i jeden z założycieli start-upu BioCam.

morze
28.03.2023 11:55 Las i morze naprawdę leczą. Jaki jest ich wpływ na zdrowie?

Powolnymi krokami zbliża się wiosna. Dni stają się coraz dłuższe, a słońce coraz śmielej wygląda zza chmur. Pogoda coraz bardziej zachęca do wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Kto z nas nie lubi spacerów w lesie czy nad brzegiem morza? To wiele korzyści dla naszego ciała, umysłu i duszy. 

dekompresja
28.03.2023 08:40 Kiedy w samolocie wypadają maski tlenowe, czyli co to jest dekompresja i dlaczego może zagrażać życiu?

Lot samolotem rozpoczyna się od instruktażu bezpieczeństwa przeprowadzanego przez personel pokładowy. Nie każdy pasażer jest nim zainteresowany, a niesłusznie. Warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji potencjalnego niebezpieczeństwa. Na szczególną uwagę zasługują maski tlenowe, które w pewnych sytuacjach mogą uratować nam życie. 

małżeństwo
27.03.2023 12:55 Jak długo żyją Polacy? Gdzie w Polsce żyje się najkrócej, a gdzie najdłużej?

Średnia długość życia w Polsce jest o 3 lata krótsza niż średnia Unii Europejskiej. We wszystkich krajach Europy Wschodniej i Środkowej żyje się krócej niż w Europie Zachodniej. Jedynym państwem, który zbliża się do krajów zachodnich są Czechy.  

uchyłki jelita
27.03.2023 12:39 Uchyłki jelita grubego. Kiedy trzeba je leczyć?

Uchyłki jelita grubego to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Mają postać cienkościennych „woreczków” o średnicy około 1 cm, uwypuklających się na zewnątrz okrężnicy. Uchyłki nie powodują zwykle problemów ze zdrowiem, jednak czasem dotyka je infekcja, która prowadzić może do zapalenia. Większość osób nie jest świadoma choroby, najczęściej wykrywana jest podczas kolonoskopii. Kiedy dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego? Jakie są objawy? Jak zapobiegać uchyłkom jelita grubego? Na te i inne pytania odpowiada gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.  

kupować warzywa
27.03.2023 09:20 Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) na podstawie oceny zawartości najważniejszych dla zdrowia składników odżywczych, opublikowało listę najzdrowszych warzyw świata. Przedstawiamy te, które znalazły się w pierwszej dziesiątce. Co zyskało miano najzdrowszego warzywa świata? Możecie być zaskoczeni! 

depresja
24.03.2023 21:11 Czego nie mówić osobie z depresją i jak ją wspierać?

Depresja to najczęściej występujące schorzenie psychiczne na świecie. Choroba ta jest ciężka zarówno dla chorego, jak i dla pozostałych członków rodziny. Jeśli nasz bliski zmaga się z depresją, warto wiedzieć, jak go wspierać i jakich zachowań unikać. Chcąc pomóc choremu możemy bowiem nieświadomie pogorszyć jego samopoczucie. 

szczoteczka
24.03.2023 13:30 Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?

Jedni robią to automatycznie, inni w konkretnym celu, a mowa o zwilżaniu szczoteczki pod strumieniem wody przed myciem zębów. Jeśli należycie do jednej z tych grup, warto zmienić nawyk. Okazuje się bowiem, że nie należy moczyć szczoteczki przed użyciem. Wyjaśniamy dlaczego. 

katar
24.03.2023 07:16 Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?

Coraz większa część społeczeństwa boryka się z alergiami. Idzie wiosna i uciążliwy okres dla osób uczulonych na pyłki roślin. Katar alergiczny może przypominać przeziębienie i nieraz ciężko je od siebie odróżnić. Jakie są charakterystyczne objawy kataru alergicznego? 

kawa
23.03.2023 19:05 Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy

Większości z nas trudno wyobrazić sobie poranek bez kawy. Ten popularny na całym świecie napój dodaje energii, poprawia koncentrację i samopoczucie. Wokół kawy krąży jednak wiele niechlubnych opinii. Bierzemy pod lupę 5 największych mitów. 

pomidory
23.03.2023 12:33 4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe

Pomidory to jeden z naszych ulubionych dodatków do kanapek i sałatek. Mają nie tylko fantastyczny smak, ale są także prawdziwą bombą zdrowotną! Okazuje się, że jeszcze bardziej wartościowe są przetwory pomidorowe.

nogi
23.03.2023 09:58 Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może atakować stopę, podudzie a nawet całą kończynę. Proces zwężania się tętnic może postępować przewlekłe bądź też mieć charakter ostry, co grozi amputacją kończyny, a nawet śmiercią. 

endometrioza
22.03.2023 16:54 Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Ekspert podpowiada, co robić

Milion Polek w wieku rozrodczym zostało zdiagnozowanych w kierunku endometriozy. Objawy choroby mogą być też niespecyficzne. Na nurtujące pytania dotyczące endometriozy odpowiada ginekolog lek. Wiesław Kijuć. Endometrioza to występowanie poza jamą macicy tkanki jej błony śluzowej. Gdy pojawia się w brzuchu kobiet, mówimy o endometriozie otrzewnowej, może pojawiać się również na jajnikach, ale także w różnych innych miejscach, które dla laika są kompletnym zdziwieniem, na przykład w gałce ocznej, na przeponie, w płucach - jest to wtedy endometrioza głęboka. 

ogórki kiszone
22.03.2023 16:20 Dlaczego warto jeść ogórki kiszone? To samo zdrowie!

Ogórki kiszone to jeden z najpopularniejszych polskich produktów. Można powiedzieć, że są naszą dumą narodową. To nie tylko oryginalny smak, ale także samo zdrowie! 

mózg
22.03.2023 11:21 Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?

Udar pnia mózgu jest najcięższą postacią udaru. Na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Jakie są objawy udaru pnia mózgu i dlaczego jest tak niebezpieczny? 

herbata
21.03.2023 22:10 Czy herbata z cytryną jest szkodliwa? Wszystko zależy od sposobu jej przygotowania

Większość z nas spotkało się z informacją, że herbata z cytryną szkodzi zdrowiu i może nawet prowadzić do choroby Alzhaimera. Czy rzeczywiście takie połączenie jest niezdrowe? 

bakteria
21.03.2023 16:20 Helicobacter pylori – bakteria powodująca chorobę wrzodową. Skąd się bierze?

Według badań, infekcja Helicobacter pylori jest odpowiedzialna za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.  Jak może dojść do zakażenia Helicobacter pylori i jakie są objawy infekcji? Artykuł powstał we współpracy z gastroenterolog, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

dieta
21.03.2023 10:33 Dieta przeciwzapalna - Co jeść, a czego unikać w codziennym jadłospisie?

Według naukowców, przewlekły stan zapalny w organizmie może być kontrolowany przez dietę. Chodzi o to, aby spożywać określone produkty o działaniu przeciwzapalnym oraz unikać żywności prozapalnej. 

skóra
21.03.2023 08:53 Jak spowolnić starzenie się skóry? Jakich nawyków unikać i jaką wprowadzić dietę?

Starzenie się to proces nieodwracalny, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Możemy jednak go spowolnić i dłużej zachować młody wygląd oraz lepsze samopoczucie. Aby to zrobić, powinniśmy zrezygnować ze szkodliwych nawyków i zadbać o prawidłową dietę. 

cynk
20.03.2023 17:25 Jakie są objawy niedoboru cynku? Częste infekcje, problemy skórne i depresja to niektóre z nich

Cynk to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa bardzo istotną rolę w ważnych procesach biologicznych. Warto zadbać o podaż cynku w diecie, ponieważ jego deficyt prowadzi do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. 

ser
20.03.2023 16:15 Czy ser żółty jest zdrowy? Jak odróżnić prawdziwy ser od wyrobu seropodobnego?

Ser żółty to jeden z najczęściej spożywanych przetworów mlecznych w Polsce. Amatorów sera w naszym kraju nie brakuje. Bez wątpienia jest to znakomite źródło białka, ale to nie jedyna jego właściwość. Jakie są zalety i wady sera żółtego i czy warto mieć go w swojej diecie? 

orzechy
20.03.2023 15:15 Dlaczego warto jeść orzechy? Wystarczy garść dziennie, aby chronić się przed zawałem i udarem!

Według badań, wszystkie odmiany orzechów są cennym źródłem składników odżywczych i stanowią zdrową przekąskę, o ile nie zawierają dodatku soli czy cukru. Dlaczego warto włączyć je do codziennej diety? 

rak
20.03.2023 10:44 Jakie są przyczyny rozwoju nowotworów? Wiele zależy od nas i stylu życia, który prowadzimy

Według WHO rak stanowi drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Do rozwoju nowotworów może dochodzić wskutek działania różnych czynników środowiskowych u osób z predyspozycjami genetycznymi. Według ekspertów, dzięki modyfikacji stylu życia jesteśmy w stanie zapobiec około 40% nowotworów. 

kac
18.03.2023 10:06 Trzy największe mity na temat kaca, w które wierzymy. To przez nie jest gorszy i może trwać dłużej

Kac to efekt metabolizmu alkoholu w organizmie, a konkretnie w wątrobie. Może mieć różny czas trwania i w zależności od osoby przebiegać trochę inaczej. W Internecie pojawiają się najróżniejsze informacje, dotyczące kaca i sposobów jego leczenia. Przyjrzyjmy się bliżej trzem popularnym mitom.

zawał
18.03.2023 09:51 Jakie są objawy choroby wieńcowej? Czym się różnią od zawału?

Serce do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu i składników odżywczych, które są dostarczane z krwią przez naczynia wieńcowe. Kiedy dochodzi do ich zwężenia, dopływ krwi do mięśnia sercowego jest znaczenie ograniczony, wskutek czego dochodzi do jego niedokrwienia. Zaczynają pojawiać się dolegliwości i powikłania. Mówimy wtedy o chorobie wieńcowej, której objawy często przypominają zawał serca. 

mycie rąk
18.03.2023 09:33 Dlaczego należy myć ręce? Nie zdajemy sobie sprawy, co się na nich znajduje

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że na centymetrze kwadratowym skóry naszych dłoni może znajdować się nawet do 5 milionów drobnoustrojów chorobotwórczych! Dlatego, tak ważna jest codzienna higiena rąk.

czekolada
17.03.2023 17:50 Gorzka czekolada jako zdrowy zamiennik słodyczy. Dlaczego warto ją jeść?

Ciasteczko do kawy? A może by tak zamienić je na coś zdrowszego? Znakomitym pomysłem będzie gorzka czekolada! Jej wytworny smak idealnie podkreśli nuty smakowe kawy, a dodatkowo zadbamy o zdrowie. Wystarczą 2 kostki dziennie, aby poprawić naszą kondycję fizyczną i psychiczną!

hemoroidy
17.03.2023 12:36 Hemoroidoplastyka laserowa – nowoczesna, bezpieczna metoda leczenia hemoroidów

Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, znajdujące się w odbytnicy. Hemoroidy wskutek działania różnych czynników mogą ulec przyrostowi, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się zabieg hemoroidoplastyki laserowej. 

figura
17.03.2023 08:23 Tak odróżnisz nadwagę od otyłości. Wiele osób błędnie je ze sobą myli

Otyłość jest chorobą metaboliczną, związaną z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. To poważny stan, który może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań zdrowotnych. Nadwaga to krok od otyłości i sygnał alarmujący, że czas rozpocząć walkę z nadmiarem kilogramów. Jak odróżnić nadwagę od otyłości? 

celiakia
16.03.2023 17:53 Celiakia - objawy, przyczyny, leczenie, dieta. Ekspert tłumaczy

Coraz częściej u dzieci i dorosłych diagnozuje się nietolerancje pokarmowe, m.in. na gluten. Jednym z rodzajów nietolerancji na gluten jest celiakia, choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Jakie są objawy celiakii? Jak powstaje celiakia? Jak leczyć celiakię? Co jeść, a czego unikać? Na te i inne pytania odpowiada gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

problemy z erekcją
16.03.2023 17:06 Coraz więcej mężczyzn cierpi na zaburzenia erekcji. Oto najczęstsze przyczyny

Erekcja, inaczej męski wzwód to usztywnienie i zwiększenie ukrwienia członka poprzez napływ krwi do ciał jamistych prącia. W większości przypadków zaburzenia erekcji dotykają pacjentów po 50-60 roku życia, jednak coraz częściej stają się też problemem młodych mężczyzn przed 30-stką. Jakie mogą być tego przyczyny? 

hemoroidy
16.03.2023 15:15 Jak leczyć hemoroidy w domu? Sprawdzone porady proktologa

Choroba hemoroidalna dotyka większą część społeczeństwa i związana jest przede wszystkim z nieprawidłowymi nawykami. „Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które, w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji. Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

kawa
16.03.2023 09:00 Smaczniejsza i zdrowsza kawa, czyli 5 naturalnych dodatków do kawy. Dodają smaku, a nie kalorii

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej kawy. Kawa dodaje energii i poprawia samopoczucie. Według badań, kofeina spożywana w rozsądnych ilościach, wykazuje pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje kilka prostych sposobów, jak podbić smak kawy i wzmocnić jej walory zdrowotne.

bezsenność
15.03.2023 15:09 Czego nie robić przed snem? 5 nawyków, które utrudniają zasypianie i psują jakość snu

Coraz więcej osób boryka się z bezsennością bądź też z uczuciem zmęczenia nawet po przespanej nocy. Najczęstszą przyczyną jest nasz styl życia i stres. O ile eliminacja stresu nie jest łatwa, a często wręcz niemożliwa, pewne szkodliwe nawyki możemy zmienić.

witamina D
15.03.2023 11:46 Co blokuje działanie witaminy D? Z czym ją przyjmować, a z czym nie?

Witamina D pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Pozwala zachować mocne i zdrowe kości oraz zęby, a także prawidłowo funkcjonujący układ krążenia i układ nerwowy. Okazuje się, że pewne czynniki mogą znacznie obniżać jej skuteczność, co sprawia, że witamina ta nie działa tak, jak powinna nawet przy jej codziennej suplementacji. Warto wiedzieć, jak poprawnie przyjmować witaminę D i jakich błędów nie popełniać. 

dieta na refluks
15.03.2023 11:38 Dieta w chorobie refluksowej - główne zasady. Co radzi lekarz?

Refluks to fizjologiczne zjawisko cofania się treści żołądkowej do przełyku, do którego dochodzi przeważnie po spożyciu posiłku. Kiedy mamy do czynienia z powikłaniami, takimi jak ubytki w błonie śluzowej przełyku, mówimy wtedy o chorobie refluksowej. Jest to choroba przewlekła, a podstawę leczenia stanowi zdrowy stylu życia. “Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

seks
14.03.2023 16:53 Ból przy stosunku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie w rozmowie z ekspertem

Ból podczas stosunku nigdy nie jest prawidłowym zjawiskiem. Potrafi znacznie obniżyć satysfakcję płynącą z życia seksualnego, a czasem nawet być powodem rezygnacji z niego. Podstawową sprawą jest wizyta u specjalisty oraz szczerość z partnerem lub partnerką na temat występujących objawów. Jakie są przyczyny bólu przy stosunku i jak go leczyć? Na te i inne pytania odpowiada położna, seksuolożka mgr Aleksandra Przekwas. 

gluten
14.03.2023 12:48 Czy gluten jest szkodliwy dla każdego? Cała prawda o glutenie

Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa. Postrzegana jest jako zdrowsza od diety tradycyjnej, dlatego coraz częściej stosują ją osoby zdrowe bez wskazań medycznych. Czy słusznie?

kolonoskopia
14.03.2023 12:31 Gdzie w Polsce zrobimy kolonoskopię na NFZ bez skierowania?

Według danych NFZ, W Polsce na nowotwór jelita grubego zapada około 18 tysięcy osób rocznie. Jest to drugi, po raku płuca, nowotwór wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Dlatego tak ważną rolę odgrywa kolonoskopia, która umożliwia wykrycie wczesnych zmian i zapobieganie rozwojowi nowotworu. 

probiotyki
13.03.2023 18:41 Probiotyki przy przeroście bakteryjnym jelita (SIBO) - tak czy nie? Pytamy specjalistę

SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego flory jelita cienkiego. Oznacza to, że w jelicie cienkim dochodzi do nadmiernej kolonizacji bakterii bądź też jelito cienkie zasiedlają bakterie dla niego nietypowe. SIBO powoduje występowanie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które bardzo często przypominają objawy zespołu jelita nadwrażliwego. Postawą leczenia SIBO jest antybiotykoterapia. Wiele wątpliwości wciąż budzi natomiast stosowanie probiotyków.

leki
13.03.2023 14:05 Pierwsza pomoc przy zatruciach lekami. To powinien wiedzieć każdy z nas!

Pamiętajmy, że każdy lek w nadmiernej dawce, może stać się trucizną i wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki uboczne. Toksyczne działanie może wystąpić także wskutek długotrwałego przyjmowania dawek leczniczych. Leki są najczęstszą przyczyną zatruć w Polsce. Zazwyczaj do zatruć dochodzi wskutek nieświadomego przedawkowania medykamentów, jednak coraz częściej leki wykorzystywane są do podejmowania prób samobójczych. 

schizofrenia
13.03.2023 12:16 Czy traumatyczne zdarzenia mogą wywołać schizofrenię? Specjalista wyjaśnia

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną charakteryzującą się zaburzeniami funkcji poznawczych, myślenia i postrzegania. Chorzy zmagają się z zaburzoną percepcją rzeczywistości i fałszywym postrzeganiem otaczającego świata. Schizofrenia jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Okazuje się, że czynniki środowiskowe, takie jak stres mają istotny wpływ na wystąpienie choroby. 

mózg
10.03.2023 19:18 Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru?

Udar mózgu stanowi trzecią pod względem częstości przyczyną zgonu i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Nie jeden pacjent po przebytym udarze zadaje sobie pytanie: Czy to się może powtórzyć? Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna. 

dieta
10.03.2023 17:10 Dieta w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy – najważniejsze zasady

Wrzody trawienne to ubytki błony śluzowej, którym towarzyszą naciek zapalny, nadżerki i martwica tkanki. Choroba wrzodowa jest jedną z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Oprócz farmakoterapii, ważnym elementem terapii jest sposób żywienia. Na szczęście dieta nie musi być rygorystyczna, jednak musimy przestrzegać kilka ważnych zasad. 

hemoroidy
10.03.2023 13:09 Jaki jest związek błonnika w diecie z problemami z hemoroidami? Mamy opinię specjalisty

Choroba hemoroidalna jest bardzo powszechnym schorzeniem. „Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. Choroba hemoroidalna w głównej mierze jest skutkiem niezdrowego stylu życia. Istotną rolę odgrywa tu dieta, a przede wszystkim brak jednego, niezwykle cennego składnika. 

wrzody
10.03.2023 08:11 Jakie są objawy pęknięcia wrzodu? Co zrobić, gdy pęknie wrzód? Specjalista tłumaczy

Wrzód trawienny to ubytek w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Za powstawanie wrzodów odpowiada przede wszystkim Helicobacter pylori, bakteria wywołująca ostry i przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Choroba wrzodowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń górnego odcinka układu pokarmowego, a jej najpoważniejszym powikłaniem jest pękniecie wrzodu, będące stanem bezpośredniego zagrożenia życia. 

wzdęcia
09.03.2023 13:23 Kiedy nadmiar błonnika powoduje wzdęcia i zaparcia? Jak uniknąć dyskomfortu?

Błonnik pokarmowy, inaczej włókno pokarmowe to pozostałości komórek roślinnych, które nie są trawione przez nasze enzymy trawienne. Błonnik przechodzi przez nasze jelita praktycznie w niezmienionej formie i niczym miotła wymiata resztki pokarmu. Właściwości zdrowotne błonnika są nieocenione, jednak w pewnych sytuacjach może nam zaszkodzić. 

cukrzyca
09.03.2023 11:33 Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Ich przyczyny są zupełnie odmienne

Cukrzyca jest schorzeniem związanym ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Rozwija się wtedy, kiedy komórki trzustki wytwarzają zbyt mało insuliny bądź też kiedy tkanki tracą wrażliwość na jej działanie. To pierwsza choroba niezakaźna, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Na cukrzycę cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci, a mechanizmy jej powstawania są różne. 

osteoporoza
09.03.2023 07:58 Główne zasady diety w osteoporozie. Te produkty powinniśmy jeść jak najczęściej

Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, związaną z obniżoną gęstością kości, która prowadzi do złamań nawet przy niegroźnych upadkach. „Warstwa kości staje się coraz cieńsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk, reumatolog, specjalista chorób wewnętrznych. Kluczowym elementem leczenia osteoporozy jest dieta i aktywność fizyczna.

stopa
08.03.2023 18:54 Jak leczyć wrastające paznokcie? Nie czekajmy, aż dojdzie do powikłań, trzeba działać szybko

Pierwszym objawem wrastania paznokcia jest ból i tkliwość, pojawiające się w trakcie chodzenia lub uciskania opuszków palców. Jeśli zbagatelizujemy początkowe dolegliwości, może dojść do infekcji i wycieku ropy spod paznokcia, a następnie do zanokcicy, owrzodzenia, a nawet martwicy. Warto podkreślić, że u osób z chorobami przewlekłymi, m.in. z cukrzycą wrastający paznokieć może zagrażać zdrowiu całego organizmu. 

bielizna
08.03.2023 13:48 Czy po labioplastyce można stracić czucie w miejscach intymnych? Ginekolog plastyczny rozwiewa wątpliwości

Labioplastyka to coraz bardziej popularny zabieg korekty warg sromowych. Najczęstszym problemem dotyczącym warg sromowych mniejszych jest ich nadmierny przerost, który nierzadko powoduje dyskomfort fizyczny, a także psychiczny. Zbyt duże wargi sromowe mogą ulegać bolesnym otarciom w trakcie noszenia bielizny i spodni, a także podczas uprawiania sportu. Dla dużej grupy kobiet są także źródłem kompleksów i utrudnieniem w życiu intymnym. Z tych powodów coraz więcej Polek decyduje się na labioplastykę, jednak wciąż jedną z największych obaw jest utrata czucia po zabiegu. 

konopie
08.03.2023 08:30 Ile kosztuje medyczna marihuana? Leczenie nią należy do niezwykle kosztownych

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. „Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

kiła
07.03.2023 14:27 Ta podstępna choroba weneryczna może latami nie dawać objawów. Nieleczona ma groźne powikłania

Kiła to infekcja bakteryjna, przenoszona drogą płciową poprzez błony śluzowe i uszkodzoną skórę. Wywołuje ją bakteria spiralna o nazwie krętek blady. Objawy kiły są niespecyficzne i często niezauważane przez chorych. Może latami nie dawać widocznych symptomów, a nieleczona prowadzi do groźnych powikłań. 

zawał
07.03.2023 10:49 Jak chronić się przed udarem mózgu i zawałem serca? Kluczowe są nasze codziennie wybory

Według danych GUS, choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w naszym kraju. Każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia. Liczba zawałów serca i udarów mózgu stale rośnie i występuje u coraz młodszych osób. Związane jest to przede wszystkim z naszymi niezdrowymi nawykami.

ludzie
07.03.2023 08:24 Kto najczęściej choruje na raka jelita grubego? Ta grupa osób jest szczególnie narażona

Rak jelita grubego jest drugim, co do częstości występowania nowotworem złośliwym w naszym kraju. Pod względem śmiertelności wywołanej nowotworami, zajmuje niechlubne trzecie miejsce. Główną przyczyną dużej ilości zgonów z powodu raka jelita grubego jest długi, bezobjawowy okres choroby i zbyt późne jej wykrycie, już w stadium zaawansowanym. 

HIV
06.03.2023 15:57 HIV to nie wyrok, czyli jak obecnie wygląda leczenie wirusa HIV? Wiele osób nie ma o tym pojęcia

W 1987 roku światowej sławy wokalista zespołu Queen, Freddie Mercury dowiedział się, że choruje na AIDS. Wyniszczony przez chorobę muzyk zmarł kilka lat później w 1991 roku. W tamtym okresie pacjenci z AIDS nie mieli szans na przeżycie, a każda diagnoza HIV była jak wyrok śmierci. Obecnie, dzięki skutecznym metodom leczenia będąc nosicielem HIV można kontrolować chorobę i żyć tak długo, jak każdy pacjent z chorobą przewlekłą. 

konopie lecznicze
06.03.2023 13:18 W jakich chorobach stosowana jest lecznicza marihuana? Rozmowa z ekspertem

Od kilku lat Polska należy do grupy państw, gdzie leczenie medyczną marihuaną jest legalne. Wciąż jednak tego typu terapia wzbudza wiele kontrowersji. Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną? Na co pomaga medyczna marihuana? Jak wygląda leczenie medyczną marihuaną? Czy medyczna marihuana uzależnia? Jak dostać receptę na medyczną marihuanę? Ile kosztuje medyczna marihuana? Czy medyczna marihuana jest w Polsce refundowana? Na te i inne pytania odpowiada chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

zawał serca
06.03.2023 10:21 Jak odróżnić zapalenie mięśnia sercowego od zawału? Kluczowy jest 1 często pomijany czynnik

Zapalenie mięśnia sercowego jest stanem zapalnym sierdzia, środkowej części tkanki mięśnia serca. Jest podstępną chorobą, która może dotknąć każdego z nas, a najczęściej atakuje osoby młode. Zapalanie mięśnia sercowego może przebiegać bezobjawowo, ale zdarza się też, że pojawiają się dolegliwości bardzo podobne do objawów zawału serca. 

psychiatra
06.03.2023 08:15 Antydepresanty znalazły zastosowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Jak działają na jelita?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe schorzenie dotyczące jelita cienkiego i jelita grubego, najczęściej występujące u ludzi młodych w wieku 20 - 30 lat. Mechanizmy powstawania choroby nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Od niedawna uważa się, że zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego są efektem zaburzeń interakcji osi mózg–jelito–mikrobiota. Za główne przyczyny zespołu jelita drażliwego uznaje się czynniki psychologiczne oraz zaburzenia flory bakteryjnej jelit. 

psychiatra
03.03.2023 14:19 Powikłaniem miażdżycy mogą być zaburzenia psychiczne. Mało kto ma tego świadomość

Miażdżyca jest chorobą spowodowaną zbyt dużym stężeniem cholesterolu we krwi. W ścianie tętnicy rozwija się stan zapalny, z czasem prowadząc do powstania blaszki miażdżycowej, która stopniowo się powiększa. Dochodzi wtedy do zwężenia światła tętnicy, przez co przepływ krwi staje się coraz słabszy. Powoduje to niedokrwienie narządów, m.in. serca i mózgu. Blaszki miażdżycowe często pękają tworząc skrzepliny. Powstałe skrzepliny urywają się i płynąc z prądem krwi zatykają naczynia. 

zakrzepica odbytu
03.03.2023 14:15 Ta dokuczliwa przypadłość jest bardzo często mylona z hemoroidami. Dotyka dużą część społeczeństwa

Kiedy w okolicy odbytu pojawia się bolesny guzek, pierwsze co przychodzi nam na myśl to hemoroidy. Niewielu z nas wie, że jest to typowy objaw innego schorzenia - zakrzepicy brzeżnej odbytu. 

zawał serca
03.03.2023 13:45 Zawał serca u młodego człowieka jest groźniejszy niż u starszego. Kardiolodzy tłumaczą, dlaczego

Zawał serca jest domeną osób starszych, jednak coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Do zawału może dojść całkiem niespodziewanie nawet u osoby, która dotychczas nie borykała się z dolegliwościami ze strony układu krążenia. Przykładem jest topowy hiszpański bramkarz Iker Casillas, który około 40 roku życia doznał zawału mięśnia sercowego podczas jego z treningów.

osteoporoza
02.03.2023 14:12 Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Osteoporoza jest chorobą charakteryzująca się złamaniami, nawet po niewielkich urazach. Rozwija się skrycie i przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichym zjadaczem kości”. Pewne grupy osób są szczególnie narażone na jej wystąpienie.

nastolatek
02.03.2023 14:05 Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Depresja jest najczęściej spotykanym schorzeniem psychicznym na świecie i dotyka coraz młodszych ludzi. Diagnozowanie nastolatków w kierunku depresji jest szczególnie trudne, ponieważ nierzadko ciężko rozróżnić, czy mamy do czynienia z objawami jakichś problemów psychicznych, czy z naturalnym elementem dojrzewania. 

mycie zębów
02.03.2023 10:35 Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości

Podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu jest codzienna higiena zębów oraz wizyty kontrolne u dentysty. O tym, że zęby należy myć codziennie wie każdy. Czy jednak powinniśmy powtarzać tę czynność po każdym posiłku? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o opinię stomatologa. 

pumeks
01.03.2023 15:44 Czy używanie pumeksu do stóp to dobry pomysł? Podolog raz na zawsze rozwiewa wątpliwości

Pumeks to ponadczasowy przyrząd do higieny stóp, który gości w każdej polskiej łazience. Stosuje się go głównie w celu usuwania zrogowaciałego naskórka ze stóp, zwłaszcza w przypadku suchych, szorstkich i pękających pięt. Okazuje się jednak, że zbyt częste korzystanie z pumeksu może przynieść więcej szkód niż pożytku. Powinniśmy sięgać po niego jak najrzadziej, a nawet wcale. 

anoreksja
01.03.2023 11:26 Pierwsze, alarmujące objawy anoreksji. Mogą wyglądać niewinnie i nie budzić żadnych podejrzeń

Anoreksja to zaburzenie odżywiania polegające na celowym unikaniu posiłków w lęku przed przybraniem masy ciała. Osoba z anoreksją świadomie i rygorystycznie ogranicza ilość spożywanego jedzenia, silnie koncentrując się na swojej masie ciała. Często choroba zaczyna się niewinnie, nie zwiastując zbliżających się poważnych problemów.