Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum listopad 2023

Małgorzata Potocka
30.11.2023 19:10 Małgorzata Potocka mówi otwarcie o swojej chorobie. Była o włos od tragedii

Bez wątpienia Małgorzatę Potocką można zaliczyć do najpopularniejszych polskich aktorek. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niczego jej brakuje – jest utalentowana, sławna i piękna. Jednak życie aktorki nie było usłane różami. W jednej z rozmów aktorka opowiedziała o chorobie, z którą się mierzyła. Z roku na rok coraz więcej osób również ma ten problem. 

Shannen Doherty
30.11.2023 17:19 Shannen Doherty: "Nie chcę umierać". Aktorka walczy z rakiem od lat

W najnowszym wywiadzie dla „People” Shannen Doherty aktorka znana z roli m.in. w serialu „Beverly Hills, 90210” wyznał, że zmaga się z chorobą nowotworową. Jest to również problem wielu Polek – codziennie z tego powodu umiera 15 kobiet. Co to za choroba?

Emil Kuśpit
30.11.2023 15:10 Śmierć nastolatki z Andrychowa. Ratownik medyczny tłumaczy czym jest hipotermia

14-latka z Andrychowa zmarła po tym, jak siedziała na mrozie przez kilka godzin. Czy hipotermia, czyli ekstremalne wychłodzenie organizmu rzeczywiście może grozić śmiercią? Na to pytanie odpowiada Emil Kuśpit, ratownik medyczny z 13-letnim stażem- Hipotermia może dotknąć każdego i wszędzie. Wbrew pozorom na przykład wspinacze górscy, którzy zdobywają szczyty w Alpach czy innych trudnych do zdobycia wierzchołków, wcale nie tak łatwo zapadają na hipotermię, gdyż są w ruchu i mają specjalistyczną odzież. Inaczej jest, gdy ktoś siedzi nieruchomo w jednym, zimnym i mokrym miejscu. To dlatego z hipotermią najczęściej ratownicy mają do czynienia wśród pacjentów uzależnionych od alkoholu lub pod wpływem narkotyków i innych substancji psychoaktywnych - tłumaczy Kuśpit. 

ambulans
30.11.2023 12:14 Nie żyje 14-latka z Andrychowa. Kilka godzin czekała na pomoc

Nie żyje 14-latka z Andrychowa.  Zanim udzielono jej pomocy, siedziała na mrozie przez kilka godzin w ruchliwym miejscu przed dużym sklepem. Zmarła prawdopodobnie z wychłodzeniaWe wtorek rano dziewczynka miała jechać do miejscowości Kęty. W którymś momencie zadzwoniła do ojca z informacją, że bardzo źle się czuje. Mężczyznę zaniepokoiła także informacja, że jego dziecko nie wie, gdzie się znajduje i nie potrafiła określić miejsca pobytu. Dlatego rodzic niezwłocznie zgłosił sprawę policji, która wczesnym popołudniem opublikowała komunikat o poszukiwaniach zaginionej dziewczynki.  

Adam Niedzielski
30.11.2023 11:10 100 tys. kary dla Niedzielskiego? Były minister zdrowia zostanie ukarany

Za ujawnienie danych lekarza były minister zdrowia Adam Niedzielski może otrzymać karę w wysokości 100 tysięcy złotych. Wciąż jednak nie wiadomo, czy kara zostanie nałożona na niego, czy na Ministerstwo Zdrowia – w drugim przypadku karę za to poniosą podatnicy. Dlaczego zachowanie byłego ministra zdrowia było szkodliwe?  

dziecko w szpitalu
29.11.2023 21:30 Groźna bakteria z Chin dotarła do Europy? Chińczycy znów będą nosić maseczki

Od ponad tygodnia docierają do nas niepokojące wieści o wzroście zachorowań na zapalenie płuc wśród dzieci w Chinach. Początkowo rząd Chin twierdził, że tego problemu nie ma, lecz z powodu wniosku WHO zadeklarował, że zbada sprawę. Obecnie coraz więcej znaków sugeruje, że wirus dotarł również do Europy. Czy czeka nas powtórka z rozrywki?

toaleta szkolna
29.11.2023 20:12 Kamery w szkolnej toalecie. Zdrowie psychiczne uczniów zostało narażone

W Liceum Ogólnokształcącym numer 2 im. Mieszka I w Szczecinie umieszczona została kamera –monitoring zainstalowano jednak w…. toaletach dla uczniów i uczennic. Co gorsze, uczniowie nie zostali o tym poinformowani. Jak tłumaczy się dyrekcja szkoły? Fundacja GrowSpace wskazuje, jak tego rodzaju działania szkodliwie wpływają na psychikę młodzieży.

ból języka
29.11.2023 18:15 Piekący język to objaw tych chorób. Gdy tak wygląda, idź do lekarza

Piekący język jest dolegliwością, która w szczególności potrafi uprzykrzyć życie. Często towarzyszą temu zaburzenia smaku i czucia, znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Piekący język to nierzadko objaw chorób. Których? Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy eksperta. 

operacja
29.11.2023 17:16 Co grozi lekarzowi, który wysterylizował pacjentkę bez jej wiedzy?

W trakcie zabiegu cesarskiego cięcia ginekolog, który przyjmował poród, wysterylizował pacjentkę bez jej wiedzy. Lekarz stanął przed komisją lekarską.Jak donosi BBC News, we wrześniu 2021 roku, w Irlandii Północnej doszło do dramatycznego zdarzenia w trakcie porodu zakończonego cesarskim cięciem.

apteka
29.11.2023 15:54 Jak zaoszczędzić na zakupach w aptece? 2 proste sposoby

Wizyty w aptece nierzadko mocno obciążają nasz portfel. Istnieją jednak sprytne sposoby, jak zminimalizować tego typu wydatki. Farmaceutka prowadząca konto na TikToku Samodzielny Pacjent ujawniła, w jaki sposób możemy zaoszczędzić na zakupach w aptece.

kolejka w aptece
29.11.2023 14:37 Tych leków może wkrótce zabraknąć w aptekach. GIF apeluje

W zeszłym tygodniu liczba recept wystawianych na antybiotyki znacznie wzrosła. Obecnie trwa sezon infekcyjny i zapotrzebowanie na niektóre z preparatów jest szczególnie wysokie. Które z nich mogą zniknąć z aptecznych półek? Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał oświadczenie.

Gabriel Seweryn
29.11.2023 14:16 Śmierć Gabriela Seweryna. Czym jest MZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia?

Nagłe zatrzymanie krążenia było prawdopodobnie przyczyną śmierci Gabriela Seweryna, którego Polacy pamiętają między innymi z “Królowych Życia”. Prokuratura zarządziła przeprowadzenie sekcji zwłok. Czym jest NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia? Tuż przed śmiercią Gabriel Seweryn skarżył się w mediach społecznościowych, że nie udzielono mu pomocy, gdy wezwał pogotowie ratunkowe. Podobno z powodu agresywnego zachowania pacjenta i towarzyszących mu osób, ratownicy poprosili o interwencję policję. Prokuratura wszczyna śledztwo. Teraz Prokuratura Okręgowa w Legnicy zapowiedziała czynności śledcze, które pozwolą ustalić okoliczności i przyczyny zgonu Gabriela Seweryna. W tym celu zostanie też przeprowadzona sekcja zwłok mężczyzny. 

kolonoskopia
29.11.2023 13:25 Czy są badania mogące zastąpić kolonoskopię? Odpowiadamy, czy można jej uniknąć

Wiele osób z powodu lęku i wstydu często nie decyduje się na wykonanie kolonoskopii, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Niestety przyczynia się to do tego, że rak jelita grubego stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Zazwyczaj w momencie diagnozy nowotwór jest już w stadium zaawansowanym, dlatego tak ważne jest poddawanie się badaniom profilaktycznym. Czy kolonoskopia jest jedynym badaniem, które wykrywa raka jelita grubego? Odpowiadamy. 

Gabriel Seweryn
29.11.2023 11:44 Przed śmiercią opublikował wstrząsające nagranie. Gabriela Seweryna wspominają osoby z kręgów telewizyjnych

- Gabriel z pozoru był oazą spokoju, wiódł burzliwe życie. Najpierw rozstał się z poprzednim partnerem, Rafałem Grabiasem, obok którego występował w kilku sezonach „Królowych życia”, a kiedy zakochał się w Kamilu, przeniósł się z Głogowa do Warszawy. Imprezował po klubach, sporo pił, podobno również nie stronił od twardych narkotyków - rozmowie z portalem Pacjenci.pl wspomina Gabriela Seweryna osoba z kręgów telewizyjnych. - Ale do niewielkiego Głogowa też nie pasował. Gabriel Seweryn był na tamte warunki zbyt kolorowym ptakiem, zawsze ekstrawagancko i fantazyjnie ubranym, w makijażu, a w dodatku z mężczyzną u boku. Z kolei Warszawa go przerosła. Często w naszym gronie rozmawialiśmy o tym, że jako modowy wizjoner po prostu urodził się nie w swoich czasach. Gabriel Seweryn wyprzedzał je, podobnie jak wielu innych projektantów – dodaje. - Być może właśnie z powodów zdrowotnych praca na planie była z dnia na dzień coraz trudniejsza - wspomina Gabriela Seweryna rozmowie Pacjenci.pl osoba z kręgów telewizyjnych. 

Jakub Kosikowski, leka
29.11.2023 10:19 "Nasze pomysły leżą na stole"- lekarze do nowej minister zdrowia. Jakub Kosikowski: „Poprzednia spełniła jeden postulat"

- Niezależnie od tego, kto jest ministrem zdrowia, postulaty „Siódemki NIL”, które mają naprawić system ochrony zdrowia po to, żeby realizować misję pomocy pacjentom, są niezmienne i wciąż aktualne - zapewnia lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik z Naczelnej Izby Lekarskiej.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.Mimo tej przejściowej sytuacji środowisko lekarzy nie zraża się politycznymi prognozami i od Ewy Krajewskiej oczekuje konkretnych działań. Zdaniem lekarza owe zmiany na lepsze są możliwe „od ręki”, bez dużych nakładów finansowych.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.

wywiad z dr Agnieszką Arendarczyk o karpiu
29.11.2023 09:14 Czy karp to zdrowa ryba? Odpowiedź eksperta może zaskoczyć

„Czy karp jest zdrową rybą?” - to pytanie zadają sobie wszyscy, których już wkrótce czeka degustacja wigilijnych dań. Do tradycyjnych świątecznych potraw należy oczywiście karp, a my pytamy, jakie danie z tej słodkowodnej ryby jest najbardziej przyjazne dla naszego organizmu i jakie stereotypy na temat karpia warto obalić.- Przede wszystkim mitem jest, że wszystkie karpie śmierdzą mułem. Jednak prawdą to, że te z dobrych, sprawdzonych hodowli mają o wiele lepszy smak i więcej odżywczych właściwości, niż karpie przeznaczone wyłącznie dla zysku, a więc przebywające w złych warunkach, hodowane tylko dla zysku. Dlatego jeśli kupujemy karpia, to najpierw dowiedzmy się u sprzedawcy, w jakich warunkach dorastał u hodowcy - tłumaczy dr Agnieszka Arendarczyk, lekarka rodzinna i dietetyczka kliniczna.

hemoroidy
28.11.2023 19:54 Masz problem z hemoroidami? Oto 4 złote zasady, jak pozbyć się dolegliwości

Jeśli hemoroidy to Twoja zmora, zobacz w jaki sposób możesz pozbyć się przykrych dolegliwości. “(…) U znakomitej większości pacjentów takie leczenie spowoduje ustąpienie dolegliwości, pod warunkiem, że choroba hemoroidalna nie jest już bardzo zaawansowana.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.  

depresja
28.11.2023 17:38 To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia

Cicha depresja to jedna z „twarzy” depresji, o której wielu nawet nie słyszało. Chory z pozoru wydaje się być osobą szczęśliwą, lecz cierpi – w milczeniu, często nieświadomy, że ma problem. Jak więc rozpoznać ten rodzaj depresji? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

przepisywanie recept
28.11.2023 16:56 Lekarze zbyt pochopnie przepisywali ten lek. Rzecznik Praw Pacjenta ostrzega

Rzecznik Praw Pacjenta ostrzega: niekontrolowane przepisywanie leków na receptę pacjentom może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i narusza zbiorowe prawa pacjentów. Rzecznik Praw Pacjenta zakwestionował działanie podmiotów leczniczych, które zbyt pochopnie przepisywały swoim pacjentom leki na grypę typu A, narażając pacjentów na pogorszenie stanu zdrowia. 

kolejka w aptece
28.11.2023 15:35 Tania maść z apteki. Zawiera cenną witaminę

Maść tę można kupić w każdej aptece. Przeznaczona jest do codziennej ochrony cery dojrzałej. Zarówno pielęgnuje, odżywia skórę, jak i usuwa drobne zmarszczki oraz zapobiega powstawaniu nowych. Koszt? 11 zł. Co to za maść? Jeszcze nie tak dawno brakowało jej w aptekach i hurtowniach!  

Polska
28.11.2023 14:27 To najszczęśliwsze miasto w Polsce. Gdzie w naszym kraju żyje się najlepiej?

Serwis Otodom.pl we współpracy z ThinCo.pl, Politykainsight.pl, SWPS Innowacje i pracownią badawczą IQS udostępnił ranking najszczęśliwszych miast w Polsce.  Jakie miasta znalazły się w pierwszej trójce? Gdzie w naszym kraju żyje się najlepiej?  

Agnieszka Wołczenko
28.11.2023 14:18 Apel pacjentów do Ministerstwa Zdrowia. „To kwestia życia i zdrowia” – mówi Agnieszka Wołczenko, prezes stowarzyszenia chorych na serce

Wszyscy zasługujemy na szansę. Ta terapia dotyczy aż połowy chorych Polaków ze zdiagnozowaną niewydolnością serca. Wielu pacjentów na to leczenie nie stać – mówi–podkreśla Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Inicjatorka Porozumienia Organizacji Kardiologicznych. Pacjenci czekają na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.Już dwa miesiące trwa przerwa w dostępności refundacji tej terapii. Pacjenci z chorobami serca wysłali do Ministerstwa Zdrowia list z prośbą o niezwłoczne przywrócenie refundacji. Sprawa dotyczy aż połowy chorych na niewydolność serca w Polsce.

maseczka
28.11.2023 13:07 Powrót maseczek? Mamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

W mediach zaczęły krążyć informacje, że z powodu wzrostu liczby zakażeń do tysiąca dziennie, szykuje się niechciany przez Polaków obowiązek noszenia maseczek w przychodniach i aptekach. Zadzwoniliśmy do Ministerstwa Zdrowia, by zapytać, co planuje. Nie ma dramatycznych wzrostów zakażeń koronawirusem – oprócz weekendów liczba zakażeń oscyluje między 1-2 tys. COVID-19 traktowany jest już jak grypa lub inne zakaźne choroby sezonowe. Poziom zagrożenia epidemicznego jest już mniejszy - tak wynika przynajmniej z oficjalnych danych.Jednak co chwilę wraca temat noszenia maseczek w przychodniach, szpitalach i aptekach. 

Dr Hanna Stolińska, dietetyczka
28.11.2023 12:52 Herbata z cytryną. Czy to zdrowe połączenie? Dietetyk, dr Hanna Stolińska wyjaśnia

Na temat tego, czy picie gorącej herbaty z cytryną to ryzyko Alzheimera z powodu cytrynianu glinu powstającego z połączenia liści herbaty z sokiem z cytrusa krąży wiele teorii. Pytamy dr Hanna Stolińską. Przy okazji dietetyczka kliniczna tłumaczy, co daje nam wrzucenie do herbaty pigwy, goździków i imbiru. I jaka temperatura niszczy witaminę C.- Pogląd o rzekomym uszkodzeniu mózgu, jakie ma powodować picie gorącej herbaty został ostatecznie zweryfikowany przez naukę i dziś wiemy już, że to nieprawda. Jednak gdy dodajemy cytrynę do herbaty, warto pamiętać, że dla potrzeb importu pryska się je rozmaitymi konserwantami, dlatego w skórce owoców znajdują się negatywne dla człowieka związki. Cytryny, ale też pomarańcze, grapefruity czy mandarynki należy przed użyciem starannie wyparzyć - tłumaczy portalowi pacjenci.pl dr Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna.

buraczki
28.11.2023 11:03 Powody, dla których warto jeść buraczki. To jedno z najzdrowszych warzyw!

Bogaty w witaminy i składniki mineralne, niskokaloryczny i i tani. “Ty buraku!” to dla warzywa komplement! Przygotować buraki można na wiele sposobów. Smakują dobrze i mają właściwości lecznicze. Buraki to polski super food, na który stać każdego z nas. 

witaminy i leki
28.11.2023 08:46 Witaminy przyjmować przed śniadaniem czy po posiłku? Od tego zależy ich działanie

Polacy kochają suplementy diety, w tym witaminy: kupujemy je w takiej ilości, że pod tym względem zajmujemy pierwsze miejsce w Europie. Jak je przyjmować, aby sobie nie zaszkodzić?Dane firmy badawczej Global Consumer Survey Statista pokazały, że tylko w ubiegłym roku aż 79 proc. Polaków przyjmowało suplementy diety w formie witamin. Wynik ten czyni nas w tej kwestii  prawdziwymi liderami z pierwszym - przed mieszkańcami Włoch, Szwecji, Holandii czy Niemiec -  miejscem na podium.I choć powszechnie wiadomo, że witaminy i minerały korzystnie wpływają na rozwój, utrzymują nas w zdrowiu i poprawiają wydolność organizmu, to warto znać i przestrzegać zasad ich dostarczania.

Ewa Krajewska
27.11.2023 19:56 Nowa minister zdrowia: "Nie można zarządzać czymś, czego się nie da zmierzyć"

Ministrem zdrowia w dopiero co zaprzysiężonym rządzie Mateusza Morawiecka została Ewa Krajewska, do tej pory pełniąca funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego.Krajewska – obok serialowej aktorki i posłanki na Sejm Dominiki Chorosińskiej powołanej przez premiera na ministra kultury czy Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, szpadzistki i mistrzyni świata jako nowej minister sportu - jest jedną z wielu kobiet nowego rządu. Ewa Krajewska to magister farmacji, od 2015 roku specjalistka farmacji szpitalnej, studia podyplomowe skończyła na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a do jej obowiązków należało nadzorowanie produktów leczniczych dostępnych w kraju i współpraca z Inspektoratami Farmaceutycznymi wszystkich 16 polskich województw.

Iwona Węgrowska
27.11.2023 19:40 Iwona Węgrowska musiała przejść nagłą operację. Wszystko z powodu decyzji sprzed lat

Iwona Węgrowska niedawno została zoperowana w Czechach. Artystka przyznała jednak, że czuje ogromny ból. Powodem operacji były powikłania po operacji plastycznej wykonanej 17 lat temu. Co więc przydarzyło się Iwonie Węgrowskiej? 

kupa, toaleta
27.11.2023 18:45 Zauważyłeś taki kształt kupy? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Stolec odzwierciedla stan naszego zdrowia, dlatego warto go obserwować. Po wyglądzie kupy możemy poznać kondycję układu pokarmowego, wątroby czy trzustki. Jaki wygląd stolca powinien skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza? 

cukrzyca
27.11.2023 17:33 Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem

Cukrzyca uznawana jest za chorobę nieodwracalną, której postęp jest nieuchronny. Jednak choroba może ulec remisji, jeśli spełnione zostaną pewne warunki. Co więc należy zrobić? Czy każdy rodzaj cukrzycy jest odwracalny?  

atak hakerów
27.11.2023 16:18 Atak hakerski i wyciek danych Polaków z laboratorium. Rzecznik Praw Pacjenta wkracza do akcji

Po niedawnym ataku hakerów 21 listopada wyciekły do internetu wyniki badań krwi, moczu i PESELE 50 tys. Polek i Polaków. Rzecznik Praw Pacjenta i prezes Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych łączą siły i zaczynają działać. Do Internetu trafiły wyniki badań medycznych pacjentów wykonanych w latach 2017 - 2023 w laboratorium ALAB.- W związku z głośnym wyciekiem danych, w ramach współpracy obie instytucje będą wymieniać się ustaleniami z podejmowanych działań oraz wynikami swoich prac. Celem tej współpracy jest przede wszystkim dobro pacjentów i ochrona ich danych osobowych – mówi Jakub Groszkowski, zastępca prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). - Rozpoczynamy postępowanie by we współpracy z Prezesem UODO i podmiotem ustalić szczegóły sprawy. Potencjalne naruszenie praw pacjenta traktujemy niezwykle poważnie, mając na uwadze nie tylko literę prawa, ale i zaufanie pacjentów do podmiotów leczniczych i systemu ochrony zdrowia – dodał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Więcej na temat tej współpracy i dalszych kroków przeczytacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Przypominamy sprawę wycieku danych z laboratorium ALAB.

Renata Durda, Niebieska Linia
27.11.2023 15:29 "Wymuszony seks zdarza się też w małżeństwie". Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą

Czy gwałt w małżeństwie, lub nieformalnym związku w Polsce zdarza się często? Na to pytanie odpowiada Renata Durda, która 18 lat szefowała „Niebieskiej Linii”, znanej organizacji pozarządowej niosącej pomoc ofiarom przemocy domowej. „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”* to światowa kampania. Portal Pacjenci.pl objął ją patronatem. Pod tym linkiem możesz podpisać apel do rządu w sprawie poparcia dyrektywy UE o przemocy wobec kobiet: https://bit.ly/3ubnB8D

makowiec
27.11.2023 14:21 Lubisz makowiec? Mak wspiera serce i ma wiele prozdrowotnych właściwości

Makowiec to obowiązkowy świąteczny wypiek w każdym polskim domu. Smak i zapach makowca nie jednemu kojarzy się z błogim czasem Świąt :) Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że mak posiada właściwości prozdrowotne! 

szpital
27.11.2023 13:41 Śmierć na sepsę. Naukowcy właśnie odkryli, kto jest najbardziej narażony na zgon

Naukowcy ustalili, które z grup są w szczególności narażone na sepsę. Wyniki najnowszych badań wyraźnie wskazują, że ryzyko śmierci z powodu sepsy w szczególności dotyczy m.in. osób przewlekle chorych. Jednak na nich lista się nie kończy. O kim jeszcze mowa? 

Papież Franciszek
27.11.2023 12:46 Papież Franciszek trafił do szpitala. Jaka choroba jest groźna dla osób w tym wieku?

Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka? Lekki stan grypopodobny – mówi oficjalny komunikat Watykanu. .Czy jako 86-letniemu seniorowi papieżowi grozi zapalenie płuc, które jest częstym powikłaniem po grypie i jest szczególnie częste i niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku?Papież Franciszek w ostatnich dniach niedomaga: doskwiera mu ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura. Z tego powodu nie wygłosił między innymi przemówienia przygotowanego specjalnie na spotkanie z europejskimi rabinami i oświadczył zmęczonym głosem: „Wolę dziś nie czytać przemówienia, wolę przekazać Państwu jego kopię”. Biuro prasowe Watykanu zakomunikowało, że z powodu „lekkiego stanu grypopodobnego wszystkie zaplanowane audiencje zostały odwołane”.

atak nerwicy
27.11.2023 10:51 Atak nerwicy łatwo pomylić z arytmią. Kardiolog wskazał, jak je odróżniać

Atak nerwicy i arytmia często mają podobne objawy. W obydwu przypadkach chorzy odczuwają m.in. kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. Z tego powodu choroby te są często mylone, co stanowi dodatkowe źródło niepokoju dla danej osoby. Jak więc odróżnić atak nerwicy od arytmii serca? Odpowiedzi udzielił ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. n. med. Ewą Uścińską.

spleśniały owoc
27.11.2023 09:42 Nie lubisz marnować jedzenia? To musisz bezwzględnie wyrzucić

Żal Ci wyrzucić całego pomidora, pomarańczę, marchew, czy chleb, choć widzisz biały nalot i widzisz, że zaczął się “psuć”, ale tylko w jednym malutkim miejscu? Odkrawasz spleśniałą część i resztę zjadasz? To błąd. Narażasz się na raka. GIS ostrzega, że to groźne dla zdrowia. Tłumaczymy dlaczego.

Jerzy Jachowicz
27.11.2023 02:28 Znany dziennikarz przeszedł rozległy zawał. Przebywa w szpitalu. Informację podał szef Polskiego Radia 24

Nestor polskiego dziennikarstwa Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał. "Przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej" - napisał na Twitterze (dziś już X) Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24. Jerzy Jachowicz prowadzi "Rozmowę dnia" w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. W Polskim Radiu 24, w niedzielnej audycji "Przekładaniec Jachowicza" rozmawia z politykami i innymi ekspertami. Współpracuje też z TVP Info. Wcześniej Jerzy Jachowicz pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”.

samotność
27.11.2023 01:11 Samotność prowadzi do konkretnej choroby. Polski naukowiec już wie, jakiej

Może być źródłem cierpienia, prowadzącym do rozwoju chorób. Interniści powinni pytać o samopoczucie psychiczne pacjenta – mówi dr Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN, który zbadał wpływ samotności na fizjologię człowieka. O jaką chorobę konkretnie chodzi?Definicja samotności jest prosta: jeśli czujesz się samotny, to jesteś samotny – mówi dr Łukasz Okruszek, socjolog  z Instytutu Psychologii PAN w rozmowie z PAP. Naukowiec z PAN w warunkach laboratoryjnych "wywołał sztuczną samotność" u 129 osób. A potem sprawdził, jak zmieniają się parametry fizjologiczne człowieka. Bo tego aspektu psychologia społeczna nie bada. Za tę przełomową pracę dostał Nagrodę Naukową "Tygodnika Polityka".

ból głowy, zatoki
26.11.2023 18:24 Czy ból głowy występujący tylko przy schylaniu się oznacza chore zatoki?

Zapalenie zatok przynosowych to choroba zatok, której objawami są: niedrożność nosa, katar (często jako spływająca wydzielin po tylnej ścianie gardła, ból twarzy, a nawet zębów i utrata węchu. Zapalenie zatok “lubi' nawracać i często jest chorobą przewlekłą. ”Jest powodowane zakażeniem wirusowym (przeziębienie) i ustępuje samoistnie w ciągu 7–10 dni. W leczeniu stosuje się płukanie nosa 0,9% roztworem NaCl oraz leki objawowe – paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa" - podaje portal www.medycynapraktyczna.pl.Zatoki są jednym z możliwych powodów bólu głowy przy schylaniu. Choć to puste przestrzenie, mogą się zatkać i spowodować stan zapalny, co prowadzi do bólu głowy, szczególnie gdy schylasz się lub wykonujesz inne ruchy głowy.

tarczyca objawy
26.11.2023 17:35 10 objawów niedoczynności tarczycy. Niektóre wyglądają bardzo niewinnie

Niedoczynność tarczycy to choroba związana z niedoborem hormonów tarczycy. Objawów niedoczynności tarczycy jest wiele. Przedstawiamy najczęstsze z nich. Jeśli je zauważysz udaj się do lekarza i zrób badania hormonów – na początek podstawowych, czyli oznaczenie T3 i T4 w krwi.Niedoczynność tarczycy to choroba, w której tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów: tyroksyny, zwanej T4 i T3. Jak to się objawia? 

refluks
26.11.2023 16:32 Cierpisz na refluks? Oto 10 złotych zasad, aby pozbyć się dolegliwości

Choroba refluksowa należy do najczęstszych przypadłości dzisiejszych czasów. W stadium zaawansowanym wymaga farmakoterapii, jednak podstawą leczenia jest modyfikacja stylu życia. Poznaj 10 złotych zasad, jak postępować przy chorobie refluksowej. 

Pani Lilianna i dr Jakub Foryś
26.11.2023 15:41 Ma 102-lata i się na to zdecydowała. Nigdy nie jest za późno

Do kliniki pani Lilianna trafiła z problemami kardiologicznymi. Lekarze zaproponowali jej wszczepienie rozrusznika serca. Pacjentka ma 102 lata, więc to oczywiste, że operacja w tym wieku wiąże się z większym ryzykiem. Pani Lilianna je podjęła.Do Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland w Zgierzu trafiła 102-letnia pani Lilianna. Mówiła lekarzom, że od pewnego czasu brakuje jej energii oraz szybciej odczuwa zmęczenie. Mogła żyć tak dalej, ale dzięki zabiegowi, który przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym, pacjentka żyje też czując się diametralnie lepiej. Pamiętajcie, na leczenie nigdy nie jest za późno. Tę niesamowicie optymistyczną informację o zabiegu przeprowadzonym w Centrum Kardiologii Grupa American Heart of podał portal www.termedia.pl.

apteka
26.11.2023 14:21 Lista darmowych leków. Czy te, które przyjmujesz są na liście? Możesz to sprawdzić

Komu i jakie leki należą się za darmo? Lista refundowanych przez NFZ co roku jest aktualizowana. Jedne trafiają na nią, a inne spadają. Lista darmowych leków dla dzieci i seniorów to na dziś 3800 leków dla osób starszych i 2800 dla dzieci i młodzieży. Co z Twoimi lekami?Od tego miesiąca, a więc od 1 listopada 2023 obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło, jeśli chodzi o leki dla seniorów,  dzieci i młodzieży?

lekarz na NFZ
26.11.2023 13:05 Gdzie najkrótsza kolejka do specjalisty w Twoim mieście? NFZ podaje terminy

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza na NFZ nie raz doprowadza pacjenta do frustracji. Terminy nierzadko są bardzo odległe, a zdrowie nie może czekać. W jaki sposób dowiedzieć się, gdzie są najkrótsze kolejki do specjalistów w poszczególnych miastach i województwach? Informacje te mamy na wyciągnięcie ręki! 

laboratorium
26.11.2023 12:22 Badania za darmo i bez skierowania. Jeszcze dwa dni w całej Polsce

Dzięki badaniu krwi możesz wykryć wiele chorób. Na wczesnym etapie, gdy nie dają objawów. W całej Polsce bezpłatnie i bez skierowania możesz zbadać się w kierunku trzech chorób. Anonimowo, bo wśród nich jest np. HIV, a wielu pacjentów niestety wciąż wstydzi się robić badania i traci szansę na leczenie. Zwykłe badanie krwi wykrywa wiele chorób na wczesnym etapie. Nie trać szansy na uratowanie zdrowia i życia. Bezpłatne testy z krwi możemy wykonać w całej Polsce. W każdym województwie. Testy wykonasz bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, który trwa do jutra (poniedziałek 27 listopada 2023 r.). 

ból głowy
25.11.2023 19:49 Boli Cię głowa nawet po wypiciu małej ilości wina? Naukowcy odkryli przyczynę

Ból głowy po wypiciu niewielkiej ilości czerwonego wina dopada wiele osób. Wbrew pozorom nie jest oznaką tzw. słabej głowy ani kaca. Naukowcy z University of California odkryli, co jest przyczyną tych delegliwości.Badacze z Uniwersity of California odkryli, dlaczego niektórzy z nas odczuwają ból głowy, nawet po wypiciu niewielkiej ilości czerwonego wina. Przyczyną jest prawdopodobnie związek zawarty w czerwonych winogronach, a dokładniej flawonol – kwercytyna.Flawonol występuje naturalnie w czerwonych winach. Z jego powodu jednak może dojść do zaburzenia metabolizmu, którego skutkiem będzie gromadzenie się toksyn, powodujące ból głowy.

broszura "Wcześniaczek"
25.11.2023 18:01 „Kocham Was!”. Urodził się jako wcześniak. Przeżył i napisał list do rodziców. Akcja szpitala we Wrocławiu

„Urodziłem się wiele tygodni przed terminem porodu, stąd jestem nie tylko bardzo malutki, jestem przede wszystkim bardzo niedojrzały. Nie spodziewaliście się mojego przyjścia na świat tak szybko. Tak, jestem wcześniej, bo jeszcze 2-3 miesiące miałem być w Twoim brzuszku, Mamo” – to tylko fragment niezwykłego listo dziecka, które przyszło na świat na długo przed terminem porodu.- W moim zbyt szybko rozpoczętym życiu czeka mnie, poza dłuższym niż u donoszonych kolegów i koleżanek pobycie w szpitalu, jeszcze mnóstwo pracy z Waszej strony. Konsultacje, badania, wizyty u specjalistów i rehabilitacja, ale spokojnie Drodzy Rodzice, jeszcze dogonię moich rówieśników! - deklaruje bohater specjalnej broszury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, w której opowiada o swoich pierwszych życiowych doświadczeniach. Publikacja napisana jest z perspektywy wcześniaka po to, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje gdy ciąża zostaje rozwiązana dużo wcześniej, niż przewidywał to termin.  

zakupy w sklepie internetowym
25.11.2023 16:51 Black Friday to oszustwo. Nie złap się na pseudo promocje. I nie kupuj, gdy jesteś głodna

Black Friday to istne zakupowe szaleństwo. W Polsce przybywa w tym czasie nieuczciwych sklepów, które na chwilę przed Black Friday sztucznie podwyższają ceny ciuchów, butów, torebek, telefonów i różnych usług. Jak nie dać się nabrać?- Black friday to z jednej strony dobra okazja żeby kupić coś w okazyjnej cenie- wiele osób uczyniło z tego coroczne święto zakupów. Ale warto podchodzić z rozwagą do obniżek i kupować tylko to co mamy na liście - powiedziała Katarzyna Kucewicz, psycholożka, seksuolożka i terapeutka- Zakupy emocjonalne, pod wpływem chwilowej euforii albo z lęku że zaraz zabraknie- to zwykle zakupy nietrafione. Lepiej przemyśleć w domu czego nam potrzeba i w takim nastroju wybrać się na łowy. Co ciekawe na zakupy warto iść najedzonym- okazuje się że głodni kupujemy więcej- i to nie tylko produktów spożywczych!” - powiedziała Katarzyna Kucewicz, psycholożka, seksuolożka i terapeutka

Psychiatra Piotr Sulik
25.11.2023 15:22 Ekspert od mózgu dla Pacjenci.pl o nowych metodach poprawy pamięci

Czy można trenować pamięć tak, by nie tylko nie zapominać o ładowarce do telefonu i nie gubić kluczy, ale być niczym Artur Baranowski, pamiętny fenomenalny uczestnik teleturnieju „Jeden z dziesięciu”? Pacjenci.pl pytają o to wybitnego eksperta - psychiatrę Piotra Sulika, szefa Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medycznego Magwise, który specjalizuje się w nieinwazyjnych metodach stymulacji mózgu.Cała Polska z zapartym tchem obserwowała niedawno Artura Baranowskiego, który wziął udział w kultowym teleturnieju telewizyjnym pt. „Jeden z dziesięciu”. 28-latek ze Śliwnika w Łódzkiem uzyskał 803 punkty. Odpowiedział na wszystkie pytania Tadeusza Sznuka pobijając rekord w historii programu. Czy każdy z nas może mieć taką pamięć, czy trzeba się z nią urodzić?

zapalenie pęcherza
25.11.2023 13:37 5 błędów, jakie popełniasz, gdy masz zapalenie pęcherza. Nr. 4 jest wyjątkowo groźny

Zapalenie pęcherza jest infekcją w szczególności występującą u młodych kobiet, choć chorują także mężczyźni. Jej charakterystycznym objawem jest częste oddawanie moczu i towarzyszące temu pieczenie. Gdy pojawiają się symptomy choroby, trzeba radykalnie zmienić codzienne nawyki, choć wielu o tym nie wie. Tłumaczymy, co robić.

stomatolog Karolina Cepińska, Lexpert
25.11.2023 11:30 Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe"

Z wiekiem w jamie ustnej zachodzą zmiany. Nawet jeśli masz pełne uzębienie, zwykle powiększają się przestrzenie międzyzębowe i pojawają tzw. kieszonki, w które lubi wciskać się jedzenie. To prosta droga nie tylko do próchnicy. Pamiętaj o nitkowaniu. A o czym jeszcze, jeśli jesteś w średnim lub starszym wieku i masz lub myślisz o implantach czy protezkach? Wyjaśnia stomatolog Karolina Cepińska.Wraz z wiekiem zmienia się anabolizm wszystkich tkanek – również zębów i dziąseł. Zmienia się również gospodarka wapniowa i hormonalna, kości w tym również szczęki stają się więc słabsze. Zęby przez to, że są używane przez całe życie, ścierają się i zużywają oraz są bardziej wrażliwe i pojawiają się problemy z przyzębiem. Czasem ktoś ma braki w uzębieniu lub odbudowy protetyczne. Zły stan zdrowia zębów może wpływać także na stan całego organizmu. Dlatego osoby starsze powinny z większą uwagą dbać o zęby. 

ostry dyżur
25.11.2023 10:22 Tajemnicza choroba atakuje dzieci. WHO żąda wyjaśnień

Światowa Organizacja Zdrowia żąda od Chin wyjaśnień w sprawie wzrostu zachorowań wśród dzieci na choroby układu oddechowego. Pojawiły się doniesienia o tego rodzaju przypadkach na północy i kraju. Przyczyny wciąż są nieznane. Ile dzieci trafiło do szpitala? 

Dr Monika Ksieniewicz-Mil
24.11.2023 22:30 Problem co piątej kobiety w Unii Europejskiej. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii

Każdego dnia w Europie dochodzi do co najmniej siedmiu zabójstw kobiet. A i tak dotąd nie wypracowaliśmy wspólnego prawa chroniącego przed przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć. Ważą się losy unijnej dyrektywy, która ma zmienić definicję gwałtu – mówi – dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.Trwa światowa kampania promujące dyrektywę unijną. Chodzi o definicję gwałtu (tu możesz przeczytać i/lub podpisać petycję w tej sprawie). Organizuje ją Europejskie Lobby Kobiet. Portal Pacjenci.p objął patronatem medialnym. - W imieniu polskiego rządu brałam udział w pracach nad Konwencją Stambulską. 10 lat słyszałam, że Polska „tego nie podpisze”, a jeśli nawet, to nie ratyfikuje, a już na pewno nie wdroży. Dziś słyszę to samo, jeśli chodzi o definicję zgwałcenia – to ostatni bastion walki kobiet o kształt wspólnej dla wszystkich krajów dyrektywy o przemocy wobec kobiet – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet.- Wojna na granicy skutecznie burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Kobiety i dziewczynki, chłopcy i mężczyźni muszą czuć się bezpiecznie w domu i rodzinie, by mieć siłę na działania równościowe. Dlatego tak ważne jest, żeby wszyscy ludzie czuli się bezpiecznie we własnym domu i rodzinie. Nowa rzeczywistość, jaka stoi przed tworzącym się w Polsce rządem nie jest łatwa – mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil. - Przez ostatnie osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo zmieniło się prawo dotyczące przemocy domowej, ale brak było kampanii, które wystarczająco uświadomiłyby wszystkim ludziom w Polsce to, że zmieniła się definicja przemocy - dodaje.  Jest nią też przemoc ekonomiczna, i że jest już rozbudowany nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy z jednoczesnym zakazem zbliżania się sprawcy nie tylko do domu, ale i miejsc, gdzie osoba, która doznała przemocy z jego strony może się znaleźć – tłumaczy dr Monika Ksieniewicz-Mil. 

bezdech senny
24.11.2023 18:45 Jeśli tak śpisz, możesz być zagrożony zawałem i udarem. Tego nie można bagatelizować

Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania występującym podczas snu. U osoby nim dotkniętej pojawiają się krótkie przerwy w oddychaniu, mogące trwać od kilku sekund do kilku minut. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego nie należy go bagatelizować. Jak rozpoznać bezdech senny? 

Freddie Mercury
24.11.2023 18:24 Ten wirus zabrał Freddiego Mercurego. Rekordowa liczba Polaków jest nim zakażona

Wokalista kultowego dla wielu osób zespołu rockowego Queen, Freddie Mercury, zmarł 24 listopada 1991 r. Muzyk został zakażony wirusem, który zbiera coraz większe żniwo wśród Polaków. W tym roku padnie rekord. Badajmy się!

jajko na śniadanie
24.11.2023 16:21 Jesz jajka codzienne? Zobacz, co na to Twój organizm

Jeszcze do niedawna specjaliści ostrzegali przed codziennym jedzeniem jajek, utrzymując, że mają niekorzystny wpływ na poziom cholesterolu. Najnowsze badania pokazują jednak, że ich spożycie jest pozytywne dla zdrowia i warto włączyć je do codziennej diety. Należy jednak unikać pewnych błędów!  

Salon przytulny. Zadbaj o czyste powietrze w domu
24.11.2023 15:21 Nie tylko alergikom jesień i zima dają się we znaki. Smog zagościł w Polsce na dobre

Jeśli myślisz, że tylko wiosna to trudny czas dla alergików, to jesteś w błędzie. Sezon jesienny także nie daje im wytchnienia. Przez szczeliny okna, drzwi do domu dostaje się zanieczyszczone powietrze, a na butach, płaszczach i torbach do naszych mieszkań wnosimy  brud i kurz. I nawet jeśli często wietrzymy pomieszczenia, zapraszamy do nich smog. O tym, co ze śluzówką nosa i gardła robi suche powietrze, gdy kaloryfery podkręcamy na full, już nawet nie wspominamy. 

endometrioza
24.11.2023 15:11 Endometrioza - choroba milionów Polek. Szansa na szybszą diagnostykę

25 mln złotych przekazała Agencja Badań Medycznych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu-Państwowemu Instytutowi Badawczemu  na opracowanie nowoczesnej metody rozpoznawania endometriozy.Metoda ta ma być minimalnie inwazyjna i szybka. To świetna wiadomość dla Polek cierpiących na tę przewlekłą chorobę, która do niedawna była rzadko rozpoznawana. Często zdarzało się, że od wystąpienia pierwszych objawów kobiety czekały na diagnozę wiele lat. 

termometr rtęciowy
24.11.2023 13:27 Termometry z rakotwórczą rtęcią wycofane. Polacy wciąż je kupują

Unia Europejska zabroniła używania termometrów na rtęć, gdyż pierwiastek ten jest jest toksyczny. Jednak i tak wielu Polaków nadal ich używa. Czy coś im grozi?Grypa, przeziębienie, angina, koronawirus to dolegliwości, przy okazji których natychmiast sięgamy po termometr, aby zmierzyć gorączkę. Warto jednak wiedzieć, że wartość, jaką widzimy na skali, zależy od wielu różnych czynników: części ciała, w której mierzymy temperaturę, pory dnia, warunków panujących w otoczeniu, a także od rodzaju termometru.

Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas jest specjalistką z zakresu prawa medycznego
24.11.2023 10:03 Adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka prawa medycznego o decyzji Rzecznika Praw Pacjenta

Decyzja Rzecznika Praw Pacjenta o wznowieniu postępowań, których postawą było wystąpienie działania niepożądanego w postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest bardzo słuszna i w pełni uzasadniona – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas dla portalu Pacjenci.pl. Sama miała klienta, który był hospitalizowany 80 dni i przeszedł kilka operacji ratujących życie.- Należy podkreślić, że także pacjenci, którzy do tej pory nie złożyli wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, mogą się o nie teraz ubiegać. Warunkiem jest hospitalizacja obejmująca okres co najmniej 14 dni jako skutek żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szczepionki. To bardzo pozytywne, że Rzecznik nagłaśnia tę możliwość oraz zachęca do zgłaszania wniosków – mówi adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas, specjalistka z zakresu prawa medycznego,  Wiceprzewodnicząca Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej, członek PEOPIL (Pan–European Association of Personal Injury  Lawyers) międzynarodowej organizacji prawników specjalizujących się sprawach dotyczących uszkodzeń ciała i rozstroju zdrowia.Dodaje, że tej sytuacji bardzo istotne są teraz dwie kwestie.

odszkodowania po szczepionce przeciw covid
24.11.2023 08:19 Odszkodowania dla pacjentów po szczepionce przeciw COVID-19. Wciąż możesz złożyć wniosek

To już oficjalnie potwierdzone: szczepionka Vaxzevria, znana jako AstraZenecea niesie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Osoby, które po szczepieniu były z tego powodu hospitalizowane, a dotychczas nie złożyły wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta, wciąż mogą to uczynić do 21 września 2024 r.Rzecznik Praw Pacjenta z urzędu wznawia sprawy, w których dotąd pacjenci nie mogli ubiegać się o odszkodowania. Chodzi o działania niepożądane po szczepieniu przeciw COVID-19. Producent preparatu przyznał, że choroba żylna zakrzepowo-zatorowa to jedno z powikłań, jakie może wywołać szczepienie. W 2022 roku i pierwszej połowie 2023 roku Rzecznik Praw Pacjenta wydał 223 decyzje przyznające ogółem 4,5 mln zł odszkodowań dotyczących wykonanych szczepień przeciw COVID-19. Od początku 2023 roku Fundusz obejmuje także szczepienia obowiązkowe.

pokrzywa
23.11.2023 17:08 Ratunek na wypadające włosy i nie tylko! Poznaj niezwykłe właściwości pokrzywy

Pokrzywa ze względu na swoje właściwości antybakteryjne zwana jest naturalnym antybiotykiem. Zawiera wiele cennych składników, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę! Od lat znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetyce, a popularność zyskała głównie dzięki swojemu dobroczynnemu działaniu na włosy!

wybielanie zębów
23.11.2023 17:07 Gdzie najtaniej wybielić zęby w Europie? U naszego sąsiada

Turystyka medyczna kwitnie. M.in. do jednego z naszych sąsiadów co roku przyjeżdżają tabuny turystów medycznych chcących wybielić zęby. Ceny oferowane przez tamtejszych dentystów mogą przyciągać także Polaków. Co to za państwo? 

 Annabel Giles
23.11.2023 17:03 Zmarła znana prezenterka. Kilka miesięcy walczyła z nowotworem

Świat obiegła smutna wiadomość. Annabel Giles, brytyjska aktorka i znana prezenterka stacji radiowej BBC przegrała walkę z poważną chorobą. W maju 64-latka ujawniła, że zmaga się z glejakiem wielopostaciowym mózgu IV stopnia. W środę bliscy Annabel zawiadomili o jej śmierci.

wirus alert
23.11.2023 14:07 Groźny wirus bardzo blisko Polski. Zakażenie prawie zawsze kończy się śmiercią

Wirus ten jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. Może prowadzić do ciężkiego zapalenia mózgu, a w większości przypadków zakażenie nim kończy się śmiercią. Jak informują niemieckie media, w Bawarii zarejestrowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem Borna, a w całym kraju ogłoszono alert. 

Paulina Kosiniak-Kamysz
23.11.2023 14:01 Paulina Kosiniak-Kamysz: "Ta choroba jest bardzo zaraźliwa"

Powoduje sepsę, zapalenie mięśnia sercowego, problemy ze stawami i nerkami, chorobę wrzodową żołądka czy łuszczycę. Jeśli nie jest leczona - mówi o próchnicy doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta, w rozmowie z Edytą Brzozowską z portalu Pacjenci.pl.Próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa! Można się nią zainfekować pijąc z tej samej butelki czy podgryzając kanapkę od osoby z zepsutym uzębieniem.Edyta Brzozowska, portal Pacjenci.pl: Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa. Obali Pani ten mit?Doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta: Choroba próchnicowa z definicji jest chorobą zakaźną, a w dodatku jest najbardziej rozpowszechniona na całym świecie. To dla niektórych może być szokiem, ale takie są fakty.

nowotwór prostaty - operacja
23.11.2023 10:17 Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta

Mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsze ryzyko powikłań, skrócony czas gojenia się rany, szybszy powrót do zdrowia – mówi dr n. med. Paweł Salwa, urolog, Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover w Warszawie, operator robota da Vinci, jeden z europejskich liderów w zakresie robotyki operacyjnej.Pod względem liczby zgonów rak prostaty zajmuje drugie miejsce wśród chorób nowotworowych u mężczyzn. Dla chorego operacja robotem da Vinci to także mniejsze ryzyko nietrzymania moczu i problemów z erekcją, które mogą pojawić się w konsekwencji operacji. Co jeszcze warto wiedzieć o operacji z wykorzystaniem robota da Vinci?Zabieg prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci to szansa na pełne wyleczenie – bez straty dla komfortu życia pacjenta.Zabieg ten polega na całkowitym usunięciu zmienionego nowotworowo gruczołu krokowego poprzez wprowadzenie  do ciała pacjenta ramion robota z kamerą, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, pozwalające na precyzyjne obchodzenie się z pojedynczymi włóknami tkanek. Dziesięciokrotne powiększenie obrazu oraz narzędzia długości 5 mm, poruszające się w dowolnym kierunku zgodnie z intencją operatora, pozwalają skutecznie osiągnąć najważniejsze – pełne usunięcie nowotworu.

dr Justyna Krowicka
22.11.2023 20:28 Okulistka Justyna Krowicka o tym, jak zaćma utrudnia widzenie kierowcom, szczególnie jesienią

Szybko zapadający zmrok, deszcz, śnieg, mgły - jesień to trudny czas dla wzroku kierowców. Do tego “oślepiające” światła nadjeżdżających samochodów.- Szczególnie trudno mają kierowcy z zaćmą - mówi okulistka Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.Temat znów wywołał dyskusję, kiedy jedna z użytkowniczek serwisu TikTok opublikowała filmik na ten temat. A tym, dlaczego prowadzeniem samochodu po zmierzchu szczególnie powinny zainteresować się osoby z nieusuniętą zaćmę, mówi lek. okulista Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.– Złe warunki na drodze spowodowane szybkim zapadaniem zmroku, zamgleniem, częstymi opadami deszczu czy śniegu, tak jak i spadek koncentracji spowodowany niekorzystną aurą, dają się we znaki wszystkim kierowcom. Jeśli jednak dodamy do tego pogorszenie widzenia wynikające z wady wzroku, ryzyko wypadku drogowego wzrasta kilkunastokrotnie – mówi lek. okulista Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Ryjówka nosicielem wirusa
22.11.2023 19:35 Mężczyzna zarażony śmiertelnym wirusem. Nosicielem jest polny gryzoń. Rząd ostrzega

Jeden z mieszkańców Bawarii został zakażony odzwierzęcym wirusem Borna. Ogłoszony został apel sanitarny. Władze ostrzegają przed kontaktem ze zwierzęciem z wyglądu przypominającym mysz polną. Co to za zwierzę?  

dr Kukiz -Szczuciński i kierowca
22.11.2023 18:38 Psychiatra Paweł Kukiz-Szczuciński komentuje zjawisko drogowej furii

W furię drogową - z wybijaniem szyb w autach, wyzywaniem kierowców i rękoczynami - najczęściej wpadają osoby pod wpływem amfetaminy i socjopaci z zaburzeniami osobowości. Bywa, że w przeszłości odbywali karę pozbawienia wolności - zjawisko agresji kierowców dla portalu Pacjenci.pl tłumaczy dr Paweł Kukiz-Szczuciński, psychiatra.Niedawno na jednej z ulic w centrum Poznania pewien kierowca jechał swoim autem wszystkimi pasami ruchu. A w którymś momencie, gdy wyprzedził go starszy pan, wpadł w taką wściekłość,  że  wysiadł, dogonił jego samochód, wybił w nim szybę i groził siedzącemu za kierownicą mężczyźnie.Edyta Brzozowska, Pacjenci.pl: Czy podobne do opisanego zachowanie można określić jako furię drogową?Dr Paweł Kukiz-Szczuciński, psychiatra: Choć formalnie w medycynie i klasyfikacji chorób nie ma takiej jednostki chorobowej jak furia drogowa, to w codziennym życiu z takim zjawiskiem kierowcy mają do czynienia praktycznie codziennie.

HIV test
22.11.2023 16:21 Rekord zakażeń HIV w Polsce! Lekarze chorób zakaźnych obawiają się epidemii

W Polsce od stycznia do połowy listopada 2023 r. odnotowaną najwyższą do tej pory liczbę zakażeń HIV. Niestety, rekordowy był również poprzedni rok. Czy czeka nas epidemia? O opinię na temat objawów zakażenia HIV poprosiliśmy eksperta.  

Katarzyna Sójka, pfizer
22.11.2023 15:34 Pfizer pozywa Polskę za szczepionki i żąda 6 miliardów złotych. Katarzyna Sójka komentuje

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer pozwał Polskę za niezrealizowane zamówienia na szczepionki przeciw COVID-19, żądając 6 miliardów złotych odszkodowania. Sprawę skomentowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.  

herbata
22.11.2023 14:15 Herbata z miodem i cytryną - 3 największe błędy, które popełniamy

Jednym z ulubionych napojów Polaków w okresie jesienno – zimowym jest herbata z miodem i cytryną. Działa rozgrzewająco, pomaga łagodzić objawy przeziębienia, a do tego wspaniale smakuje :) Jeśli jednak chcemy w pełni cieszyć się jej walorami zdrowotnymi, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób jej przygotowania. Z pozoru prosta sprawa, jednak często popełniamy te same błędy.  

Emerytura, Beata Borucka
22.11.2023 14:07 Zostałam młodą emerytką. Mam dla Was jedną radę

Kupiłam różowe glany i planuję radykalną zmianę fryzury. Zrobię dredy i kolejny tatuaż. Będzie symbolizował tę ważną życiową zmianę - emeryturę! - mówi Edyta. Jej idolką jest „najsłynniejsza babcia polskiego internetu”, która ma ponad 400 tys. followersów. Dzisiejsi emeryci czasem się irytują, gdy urzędnicy traktują ich, jakby nie wiedzieli co to internet, na czym polega płacenie blikiem lub gdy posługują się aplikacjami na telefonie.- Niektórzy zapominają, że przecież gdy do Polski na dobre wkroczył internet, ci seniorzy mieli wtedy zaledwie po trzydziestce i mnóstwo czasu, aby się go nauczyć! - tłumaczy pani Edyta, na emeryturze od miesiąca.Przejście na emeryturę to żaden powód do zmartwienia. - Kiedy pierwszy raz dostałam świadczenie z ZUS, to poniosła mnie radość, byłam wręcz w euforii. Bo to ten moment w życiu, gdy już nic nie musisz, a wszystko możesz. Mało tego, zamierzam wyprawić huczną „domówkę” i zaprosić na nią bliskie mi wiekiem koleżanki. Wydarzenie nazwałam „pożegnanie z dziewczyństwem” i jednocześnie stanie się ono powitaniem dojrzałości – opowiada ze śmiechem 60-letnia pani Edyta.

b12
21.11.2023 19:57 Konsekwencje niedoboru jednej witaminy. Wśród nich zmęczenie, a nawet depresja

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do groźnych schorzeń, takich jak anemia, uszkodzenia nerwów czy zaburzenia poznawcze. Witamina B12 jest witaminą typową dla produktów pochodzenia zwierzęcego, w związku z czym często pojawia się pytanie: Czy wegetarianom grozi niedobór tej witaminy? Zapytaliśmy dietetyka.  

Jacek Majchrowski
21.11.2023 17:58 Polski polityk zrobił badania i zrezygnował kandydowania

- Mógłbym funkcjonować, zrobiłem badania, ale w tym wieku każdy rok przynosi niespodzianki, więc wolałbym nie ryzykować – mówi Jacek Majchrowski, który rządzi Krakowem już 21 lat. Joe Biden właśnie skończył 81 lat. Jacek Majchrowski ma tylko 77. Czy to za dużo, aby po raz kolejny kandydować na urząd prezydenta miasta?Choroba Heinego-Mediny, udary mózgu, problemy z tarczycą i kręgosłupem - to tylko niektóre z dolegliwości, z jakimi borykali się prezydenci USA. A czy Polacy mają prawo wiedzieć, na co chorują posłowie na Sejm i gospodarze miast, szczególnie gdy są seniorami? Pytanie o to, czy politycy i prezydenci miast powinni podawać do publicznej wiadomości stan swojego zdrowia by udowodnić, że są w stanie sprawować swoje funkcje, wraca niczym bumerang. W ostatnich dniach pretekstem do takich rozważań stało się oświadczenie 77-letniego Jacka Majchrowskiego, który rządzi Krakowem nieprzerwanie już od 21 lat. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej oświadczył: - Czuję się zdrowo. Zrobiłem wszystkie badania, mógłbym funkcjonować, ale w tym wieku każdy rok przynosi niespodzianki, więc wolałbym nie ryzykować pełniąc urząd prezydenta.Inna sprawa, że - jak pokazał najnowszy sondaż Instytutu Badań Samorządowych - Majchrowski nie miałby większych szans i jako kandydat prawdopodobnie nie wszedłby nawet do drugiej tury. 

Wyciąg z grejpfruta na wrzody
21.11.2023 16:36 Wyciąg z pestek grejpfruta na wrzody żołądka. Zaskakujące odkrycie polskich naukowców

Wyciąg z pestek grejpfruta przynosi korzystne rezultaty w leczeniu wrzodów żołądka. Potwierdziło to badanie polskich naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. O odkryciu polskich badaczy pisały amerykańskie media. 

rachunek za leki w aptece
21.11.2023 16:19 Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Moja sąsiadka po lekarzach nie chodziła, w aptekach była rzadkim gościem. Jednak wreszcie sytuacja ją zmusiła i postanowiła zadbać o swoje zdrowie i dobry wygląd. Jednak pierwszy rachunek w aptece zadziałał przeciwskutecznie. Raczej zdrowie nadszarpnie, w każdym razie to psychiczne. Magda uwielbiała pracę z dziećmi, a dzieci ją. Z odejściem z pracy zwlekała, ile mogła. Rodzina była zazdrosna, że tyle czasu poświęca przedszkolakom i po powrocie do domu przeżywa ich problemy i przygotowywuje pomoce dydaktyczne. Aż niedawno przeszła na wczesną emeryturę. O kwocie, jaką co miesiąc przesyła ZUS, nie wspomnę. Wiecie, nie jest to emerytura resortowa, ani prezesa banku. Dziewczyna kasy nie ma, ale wreszcie ma czas, by zadbać o zdrowieTeraz wreszcie ma czas dla siebie. Postanowiła wykorzystać go nie na chodzenie po lekarzach (stereotyp o emerytkach), ale pojechała z mężem w góry. W Zakopanem było cudownie, ale wydali tam prawie całe swoje emerytury*, a na dodatek…

Grażyna Szapołowska
21.11.2023 14:59 Grażyna Szapołowska opowiedziała o bólu, jaki odczuwała, gdy miała zakaźną chorobę

Grażyna Szapołowska od dawna zachwyca wspaniałą formą. Okazuje się jednak, że w pewnym okresie swojego życia zmagała się z ciężką chorobą, której skutki odczuwa do dziś. Niedawno postanowiła podzielić się z fanami swoją historią.  

rak żołądka
21.11.2023 12:44 Czy wrzody żołądka prowadzą do raka? I co złego robi jedna bakteria

Rak żołądka to jeden z najczęstszych raków w naszym kraju. Jednym z głównych czynników ryzyka  jest bakteria. Ta sama, która wywołuje wrzody żołądka. Można ją wyłapać prostym testem i wyleczyć.Ponad 40 procent zachorowań na raka żołądka w Polsce, jest wykrywanych dopiero wtedy, gdy już są przerzuty do innych narządów. Rak żołądka jest piątym najczęściej diagnozowanym rodzajem raka na świecie. I zajmuje trzecie miejsce na liście nowotworów złośliwych powodujących najwięcej zgonów.Bakteria, która może doprowadzić do rozwoju raka żołądka to Helicobacter pylori. Nie dość, że wykrywają ją testy, to jeszcze można wyleczyć ją antybiotykiem. To ta sama bakteria, która wywołuje też wrzody żołądka. Rys. kampania „Servier - Wyłącz Raka”

None
21.11.2023 09:40 Na co chorowali bohaterowie szkolnych lektur? Sprawdź, czy pamiętasz

Wykonaj nasz niecodzienny quiz i sprawdź, ile jeszcze pamiętasz ze szkolnych lektur. Powodzenia:) 

Ratownik Janek Świtała
20.11.2023 21:10 Ratownik medyczny Yanek Świtała tłumaczy, jak udzielić pierwszej pomocy w NZK

Nagłe zatrzymanie krążenia było prawdopodobnie przyczyną śmierci Gabriela Seweryna, którego Polacy pamiętają między innymi z “Królowych Życia”. Prokuratura zarządziła przeprowadzenie sekcji zwłok. Czym jest NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia? Ratownik Yanek Świtała tłumaczy to w jednym z rozdziałów swojej najnowszej książki “Halo, Pogotowie? Jak ratować życie i nie przesadzić”. -Nie znamy dnia i godziny, kiedy będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy, ale sami jej potrzebować - mówi ratownik Yanek Świtała. Kilka minut może zdecydować o czyimś życiu, albo uchronić go przed kalectwem. Co robić, gdy ktoś przy nas już nie oddycha? Nie każdy umie i ma odwagę robić tzw. sztuczne oddychanie usta-usta. Przeczytajcie, co radzi Yanek Świtała, doświadczony ratownik medyczny, który ratował już ludzi na najgorszych opałów, a nawet odbierał porody na ulicy.

zastrzyk na cholesterol
20.11.2023 17:16 Jeden zastrzyk i zły cholesterol masz z głowy!

Czy można wyłączyć gen, który reguluje tzw. zły cholesterol? Okazuje się, że tak. W badaniu z udziałem 10 osób naukowcy wykorzystali technikę edycji genów, dzięki której u badanych o ponad połowę obniżony został poziom cholesterolu LDL. Efekt utrzymał się przez 6 miesięcy. 

otyłość
20.11.2023 12:39 Chorujesz na otyłość? Jest nowy program leczenia. Sprawdź, czy możesz skorzystać

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło program pilotażowy dla osób otyłych. To wielka szansa na wielu pacjentów w Polsce. Ale dla tych o bardzo wysokim BMI. Są też inne warunki. Czy możesz się zakwalifikować? Program KOS-BMI 30 PLUS będzie trwał dwa lata. Ma objąć minimum 10 tys. pacjentów, u którym wskaźnik BMI przekracza 30 kg/m2. Jak będzie przebiegał? 

mobywatel
19.11.2023 18:38 Ochroń swój PESEL w aplikacji mObywatel. Od 17 listopada pacjenci mają taką możliwość

Coraz częściej możemy usłyszeć o kradzieży danych personalnych. Przestępcy kradną także tożsamość medyczną. Jednak można się przed tym obronić i zastrzec numer PESEL. Od 17 listopada 2023 r jest to możliwe również za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Tłumaczymy, jak to zrobić i uniknąć przykrej sytuacji.

None
19.11.2023 16:15 Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany

Od 1 stycznia 2024 r. zmieni się sposób funkcjonowania szpitali. Nie bez powodu zmiany te określane są mianem rewolucyjnych. Pacjenci nie będą już musieli czekać godzinami na konsultację ze specjalistą. SOR-y zaczną działać w nowy sposób.

Herbuś pielęgniarki
19.11.2023 15:01 Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]

Wyzywające pozy i pielęgniarski uniform – te zdjęcia z sobą w roli głównej wrzuciła na Instagram Edyta Herbuś. - Powielając bezrefleksyjnie stereotyp wyrządzamy krzywdę wszystkim pielęgniarkom i pacjentom. Bardzo często pielęgniarki spotykają się z problemem seksualizacji naszego zawodu – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie, dla portalu Pacjenci.pl. Pielęgniarki, choć poczuły się dotknięte postem, przyjęły przeprosiny Edyty Herbuś i propozycję zorganizowania wspólnego live, pt. „Strój pielęgniarki - rozmowy bez przemocy”, by na nim edukować pacjentów i nas wszystkich o tym, co może urazić godność pielęgniarek i położnych, bo seksualizacja tych tak bardzo sfeminizowanych zawodów jest niestety częsta. Wielu z nas robi to nieświadomie i bezwiednie - w szpitalach, przychodniach, w mediach społecznościowych, czy w prywatnych rozmowach. 

okulary komputer
19.11.2023 13:36 Pracodawca zrefunduje Ci nie tylko okulary, ale i szkła kontaktowe

17 listopada weszło w życie rozporządzenie Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństw i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. M.in. zmodyfikowana została definicja miejsca pracy. Oprócz tego pracownicy otrzymali prawo do skorzystania z refundacji szkieł kontaktowych korygujących wzrok. 

None
18.11.2023 22:51 Bezpłatna pomoc dla rodzin uzależnionych od alkoholu. Wchodzi nowy przepis

Z pomocy psychologa w ramach NFZ będą mogły skorzystać również bliscy osoby uzależnionej od alkoholu – i nie chodzi tu o fizyczną rodzinę alkoholika. Dzięki projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 października zmian będzie jednak jeszcze więcej. Czego będą dotyczyć? 

śledź
18.11.2023 18:07 Nasza polska ryba jedną z najzdrowszych na świecie! Smaczna, tania i łatwo dostępna

Kumulują mniejsze ilości metylortęci niż duże ryby drapieżniki, a regularne jedzenie śledzi może wspomóc w zapobieganiu miażdżycy, nadciśnieniu, cukrzycy, depresji i chorobie Alzheimera. Czy można chcieć więcej? Przeczytaj, dlaczego tę rybę warto włączyć do codziennej diety, a nie tylko od święta! Tanie i łatwa dostępna, jedna z najzdrowszych ryb na świecie, w Polsce wciąż jest za mało doceniana. 

rak języka
18.11.2023 14:39 Te objawy w jamie ustnej mogą sygnalizować nowotwór. Jeśli je zauważysz, pilnie zgłoś się do lekarza

Rak języka jest najczęstszym nowotworem jamy ustnej i jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych głowy i szyi. Ryzyko zachorowania na raka języka jest wielokrotnie wyższe u palaczy niż u osób niepalących. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?  

niepokalanek na kobiece dolegliwości
18.11.2023 11:30 Naturalne remedium na kobiece dolegliwości. Pomaga przy menopauzie, PMS i trądziku

Jest wyjątkową rośliną zielną, która stanowi remedium na różnego rodzaju kobiece dolegliwości, m.in. pomaga stabilizować poziom estrogenów, prolaktyny i progesteronu. Zdecydowanie za mało się o niej mówi! Co to za roślina? 

nietolerancja pokarmowa
17.11.2023 23:04 Jak zdiagnozować nietolerancje pokarmowe? Pytamy gastrologa

Bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe to objawy nietolerancji pokarmowych – mówi Andrzej Hebzda, lekarz gastroenterolog. Nietolerancje pokarmowe to nic nowego, ale pacjenci długo nie zgłaszali lekarzom takich problemów, jak burczenie w brzuchu, czy wzdęcia, jeśli nie były wyjątkowo dokuczliwe. 

ogórki kiszone
17.11.2023 20:16 Tych ogórków nie kupuj. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogórków kiszonych?

Ogórki kiszone to nasza duma narodowa! :) Amatorów na nie jest mnóstwo. Ogórki kuszą nie tylko oryginalnym smakiem, ale także niezwykłymi właściwościami. Aby jednak mogły w pełni spełniać swoje prozdrowotne funkcje, należy zwrócić uwagę na ich skład. Jakich produktów unikać? 

kobiet piją kawę
17.11.2023 18:46 Czy kawa działa odchudzająco? Zależy jaka!

Czy picie kawy może działać odchudzająco? Postanowili to sprawdzić naukowcy z USA. Zwrócili też uwagę na produkty dodawane do popularnego napoju. Jaką kawę najlepiej pić i jakich dodatków unikać, aby zredukować masę ciała?  

zakupy
17.11.2023 18:30 Dlaczego warto łączyć witaminę C i żelazo? Dietetyk tłumaczy

Przygotowując posiłki, warto łączyć produkty zawierające żelazo z tymi, które są bogate w witaminę C. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób niespożywających mięsa. Dlaczego jest to ważne połączenie? Tłumaczy dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

sen przy deszczu
17.11.2023 17:04 15 najpopularniejszych dźwięków do walki z bezsennością. Który jest Twój?

Borykasz się z bezsennością? Koniecznie sprawdź, jakie dźwięki pomagają szybko zasnąć. Przedstawiamy wyniki badań amerykańskiej ekspertki od snu, Hannah Shore.Bezsenność to zaburzenie snu. Objawami bezsenności są: trudności z zasypianiem, budzenie się w ciągu nocy i problemy z ponownym zaśnięciem. W ciągu dnia są zmęczeni, mogą być rozdrażnieni lub przygnębieni. Bezsenność może powodować problemy z koncentracją i zwiększać ilość wypadków drogowych. Bezsenność definiujemy, jako czas zasypiania powyżej 45 minut.

Katarzyna Kucewicz
17.11.2023 16:16 Tak dziś często kończymy związki. Ghosting i caspering - co jest dla kogo lepsze?

Randka wyglądała na udaną i ktoś znika, jak duch. Boisz się, że nie żyje. Inny podtrzymuje znajomość, ale ma dla Ciebie mniej czasu. Współczujesz, że ma tyle pracy. – Caspering jest postrzegany jako łagodniejszy wariant odrzucenia, może być gorszy niż ghosting – mówi Katarzyna Kucewicz, psycholożka, seksuolożka i terapeutka. O ghostingu powiedziano wiele – ktoś wydaje się Tobą oczarowany, a bez słowa znika po pierwszej, albo kolejnych randkach. Podejrzewasz nieszczęśliwy wypadek, tymczasem ta osoba ma się dobrze, tylko „usunęła” Cię z życia. Caspering to też zerwanie, tyle, że na raty. Co jest lepsze dla psychiki porzucanej osoby? – I ghosting i caspering są bolesne, ale to, który z tych sposobów zakończenia relacji jest postrzegany jako gorszy, zależy od indywidualnych doświadczeń i naszych oczekiwań co do relacji – uważa psycholożka, seksuolożka i terapeutka Katarzyna Kucewicz. 

suplement BOSS
17.11.2023 13:43 Niedozwolona substancja w suplementach. Opakowanie wprowadza w błąd. GIS ostrzega!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dotyczący suplementu diety dla mężczyzn. W próbce badanego produktu stwierdzono obecność substancji, które nie powinny się w nim znaleźć. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, szczególnie dla osób przyjmujących niektóre leki. 

mięśnie brzucha
16.11.2023 22:26 Jak poprawić wygląd brzucha? Pytamy lekarza - Marka Wasiluka z kliniki L’experta

Podczas przyglądania się w lustrze własnej sylwetce, często kierujemy wzrok na brzuch. Mężczyzn najbardziej smuci nagromadzona na nim tkanka tłuszczowa. Kobiety z kolei często są niezadowolone z wiotkiej skóry brzucha, pozostałości np. po ciąży. Jak więc poprawić wygląd brzucha? Co zrobić, gdy ćwiczenia i dieta nam nie wystarczają? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej, z warszawskiej kliniki L’experta

kukiz-szczuciński
16.11.2023 18:55 „W obronie dzieci zaryzykuje życie”. Kandydat lekarzy na Rzecznika Praw Dziecka

To świetna wiadomość nie tylko dla małych pacjentów, ale i dla wszystkich polskich dzieci i nastolatków. Wśród polityków krążyły trzy nazwiska, tymczasem lekarze wysłali właśnie apel do marszałka Szymona Hołowni, by to Paweł Kukiz-Szczuciński, psychiatra i pediatra został Rzecznikiem Praw Dziecka.Większość sejmowa, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica za chwilę wystawią wspólnego kandydata na to stanowisko, bo Mikołajowi Pawlakowi, obecnemu Rzecznikowi Praw Dziecka za chwilę, bo 14 grudnia, kończy się kadencja. Spekulacje trwają i od kilku dni mówiło się, że największe szanse ma na to stanowisko dr Konrad Ciesiołkiewicz i prof. Marek Konopczyński, pojawił się dr Grzegorz Wrona, jako kandydat społeczny. Tymczasem Naczelna Rada Lekarska weszła do gry! 

katar
16.11.2023 15:17 ZUS kontroluje, co pacjenci robią na zwolnieniu. Mnóstwo L4 zakwestionował

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wielką kontrolę Polaków przebywających na L4. Ze strony prawnej jest to jak najbardziej dozwolone. Łączna kwota, którą muszą oddać osoby korzystające ze zwolnienia w niewłaściwy sposób, jest astronomiczna.

szałwia na bóle miesiączkowe
16.11.2023 08:39 Na kobiece dolegliwości, infekcje i trawienie. Ta roślina to prawdziwy skarb natury

Łagodzi silne bóle menstruacyjne, zmniejsza potliwość i uderzenia gorąca związane z menopauzą, a także wspiera organizm w walce z przeziębieniem i infekcją, szczególnie górnych dróg oddechowych. Jednak to nie wszystkie jej właściwości. Na co pomaga szałwia?  

None
15.11.2023 21:00 Pierwsze objawy demencji u młodych. Nie tylko problem z pamięcią

Demencja u osób młodych jest rzadkością, dlatego wielu z nas nie zna jej objawów i nie zgłasza się do lekarza. Przeważnie pierwsze symptomy przypisywane są innych chorobom. Znajomość wczesnych objawów demencji umożliwia szybsze wdrożenie leczenia i opóźnienie postępu choroby. Jak więc je rozpoznać?

wywiad z doktorem A. Bermanem
15.11.2023 20:11 Czy hemoroidy w ciąży wymagają leczenia? Pytamy proktologa

Choroba hemoroidalna to powszechny problem kobiet ciężarnych, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej w ciąży? Czy hemoroidy w ciąży wymagają leczenia? Zapytaliśmy specjalistę proktologa, chirurga transplantologa dr n. med. Andrzeja Bermana. 

None
15.11.2023 19:14 Wielka zmiana od 1 stycznia. O tej godzinie już nie kupisz leków

Funkcjonowanie aptek już wkrótce ulegnie zmianie. Od 1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące ich dyżurowania. Farmaceuci są zadowoleni i twierdzą, że pacjenci również na tym skorzystają. Co się zmieni? 

ostropest na wątrobę
15.11.2023 18:07 Naturalny ratunek dla wątroby. Ta roślina to prawdziwy skarb

Wspomaga leczenie stłuszczenia i polekowego uszkodzenia wątroby, wspiera trawienie, chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem i przywraca prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Co to za niezwykła roślina? 

Dr Maciej Kowalewski, chirurg i transplantolog
15.11.2023 16:26 Kamienie w woreczku żółciowym. Czy można uniknąć operacji?

Kto ma skłonności do kamicy pęcherzyka żółciowego, jakie objawy powinny skłonić nas do zrobienia USG, czy kamienie lepiej rozbijać, czy usuwać? A jeśli operacja, to laparoskopowa, czy tradycyjne  „pójście pod nóż”? Pytamy dr n. med. Macieja Kowalewskiego, chirurga.  Nerki, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe – kamienie w naszym ciele mogą powstać w różnych miejscach. Dziś zajmiemy się tymi w „woreczku” żółciowym.  

None
15.11.2023 16:10 Jaka jest idealna temperatura ciała? To nie jest jednak 36,6 stopni

Większość z nas nauczona jest, że prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. Jednak nie zawsze tak było. Co więcej, prawdopodobnie nie zawsze tak będzie. Naukowcy ze Stanford University doszli do interesujących wniosków. Ile więc wynosi idealna temperatura ludzkiego ciała?

IBS - rozmowa z doktorem Jackiem Kowerzanow
15.11.2023 15:45 Zespół jelita drażliwego. Gastroenterolog Jacek Kowerzanow tłumaczy, jak go rozpoznać

Jakie są objawy IBS i czy to prawda, że choroba ma podłoże psychiczne? Jak zdiagnozować zespół jelita drażliwego, a jak leczyć - mówi lekarz Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.Jedna na dziesięć osób ma lub będzie miała zespół jelita wrażliwego. Głównie młodzi - między 20 a 30 rokiem życia. O zespole jelita drażliwego rozmawia z portalem Pacjenc.pl lekarz Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

sanatorium
15.11.2023 15:18 Wybierasz się do sanatorium? Zmiany warunków dla kuracjuszy

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe wymogi dla placówek prowadzących leczenie uzdrowiskowe. Jakie zmiany czekają kuracjuszy? Jedna z nich to dostosowanie uzdrowisk do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

wrzody
15.11.2023 15:18 Czego o nich nie wiesz? 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, które dotyka dużą cześć społeczeństwa. Przedstawiamy 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy, które mogą Cię zaskoczyć! 

None
15.11.2023 11:19 Operacja biodra. Kolejki są krótsze. I nie ma rejonizacji

Na tę operację pacjenci czekali nawet kilka lat. Na szczęście to przeszłość. Kolejki do wszczepienia endoprotezy biodra są znacznie krótsze - to nowe dane NFZ. I nie ma rejonizacji, więc na operację możesz pojechać do innego miasta i mieć ją niemal od razu. A na rehabilitację wrócić do tego, w którym mieszkasz. Co należy Ci się na NFZ w związku z wymianą stawu biodrowego?

kotek
15.11.2023 10:54 Sprawdź swoją wiedzę na temat kotów i ich wpływu na nasze zdrowie. 10 krótkich pytań

Sprawdź swoją wiedzę o kotach w naszym krótkim quizie. Ile punktów zdobędziesz? Powodzenia! :) 

None
14.11.2023 17:38 Nowa lista szczepień. Które z nich będą obowiązkowe?

Program Szczepień Ochronnych na rok 2024 jest już przygotowany. Znajdują się w nim szczepienia obowiązkowe i zalecane. Jakie są zmiany w porównaniu z poprzednim rokiem? Co grozi rodzicom, którzy nie zechcą zaszczepić swoich dzieci? 

oczy
14.11.2023 17:37 Co wiesz na temat koloru oczu? 10 krótkich, ciekawych pytań

Jaki kolor oczu dominuje na świecie, a jaki jest najrzadszy? Czy umiesz odpowiedzieć na te pytania? Sprawdź swoją wiedzę na temat koloru oczu, biorąc udział w naszym krótkim quizie. Zapraszamy do wspólnej zabawy :) Powodzenia! :)  

szczepienia
14.11.2023 17:26 Nowa lista szczepień. Które z nich będą obowiązkowe?

Program Szczepień Ochronnych na rok 2024 jest już przygotowany. Znajdują się w nim szczepienia obowiązkowe i zalecane. Jakie są zmiany w porównaniu z poprzednim rokiem? Co grozi rodzicom, którzy nie zechcą zaszczepić swoich dzieci?  

Dermatolog Anna Bachleda-Curuś
14.11.2023 16:09 Zwykłe wypadanie włosów czy łysienie? Wyjaśnia dermatolog Anna Bachleda-Curuś

Dziennie wypada nam ok. 50-100 włosów. Pod wpływem różnych czynników, takich jak np. stres, zaburzenia hormonalne, niedobór witamin i minerałów w diecie, włosów może wypadać więcej, stają się wyraźnie cieńsze, słabsze czy łamliwe. Jak temu przeciwdziałać? Pytamy lekarkę dermatologa Annę Bachledę-Curuś z kliniki SCM estetic w Krakowie.Gdy włosy zaczynają wypadać „garściami” i utrzymuje się to wiele tygodni może to oznaczać, że mamy odczynienia z łysieniem. Czy Twoje wypadanie włosów do powód do niepokoju?

laboratorium
14.11.2023 12:32 Nowy test na raka. Ma wykryć go na bardzo wczesnym etapie

Może pomóc nie tylko w diagnostyce nowotworów ale i podczas sprawdzania, jak pacjenci onkologiczni reagują na terapię. Ale najważniejsze, że może wykryć raka na wczesnym etapie, bo u wielu osób leczenie onkologiczne jest zbyt późno wdrażane. Na czym polega ten test? 

Anna Śliwińska
14.11.2023 09:10 Światowy Dzień Cukrzycy. Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków edukuje

Trzy miliony Polaków choruje na cukrzycę. Pacjentów, i to coraz młodszych, przybywa. 90 procent dorosłych chorych zmaga się z cukrzycą typu drugiego. Nie leczona daje groźne powikłania. Jak się przed nią ustrzec, a jak leczyć? 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Data jest nieprzypadkowa. To dzień urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Choć cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, mówi się, że mamy już jej światową epidemię. Kampania pod hasłem „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny!” ma zachęcić Polaków do zmiany trybu życia – chodzi głównie o dietę i aktywność fizyczną. Co warto wiedzieć o cukrzycy?

urlop
13.11.2023 15:21 Nowy płatny urlop, powyżej limitu 26 dni. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi

Dwa dni dodatkowego wolnego powyżej limitu urlopu wypoczynkowego 26 dni, opłacane w wysokości 50% wynagrodzenia to nowość, która w 2023 roku została wprowadzona do Kodeksu Pracy. Co istotne, na pracodawcy spoczywa obowiązek udzielenia urlopu na wniosek pracownika bez żądania podania przyczyny.  

rozmowa z doktorem Jackiem Kowerzanow
13.11.2023 12:53 Te objawy mogą świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Lekarz tłumaczy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń. Wciąż nie poznano dokładnej przyczyny tego schorzenia, a leczenie ma charakter objawowy. Jakie są objawy WZJG? Mogą dotyczyć jelita, ale nie tylko. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. Jackiem Kowerzanow.   

apteka
13.11.2023 12:40 GIS wstrzymał sprzedaż ważnego leku. Opakowanie wprowadza pacjentów w błąd

Główny Inspektor Sanitarny wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek stosowany w leczeniu astmy. W środku opakowania znalazł się inny produkt leczniczy. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.  

pierwszy na świecie przeszczep oka
12.11.2023 13:51 Pierwszy w historii przeszczep ludzkiego oka. To prawdziwy przełom w medycynie!

Chirurdzy ze szpitala New York University przeprowadzili pierwszy w historii przeszczep całego ludzkiego oka. Przełomowa operacja odbyła się w maju i trwała 21 godzin. Organizm pacjenta przyjął przeszczep, jednak na ten moment nie jest pewne, czy uda się przywrócić wzrok w przeszczepionym oku. 

None
12.11.2023 10:33 Wygląd rąk i nóg, w tym dłoni i stóp dużo mówi o stanie zdrowia. Eksperci tłumaczą, jak oglądać ciało

Obserwując zmiany na rękach i nogach, możemy się wiele dowidzieć o kondycji organizmu. A nawet zorientować się, że w ciele toczy się jakiś proces choroby. Sprawdź, które choroby i dolegliwości rozpoznasz po wyglądzie nóg i dłoni. Artykuł powstał na podstawie rozmów z dr n. med. Marcinem Wełnickim, farmakologiem klinicznym; dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych i dr Bartoszem Fiałkiem, reumatologiem. 

lek. Kowerzanow - rozmowa
12.11.2023 10:06 Jak wykryć uchyłki jelita grubego? Zapytaliśmy specjalistę

Uchyłkowatość jelita grubego należy do typowych chorób cywilizacyjnych. Dotyczy głównie osób starszych, a liczba dotkniętych nią pacjentów stale rośnie. U większości, uchyłki nie dają wyraźnych objawów, jednak mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości, a nawet poważne powikłania. Jak wykryć uchyłki? Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. Jackiem Kowerzanow. 

hipermarket
11.11.2023 17:15 Unijne oznakowanie żywności w sklepach wprowadza w błąd. Polacy nie chcą się na nie zgodzić.

Nutri-Score jest systemem stworzonym, by ułatwić konsumentom wybór najzdrowszych produktów i funkcjonuje również na polskim rynku. Nadzoruje go Agencja ds. Zdrowia Publicznego zarządzana przez francuskie Ministerstwo Zdrowia, a korzysta z niego wielu dużych producentów i sieci hipermarketów. W teorii brzmi to świetnie. W praktyce jednak system budzi wiele kontrowersji i wprowadza konsumentów w błąd. Dlaczego?

None
11.11.2023 15:24 Ten rodzaj stolca powoduje biegunka tłuszczowa. Co to za dolegliwość?

Biegunka tłuszczowa jest odmianą biegunki, której objawem charakterystycznym jest stolec tłuszczowy. Przeważnie powodują ją problemy z trawieniem i wchłanianiem tłuszczów z pokarmu. Czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj biegunki? Jakie ma objawy? Jak ją leczyć? Tłumaczymy. 

None
11.11.2023 11:17 Zmiany w rejestracji do przychodni. Nie musisz już nosić w portfelu dowodu osobistego

Zmieniły się zasady rejestracji zarówno w przychodniach, szpitalach, jak i urzędach. Pacjenci otrzymali zupełnie nowe możliwości. Koniecznie sprawdź, na czym polegają. 

refliks i zgaga
10.11.2023 17:59 Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią

Pojęć „zgaga” i „refluks” używamy często zamiennie. Jednak gdyby bliżej przyjrzeć się ich definicjom, okazałoby się, że różnicę są – i to znaczne. Czym więcej jest zgaga? Czym jest refluks? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Ksieniewicz-Mil
10.11.2023 17:54 Dr Monika Ksieniewicz-Mil o zdrowiu psychicznym. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą

Dzieci, które są świadkami przemocy mają dziś status osób, które jej doznają. A przed laty nie było w Polsce nawet bezpłatnej obdukcji, ani darmowej, całodobowej infolinii dla osób doznających przemocy. Dziś jest to ustawowo, a nie dopiero na wniosek sądu, zwolnione z opłat – dla portalu Pacjenci.pl mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil, członkini zarządu Europejskiego Lobby Kobiet. Dr Monika Ksieniewicz-Mil przez kilkanaście lat pracowała w rządowej komórce do spraw równości i w imieniu RP negocjowała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zwaną Konwencją Stambulską. Nadzorowała też jej podpisanie przez polski rząd.

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz
10.11.2023 17:07 Prof. Lew-Starowicz obala wieloletni mit

Co może powodować ból akurat w trakcie intymnych zbliżeń? Dla portalu Pacjenci.pl najsłynniejszy polski seksuolog, prof. Zbigniew Lew-Starowicz.To problem, który dotyczy niewielu osób, ale jeszcze mniej szuka pomocy. A jeśli, to jedynie w tabletce, a nie w rozmowie z seksuologiem. Dlatego o to, “co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać”, jak mawiał Woody Allen, pytamy profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza, najsłynniejszego polskiego seksuologa z Centrum Terapii Lew-Starowicz. 

Beata Biały Michał Lew-Starowicz Jane Fonda
10.11.2023 14:57 Udane życie miłosne? Dr Michał Lew-Starowicz podpowiada, jak to osiągnąć

Kobiety, jako przyczynę̨ nieudanego życia intymnego w ankietach wymieniają brak partnera. Ale gdy ten się pojawi, dopada je lęk przed powrotem do współżycia po przerwie. Co z tym zrobić?Z raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego z 2017 roku wynika, że zadowolonych ze swojego życia seksualnego jest 20 procent kobiet i prawie 40 procent mężczyzn w wieku 65–74 lat. Przeczytajcie fragment książki Beaty Biały*, dziennikarki i psycholożki i Michała Lwa-Starowicza*, psychiatry i seksuologa. 

badanie
10.11.2023 13:26 Ukończyłaś 40. rok życia? Te badania powinnaś wykonywać raz w roku

Kobiety, które ukończyły 40. rok życia, powinny raz w roku udać się na konsultację do urologa. Tak stwierdził prof. Piotr Chłosta, wybitny specjalista w dziedzinie urologii. Urologia jest działem medycyny zajmującą się m.in. schorzeniami układu moczowego u kobiet. To jeden z tych lekarzy, do którego najbardziej wstydzimy się udać. Tak nie może być.

warzywa
10.11.2023 13:11 Psychodietetyk zdradza jakie są najlepsze warzywa na poprawę zdrowia. Mogą nawet zastąpić suplementy

Suplementy diety stają się coraz bardziej popularnym środkiem, który może wspomóc nasz organizm w dostarczeniu witamin i mikroelementów. Natomiast dobrze zbilansowana i zdrowa dieta także potrafi dostarczyć niezbędnych składników. Wiele produktów, a szczególnie warzyw zawiera cenne składniki odżywcze dla naszego organizmu. Czy dieta faktycznie może być wystarczająca oraz jakie warzywa potrafią zamienić znane suplementy diety? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską. 

None
10.11.2023 12:38 Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę

Kobieta z Luizjany podała do sądu firmę Novo Nordisk, producenta niezwykle popularnego w ostatnich miesiącach leku Ozempic. Stwierdziła, że podczas kuracji z zastosowaniem preparatu rozwinęła się u niej gastropareza. Co więcej, dodała także, że jej lekarze nie zostali poinformowani o możliwych skutkach ubocznych leku. Firma Novo Nordisk odpowiedziała na te zarzuty.

operacja
10.11.2023 11:25 Najnowocześniejszy mikroskop w Europie trafił do Polski. Pacjenci w tym mieście mają szczęście

Na Oddziale Neurochirurgii w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu pojawił się nowoczesny japoński sprzęt. To pierwszy tak zaawansowany model mikroskopu w Polsce i Europie. Zakup sprzętu wyniósł 3 mln zł. 

None
09.11.2023 19:17 W popularnych przyprawach wykryto salmonellę! GIS alarmuje Polaków

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że w przyprawach wykryta została salmonella. Spożycie ich może spowodować zatrucie. Co to za przyprawy? Sprawdź, czy ich nie masz.  

makaron
09.11.2023 17:51 GIS wycofuje ze sklepów makaron świderki! Może zagrażać zdrowiu konsumentów

W partii makaronu wykryto substancję, która nie powinna się w nim znaleźć, ponieważ zagraża zdrowiu konsumentów. Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje ze sklepów produkt zbożowy i ostrzega przed zagrożeniem związanym z jego spożyciem. 

toksyczne odpady
09.11.2023 16:29 Tony niebezpiecznych odpadów w kopalni na Śląsku. Nielegalne składowisko zagraża zdrowiu mieszkańców

W czwartek rano, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w ramach kontroli weszli do kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu, w województwie śląskim, gdzie kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi składowane są niebezpieczne odpady. 

None
09.11.2023 16:12 28-latek zmarł po ukąszeniu przez pająka. Lekarze zbagatelizowali problem

W wieku zaledwie 28 lat zmarł popularny brazylijski piosenkarz. Przyczyną było ukąszenie przez agresywnego pająka. Gdy trafił do szpitala, lekarze nie znaleźli powodu, by zatrzymać go na oddziale. Zgon nastąpił kilka dni po tym, jak wypisali muzyka do domu. 

Steve Wozniak
09.11.2023 15:05 Projektant słynnych komputerów, wspólnik Steve Jobsa trafił do szpitala. Żonie powiedział: "dziwnie się czuję"

Steve Wozniak, współzałożyciel informatycznego giganta - firmy Apple i projektant prototypu słynnego komputera tej firmy, trafił do szpitala. Przemawiał akurat na Światowym Forum Biznesu w Meksyku, gdy źle się poczuł.Swój pierwszy komputer zaprojektował jako 14-latek. To właśnie Steve Wozniak przyczynił się do wielkich późniejszych sukcesów firmy Apple. 

None
09.11.2023 14:13 Jesz jogurty o smaku owocowym? Lepiej przestań!

Półki sklepowe w dziale z nabiałem uginają się od kolorowych jogurtów. Owocowy, truskawkowy, a może brzoskwiniowy – wybór jest ogromny. Produkty te stanowią nierzadko podstawę diety wielu maluchów, którym rodzice kupują je w dobrej wierze – przecież połączenie jogurtu i owoców teoretycznie powinno być witaminową bombą. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej! Dlaczego?

siemię lniane
09.11.2023 13:35 Siemię lniane spożywać rano czy wieczorem? Od tego zależy jego działanie

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego, które wykorzystywane są w fitoterapii. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a ich głównym atutem jest działanie lecznicze na dolegliwości układu pokarmowego. Kiedy najlepiej spożywać siemię lniane? Pora dnia ma znaczenie! 

erekcja
09.11.2023 13:23 Najprostszy, darmowy sposób na zaburzenia erekcji. Nawet naukowcy zaskoczeni

Zaburzenia erekcja, czyli problemy z uzyskaniem wzwodu, jego utrzymaniem, lub niewystarczająco silny wzwód pozwalający na odbycie stosunku satysfakcjonującego dla obu stron, to problem coraz większej ilości mężczyzn i to coraz młodszych. Przyczyny są różne - od stresów, po choroby. Jednak niezależnie od przyczyny, jest coś, co może poprawić wzwód niefarmakologicznie. Naukowcy przeanalizowali kilkanaście badań klinicznych z ostatnich 10 lat. Wniosek był jeden. 

None
09.11.2023 12:19 Jak oczyścić jelita i nie wydać na to kroci? Poznaj 3 sprawdzone metody

Oczyszczanie jelit jest popularnym zagadnieniem, które poruszają nie tylko lekarze, ale też osoby zajmujące się medycyną alternatywną. Niektóre z metod na usunięcie nadmiaru mas kałowych mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, jeśli zostaną wykonane bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem. Jak w domowych warunkach można oczyścić jelita? Kiedy zaparcia są objawem choroby? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

Patrycja Widera
08.11.2023 21:43 Nie żyje influencerka Patrycja Widera. Jedne z ostatnich wpisów zamieściła ze szpitala

Zmarła influencerka Patrycja Widera, która miała ponad milion followersów na Instagramie i Tiktoku. Telewidzowie kojarzą ją też z występów w programie „Projekt Lady” i seriali: „Szkoła” i „Pułapka”. Patrycja Widera miała zaledwie 24 lata. Pod koniec października influencerka trafiła do szpitala. Kilka dni temu napisała w mediach społecznościowych, że "nie wiedziała, że to co się z nią dzieje, jest na tyle poważne". I dziękowała wszystkim za wsparcie. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Patrycja Widera (@widupa)

olejek z drzewa herbacianego
08.11.2023 19:35 To jeden z najlepszych naturalnych środków na grzybicę. Warto mieć go w łazience

Grzybica paznokci należy do najczęstszych schorzeń dermatologicznych na świecie. Mimo dostępności wielu leków na grzybicę, biorąc pod uwagę niektóre działania niepożądane, poszukuje się nowatorskich, naturalnych sposobów leczenia. Duży potencjał w zakresie leczenia grzybicy paznokci wykazały olejki eteryczne, a na szczególną uwagę zasługuje olejek z drzewa herbacianego. 

ból mięśni
08.11.2023 16:59 3 domowe sposoby na ból mięśni. Poczujesz ulgę nie tylko po treningu

Ból mięśni może mieć wiele przyczyn. Gdy nie powoduje go poważniejszy uraz, dolegliwość można złagodzić za pomocą domowych metod. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie. O opinię na temat jednej z możliwych przyczyn tego rodzaju bólu zapytaliśmy farmakologa klinicznego.

dieta na hemoroidy
08.11.2023 15:52 Dieta na hemoroidy - co jeść, a czego unikać? Lekarz proktolog tłumaczy

Choroba hemoroidalna dotyczy większości populacji i wiąże się głównie z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi oraz siedzącym trybem życia. Na co zwrócić uwagę w naszej codziennej diecie, aby leczyć hemoroidy i zapobiegać nawrotom choroby? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

wydatki na zdrowie
08.11.2023 12:54 Zgadnij, ile Polacy wydali prywatnie na leczenie? Padł rekord

Padł historyczny rekord wydatków Polaków na prywatną opiekę zdrowotną! Jak twierdzą eksperci, wzrost wydatków na prywatne leczenie jest skutkiem ograniczenia dostępności do świadczeń publicznej ochrony zdrowia.  

None
08.11.2023 12:17 3 rzeczy, przed którymi ostrzega kardiolog. O nr.1 mało kto mówi

Za niemal połowę zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu krążenia. Choroby serca są także jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Dr Lucy McGrath-Cadell z Sydney, australijska kardiolog, wymieniła 3 największe zagrożenia dla zdrowia serca. Jednak wśród nich wymieniał czynnik ryzyka, o którym wciąż mówi się bardzo mało. Co to jest?

rak jelita grubego
07.11.2023 19:48 Rak jelita grubego - u kogo rokowania są najgorsze? Chodzi o jeden czynnik

Rak jelita grubego jest drugim (po raku płuca) najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Potrafi latami nie dawać żadnych objawów, co znacząco wpływa na jego wykrywalność i skuteczność leczenia.„Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. Jaka grupa pacjentów ma szczególnie złe rokowania?  

None
07.11.2023 17:15 Koniec produkcji ważnego leku dla chorych na serce? Jest problem z dostępem kluczowej substancji czynnej

Ważny lek stosowany przy zawałach serca nie będzie już produkowany. Taką decyzję podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dlaczego? 

None
07.11.2023 15:44 Dlaczego warto jeść tylko między 12 a 20? Nowe badania naukowców o poście przerywanym

Post przerywany to trend dietetyczny, który ma zarówno wielu entuzjastów, jak i zagorzałych przeciwników. Uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych sposób na redukcję wagi. Niektórzy uznają go wręcz na remedium na wszystkie choroby cywilizacyjne.  Nowe wyniki badań naukowców z Chicago zdają się to potwierdzać.

zwrot leku
07.11.2023 14:34 Czy mogę zwrócić leki do apteki? Odpowiadamy na często zadawane pytanie

Polacy mają tendencję do kupowania leków w nadmiarze i gromadzenia ich w domowych apteczkach. Zdarzają się sytuacje, że chcemy zwrócić zalegające leki, czy też w międzyczasie lekarz dokonał zmian w naszej terapii. Czy mamy prawo do zwrotu leku w aptece? Odpowiadamy. 

sklep spożywczy
07.11.2023 12:38 5 produktów mlecznych, których lepiej unikać. Szkodzą zdrowiu. Wiesz, co eksperci mówią o serach i mleku?

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów mlecznych. Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na ich skład i wartość odżywczą, aby mieć świadomość, co spożywamy.  Istnieją produkty, które nie należą do najzdrowszych i warto omijać je szerokim łukiem. Przedstawiamy kilka z nich!  

None
07.11.2023 12:10 NIK zawiadamia prokuraturę. Zmarnowane pieniądze na szpital covidowy na Stadionie Narodowym w Warszawie

Najwyższa Izba Kontroli zauważyła nieprawidłowość podczas kontroli kancelarii premiera w związku z utworzeniem szpitala tymczasowego, zlokalizowanego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Istnieje podejrzenie, że premier zlecając utworzenie szpitala tymczasowego, przekroczył swoje uprawnienia. Ile stracił na tym Skarb Państwa? Co grozi premierowi? 

None
06.11.2023 22:58 Flegma, którą odkrztuszasz ma ten kolor? Idź do lekarza

Flegma jest gęstą wydzieliną zalegającą w gardle. Często jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Jej kolor jest związany z kondycją organizmu. Co oznaczają więc poszczególne jej kolory? Jak wygląda flegma u zdrowego człowieka i jak usunąć jej nadmiar? Wyjaśniamy. 

wyspy kanaryjskie hiszpania
06.11.2023 19:47 Setki turystów zakażonych! Ponad 120 osób w szpitalach. Wracały z Hiszpanii

Setki europejskich turystów, powracających z wakacji w Hiszpanii, zostało zakażonych kryptosporydiozą - wywoływaną przez pierwotniaki pasożytniczą chorobą jelitową.Zakażenie objawia się najczęściej silną biegunką, bólami brzucha, nudnościami i gorączką. Ze względu na zagrożenie odwodnieniem choroba jest niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością.

ciąża
06.11.2023 17:47 Pierwsze takie dziecko w Europie! W ciąży były dwie kobiety

To pierwszy taki przypadek ciąży w Europie i drugi na świecie. Dziecko na etapie embrionalnym było noszone przez dwie kobiety. Chłopiec urodził się jest całkowicie zdrowy. Jak to możliwe?  

None
06.11.2023 16:37 Czkawka może być objawem nowotworu! Dotyczy nawet 40 procent chorych

Według ekspertów przewlekłą czkawkę na ok 15-40 proc. osób chorujących na nowotwory. Dotyczy w szczególności pacjentów onkologicznych, u których nowotwór zlokalizowany jest przede wszystkim w układzie pokarmowym i w głowie. Dlaczego tak się dzieje?

piłkarz
06.11.2023 14:36 Pilny komunikat PZPN. Czterech piłkarzy wyrzuconych z kadry. Dwa miliony Polaków ma ten problem

Ta afera nie zostanie zamieciona pod dywan. Polski Związek Piłki Nożnej usunął z kadry w trybie natychmiastowym czterech piłkarzy. Co było przyczyną? 

hipermarket
06.11.2023 12:27 Ciastka wycofane ze sprzedaży! Zjedzenie zagraża zdrowiu. Sklepy proszą o zwrot

Sieć sklepów Action wycofała ze sprzedaży ciastka. Powód? Stanowią zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Mogą mieć oznaki zepsucia, nawet przed upływem daty ważności. Firma ostrzega klientów przed produktem.

przychodnia
06.11.2023 11:11 Coz wypisywaniem recept? Apel pielęgniarek

W Polsce szczepienia przeciwko grypie wciąż są mało popularne. Zmienić chcą to pielęgniarki, które walczą o tego rodzaju uprawnienia. Ich celem jest możliwość samodzielnego wystawiania recept na darmowe szczepienia na grypę. 

Muniek Staszczyk
05.11.2023 21:29 Muniek Staszczyk miał udar. I przeżył. 30 tys. Polaków rocznie nie ma tego szczęścia

5 listopada swoje urodziny obchodził Muniek Staszczyk. W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej muzyk wspomniał o przebytym kilka lat temu udarze krwotocznym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. Według statystyk w Polsce na udar zapada rocznie 177 na 100 000 mieszkańców (mężczyźni) i 125 na 100 000 (kobiety). Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.

None
05.11.2023 18:18 Demencja Bruce'a Willisa postępuje. Nie rozpoznaje Demi Moore

Co jakiś czas w mediach pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące stanu zdrowia aktora. Niestety, nie są one pocieszające. Choroba postępuje. Według najnowszych wieści Bruce Willis podobno nie rozpoznaje już Demi Moore, czyli swojej byłej żony i matki trójki ich dzieci.

Nastolatka w depresji
05.11.2023 16:37 Objawy depresji, których nie kojarzymy z tą chorobą. Nie przegapmy u siebie i bliskich

Smutek, zniechęcenie czy brak motywacji do działania są typowymi objawami depresji, które zna prawdopodobnie większość z nas. Jednak objawów depresji jest więcej i często mogą wskazywać na nią symptomy, z pozoru z nią niezwiązane. Co to za objawy? 

zaspana oko
05.11.2023 14:18 Śpiochy w oczach. Czy wydzielina po przebudzeniu to norma?

W kąciku oka pojawiają się niekiedy tzw. śpiochy. Jest to zanieczyszczenie, które występuje także w ciągu dnia podczas mrugania. Jaką funkcję pełni tego rodzaju śluz? Kiedy obecność “ropy” w oku jest sygnałem ostrzegawczym i jak ją prawidłowo usunąć? Tłumaczymy.  

twarz
05.11.2023 12:19 Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza

To miał być lek na cukrzycę, a okazało się, że świetnie radzi sobie też z odchudzeniem. Jednak gdy redukcja wagi jest za szybka, skóra nie nadąża za tym spadkiem. Efekt widać na przykład na twarzy. Jak uniknąć „ozempic face”? – pytamy doktor Kamilę Białek-Galas, dermatolog i lekarkę medycyny estetycznej. Ozempic, dzięki temu, że błyskawicznie odchudza, jest masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają, za to borykają się z nadwagą i otyłością. Naukowcy ostrzegają, że lek może mieć groźne dla układu pokarmowego działania niepożądane, ale osoby, które bardzo chcą schudnąć, często nie patrzą na ryzyko. 

grypa
05.11.2023 12:12 Grypa czy RSV. Jak rozpoznać, co Cię dopadło?

Sezon jesienno-zimowy, czyli dla wielu z nas sezon infekcji, nadchodzi. Listopad jest miesiącem, w którym chorujemy najczęściej. Mimo iż pandemia koronawirusa jest za nami, to wciąż słyszymy o kolejnych jego mutacjach i zakażeniach. W zeszłym roku mieliśmy jednocześnie falę zachorowań na grypę, RSV i COVID-19. Nie zawsze jednak wiemy, jak rozpoznać, z którą z infekcją mamy do czynienia. Poznaj charakterystyczne objawy COVID 19, RSV i grypy. 

kolano kobieta
05.11.2023 09:53 Niedobór tej witaminy niszczy kości i zaburza krzepliwość krwi. Jest potrzebna dorosłym i dzieciom

Stanu kości i naczyń krwionośnych nie widać z zewnątrz. Jednak banalny slogan „jesteś tym, co jesz”, zawiera dużo prawdy. Nasze odżywianie jest bardzo mocno powiązane z naszą kondycją i stanem zdrowia, a także wyglądem skóry i włosów. Niedobór witaminy K odbija się na kościach i krzepliwości krwi.Bez witaminy K organizm człowieka nie może dobrze funkcjonować. Tak, jak bez wielu innych, ważnych witamin i minerałów, których odpowiedni poziom i proporcje między nimi zapewnia homeostazę. 

covid
04.11.2023 18:11 Nowy wariant COVID-19 rozprzestrzenia się po Europie. Niepokój wśród ekspertów

Nowy wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, zaniepokoił ekspertów ds. zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o wariant o nazwie „Pirola”, który dotarł też do Europy. 

śmiertelny syrop
04.11.2023 17:22 300 dzieci zmarło po spożyciu popularnego syropu. Wyrok dla szefa firmy

Świat obiegła wstrząsająca wiadomość. Karygodne błędy w produkcji syropu na kaszel spowodowały śmierć ponad 300 dzieci w kilku krajach. Indonezyjski sąd skazał winnych: szefa firmy farmaceutycznej Afi Farma oraz trzech innych pracowników na karę pozbawienia wolności. 

Cielecka
04.11.2023 15:41 Magdalena Cielecka: „Byłam na restrykcyjnej diecie. Zaczęłam słabnąć”

Wiem, że umrę, każdy umrze. Nie boję się śmierci, jej świadomość nie spędza mi snu z powiek. Jeśli bym miała coś nazwać fundamentalnym lękiem, to boję się zależności i samotności. Nie chciałabym umierać samotnie – mówi Magdalena Cielecka w rozmowie z Angeliką Swobodą dla Gazeta.pl. Aktorkę w roli śmiertelnie chorej kobiety możemy od wczoraj możemy oglądać w filmie „Lęk”.Wiele osób w ostatnich miesiącach komentowało zmianę fryzury Cieleckiej – aktorka ścięła włosy. Mało kto, co dziwne, podejrzewał, że to do roli. Jednak przygotowania były dużo bardziej ingerujące w fizyczność, nie tylko tę zewnętrzną. Trzy miesiące przed zdjęciami Magdalena Cielecka przeszła na restrykcyjną dietę. Teraz, po zakończeniu zdjęć i premierze filmu Sławomira Fabickiego, aktorka opowiada Angelice Swobodzie z Gazeta.pl, jak przygotowania do roli odbijały się na zdrowiu fizycznym i jak wpływały na psychikę.  

rak jelita grubego
04.11.2023 15:06 Ten kolor i kształt stolca to wczesne objawy raka jelita grubego. Zwróć na nie uwagę!

Ten objaw raka jelita grubego występuje u większości chorych. Niestety niewielu z nas zwraca uwagę na wygląd swojego stolca, a to poważne przeoczenie! Co powinno wzbudzić naszą czujność?  

ZUS
04.11.2023 12:09 Nowe świadczenie od 1 stycznia. Kto otrzyma 3500 zł brutto?

Ukazał się projekt rozporządzenia dotyczącego nowego świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych, które ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Określa między innymi zasady obliczania wysokości tego świadczenia, a jego maksymalna kwota ma wynosić 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. 

mięso
03.11.2023 18:30 Groźna bakteria w mięsie mielonym. Fala zakażeń, również wśród dzieci

Ze sklepów wycofano produkty z mięsa mielonego, które wywołały falę zakażeń groźną bakterią. Chodzi o enterokrwotoczny szczep bakterii Escherichia coli, który produkuje silne toksyny niebezpieczne dla zdrowia i życia - szczególnie dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży i pacjentów z osłabionym układem odpornościowym. 

dentysta i kobieta
03.11.2023 17:03 Białe plomby za darmo tylko do kła, czyli trójki! Co jeszcze zrobisz na NFZ?

Leczenie kanałowe i białe plomby w Polsce NFZ zrefunduje Ci tylko do 18 roku życia. Chyba, że jesteś kobietą w ciąży, lub połogu. Widocznie uśmiechać mamy się półgębkiem, albo wcale. Co jeszcze może dorosły, a co dziecko zrobić za darmo u dentysty?Informację o tym, że NFZ zamierza wreszcie zrefundować leczenie kanałowe zębów trzonowych i przedtrzonowych, nie tylko dzieciom i  kobietom w ciąży i będącym maksymalnie do 42 dnia po porodzie, podał portal https://www.infodent24.pl/. Kiedy to nastąpi i czy na pewno? Wolimy nie zapeszać. Na wszelki wypadek przeczytajcie, co dziś możesz Ty, albo Twoje dziecko, zrobić bezpłatnie u dentysty w NFZ-owskiej przychodni.Przy okazji przypominamy, że do stomatologa nie musisz mieć skierowania. I że pacjentowi przychodzącemu do dentysty z bólem zęba świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19.00 w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej – ta deklaracja znajduje się na stronie NFZ. 

grupy krwi
03.11.2023 16:39 Posiadacze tej grupy krwi żyją najdłużej. Jeśli ją masz, jesteś prawdziwym szczęściarzem!

Jeśli posiadasz tą grupę krwi, jesteś prawdziwym szczęściarzem! Właściciele tej grupy są najmniej podatni na choroby serca i cieszą się najdłuższą żywotnością, co potwierdzili naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health i uniwersytetu w Teheranie. 

covid-19
03.11.2023 14:28 Przeszedłeś infekcję? Jeśli po kilku miesiącach masz te objawy, zgłoś się do lekarza

Lekarzy coraz bardziej niepokoi fakt, że u wielu pacjentów, którzy przeszli infekcję Covid-19, diagnozuje się problemy sercowe - niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, arytmię oraz powikłania zakrzepowo zatorowe. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?  

śmieciowe jedzenie kobieta dom
03.11.2023 12:47 Naukowcy chcą ostrzeżeń na tych produktach! Sprawdź, czy je jesz

Mówiło się głównie o tym, że tak zwane śmieciowe jedzenie zwiększa ryzyko nowotworu, otyłości czy chorób serca.  Wspólne badania zespołu naukowców z USA, Brazylii i Hiszpanii dowiodło, że co siódmy dorosły jest uzależniony od wysoko przetworzonej żywności. Po analizie 281 badań przeprowadzonych w 36 państwach świata naukowcy szacują, że uzależnienie od żywności UFP występuje aż u 14 proc. dorosłych oraz 12 proc. dzieci  - „to wielkości zbliżone do poziomu uzależnienia obserwowanego u dorosłych w przypadku alkoholu i papierosów. W przypadku alkoholu jest to 14 proc., podczas gdy uzależnienie od tytoniu dotyczy 18 proc. populacji. , ale poziom domniemanego uzależnienia u dzieci jest bezprecedensowy” - czytamy w artykule „Społeczne, kliniczne i polityczne implikacje uzależnienia od ultraprzetworzonej żywności” (Social, clinical, and policy implications of ultra-processed food addiction), który został opublikowany w serwisie naukowym „BMJ Journals”.

aresztowanie
03.11.2023 12:27 Prezes fundacji oszukiwał na zbiórkach charytatywnych. Prał pieniądze i ukrył 28 mln

Prezes fundacji pomagającej chorym dzieciom, w podstępny sposób oszukiwał darczyńców, wyłudzając od nich środki pieniężne, które potem przeznaczał na zaspokajanie własnych potrzeb. 

Lawrence Faucette
02.11.2023 19:43 Przeszczepiono mu serce świni. Żył z nim sześć tygodni i nic nie zapowiadało, że umrze

Lawrence Faucette, był drugą osoba, której przeszczepiono serce genetycznie zmodyfikowanej świni. Organizm mężczyzny odrzucił organ sześć tygodni po zabiegu. "Kocham was” - powiedział pielęgniarkom i lekarzom, którzy przeprowadzili operację, gdy umierał.„Nie mamy żadnych oczekiwań poza nadzieją na więcej czasu razem i robienie wspólnie tak prostych rzeczy, jak siedzenie na werandzie i wspólne picie kawy - mówiła przed operacją żona pacjenta, Ann Faucette. W Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland przeprowadzono eksperymentalny przeszczep serca świni człowiekowi. 

afera w aptece
02.11.2023 18:40 Apteki nagrywały klientów! Podsłuchy i ukryte kamery

Mikrofony przy stanowiskach i ukryte kamery nagrywające klientów. Taki sprzęt instalowano w placówkach jednej z sieci aptek działających na terenie Polski. Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy opisał ją “Puls Farmacji”. Wtedy zajął się nią Rzecznika Praw Obywatelskich.Pracownicy sieci aptek poinformowali redakcję “Pulsu Farmacji”, że poza kamerami, w placówkach zainstalowane są też ukryte mikrofony. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

None
02.11.2023 18:14 Aldona Orman przeszła ciężką operację. O tej chorobie wielu dowiaduje się przypadkowo

Aldona Orman, znana m.in. z roli w serialu „Klan”, trafiła do szpitala. Stan, w którym się znalazła, stanowił zagrożenie dla jej życia. Rezonans wykazał, że w głowie miała cztery tętniaki. Kilka dni temu aktorka przeszła trudną operację. Jak są wczesne objawy tętniaka mózgu? O opinię poprosiliśmy eksperta.

serce
02.11.2023 17:26 Co wiesz o sercu? W tym quizie 10 punktów zdobywają nieliczni

Serce to mięsień, ale taki, bez którego nie możemy żyć. Co o nim wiesz? Zrób ten quiz i się przekonaj. 

młodzież i energetyki
02.11.2023 17:22 Kupujesz energetyki? Musisz się wylegitymować. Wchodzi nowy przepis

1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy zakazujące sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Jest to odpowiedź na nadużywanie energetyków przez najmłodszych, co może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Czym grozi częste spożywanie tego typu napojów?  

None
02.11.2023 16:19 Nowe informacje o chorobie Celine Dion. Jak objawia się ta nieuleczalna choroba?

Pod koniec zeszłego roku Celine Dion zawiesiła występy sceniczne z powodów zdrowotnych. Okazało się, że ma nieuleczalną chorobę. W mediach pojawiło się wiele plotek na temat zdrowia Celina Dion. Niektóre właśnie niedawno zdementowała jej siostra. Sama Celine Dion pokazała się publicznie!Zobacz aktualne zdjęcie Celin Dion. Wiesz, czym zespół Moerscha-Woltmanna, na który choruje? 

ostrzeżenie
02.11.2023 13:24 GIS wycofuje z obrotu suplement dla mężczyzn. Zagraża zdrowiu!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia niedozwolonej substancji w partii suplementu diety BOSS Energy Extra. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. 

recepta
02.11.2023 11:45 Recepta na które leki traci ważność po 7 dniach? Nie zwlekaj z wizytą w aptece

Każda recepta ma swoją datę ważności. Kiedy mamy najmniej czasu na jej realizację? Jakie zmiany weszły w życie 1 listopada? Odpowiadamy. 

apteka
01.11.2023 15:32 Leki bez zniżek w aptekach. Farmaceuci mają związane ręce. A miało być tak pięknie od 1 listopada

Opłaty za leki wytwarzane w Polsce miały być obniżone do 10 proc., a te, które zawierają substancje czynne produkowane w  naszym kraju - do 15 proc. Obiecywała to nowelizacja ustawy refundacyjnej, która weszła w życie 1 listopada 2023 r. Do dziś Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało wykazu. Apteki nie mogą wydać pacjentom leków ze zniżką.Obniżki dopłat pacjentów mogą pozostać niespełnioną obietnicą, szczególnie dla tych, którzy nie są w grupie otrzymujących darmowe leki.

żałoba
01.11.2023 14:48 Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

Żałoba to czas, w którym przeżywamy żal, ból i tęsknotę za bliską osobą oraz uczymy się żyć na nowo i radzić sobie ze swoim smutkiem. To sposób na pogodzenie się ze stratą i zaakceptowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby. Żałoba to proces, który nie ma określonego czasu trwania. Kiedy jednak powinna nas zaniepokoić? 

katarzyna figura
01.11.2023 13:07 Katarzyna Figura niedawno przyznała się do choroby. Coraz więcej Polaków też się z nią zmaga

Aktorka Katrzyna Figura wyznała niedawno w jednym z wywiadów, że ze względu na przewlekłą chorobę, nosi przy sobie pewne urządzenie, dzięki któremu czuje się bezpiecznie. To glukometr. A choroba Katarzyny Figury to cukrzyca, którą miał również ojciec aktorki. Katarzyna Figura kilka miesięcy temu była gościem w programie „Rogalska Show” emitowanym na antenie TVN Style. Podczas rozmowy wyznała, że od 15 lat choruje na przewlekła chorobę metaboliczną, która wynika z zaburzonego działania lub wydzielania insuliny:„- Mam cukrzycę. (…) Stosunkowo niedawno się dowiedziałam, że ta cukrzyca potrzebuje spokoju. Muszę nad tym systemem nerwowym bardzo panować". – wyznała aktorka w rozmowie z Marzeną Rogalską. Cierpisz na insulinooporność? Posłuchaj tego podcastu:

None
01.11.2023 10:27 Nowe zasady realizacji recept. Co zmieni się od 1 listopada?

Od 1 listopada zmieniają się zasady realizacji recept. Jednak zarówno wśród farmaceutów, jak i pacjentów pojawiło się w związku z tym wiele wątpliwości. Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia. Uwaga! To dopiero początek. Zmian ma być więcej.